Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Σχετικά με τις μεταφράσεις εγγράφων του δημοσίου: Οι μεταφράσεις πρεπει με κάποιον τρόπο να γίνουν από κάποιον εξουσιοδοτημένο μεταφραστή ή μπορεί πχ η καθηγήτρια Σουηδικών μου να κάνει τις μεταφράσεις και μετά να πάω κάπου για τις σφραγίδες?
    Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

    Comment


      #17
      Μου φαίνεται πως ανοίγει τον Απρίλιο η norwegian airlines για όλη τη θερινή σεζόν που έχει απευθείας πτήσεις απο Αθήνα για Στοκχόλμη . Κοίταξε το ισχύει!!!

      Comment


        #18
        Originally posted by Μάγειρας View Post
        Μου φαίνεται πως ανοίγει τον Απρίλιο η norwegian airlines για όλη τη θερινή σεζόν που έχει απευθείας πτήσεις απο Αθήνα για Στοκχόλμη . Κοίταξε το ισχύει!!!
        Την είδα φίλε μου μάγειρα αλλά και ακριβή είναι και όπως είπες πετάει από Αθήνα. Άρα εμένε δεν με εξυπηρετεί. Αν έχεις καμια άλλη να προτείνεις...
        Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

        Comment


          #19
          Wint3r, Προτιμότερο είναι να πάς στη δημόσια υπηρεσία μεταφραστικού που εκεί σου βάζουν και την σφραγίδα του υπουργείου εξωτερικών.την χρειάζεσαι πριν βάλεις της χάγης.

          Comment


            #20
            Originally posted by wint3r View Post
            Σχετικά με τις μεταφράσεις εγγράφων του δημοσίου: Οι μεταφράσεις πρεπει με κάποιον τρόπο να γίνουν από κάποιον εξουσιοδοτημένο μεταφραστή ή μπορεί πχ η καθηγήτρια Σουηδικών μου να κάνει τις μεταφράσεις και μετά να πάω κάπου για τις σφραγίδες?
            Αν κάνεις τη μετάφραση σε καθηγήτρια ή δικηγόρο θα πρέπει να πας στο Πρώην Υπουργείο Μακεδονίας κ Θράκης (αφου είσαι στη Θεσ/νικη) να σου το επικυρώσουν. Δεν κράτησα το τηλέφωνο αλλα είναι εύκολο να το βρείς κ να επικοινωνήσεις μαζί τους για λεπτομέρειες. θα πρέπει να απευθυνθείς στο τμήμα επικυρώσεων.

            Comment


              #21
              Originally posted by Olga Bbl View Post
              Αν κάνεις τη μετάφραση σε καθηγήτρια ή δικηγόρο θα πρέπει να πας στο Πρώην Υπουργείο Μακεδονίας κ Θράκης (αφου είσαι στη Θεσ/νικη) να σου το επικυρώσουν. Δεν κράτησα το τηλέφωνο αλλα είναι εύκολο να το βρείς κ να επικοινωνήσεις μαζί τους για λεπτομέρειες. θα πρέπει να απευθυνθείς στο τμήμα επικυρώσεων.
              Η καθηγήτρια δεν θα μου πάρει (μάλλον) τίποτα. Θα χρεωθώ μόνο τις σφραγίδες, αν υπάρχει χρέωση.
              Άρα από αυτή την άποψη, να μου τα μεταφράση η καθηγήτριά μου και να πάω για τις σφραγίδες μόνο?
              Οι σφραγίδες είναι: Χάγης & apostille? Από που τις παίρνω?
              Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

              Comment


                #22
                Originally posted by wint3r View Post
                Η καθηγήτρια δεν θα μου πάρει (μάλλον) τίποτα. Θα χρεωθώ μόνο τις σφραγίδες, αν υπάρχει χρέωση.
                Άρα από αυτή την άποψη, να μου τα μεταφράση η καθηγήτριά μου και να πάω για τις σφραγίδες μόνο?
                Οι σφραγίδες είναι: Χάγης & apostille? Από που τις παίρνω?
                Η αποστίλε είναι η σφραγίδα της χάγης στην ουσία, δεν είναι δυο διαφορετικές.

                Ας πούμε οτι θες να μεταφράσεις το πτυχίο σου...πρέπει να πας στην περιφέρεια της περιοχής που το έβγαλες (π.χ. στην αθήνα αν σπούδασες εκεί) για να πάρεις την αποστίλε, απο κει πας για τη μετάφραση κ μετά τη μετάφραση πας στο υπουργείο να σου την επικυρώσουν.

                Έτσι τα ξέρω εγω απο τις υπηρεσίες που πήγα, αλλα επιμένω...πάρε κ ενα τηλέφωνο για να είσαι σίγουρος.

                Comment


                  #23
                  Απο τον Σουηδικό ΟΑΕΔ ( arbetsformedlingen )

                  Το παρόν και το μέλλον ( κατα εκτίμηση ) του κάθε επαγγέλματος στη Σουηδία, ανα περιοχή.

                  Διαλέξτε Alla Yrken και απο την δεξιά στήλη το επάγγελμα που θέλετε.

                  Όσο πιο ανοικτό χρώμα τόσο το καλύτερο.

                  Yrkeskompassen - Arbetsf

                  Σπύρος

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by wint3r View Post
                    Η καθηγήτρια δεν θα μου πάρει (μάλλον) τίποτα. Θα χρεωθώ μόνο τις σφραγίδες, αν υπάρχει χρέωση.
                    Άρα από αυτή την άποψη, να μου τα μεταφράση η καθηγήτριά μου και να πάω για τις σφραγίδες μόνο?
                    Οι σφραγίδες είναι: Χάγης & apostille? Από που τις παίρνω?
                    search sto Google "σφραγιδα της χαγης".

                    Comment


                      #25
                      Γεια σας και από μένα. Μόλις σας ανακάλυψα. Είμαι από το Σεπτέμβρη Στοκχόλμη για σπουδές.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Μάγειρας View Post
                        Wint3r, Προτιμότερο είναι να πάς στη δημόσια υπηρεσία μεταφραστικού που εκεί σου βάζουν και την σφραγίδα του υπουργείου εξωτερικών.την χρειάζεσαι πριν βάλεις της χάγης.
                        Προσοχη....Σε ολα τα εγγραφα
                        1)πρωτα η σφραγιδα της Χαγης και
                        2) Μεταφραση (διοτι μετραφράζεται και η σφραγιδα επανω στο εγγραφο)
                        3) Στο μεταφραστικο του υπουργείου εξωτερικών ζητάνε τη σφαργιδα της Χαγης προκειμενου να μεταφρασουν (ειδικα οταν ειναι παρων ο διευθυντης του τμηματος που τριγυρναει εκει μεσα...)
                        4) όταν παιρνετε απο υπηρεσια οποιοδηποτε χαρτι για το οποιο προκειται να ακολουθησετε την παραπανω διαδικασια θα τους λετe:" Το χαρτι αυτο θα το σφραγισω με Χαγης και θα το κανω μεταφραση και θα παει εξωτερικο" αυτο γιατι η αυτου μεγαλειοτης ο υπαλληλος που βαζει τη Χαγης πρεπει να δεί στο χαρτι υπογραφη του τρισμέγιστου αυτου μεγαλειοτητας υπαλληλου ο οποιος ειναι εξουσιοδοτημενος να βαζει υπογραφες για χαρτια που πανε εξωτερικο...Εαν δηλαδη υπογραψει καποιος αλλος οποιοσδηποτε υπαλληλος ενδεχεται ο Κος "σφραγιδα-της-Χαγης¨" να σας στειλει πισω...Αυτα τα ωραια...Καπίς?

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by skonto View Post
                          Απο τον Σουηδικό ΟΑΕΔ ( arbetsformedlingen )

                          Το παρόν και το μέλλον ( κατα εκτίμηση ) του κάθε επαγγέλματος στη Σουηδία, ανα περιοχή.

                          Διαλέξτε Alla Yrken και απο την δεξιά στήλη το επάγγελμα που θέλετε.

                          Όσο πιο ανοικτό χρώμα τόσο το καλύτερο.

                          Yrkeskompassen - Arbetsf

                          Σπύρος
                          Μα ειναι δυνατον τετοια γκαντεμια. Δε βρισκω το επαγγελμα μου στη λιστα ... .

                          Comment


                            #28
                            Καλά μην είσαι και εσύ τόσο απόλυτος.

                            Ούτε σε επαγγελματική ομάδα δεν βρήκες κάτι, ούτε καν κάτι παρεμφερές ?

                            Μην κατηγορείς την τύχη σου τόσο βάναυσα

                            Σπύρος

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by G.Ren View Post
                              Προσοχη....Σε ολα τα εγγραφα
                              .Εαν δηλαδη υπογραψει καποιος αλλος οποιοσδηποτε υπαλληλος ενδεχεται ο Κος "σφραγιδα-της-Χαγης¨" να σας στειλει πισω...Αυτα τα ωραια...Καπίς?
                              Καπίς ??? ... Πώς φαίνονται αυτοί που ρέει το Ιταλικό αίμα μέσα τους

                              Σπύρος

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by G.Ren View Post
                                search sto Google "σφραγιδα της χαγης".
                                Συγκεκριμένα το Google για μένα είναι η επέκταση του χεριού μου μιας και το επισκευτομαί και "δουλευω" μαζί του για πάνω από 8ώρες/ημέρα. Οπότε γνωρίζω τι σημαίνει σφραγίδα της χάγης, απλώς ρώτησα αν μπορεί κάποιος συγκεκριμένα που έχει περάσει την διαδικασία που θα την κάνω στην Θεσσαλονίκη.
                                Αλλα σε ευχριστώ παρ όλα αυτά!

                                Originally posted by G.Ren View Post
                                Προσοχη....Σε ολα τα εγγραφα
                                1)πρωτα η σφραγιδα της Χαγης και
                                2) Μεταφραση (διοτι μετραφράζεται και η σφραγιδα επανω στο εγγραφο)
                                3) Στο μεταφραστικο του υπουργείου εξωτερικών ζητάνε τη σφαργιδα της Χαγης προκειμενου να μεταφρασουν (ειδικα οταν ειναι παρων ο διευθυντης του τμηματος που τριγυρναει εκει μεσα...)
                                4) όταν παιρνετε απο υπηρεσια οποιοδηποτε χαρτι για το οποιο προκειται να ακολουθησετε την παραπανω διαδικασια θα τους λετe:" Το χαρτι αυτο θα το σφραγισω με Χαγης και θα το κανω μεταφραση και θα παει εξωτερικο" αυτο γιατι η αυτου μεγαλειοτης ο υπαλληλος που βαζει τη Χαγης πρεπει να δεί στο χαρτι υπογραφη του τρισμέγιστου αυτου μεγαλειοτητας υπαλληλου ο οποιος ειναι εξουσιοδοτημενος να βαζει υπογραφες για χαρτια που πανε εξωτερικο...Εαν δηλαδη υπογραψει καποιος αλλος οποιοσδηποτε υπαλληλος ενδεχεται ο Κος "σφραγιδα-της-Χαγης¨" να σας στειλει πισω...Αυτα τα ωραια...Καπίς?
                                Εδώ με έχεις καλύψει! Ευχαριστώ πολύ! αυτό ζητούσα...
                                Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

                                Comment

                                Working...
                                X