Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα τελευταία νέα για οδηγούς ταξί

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με τα τελευταία νέα για οδηγούς ταξί

    Θα έχετε ακούσει φαντάζομαι για την σχετική είδηση.
    Συν-πατριώτες μας ιδιοκτήτες ταξί έχουν αποφασίσει μιας και έχουν πολλά ταξί που κάθονται να προσλάβουν Έλληνες απο την πατρίδα ώστε και να βοηθήσουν με αυτό τον τρόπο να βρούνε δουλειά κάποιοι και απο την άλλη να βρούν οδηγούς στα ταξί τους.
    Μάλιστα κάνανε και μια ακαδημία - σχολή ώστε να τους μάθουν και τα απαραίτητα.
    Το ίδιο παλαιότερα είχαν προσπαθήσει να κάνουν και κάποιοι αλλιείς συν-πατριώτες μας εδώ στην Αυστραλία ώστε να βρούνε απο την μια προσωπικό για τα αλιευτικά τους και απο την άλλη να βοηθήσουν δίνοντας δουλειά, που έτσι κι αλλιώς την δίνουν, σε πατριώτες μας.

    Η απορία μου εμένα είναι η εξής:
    Ο ταξιτζής, όπως και ο ναύτης αλιευτικού, δουλεύουν με ποσοστά. Δεν εξασφαλίζεται δηλαδή το minimum εισόδημα το χρόνο, που εδώ είναι 40Κ δολάρια αν δεν κάνω λάθος.
    Απο την άλλη ο μοναδικός τρόπος να έρθουν για να γίνουν οδηγοί ταξί, ή πληρώματα αλιευτικών, μη Αυστραλοί, είναι με βίζα. Ποιά βίζα όμως τους επιτρέπει να δουλέψουν? Η μοναδική που βγαίνει γρήγορα, έχει λίγα σχετικά με τις άλλες έξοδα είναι η φοιτητική. Ίσως και για αυτό έκαναν και την ακαδημία. Αν ενταχθεί με κάποιο τρόπο στα εκπαιδευτικά ιδρύματα που επιτρέπετε να δίνουν φοιτητική βίζα.
    Όμως γνωρίζουμε οτι σαν φοιτητής, σε προπτυχιακό τμήμα, επιτρέπεται να δουλέψεις μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα και απεριόριστα στις διακοπές αργίες κ.τ.λ.
    Και το ερώτημα που διαμορφώνεται είναι πώς ενας που δουλέυει με ποσοστά και μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα θα έχει οχι μόνο εξασφαλισμένο εισόδημα αλλά και μάλιστα το ποσό που διαβάζουμε στις ειδήσεις που άλλοι λένε για 1000 δολάρια την εβδομάδα και άλλοι για 3 ή 4 χιλιάδες δολάρια την εβδομάδα!

    Καταλήγοντας θα ήθελα να πω οτι μπορεί σε κάποιους απελπισμένους να φαντάζει σαν ευκαιρία. Πράγματι αν δεν έχεις τίποτα άλλο να χάσεις, το παίζεις κορόνα γράμματα. Αυτό δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ. Αυτοί που θέλουν να πάρουν τα ρίσκα τους πάντα θα τα παίρνουν.

    Όμως τα #$@%@#% μήντια να μην παρουσιάζουν το θέμα σαν μια καταπληκτική ευκαιρία γιατι επιβεβαιώνουν την φήμη τους για άλλη μια φορά.

    *
    Αν κάνω λάθος στο σκεπτικό μου παρακαλώ κάποιος να με διαφωτίσει.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Originally posted by Agoriani View Post
    Θα έχετε ακούσει φαντάζομαι για την σχετική είδηση.

    Δυστυχώς το αδιέξοδο και η απελπισία που βιώνουν οι συμπατριωτες μας στην ελλάδα δινουν μια χρυσή ευκαιρία στα σιχαμένα μμε να παιξουν με τον πονο τους ανευθυνα, για άλλη μια φορά, με εντυπωσιακούς και ελπιδοφόρους τίτλους....

    ειχα μια κουβέντα προχθες με μια ντοπια ελληνιδα (χρονια τωρα εδω) που κι αυτή σταθηκε στον τιτλο και λεει μπραβο για αυτο που κανουν κλπ. όταν της απάντησα 'όχι μπραβο, ντροπή τους' με κοιταζε σαν να ήμουν τρελή...(της εξήγησα βεβαια μετα) ΠΩΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΈΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΓΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΒΙΖΑΣ? ντροπή και παλι.....α ρε αθανατα μμε!

    Comment


      #3
      Πιστεύω ότι ζητάνε έλληνες για να επωφεληθούν και αυτοί στο όνομα της κρίσης. Κάποια τρυπα θα βρήκαν. σιγά να μην τους πηρε ο πόνος!! Τώρα για το μισθό, έχω δουλέψει το 1992 στην Αθήνα ( αυτό δεν είναι δουλεία είναι #^&*@) και έδινα στον ιδιοκτήτη ένα ποσό στάνταρ κάθε μέρα και τα υπόλοιπα δικά μου. Βεβαία στο επάγγελμα του οδηγού δεν υπάρχει κάτι σταθερό στην Ελλάδα όσο αναφορά τον μισθό.

      Comment


        #4
        μετά το 22ο λεπτό
        [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=D0XbQiXZ7Sg&feature=youtu.be[/youtube]

        Comment


          #5
          Originally posted by Agoriani View Post
          Όμως γνωρίζουμε οτι σαν φοιτητής, σε προπτυχιακό τμήμα, επιτρέπεται να δουλέψεις μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα και απεριόριστα στις διακοπές αργίες κ.τ.λ.
          Και το ερώτημα που διαμορφώνεται είναι πώς ενας που δουλέυει με ποσοστά και μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα θα έχει οχι μόνο εξασφαλισμένο εισόδημα αλλά και μάλιστα το ποσό που διαβάζουμε στις ειδήσεις που άλλοι λένε για 1000 δολάρια την εβδομάδα και άλλοι για 3 ή 4 χιλιάδες δολάρια την εβδομάδα!
          Κοροιδευόμαστε τώρα... 3-4 χιλιάρικα την εβδομάδα βγάζουν senior στελέχη επιχειρήσεων. Και όσον αφορά τις 20 ώρες, τα πράγματα είναι απλά: θα δουλεύουν 20 ώρες νόμιμα και αλλες 40 παράνομα. Το είπε εξάλλου ορθά κοφτά ένας από τους καλούς αυτούς ανθρώπους ότι θα δουλεύουν 60 ώρες την εβδομάδα για ένα χιλιάρικο.

          Comment


            #6
            Πάμε να αντικαταστήσουμε τους ινδούς!!!! Και μας κάνουν και δώρα!!!! Εδώ είναι η παροιμία που λέει ότι οπου ακούς πολλά κεράσια κρατα μικρό καλάθι.

            Comment


              #7
              Originally posted by surfer View Post
              Πάμε να αντικαταστήσουμε τους ινδούς!!!! Και μας κάνουν και δώρα!!!! Εδώ είναι η παροιμία που λέει ότι οπου ακούς πολλά κεράσια κρατα μικρό καλάθι.
              sorry,αλλά περιμένεις να σε κάνουν διευθυντή σε πολυεθνική??
              και τι περισσότερο έχουν οι έλληνες απο τους ινδούς......?
              φιλικά.

              Comment


                #8
                προφανως συνελληνες ,οσοι δεν συμφωνειτε με την κινηση αυτη, δεν εχετε εργασθει στον ελληνικο σκληρο και απανθρωπο κατα πλειοψηφια ιδωτικο τομεα!!
                αυτη την στιγμη εργαζομαι 10 ωρες την ημερα Χ 6 ημερες την εβδομαδα και λαμβανω 720 ευρω τον μηνα!!!!
                εχω κανει και οδηγος ταξι στην αθηνα (part-time) και δεν σας κρυβω οτι ολο το εγχειριμα των ομογενων μας στην αυστραλια το βλεπω σαν οαση!!!
                Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Θα έχετε ακούσει φαντάζομαι για την σχετική είδηση.
                  Συν-πατριώτες μας ιδιοκτήτες ταξί έχουν αποφασίσει μιας και έχουν πολλά ταξί που κάθονται να προσλάβουν Έλληνες απο την πατρίδα ώστε και να βοηθήσουν με αυτό τον τρόπο να βρούνε δουλειά κάποιοι και απο την άλλη να βρούν οδηγούς στα ταξί τους.
                  Μάλιστα κάνανε και μια ακαδημία - σχολή ώστε να τους μάθουν και τα απαραίτητα........................................ ............................

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by tolis nikolaou View Post
                    προφανως συνελληνες ,οσοι δεν συμφωνειτε με την κινηση αυτη, δεν εχετε εργασθει στον ελληνικο σκληρο και απανθρωπο κατα πλειοψηφια ιδωτικο τομεα!!
                    αυτη την στιγμη εργαζομαι 10 ωρες την ημερα Χ 6 ημερες την εβδομαδα και λαμβανω 720 ευρω τον μηνα!!!!
                    εχω κανει και οδηγος ταξι στην αθηνα (part-time) και δεν σας κρυβω οτι ολο το εγχειριμα των ομογενων μας στην αυστραλια το βλεπω σαν οαση!!!
                    οπα ρε μεγαλε τωρα ηρθαμε κατω και δεν δουλευαμε στο δημοσιο,και δεν ειμαστε συνελληνες ειμαστε ελληνες!!!προσπαθουμε να βοηθησουμε εγω και τα αλλα τα παιδια οπως μπορουμε ,αλλα ιτς απ του γιου!!!!
                    ΠΡΟΣΟΧΗ μην γινει η οαση κολαση!!μακαρι να βγω ψευτης!τα καναλια να πουλησουν θελουν και οι αλλοι να κανουν την δουλεια τους.
                    χτες εβαλα το τηλεφονο παρτε τους και ρωτηστε τους !!!

                    Comment


                      #11
                      Δεν θέλω διευθυντής αλλά να έχω τα ιδια δικαιώματα και τους ιδιους μισθους με τους αυστραλούς. Διαφορετικά δεν χρειάζεται να πάω εκεί κάτω. εχω πατρίδα και την αγαπώ. Αλλά ας είναι καλά τα πολιτικά…….. τώρα για την Ινδία μαλον δεν έχεις πάει ποτε και δεν έχεις ακούσει και τίποτα!! Και δεν είμαι ρατσιστής.

                      Comment


                        #12
                        yes!

                        Originally posted by australian View Post
                        sorry,αλλά περιμένεις να σε κάνουν διευθυντή σε πολυεθνική??
                        και τι περισσότερο έχουν οι έλληνες απο τους ινδούς......?
                        φιλικά.
                        αυτό μας "έφαγε" σαν χώρα, σα λαό και σαν άτομα....οι προσδοκίες μας ήταν μεγαλύτερες τις πραγματικότητας....και μετά ήρθε η κρίση......!
                        Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by surfer View Post
                          Δεν θέλω διευθυντής αλλά να έχω τα ιδια δικαιώματα και τους ιδιους μισθους με τους αυστραλούς. Διαφορετικά δεν χρειάζεται να πάω εκεί κάτω. εχω πατρίδα και την αγαπώ. Αλλά ας είναι καλά τα πολιτικά…….. τώρα για την Ινδία μαλον δεν έχεις πάει ποτε και δεν έχεις ακούσει και τίποτα!! Και δεν είμαι ρατσιστής.
                          Η Αυστραλία πολύ καλά κάνει και εφααρμόζει στο μέτρο του δυνατού την συμετοχική οικονομία....αν δεν πληρώσεις δεν θα πληρωθείς...Δεν μας αρέσει μερικούς από εμάς που ήρθαν "ξένοι" και '' πήραν τις δουλειες''! Και τι ξένοι....ξένοι οι οποίοι κόστισαν τρεις φορες μέχρι να ενταχθουν πλήρως στην ελληνική οικονομία και κοινωνία....Αυτό προσπαθουν να αποφύγουν οι αυστραλοί, και μιας και έχουν την εμπειρία, όσο λίγες χώρες, στην μεταναστευτική πολιτική το καταφέρνουν μια χαρά! Δίκαιο ή άδικό δεν ξέρω αλλά για την οικονομία τους είναι μια χαρά!Εκατοντάδες χιλιάδες σπουδάζουν στην Αυστραλία και πληρώνουν, με την ελπίδα μιας θεσης εργασίας στη χώρα αυτή. Το σίγουροο είναι ότι σαν θα έρθει η ώρα να βρουν μια δουλειά που θα την αξίζουν θα έχουν ήδη δώσει ώστε να μπορούν να πάρουν πίσω.....Αν αυτό δεν δεν είναι σωστό....τι άλλο να πω!!!
                          Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                          Comment


                            #14
                            ΠΡΟΣΟΧΗ

                            Καλημέρα από Αθήνα. Θα ήθελα να διαφωτίσω λίγο τον κόσμο που ενδιαφέρεται για τα ΤΑΞΙ στην Αυστραλία.
                            Χθες είχα μια τηλεφωνική συνδιάλεξη με τον ιδιοκτήτη της Abasador taxi στην Μελβούρνη.
                            Ο ευγενέστατος κύριος με διαφώτησε πλήρως.
                            Πρώτα πρώτα πρέπει να ξέρεις Αγγλικά για τα οποία δίνεις εξετάσεις να πάρεις IELTS τουλάχιστον με 5,5. Πας με τουριστική VISA, και πας στην ακαδημία να κάνεις εγγραφή. Αν σε γράψουν σου δίνουν φοιτητική VISA τα έξοδα της οποίας τα αναλαμβάνεις εσύ. Πρέπει να νοικιάσεις κάπου να μένεις και να έχεις χρήματα για να τρως. Σε περίπτοση που δεν ξέρεις την γλώσσα μπορείς να κάνεις μαθήματα αλλά τα πληρώνεις εσύ. Στην σχολή διδάσκονται 7 μαθήματα και σου μαθαίνουν την Μελβούρνη ώστε να γνωρίζεις άριστα τους δρόμους. Όταν τελειώσεις τη σχολή και αποφοιτήσεις πρέπει να δουλέψεις στην εταιρία τους για τρεις μήνες επειδή τα έξοδα της σχολής τα αναλαμβάνουν αυτοί και ο όρος αυτός είναι για την αποπληρωμή. Κατά την φοίτηση θα δουλεύεις 10 με 12 ώρες την ημέρα και θα πέρνεις 1000$ την εβδομάδα. Τώρα τα δύσκολα... Όταν τελειώσει η σχολή τελειώνει και η φοιτητική visa. Ο οδηγός ΤΑΞΙ στην Αυστραλία είναι ελεύθερο επάγγελμα και ως εκ τούτου δεν μπορεί κανείς να γίνει SPONSOR. Άρα λοιπόν ή φεύγεις απο Αυστραλία ή πρέπει κατά την διάρκεια της φοίτησης σου να βρεις κάποια άσχετη δουλειά ώστε να βρεις ΣΠΟΝΣΟΡΑ. Άρα λοιπόν μόνο σαν γέφυρα μπορεί να λειτουργήσει η σχολή.
                            Είναι λοιπόν μεγάλο το ρίσκο και με αρκετά έξοδα. Τώρα κατά πόσο αξίζει αυτή η κίνηση ας το κπίνει ο καθένας. Πιστεύω να βοήθησα λίγο.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by crisyian View Post
                              Καλημέρα από Αθήνα. Θα ήθελα να διαφωτίσω λίγο τον κόσμο που ενδιαφέρεται για τα ΤΑΞΙ στην Αυστραλία.
                              Χθες είχα μια τηλεφωνική συνδιάλεξη με τον ιδιοκτήτη της Abasador taxi στην Μελβούρνη.
                              Ο ευγενέστατος κύριος με διαφώτησε πλήρως.
                              Πρώτα πρώτα πρέπει να ξέρεις Αγγλικά για τα οποία δίνεις εξετάσεις να πάρεις IELTS τουλάχιστον με 5,5. Πας με τουριστική VISA, και πας στην ακαδημία να κάνεις εγγραφή. Αν σε γράψουν σου δίνουν φοιτητική VISA τα έξοδα της οποίας τα αναλαμβάνεις εσύ. Πρέπει να νοικιάσεις κάπου να μένεις και να έχεις χρήματα για να τρως. Σε περίπτοση που δεν ξέρεις την γλώσσα μπορείς να κάνεις μαθήματα αλλά τα πληρώνεις εσύ. Στην σχολή διδάσκονται 7 μαθήματα και σου μαθαίνουν την Μελβούρνη ώστε να γνωρίζεις άριστα τους δρόμους. Όταν τελειώσεις τη σχολή και αποφοιτήσεις πρέπει να δουλέψεις στην εταιρία τους για τρεις μήνες επειδή τα έξοδα της σχολής τα αναλαμβάνουν αυτοί και ο όρος αυτός είναι για την αποπληρωμή. Κατά την φοίτηση θα δουλεύεις 10 με 12 ώρες την ημέρα και θα πέρνεις 1000$ την εβδομάδα. Τώρα τα δύσκολα... Όταν τελειώσει η σχολή τελειώνει και η φοιτητική visa. Ο οδηγός ΤΑΞΙ στην Αυστραλία είναι ελεύθερο επάγγελμα και ως εκ τούτου δεν μπορεί κανείς να γίνει SPONSOR. Άρα λοιπόν ή φεύγεις απο Αυστραλία ή πρέπει κατά την διάρκεια της φοίτησης σου να βρεις κάποια άσχετη δουλειά ώστε να βρεις ΣΠΟΝΣΟΡΑ. Άρα λοιπόν μόνο σαν γέφυρα μπορεί να λειτουργήσει η σχολή.
                              Είναι λοιπόν μεγάλο το ρίσκο και με αρκετά έξοδα. Τώρα κατά πόσο αξίζει αυτή η κίνηση ας το κπίνει ο καθένας. Πιστεύω να βοήθησα λίγο.
                              poly ωραιο αλλα για κανε λιγο λιανα {θα περνεις 1000 την εβδομαδα) απο που??ποιος θα στα δινει??καο σπονσοναρισμα ξερεις τι σημαινει??? η αυστραλια δεν ειναι ελλαδα στο θεμα της μεταναστευσης!!

                              Comment

                              Working...
                              X