Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Post Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(ΙΙ).

Συνέχεια του σχετικού θέματος.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    loucas είμαι μέλος στο patriotaki εδώ και πάρα πολύ καιρό, σχεδόν από την αρχή της δημιουργίας του κι έχω διαβάσει ΟΛΑ τα posts που έχουν γραφτεί.
    Κάποιος με ρώτησε αν η τιμή που ανέφερα (6.000 ευρώ ) είναι για όλη τη μεταφορά. Ναι, είναι τα πάντα μέσα: θα αμπαλλάρουν οι ίδιοι τα έπιπλα και τις ηλεκτρ. συσκευές, θα τα πάρουν από το σπίτι μας και θα τα ξεφορτώσουν στο σπίτι στην Αυστραλία. Για αυτά μας είπαν 5.100. Για εκτελωνισμό 300-500 δολάρια και για ασφάλεια περίπου 300 ευρώ. Άρα όπως τα υπολογίζουμε 6.000-6.200 το πολύ-πολύ να είναι.

Και κάτι ακόμα......συνεχώς λένε πολοί ότι τα πράγματα είναι όλα πολύ πιο ακριβά στην Αυστραλία. Θέλω να πω ότι δεν συμφωνώ με αυτό. Πρώτα από όλα αναλογικά με τους μισθούς τους δεν είναι και τόσο ακριβά. Επίσης το έχω διαπιστώσει και μόνη μου, όπως έχω πεί έχω πάει 4 φορές. Έχει πάρα πολλές ευκαιρίες και τρελές εκπτώσεις σε ρούχα, παπούτσια, έπιπλα, ηλεκτρικά, είδη διατροφής. Φυσικά έχει και πολύ ακριβά πράγματα αλλά αν μάθεις να ψάχνεις, τότε βρίσκεις τα πάντα σε πολύ καλές τιμές. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stella82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    loucas είμαι μέλος στο patriotaki εδώ και πάρα πολύ καιρό, σχεδόν από την αρχή της δημιουργίας του κι έχω διαβάσει ΟΛΑ τα posts που έχουν γραφτεί.
    Κάποιος με ρώτησε αν η τιμή που ανέφερα (6.000 ευρώ ) είναι για όλη τη μεταφορά. Ναι, είναι τα πάντα μέσα: θα αμπαλλάρουν οι ίδιοι τα έπιπλα και τις ηλεκτρ. συσκευές, θα τα πάρουν από το σπίτι μας και θα τα ξεφορτώσουν στο σπίτι στην Αυστραλία. Για αυτά μας είπαν 5.100.
    Ο ΦΠΑ είναι μέσα;

Για εκτελωνισμό 300-500 δολάρια
    Αλλο πράγμα ο εκτελωνισμός και άλλο τα τέλη λιμένος (port handling fees) καθώς και η χρέωση για inspection από AQIS. Ο εκτελωνισμός είναι μια υπηρεσία που παρέχει η μεταφορική και σε χρεώνει για αυτό. Τα terminal handling, inspection & quarantine fees σου τα χρεώνει το κράτος.

και για ασφάλεια περίπου 300 ευρώ.
    Επομένως η ασφαλίζομενη αξία των πραγμάτων σου είναι από 12500-15000 ευρώ (όλες οι ασφαλιστικές χρεώνουν 2%-2.5%. Με αυτό το δεδομένο δε νομίζω ότι αξίζει η μεταφορά. Εκτός και αν έχεις μερική ασφάλεια (π.χ. για ολική καταστροφή ή απώλεια και όχι για ζημιές)

Άρα όπως τα υπολογίζουμε 6.000-6.200 το πολύ-πολύ να είναι.
    Πρόσθεσε σε αυτά και άλλα $1000 έξοδα εδώ για να είσαι μέσα.

Και κάτι ακόμα......συνεχώς λένε πολοί ότι τα πράγματα είναι όλα πολύ πιο ακριβά στην Αυστραλία. Θέλω να πω ότι δεν συμφωνώ με αυτό. Πρώτα από όλα αναλογικά με τους μισθούς τους δεν είναι και τόσο ακριβά.
    Φυσικά και αυτό ισχύει 100%. Αναλογικά με τους μισθούς δεν είναι καθόλου ακριβά. Σε απόλυτα νούμερα όμως είναι πιο ακριβά από την Ελλάδα, την Ευρώπη και την Αμερική. Αν κάτι κοστίζει 100 στην Ελλάδα και 150 εδώ δε βρίσκω κανέναν λόγο να το αγοράσει κανείς εδώ πέρα.

Επίσης το έχω διαπιστώσει και μόνη μου, όπως έχω πεί έχω πάει 4 φορές. Έχει πάρα πολλές ευκαιρίες και τρελές εκπτώσεις σε ρούχα, παπούτσια, έπιπλα, ηλεκτρικά, είδη διατροφής. Φυσικά έχει και πολύ ακριβά πράγματα αλλά αν μάθεις να ψάχνεις, τότε βρίσκεις τα πάντα σε πολύ καλές τιμές. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
    Προσφορές και εκπτώσεις υπάρχουν σε όλο τον κόσμο. Η ουσία είναι τι συμβαίνει κατά κανόνα.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι όλη η συζήτηση γίνεται για να βοηθηθεί ο καθένας που αποφασίζει να μετακομίσει σε μια άλλη χώρα και ήπειρο και προσπαθεί να μειώσει το κόστος του όλου εγχειρήματος. Για κάποιον που έχει λυμένο το οικονομικό του ζήτημα δεν έχει καν νόημα η οποιαδήποτε συζήτηση.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loucas Εμφάνιση μηνυμάτων
    25 κυβικά μέτρα, 181 packages, 2.700 Kg !

Ο ακριβής αριθμός των κυβικών δεν είχε όμως καμία απολύτως σημασία για τη μεταφορική μου, άπαξ και πήρα full container.

Μου το είχαν πει και το είδα και στην πράξη ότι η λογική τους ήταν να φορτώσουμε ότι χωράει μέσα (χωρίς οποιαδήποτε έξτρα χρέωση φυσικά).
    Ρε φίλε με τρέλανες τώρα. Εγώ είδες τι έπαθα με τον έξτρα όγκο!!!(28cbm, 171 πακέτα) Μακριά απο Allied Pickfords λοιπόν, θα το λέω και θα το ξαναλέω!!!! Loucas ξαναγράψε εδώ την εταιρεία που πήρες να την βλέπει ο κόσμος!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leyteris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φίλε με τρέλανες τώρα. Εγώ είδες τι έπαθα με τον έξτρα όγκο!!!(28cbm, 171 πακέτα) Μακριά απο Allied Pickfords λοιπόν, θα το λέω και θα το ξαναλέω!!!! Loucas ξαναγράψε εδώ την εταιρεία που πήρες να την βλέπει ο κόσμος!
    Εγώ θα έλεγα μακρία από την οποιαδήποτε εταιρεία δε σου δίνει σαφή και γραπτή προσφορά χωρίς ψιλά γράμματα.

Η εταιρεία που χρησιμοποίησα είναι η Safeway Transport και οι συνεργάτες τους στην Αυστραλία λέγονται Hellas Europe Australia Pty Ltd.

Α, και κάτι ακόμα. Θέλουν να μου στείλουν οι δικοί μου δύο κιβώτια με πράγματα γύρω στα 17κιλά έκαστο και διαστάσεις περίπου 60x50x50 έκαστο. Επικοινώνησα λοιπόν με τη Safeway να τους ρωτήσω αν αναλαμβάνουν αεροπορικές μεταφορές, τους είπα τι έχω να στείλω και οι άνθρωποι μου απάντησαν ότι ναι μεν μπορούν να το αναλάβουν αλλά μου πρότειναν να τα στείλουν οι δικοί μου με ταχυδρομείο γιατί έτσι θα τους βγει φθηνότερα.

Επί τη ευκαιρια αν έχει κάποιος άλλος να μου προτείνει άλλο τρόπο, κάθε συμβουλή δεκτή.

Υ.Γ. Λευτέρη, το χριστουγεννιάτικο δέντρο πέρασε χωρίς πρόβλημα.

Υ.Γ. Λευτέρη, το χριστουγεννιάτικο δέντρο πέρασε χωρίς πρόβλημα.
    Loucas, δηλαδή άνοιξαν όλα τα κιβώτια ένα προς ένα ή δειγματολειπτικά? Στο τέλος τα ξαναέκλεισε η μεταφορική ή το κάνουν αυτοί στο τελωνείο?

Δημιουργία νέου θέματος.

Δημιουργία νέου θέματος.

Έκανα μια σούμα ολα τα θέματα που λένε κάτι σχετικό με τις μεταφορές πραγμάτων στην Αυστραλία και διαπίστωσα οτι:

Πολλοί λένε οτι τα έστειλαν και επιφυλάσονται να γράψουν αφού παραλάβουν τα τελικά και συνολικά έξοδα, αλλά το ξεχνάνε και δεν το κάνουν ποτέ.

Όλοι όσοι έστειλαν πράγματα είχαν κάτι απρόοπτο. Μερικοί μεγάλη διαφορά και άλλοι μικρή και λογική.

Μερικές εταιρίες είναι μόνο για μεταφορά αδρανών υλικών και οχι οικοσκευών.

Επισυνάπτω το αρχείο Excel που τα έκανα σούμα.

Επειδή δεν βγαίνει άκρη έτσι όπως γράφει οτι πληροφορία θέλει και με όποια μορφή ο καθένας μας, απο σήμερα θα δημιουργηθεί καινούργιο θέμα που θα έχει την μορφή που έχουν και τα θέματα με τους χρόνους επεξεργασίας.
    Δηλαδή μια φόρμα που θα συμπληρώνει όποιος θέλει να καταθέσει την δική του μαρτυρία και εμπειρία με την μεταφορά των πραγμάτων του.

Το θέμα αυτό θα παραμείνει ανοικτό για λίγο καιρό και έπειτα θα κλειδώσει γιατι συμβάλει στην σύγχυση παρά στην ενημέρωση.
    Πλέον πρέπει κάποιος να διαβάσει τις 22 σελίδες του Ι και όσες έχουν γίνει στο ΙΙ για να βρεί μια σελίδα πληροφορία.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Loucas, δηλαδή άνοιξαν όλα τα κιβώτια ένα προς ένα ή δειγματολειπτικά? Στο τέλος τα ξαναέκλεισε η μεταφορική ή το κάνουν αυτοί στο τελωνείο?
    βγάζουν ΟΛΑ τα πράγματα από το κοντείνερ και στη συνέχεια κάνουν δειγματοληπτικό έλεγχο ανοίγοντας μερικά κιβώτια. Η χρέωση για storage αφορά ακριβώς αυτή την προσωρινή αποθήκευση στις αποθήκες τους. Το δε κοντείνερ επιστρέφει πίσω.

αυτός είναι και ένας από τους λόγους που καμία μεταφορική δεν μπορεί να σου δώσει από πριν κόστος για την AQIS.

η χρέωση είναι με την ώρα και είναι στη διακριτική ευκαίρεια του κάθε υπαλλήλου τι θα ανοίξει και πόση ώρα θα θεωρήσει οτι χρειάζεται για τον έλεγχο.

όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία η μεταφορική τα φορτώνει σε νέο κοντέινερ και σου τα φέρνει.

βγάζουν ΟΛΑ τα πράγματα από το κοντείνερ και στη συνέχεια κάνουν ......
    Ωραίος ρε φίλε, ευχαριστώ. Να ξέρουμε τι μας περιμένει!!!

Εταιρία: Allied Pickfords

Αρχική προσφορά: 5070 euro

Ασφάλιστρα: 403,8 euro

Επιβάρυνση: 958 euro (τόσα τους λείπανε...)

Τρόπος μεταφοράς: Πλοίο........................................ ..................................
    Πολυ κατατοπιστική η καταχώρηση σου.. Αναρωτιέμαι όμως σε τι όγκο πραγμάτων αντιστοιχούν αυτά τα κόστη. Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις μια εικόνα;
    Επίσης τα υλικά/ο τρόπος συσκευασίας είναι συγκεκριμένος; Καθορίζεται απο την εκάστοτε μεταφορική;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία
    Από Anais in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 199
    Τελευταίο Μήνυμα: 29.11.2018, 13:55
  2. Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία
    Από blue_mermaid in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 192
    Τελευταίο Μήνυμα: 11.10.2016, 22:11
  3. Φόρμα συμπλήρωσης σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.
    Από Agoriani in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 22.10.2015, 10:16
  4. Μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.
    Από FarfyFfs in forum Μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 01.03.2015, 21:42
  5. Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).
    Από andriana in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο Μήνυμα: 20.03.2012, 12:38

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like