Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(ΙΙ).

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(ΙΙ).

    Συνέχεια του σχετικού θέματος.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    loucas είμαι μέλος στο patriotaki εδώ και πάρα πολύ καιρό, σχεδόν από την αρχή της δημιουργίας του κι έχω διαβάσει ΟΛΑ τα posts που έχουν γραφτεί.
    Κάποιος με ρώτησε αν η τιμή που ανέφερα (6.000 ευρώ ) είναι για όλη τη μεταφορά. Ναι, είναι τα πάντα μέσα: θα αμπαλλάρουν οι ίδιοι τα έπιπλα και τις ηλεκτρ. συσκευές, θα τα πάρουν από το σπίτι μας και θα τα ξεφορτώσουν στο σπίτι στην Αυστραλία. Για αυτά μας είπαν 5.100. Για εκτελωνισμό 300-500 δολάρια και για ασφάλεια περίπου 300 ευρώ. Άρα όπως τα υπολογίζουμε 6.000-6.200 το πολύ-πολύ να είναι.

    Και κάτι ακόμα......συνεχώς λένε πολοί ότι τα πράγματα είναι όλα πολύ πιο ακριβά στην Αυστραλία. Θέλω να πω ότι δεν συμφωνώ με αυτό. Πρώτα από όλα αναλογικά με τους μισθούς τους δεν είναι και τόσο ακριβά. Επίσης το έχω διαπιστώσει και μόνη μου, όπως έχω πεί έχω πάει 4 φορές. Έχει πάρα πολλές ευκαιρίες και τρελές εκπτώσεις σε ρούχα, παπούτσια, έπιπλα, ηλεκτρικά, είδη διατροφής. Φυσικά έχει και πολύ ακριβά πράγματα αλλά αν μάθεις να ψάχνεις, τότε βρίσκεις τα πάντα σε πολύ καλές τιμές. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

    Comment


      #3
      Originally posted by stella82 View Post
      Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
      loucas είμαι μέλος στο patriotaki εδώ και πάρα πολύ καιρό, σχεδόν από την αρχή της δημιουργίας του κι έχω διαβάσει ΟΛΑ τα posts που έχουν γραφτεί.
      Κάποιος με ρώτησε αν η τιμή που ανέφερα (6.000 ευρώ ) είναι για όλη τη μεταφορά. Ναι, είναι τα πάντα μέσα: θα αμπαλλάρουν οι ίδιοι τα έπιπλα και τις ηλεκτρ. συσκευές, θα τα πάρουν από το σπίτι μας και θα τα ξεφορτώσουν στο σπίτι στην Αυστραλία. Για αυτά μας είπαν 5.100.
      Ο ΦΠΑ είναι μέσα;

      Originally posted by stella82 View Post
      Για εκτελωνισμό 300-500 δολάρια
      Αλλο πράγμα ο εκτελωνισμός και άλλο τα τέλη λιμένος (port handling fees) καθώς και η χρέωση για inspection από AQIS. Ο εκτελωνισμός είναι μια υπηρεσία που παρέχει η μεταφορική και σε χρεώνει για αυτό. Τα terminal handling, inspection & quarantine fees σου τα χρεώνει το κράτος.

      Originally posted by stella82 View Post
      και για ασφάλεια περίπου 300 ευρώ.
      Επομένως η ασφαλίζομενη αξία των πραγμάτων σου είναι από 12500-15000 ευρώ (όλες οι ασφαλιστικές χρεώνουν 2%-2.5%. Με αυτό το δεδομένο δε νομίζω ότι αξίζει η μεταφορά. Εκτός και αν έχεις μερική ασφάλεια (π.χ. για ολική καταστροφή ή απώλεια και όχι για ζημιές)

      Originally posted by stella82 View Post
      Άρα όπως τα υπολογίζουμε 6.000-6.200 το πολύ-πολύ να είναι.
      Πρόσθεσε σε αυτά και άλλα $1000 έξοδα εδώ για να είσαι μέσα.

      Originally posted by stella82 View Post
      Και κάτι ακόμα......συνεχώς λένε πολοί ότι τα πράγματα είναι όλα πολύ πιο ακριβά στην Αυστραλία. Θέλω να πω ότι δεν συμφωνώ με αυτό. Πρώτα από όλα αναλογικά με τους μισθούς τους δεν είναι και τόσο ακριβά.
      Φυσικά και αυτό ισχύει 100%. Αναλογικά με τους μισθούς δεν είναι καθόλου ακριβά. Σε απόλυτα νούμερα όμως είναι πιο ακριβά από την Ελλάδα, την Ευρώπη και την Αμερική. Αν κάτι κοστίζει 100 στην Ελλάδα και 150 εδώ δε βρίσκω κανέναν λόγο να το αγοράσει κανείς εδώ πέρα.

      Originally posted by stella82 View Post
      Επίσης το έχω διαπιστώσει και μόνη μου, όπως έχω πεί έχω πάει 4 φορές. Έχει πάρα πολλές ευκαιρίες και τρελές εκπτώσεις σε ρούχα, παπούτσια, έπιπλα, ηλεκτρικά, είδη διατροφής. Φυσικά έχει και πολύ ακριβά πράγματα αλλά αν μάθεις να ψάχνεις, τότε βρίσκεις τα πάντα σε πολύ καλές τιμές. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
      Προσφορές και εκπτώσεις υπάρχουν σε όλο τον κόσμο. Η ουσία είναι τι συμβαίνει κατά κανόνα.

      Επίσης έχω την εντύπωση ότι όλη η συζήτηση γίνεται για να βοηθηθεί ο καθένας που αποφασίζει να μετακομίσει σε μια άλλη χώρα και ήπειρο και προσπαθεί να μειώσει το κόστος του όλου εγχειρήματος. Για κάποιον που έχει λυμένο το οικονομικό του ζήτημα δεν έχει καν νόημα η οποιαδήποτε συζήτηση.

      Comment


        #4
        Originally posted by loucas View Post
        25 κυβικά μέτρα, 181 packages, 2.700 Kg !

        Ο ακριβής αριθμός των κυβικών δεν είχε όμως καμία απολύτως σημασία για τη μεταφορική μου, άπαξ και πήρα full container.

        Μου το είχαν πει και το είδα και στην πράξη ότι η λογική τους ήταν να φορτώσουμε ότι χωράει μέσα (χωρίς οποιαδήποτε έξτρα χρέωση φυσικά).
        Ρε φίλε με τρέλανες τώρα. Εγώ είδες τι έπαθα με τον έξτρα όγκο!!!(28cbm, 171 πακέτα) Μακριά απο Allied Pickfords λοιπόν, θα το λέω και θα το ξαναλέω!!!! Loucas ξαναγράψε εδώ την εταιρεία που πήρες να την βλέπει ο κόσμος!
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #5
          Originally posted by leyteris77 View Post
          Ρε φίλε με τρέλανες τώρα. Εγώ είδες τι έπαθα με τον έξτρα όγκο!!!(28cbm, 171 πακέτα) Μακριά απο Allied Pickfords λοιπόν, θα το λέω και θα το ξαναλέω!!!! Loucas ξαναγράψε εδώ την εταιρεία που πήρες να την βλέπει ο κόσμος!
          Εγώ θα έλεγα μακρία από την οποιαδήποτε εταιρεία δε σου δίνει σαφή και γραπτή προσφορά χωρίς ψιλά γράμματα.

          Η εταιρεία που χρησιμοποίησα είναι η Safeway Transport και οι συνεργάτες τους στην Αυστραλία λέγονται Hellas Europe Australia Pty Ltd.

          Α, και κάτι ακόμα. Θέλουν να μου στείλουν οι δικοί μου δύο κιβώτια με πράγματα γύρω στα 17κιλά έκαστο και διαστάσεις περίπου 60x50x50 έκαστο. Επικοινώνησα λοιπόν με τη Safeway να τους ρωτήσω αν αναλαμβάνουν αεροπορικές μεταφορές, τους είπα τι έχω να στείλω και οι άνθρωποι μου απάντησαν ότι ναι μεν μπορούν να το αναλάβουν αλλά μου πρότειναν να τα στείλουν οι δικοί μου με ταχυδρομείο γιατί έτσι θα τους βγει φθηνότερα.

          Επί τη ευκαιρια αν έχει κάποιος άλλος να μου προτείνει άλλο τρόπο, κάθε συμβουλή δεκτή.

          Υ.Γ. Λευτέρη, το χριστουγεννιάτικο δέντρο πέρασε χωρίς πρόβλημα.

          Comment


            #6
            Originally posted by loucas View Post
            Υ.Γ. Λευτέρη, το χριστουγεννιάτικο δέντρο πέρασε χωρίς πρόβλημα.
            Loucas, δηλαδή άνοιξαν όλα τα κιβώτια ένα προς ένα ή δειγματολειπτικά? Στο τέλος τα ξαναέκλεισε η μεταφορική ή το κάνουν αυτοί στο τελωνείο?
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #7
              Δημιουργία νέου θέματος.

              Δημιουργία νέου θέματος.

              Έκανα μια σούμα ολα τα θέματα που λένε κάτι σχετικό με τις μεταφορές πραγμάτων στην Αυστραλία και διαπίστωσα οτι:

              Πολλοί λένε οτι τα έστειλαν και επιφυλάσονται να γράψουν αφού παραλάβουν τα τελικά και συνολικά έξοδα, αλλά το ξεχνάνε και δεν το κάνουν ποτέ.

              Όλοι όσοι έστειλαν πράγματα είχαν κάτι απρόοπτο. Μερικοί μεγάλη διαφορά και άλλοι μικρή και λογική.

              Μερικές εταιρίες είναι μόνο για μεταφορά αδρανών υλικών και οχι οικοσκευών.

              Επισυνάπτω το αρχείο Excel που τα έκανα σούμα.

              Επειδή δεν βγαίνει άκρη έτσι όπως γράφει οτι πληροφορία θέλει και με όποια μορφή ο καθένας μας, απο σήμερα θα δημιουργηθεί καινούργιο θέμα που θα έχει την μορφή που έχουν και τα θέματα με τους χρόνους επεξεργασίας.
              Δηλαδή μια φόρμα που θα συμπληρώνει όποιος θέλει να καταθέσει την δική του μαρτυρία και εμπειρία με την μεταφορά των πραγμάτων του.

              Το θέμα αυτό θα παραμείνει ανοικτό για λίγο καιρό και έπειτα θα κλειδώσει γιατι συμβάλει στην σύγχυση παρά στην ενημέρωση.
              Πλέον πρέπει κάποιος να διαβάσει τις 22 σελίδες του Ι και όσες έχουν γίνει στο ΙΙ για να βρεί μια σελίδα πληροφορία.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #8
                Originally posted by leyteris77 View Post
                Loucas, δηλαδή άνοιξαν όλα τα κιβώτια ένα προς ένα ή δειγματολειπτικά? Στο τέλος τα ξαναέκλεισε η μεταφορική ή το κάνουν αυτοί στο τελωνείο?
                βγάζουν ΟΛΑ τα πράγματα από το κοντείνερ και στη συνέχεια κάνουν δειγματοληπτικό έλεγχο ανοίγοντας μερικά κιβώτια. Η χρέωση για storage αφορά ακριβώς αυτή την προσωρινή αποθήκευση στις αποθήκες τους. Το δε κοντείνερ επιστρέφει πίσω.

                αυτός είναι και ένας από τους λόγους που καμία μεταφορική δεν μπορεί να σου δώσει από πριν κόστος για την AQIS.

                η χρέωση είναι με την ώρα και είναι στη διακριτική ευκαίρεια του κάθε υπαλλήλου τι θα ανοίξει και πόση ώρα θα θεωρήσει οτι χρειάζεται για τον έλεγχο.

                όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία η μεταφορική τα φορτώνει σε νέο κοντέινερ και σου τα φέρνει.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by loucas View Post
                  βγάζουν ΟΛΑ τα πράγματα από το κοντείνερ και στη συνέχεια κάνουν ......
                  Ωραίος ρε φίλε, ευχαριστώ. Να ξέρουμε τι μας περιμένει!!!
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Εταιρία: Allied Pickfords

                    Αρχική προσφορά: 5070 euro

                    Ασφάλιστρα: 403,8 euro

                    Επιβάρυνση: 958 euro (τόσα τους λείπανε...)

                    Τρόπος μεταφοράς: Πλοίο............................................. .............................
                    Πολυ κατατοπιστική η καταχώρηση σου.. Αναρωτιέμαι όμως σε τι όγκο πραγμάτων αντιστοιχούν αυτά τα κόστη. Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις μια εικόνα;
                    Επίσης τα υλικά/ο τρόπος συσκευασίας είναι συγκεκριμένος; Καθορίζεται απο την εκάστοτε μεταφορική;

                    Comment


                      #11
                      απλα να ενημερωσω πως εδω τα σπιτια νοικιαζοντε με κουζινα,φουρνο και τα καινουργια και πλυντηριο πιατων......

                      Comment


                        #12
                        το μονο πραγμα που θα με ενδιεφερε να μεταφερω εκει ειναι η μοτο μου. Οι τιμες τους στις μοτο ειναι φωτια!!!! εχω κανει σχετικη ερωτηση και περιμενω απαντηση.

                        Comment


                          #13
                          σας χαιρετω ολους ....αν και εχω διαβασει ολα τα περι αποστολης πραγματων ,δεν καταφερα να αποκομησω καθαρη ιδεα για το πως πρεπει να φερω καποια πραγματα. ουτε και αν ειναι καλυτερα να ερθουν με καραβι η αεροπλανο.... εχω καπου 1 και κατι κυβικο, προσωπικα ειδη περιπου στα 250 κιλα σε 2 κουτια mdf... μπορειτε να μου πειτε τον τροπο που μπορουν να σταλουν με σιγουρη τελικη τιμη ; καταλαβαινω οτι με αεροπλανο ειναι πιο ακριβα . υπαρχουν καποια τηλεφωνα , να με βοηθησουν ;;η αλλιως απο καποια εταιρια που να τα φερνει με καραβι .. καπου γραφετε οτι χρειαζωντε , φωτοτυπιες διαφωρων χαρτιων .......... αυτα πρεπει να σταλουν στην ελλαδα ; η στην παραλαβη ;;; απαντηστε μου αν θελει καποιος , γιατι σε ερωτηση για την τιμη ,στην αρχη ηταν 180 το κυβικο ,και τωρα μου λενε 700 για ολα ...και φανταζωμαι χωρις τα εκτελωνιστικα ....

                          Comment


                            #14
                            ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ!!

                            ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
                            ΨΑΧΝΩ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΛΛΑΔΑ,ΑΠΟ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ ΔΕΜΑ ΒΑΡΟΥς ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΚΙΛΩΝ.ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΥΠΟΨΙΝ ΣΑΣ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΑΘΗΣ

                            Comment


                              #15
                              μεταφορά με αεροπλάνο

                              καλησπέρα
                              Ετοιμάζομαστε για Μελβούρνη τέλος Ιουνίου
                              Θα πάρουμε τα απολύτως απαραίτητα, πχ. 80 Kg
                              Άκουσα για etihad cargo 3,35€/Kg. Από το site της εταιρίας δεν βρήκα πληροφορίες (στραβομάρα;)
                              Υπάρχει άλλη αεροπορική εταιρία;

                              Εναλακτικά, με πλοίο, κοίταξα για cargo book. Φάνηκε καλή
                              Όμως αυτή συνεργάζεται με GLOBELINK και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα

                              Αν ξέρει κάποιος κάτι του είμαι ευγνώμων



                              Κώστας
                              petrkal@yahoo.gr

                              Comment

                              Working...
                              X