Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #2
    Γεια σας, ειμαι η Χρυσα και σκεφτομαι να φυγω για Μελβούρνη τελος του χρόνου..
    ειμαι παντρεμένη 15 χρονια με τον άντρα μου (Αυστραλο υπήκοο στα χαρτια). Ξερει κανεις αν χρειάζεται να βγάλω μία βίζα για εμένα και τα 2 παιδιά μας ,είναι ανήλικα, ή τρεις; εννοω , μια για τον καθένα μας και ποιο ειδος βιζας; απότην υπηρεσία δεν μου δινουν σαφεις απαντησεις και έχω πελαγώσει... ευχαριστω

    Comment


      #3
      Originally posted by billchris View Post
      Γεια σας, ειμαι η Χρυσα και σκεφτομαι να φυγω για Μελβούρνη τελος του χρόνου..
      ειμαι παντρεμένη 15 χρονια με τον άντρα μου (Αυστραλο υπήκοο στα χαρτια). Ξερει κανεις αν χρειάζεται να βγάλω μία βίζα για εμένα και τα 2 παιδιά μας ,είναι ανήλικα, ή τρεις; εννοω , μια για τον καθένα μας και ποιο ειδος βιζας; απότην υπηρεσία δεν μου δινουν σαφεις απαντησεις και έχω πελαγώσει... ευχαριστω
      Eσύ βγάζεις partner visa.
      Τα παιδιά λόγω του πατέρα γίνονται υπήκοοι.
      Διαβάζοντας εδώ θα πάρεις απαντήσεις

      Comment


        #4
        Διαβατηριο

        Καλημερα....εχω Αυστραλιανο διαβατηριο...εχει ληξει....μπορω να βγαλω Ελληνικο και να παω Αυστραλια.....?

        Comment


          #5
          Originally posted by midnightoil View Post
          Καλημερα....εχω Αυστραλιανο διαβατηριο...εχει ληξει....μπορω να βγαλω Ελληνικο και να παω Αυστραλια.....?
          Καλημέρα!
          Και γιατι δεν ανανεώνεις το Αυστραλιανό ή να βγάλεις καινούργιο?

          Comment


            #6
            @ midnightoil:

            Είσαι Αυστραλός υπήκοος και θες να πας στη χώρα με visa; Αυτό δεν το έχω ξανακούσει ρε φίλε...

            Comment


              #7
              Originally posted by billchris View Post
              Γεια σας, ειμαι η Χρυσα ... ευχαριστω
              Η πηγή είναι το site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας: Department of Immigration & Citizenship
              Θα σε βοηθήσει εκτός απο αυτά που σου λέει να διαβάσεις ο Australian, αν διαβάσεις και αυτό.

              Originally posted by midnightoil View Post
              Καλημερα....εχω Αυστραλιανο διαβατηριο...εχει ληξει....μπορω να βγαλω Ελληνικο και να παω Αυστραλια.....?
              Να συμπληρώσω τον Australian και να σου πω οτι αν δεν βγάλεις καινούργιο ή να ανανεώσεις το παλιό Αυστραλέζικο και θέλεις να πας με Ελληνικό τότε χρειάζεσαι και βίζα. Όμως για να έχεις Αυστραλέζικο διαβατήριο πάει να πει οτι είσαι υπήκοος, οπότε δεν χρειάζεσαι βίζα εφόσον πας με το διαβατήριο της χώρας που είσαι υπήκοος δηλαδή της Αυστραλίας.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #8
                Originally posted by australian View Post
                Καλημέρα!
                Και γιατι δεν ανανεώνεις το Αυστραλιανό ή να βγάλεις καινούργιο?

                Να κανεις ανανεωση στο ΑUSTRALIAN PASSPORT χωρις δευτερη σκεψη

                Comment


                  #9
                  Originally posted by billchris View Post
                  Γεια σας, ειμαι η Χρυσα και σκεφτομαι να φυγω για Μελβούρνη τελος του χρόνου..
                  ειμαι παντρεμένη 15 χρονια με τον άντρα μου (Αυστραλο υπήκοο στα χαρτια). Ξερει κανεις αν χρειάζεται να βγάλω μία βίζα για εμένα και τα 2 παιδιά μας ,είναι ανήλικα, ή τρεις; εννοω , μια για τον καθένα μας και ποιο ειδος βιζας; απότην υπηρεσία δεν μου δινουν σαφεις απαντησεις και έχω πελαγώσει... ευχαριστω
                  Και εμενα με λενε Χρυσα, και θελω και εγω να φυγω για Μελβουρνη, τελος 2012 με αρχες 2013.Ειχα 20+ χρονια στην Αυστραλια και τωρα θελω να γυρισω πισω με τα 2 παιδια μου.Ειναι σχετικα ευκολα να τα βγαλω υπηκοτητα και Australian passports, αλλα πιο δυσκολα για τον ανδρα μου.Good luck.

                  Comment


                    #10
                    Ώρα να φεύγουμε παιδιά;

                    Γεωργία καλή σου μέρα.
                    Είμαι κι εγώ από την Πάτρα και μάλλον σε παρόμοια φάση με σενα. Είμαι Αυστραλη υπήκοος, το ίδιο και τα δυο παιδιά μου. Ο άντρας μου έλληνας . Συγκέντρωνω τα χαρτιά που χρειάζονται για την partner visa και σκεφτόμουν αν θα μπορούσες να με βοηθήσεις σε κάποια θεματακια.
                    1. Ποινικό μητρώο χρειάζεται να στείλω και δικό μου η μόνο του συζύγου;
                    2. Αποδεικτικά της σχέσης θεωρούνται οι κοινοί λογαριασμοί και βεβαίωση από Τραπεζα για δάνειο; Αυτά μεταφράζονται;
                    3. Εσύ εστειλες επιστολή περιγράφοντας την πορεία της σχέσης σας;

                    Χωρίς να θέλω να σε κουρασω ,θα μου ήταν χρήσιμες οι απαντήσεις σου.
                    Σ΄ ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου!!



                    Sorry δεν διευκρινησα. Απευθυνομουν στην s.georgia απο Πάτρα. Ο Australian όμως με καθοδηγησε και έτσι έμαθα να κάνω και post. Είστε απίθανη ομάδα παιδια...

                    Comment


                      #11
                      Φορμα80

                      Παιδια ξέρει κανείς : η φόρμα 80 συμπληρώνεται απο τον Αυστραλό σύζυγο-sponsor για την partner visa;
                      Σ ένα mail που έστειλα στην πρεσβεία στο Λονδίνο ζητώντας πληροφορίες μου απάντησαν ότι πρέπει να συμπληρώσουμε την 47sp o αιτών και την 40sp ο σπονσορας.
                      Έχω μπερδευτει.....

                      Comment


                        #12
                        Καλημέρα σας.

                        Με συγχωρείται πολύ για την αλλαγή θέματος. Ετοιμάζω να στείλω τα χαρτιά μου στην πρεσβεία του Λονδίνου, για να αποκτήσω την Αυστραλέζικη υπηκοότητα, λόγο της μαμάς μου που έχει γεννηθεί στην Μελβούρνη.

                        Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, τα πιστοποιητικά γεννήσεως, γάμου και το ποινικό μητρώο μου, πρέπει να έχει γίνει η επικύρωση Αποστιλ, πάνω στα γνήσια έγγραφα ή αρκεί το επικυρωμένο αντίγραφο-φαξ από τα ΚΕΠ για το Αποστιλ; Επίσης, βρε παιδιά σας παρακαλώ, ας μου πει κάποιος που μπορώ να τα επικυρώσω με Αποστιλ.

                        Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ εκ των προτέρων.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by pouliouf View Post
                          Καλημέρα σας.

                          Με συγχωρείται πολύ για την αλλαγή θέματος. Ετοιμάζω να στείλω τα χαρτιά μου στην πρεσβεία του Λονδίνου, για να αποκτήσω την Αυστραλέζικη υπηκοότητα, λόγο της μαμάς μου που έχει γεννηθεί στην .......
                          το πρώτο post θα σε διαφωτίσει http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...BF%CE%B9-2236/

                          apostile http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/Author...ces/Apostille/

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Eonas View Post
                            Παιδια ξέρει κανείς : η φόρμα 80 συμπληρώνεται απο τον Αυστραλό σύζυγο-sponsor για την partner visa;
                            Σ ένα mail που έστειλα στην πρεσβεία στο Λονδίνο ζητώντας πληροφορίες μου απάντησαν ότι πρέπει να συμπληρώσουμε την 47sp o αιτών και την 40sp ο σπονσορας.
                            Έχω μπερδευτει.....
                            ο αιτων συμπληρωνει την 80 μονο τη 40 ο σπονσορας.εμεις ομως θα τα στειλουμε στο βερολινο

                            Comment


                              #15
                              Κι εγω Βερολίνο θα τα στείλω. Εσείς πήρατε ποινικό μητρώο και για τον Αυστραλό υπήκοο και για τον αιτών? Η 80 μου μοιάζει σαν ποινικό μητρώο για Αυστραλούς. Άρα πως θα την συμπληρώσει ο έλληνας αιτών για τη visa??

                              Comment

                              Working...
                              X