Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Upper71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή ερώτηση Greece4ever!
    Ακριβώς και εγώ την ίδια απορία είχα. Το μόνο που με απασχολεί πλέον είναι ο φόβος μην χτυπηθούν. Μπορούμε τους σκληρούς να τους έχουμε στην χειραποσκευή?
    Να 'σαι καλά Agoriani!
    Όταν 'ηρθα είχα στην χειραποσκευή 5 σκληρούς σε εξωτερικό κουτί. Τους έκαναν scanning και κανένα πρόβλημα. Δεν παθαίνουν ζημιά απο το scanning.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Greece4ever Εμφάνιση μηνυμάτων
    AXAXAXAXA καλα δεν παιζεσαι!!!!!!!
    Φανταζεσαι να την πατησω εγω με εναν σκληρο κ επεξεργαστη!!Θα εχει πολυ γελιο!!!

Εσυ τα ειχες με τα κουτια που τα αγορασες ή και χυμα?
    Σε ευχαριστω AGORIANI u r always to our rescue!!
    Χύμα ήταν όλα για εξοικονόμηση χώρου.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Greece4ever Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει μεταφέρει μέρη απο Υπολογιστη π.χ. σκληρο δισκο κ επεξεργαστη μαζι με τις αποσκευες του κ αν είχε προβλημα?
    Αν όχι που πρεπει να ρωτήσω?
    Κι εγώ μετέφερα στις χειραποσκευές την οθόνη, πληκτρολόγια, ποντίκια κλπ. Κανένα πρόβλημα. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις στις χειραποσκευές είναι οι διαστάσεις που επιτρέπουν οι αεροπορικές εταιρίες.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑ- ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Γεια σας παιδια!Μετεφερα πραγματα απο Κρητη για Μελβουρνη τον Σεμπτεμβριο του 2012 , 6 κυβικα κ στοιχισαν 1200 ευρω απο Ελλαδα κ αλλα τοσα απο το τελωνειο στην Αυστραλια μεχρι το πρακτορειο στην Μελβουρνη.Εκαναν 5 μηνες να ερθουν.Και πληρωσα για 10 μπουκαλια 1,5 λ. κρασι κ για 10 μπουκαλια 1,5λ ρακι 150 δολλαρια επιπλεον φορο.Οσα πιο πολλα στηλεται τοσο πιο λιγα ειναι.συμφερει να εχεις κοντεινερ ολο δκο σου.
    ΣΥΜΒΟΥΛΗ!!!!!! ΠΑΡΤΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΑΡΕΤΗΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΡΟΥΧΑ ΜΟΝΟ.

Επειδή διαβάζω στις περισσότερες ανταποκρίσεις αναφέρονται τα τέλη του Αυστραλιανού τελωνείου, το οποία αρκετές φορές είναι αρκετά τσιμπημένα. Από όσους έχουν μετοικίσει δεν χρησιμοποίησε κανένας το δικαίωμα της μετοικεσίας για την οικοσκευή του ώστε να αποφύγει την πληρωμή τελών στο τελωνείο? Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό ας μας ενημερώσει.
    A journey of a thousand miles begins with a single step.

Επειδή είναι κλειδωμένα τα θέματα περι μεταφοράς πραγμάτων, ήθελα να ρωτήσω το εξής.
    Επιπλα/ηλεκτρικά/μικροσυσκευές δεν παίρνουμε γιατί πιο πολύ θα μας πάνε απ'οτι καταλάβαμε, απο αγορά μεταχείρισμένων (γιατι τα δικά μας τι είναι;)
    Δόξα τα garage sales!!! Είδα στο gumtree την πώληση μεταχειρισμένων πιατικών μόλις ενός μήνα (κατσαρόλες/τηγάνια/πιατα/κουτάλοπήρουνα/βραστήρα/τοστιέρα/κουτάλες/ποτήρια/κτλ) όλα σε 4άδες 70 AUD. Ελεγα να πω στο σύζυγο να τα πάει να τα τσιμπήσει αλλα μέσα σε μία εβδομάδα έχω δει τόσες προσφορές που συνειδητοποιησα ότι δεν αξίζει να αγχώνομαι ούτε και να πάρω τίποτα μαζί μου.
    Με ενδιαφέρει τώρα προσωπικός ρουχισμός, υφασματινα σπιτιου (παπλώματα, σεντόνια, πετσέτες) και κάποια αντικείμενα... (φωτογραφίες, βιβλία κτλ). Υπολογίζω κανα 2 κούτες των 2 κυβικών η καθε μία. στο μυαλό μου τώρα... δεν εχω καταλήξει ακόμα.
    Αν τα πάρω μαζί μου, θα βγω σίγουρα υπερβαρη (εδώ 30 κιλά ούτε του άντρα μου τα ρουχα δεν πηγαν όλα.. θα πάνε εμένα που έχω τα διπλάσια;;;) και η etihad είναι 50 ευρώ το κιλό! Μιλάμε θα βγάλω τουλάχιστον άλλα 3 εισιτήρια μ'αυτα τα λεφτά!
    Διάβασα κάπου για αποστολή με cargo με την etihad ότι στοιχίζει 4,5 euro το κιλο. Ισχύει;
    Αν ναι, υπάρχει πιο οικονομικός τρόπος;
    Δυστυχώς δεν ξέρω ποσο θα ζυγίζουν όσα μαζέψω για να συγκρίνω αν συμφέρει cargo με το κυβικό ή αποστολή με το βάρος.
    Επιπλέον, επειδη ο πατέρας μου με έχει ζαλίσει... είναι δυνατή η αποστολή τενεκέδων με ελαιόλαδο; Αν ναι, ποσο στοιχιζει ο 17κιλος τενεκές; Χρειάζεται κάποια διαδικασία για την αποστολή ελαιόλαδου; Είναι δικής μας παραγωγής, και για προσωπικη κατανάλωση... γιατι είδα τις τιμές του αγοραστού (ποτε δεν έχω ξαναματαγοράσει λάδι) και έπαθα μερικά εγκεφαλικά!

Έχω διαβάσει τις προηγούμενες δηλώσεις για τις μεταφορές. Τα ηλεκτρικά μας είναι καινούρια ενός έτους(πλυντήριο ρούχων και πιάτων, καταψύκτης). Τελικά αξίζει να τα μεταφέρουμε; Χρειάζομαι την συμβουλή σας από εσας που είστε ήδη εκεί.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο W.AUSTRALIAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εταιρία: G.O.T.

Αρχική προσφορά:120€/CM

Τρόπος μεταφοράς: Conteiner

Τι περιλαμβάνει η αρχική προσφορά: παραδοση στην αποθηκη της εταιρειας συσκευασια μεγαλων αντικειμενων φόρτωση, μεταφορά από Πειραια σε Μελβουρνη

Πληρωμή στην Ελλάδα: μετρητα

Ημερομηνία αποστολής:17/04/2013

Ημερομηνία ειδοποίησης:25/05/2013

Ημερομηνία παραλαβής:29/05/2013

Τρόπος παραλαβής:Atlantis baggage

Αποθήκευση:οχι

Τελική τιμή:380 €
    Πληρωμή στην Αυστραλία:620 $ +120 $ η μεταφορά τους στο σπίτι

Έκτακτα έξοδα (απεντομώσεις, καταστροφές):οχι

Σχόλια: εστειλα 48 κιβωτια 3,15 κυβικα
    θα συνεχισω με επεξεργασια οταν εχω νεωτερα στοιχεια
    όλα οκ δεν είχαμε κανένα θέμα και παραδόξος τα παραλάβαμε και πάρα πολύ γρήγορα
    η τιμή που έγραψα για την μεταφορά (120$)ήταν η αρχική που μας είπαν απλά μας έκαναν καλύτερη στο τέλος απλά αναγράφω την αρχική.
    επίσης για όσους θέλουν να μεταφέρουν λάδι ο ενας τενεκές πάει 46$ η παραλάβη του η 2 πάνε 60$ άρα συμφέρει καλύτερα οι 2
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ssggeeoorrgg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω διαβάσει τις προηγούμενες δηλώσεις για τις μεταφορές. Τα ηλεκτρικά μας είναι καινούρια ενός έτους(πλυντήριο ρούχων και πιάτων, καταψύκτης). Τελικά αξίζει να τα μεταφέρουμε; Χρειάζομαι την συμβουλή σας από εσας που είστε ήδη εκεί.
    καλησπέρα,
    αν μπορείς να τα φέρεις για μένα φέρτα εγω έφερα τον καταψύκτη μου και αρκετά πράγματα που ήταν καινούργια
    δεν μπορείς να τα αγοράσεις ολα εδω με την μια και σίγουρα δεν θα πάρεις τις ίδιες ποιότητες για αρχή εκτός αν έχεις πολλά $$$$$$$$$$ μαζί σου τότε ολα οκ !!!(

καλή επιτυχία !!!!
    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

Τώρα είδα την απάντηση. Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Είμαστε στη διαδικασία του πακεταρίσματος και προσπαθούμε να πάρουμε τα αναγκαία γιατί στην αρχή θα είναι δύσκολα εκεί και $$$$$$$$$ δεν υπάρχουν για να πάρουμε ότι θέλουμε. Πολύ καλή η τιμή της μεταφορικής θα τους πάρω τηλ.
    Καλή αρχή στο νέο σας σπίτι.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ssggeeoorrgg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα είδα την απάντηση. Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Είμαστε στη διαδικασία του πακεταρίσματος και προσπαθούμε να πάρουμε τα αναγκαία γιατί στην αρχή θα είναι δύσκολα εκεί και $$$$$$$$$ δεν υπάρχουν για να πάρουμε ότι θέλουμε. Πολύ καλή η τιμή της μεταφορικής θα τους πάρω τηλ.
    Καλή αρχή στο νέο σας σπίτι.
    Πήρα τηλέφωνο στην G.P.O και η τιμή ειναι 150 ευρώ το κυβικό μέτρο. Πήρα τηλέφωνο σε ακόμα δύο που βρήκα στο ίντερνετ και η τιμή είναι η ίδια. Προσπαθούμε να τελιώσουμε το πακετάρισμα για να δούμε πόσα κυβικά θα καταλήξουμε για να αποφασίσουμε και μεταφορική.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία
    Από Anais in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 199
    Τελευταίο Μήνυμα: 29.11.2018, 14:55
  2. Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία
    Από blue_mermaid in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 192
    Τελευταίο Μήνυμα: 11.10.2016, 23:11
  3. Μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.
    Από FarfyFfs in forum Μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 01.03.2015, 22:42
  4. Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(ΙΙ).
    Από Agoriani in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12.07.2012, 12:51
  5. Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).
    Από andriana in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο Μήνυμα: 20.03.2012, 13:38

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like