Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φόρμα συμπλήρωσης σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φόρμα συμπλήρωσης σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.

    Συμπληρώστε εδώ κάνοντας αντιγραφή την παρακάτω φόρμα και επικόλληση στο post σας, τα ανάλογα πεδία και συμπληρώστε αν θέλετε κάτι στο πεδίο σχόλια.

    Επίσης μην γράφετε σχόλια ή διαλόγους εδώ γιατι θα σβήνονται. Ας κρατήσουμε αυτό το θέμα μόνο με πληροφορία.
    ================================================== =======

    Εταιρία:

    Αρχική προσφορά:

    Τρόπος μεταφοράς:

    Τι περιλαμβάνει η αρχική προσφορά:

    Πληρωμή στην Ελλάδα:

    Ημερομηνία αποστολής:

    Ημερομηνία ειδοποίησης:

    Ημερομηνία παραλαβής:

    Τρόπος παραλαβής:

    Αποθήκευση:

    Τελική τιμή:

    Πληρωμή στην Αυστραλία:

    Έκτακτα έξοδα (απεντομώσεις, καταστροφές):

    Σχόλια:





    ================================================== ==================
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Εταιρία: Allied Pickfords

    Αρχική προσφορά: 5070 euro

    Ασφάλιστρα: 403,8 euro

    Επιβάρυνση: 958 euro (τόσα τους λείπανε...)

    Τρόπος μεταφοράς: Πλοίο

    Τι περιλαμβάνει η αρχική προσφορά: Υλικά συσκευασίας, συσκευασία, φόρτωση, μεταφορά από Παρ. Διστόμου - Μελβούρνη, Μεταφορά εντός Melbourne metropolitan area, εκφόρτοση, αποσυσκευασία μεγάλων αντικειμένων, απομάκρυνση υλικών συσκευασίας.

    Πληρωμή στην Ελλάδα: 50% πριν την συλλογή της οικοσκευής

    Ημερομηνία αποστολής: 4/2/2012

    Ημερομηνία ειδοποίησης: 16/3/2012 (έφτασαν στο λιμάνι), 12/4/2012 (ολοκληρώθηκε το clearαnce)

    Ημερομηνία παραλαβής: 30/5/2012***

    Τρόπος παραλαβής: Προς το παρόν αποθήκευση

    Αποθήκευση:Storage Handling - $403.04, Storage Rental (per month) - $302.28 (τα ποσά αφορούν όλο το φορτίο και προέρχονται από μετατροπή ευρώ σε AUD 12euro/cm3 & 9euro/cm3) (Αυτά έλεγε η προσφορά, τελικά δεν πληρώσαμε κάτι)

    Τελική τιμή: 6431,8 euro + 876.5$

    Πληρωμή στην Αυστραλία: 876,5$ (inspection fee,terminal and
    port storage charges)

    Έκτακτα έξοδα (απεντομώσεις, καταστροφές): -

    Σχόλια: Τα παραπάνω αφορούν 20άρι Full Container Load (FCL) και όγκο 27 κυβικά περίπου. Τα υλικά εφόσον τα παρέχει η μεταφορική είναι συγκεκριμένα, και συνήθως είναι καλής ποιότητας.


    ***Τα πράγματα μας προωθήθηκαν από τη Μελβούρνη στο Gladstone με την εταιρεία Wridgways και με έξοδα του εργοδότη. Παρέλαβαν από την Allied 8/5 και μας τα παρέδωσαν στο Gladstone 30/5. Διστυχώς είχαμε και μερικά παρατράγουδα γιατί εξαφανίστηκε ένα toolbox με εργαλεία και ένα δραπανοκατσάβιδο καλό που είχα. Δεν θυμομαστε ακριβως πως είχε πακεταριστεί το toolbox, μόνο του ή με κάτι άλλο. Εμείς το κιβώτιο με τον αριθμό του toolbox φαίνεται να το παραλάβαμε αλλά πουθενά εργαλεία. Ή τα έκλεψαν τα δυο αλάνια της wridgways κατά την παράδοση ή κλάπηκαν όταν ανοίχτηκαν στο τελωνείο. Σημασία έχει οτι όταν τα χρειαζόμουν δεν είχα ούτε κατσαβίδι ούτε βίδα!!!!!!

    Αποθηκευτικά δεν πληρώσαμε τίποτα γιατί η Allied τα κράτησε για 2 βδομάδες σε μια προσωρινή αποθήκη με κόστος μόνο 50$ την εβδομάδα και αυτό γιατί ήμασταν εναναμονή για Gladstone. Τελικά ούτε αυτά τα 100$ τους έδωσα γιατί αφού ανέλαβε η Wridgways η Allied γλίτωσε την παράδοση, εκφόρτωση, αποσυσκευασία κλπ, που ήταν ήδη πληρωμένα από το πρώτο συμβόλαιο.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #3
      Εταιρία: Arria Trans

      Αρχική προσφορά: 2.620 euro

      Ασφάλιστρα: oxi

      Επιβάρυνση: -

      Τρόπος μεταφοράς: Πλοίο

      Τι περιλαμβάνει η αρχική προσφορά: Υλικά συσκευασίας, συσκευασία, φόρτωση, μεταφορά από Πειραιά - Μελβούρνη.

      Πληρωμή στην Ελλάδα: Εξόφληση με τη φόρτωση

      Ημερομηνία αποστολής: 15/5/2012

      Ημερομηνία ειδοποίησης: εκκρεμεί

      Ημερομηνία παραλαβής: 16/7/2012

      Τρόπος παραλαβής: Παραλαβή από το Λιμάνι της Μελβούρνης από άλλη τοπική μεταφορική (Atlantis)* . Μου δωσαν προσφορά 2.250 ΑU$. αλλά θα δείξει όταν έρθει η ώρα .

      Αποθήκευση: Εν αναμονή

      Τελική τιμή: 2620 ευρώ + 2.250 Au$ (θα φιξάρω την τιμή και τι περιλαμβάνει όταν θα μιλήσω από κοντά μαζί τους

      Πληρωμή στην Αυστραλία: 2.250 Au$

      Έκτακτα έξοδα (απεντομώσεις, καταστροφές): -

      Σχόλια: Τα παραπάνω αφορούν 20άρι Full Container Load (FCL) και όγκο 27 κυβικά περίπου. Τα υλικά συσκευασίας και η συσκευασία έγινε με την Εταιρεία Μπενετάτος μέσω της aria Trans (άψογο service) Δε, η υπεύθυνη της Arria Trans Κ. Μαρία Κουτσαμάνη είναι πολύ καλή στη δουλειά της και πολύ εξυπηρετική.

      *Atlantis: 14 Percy str. Tel. 94573766
      Η μεταφορική είναι ελληνική λέγεται κ. Γιώργος (πολύ εξυπηρετικός και ντόμπρος). Οτι μου είπε σχετικά με την τοποθέτηση των πραγμάτων και θέματα καραντίνας και ελέγχου ήταν ακριβής.
      Το κοντέινερ μόλις έφτασε στο λιμάνι της Μελβούρνης πήγε στη δικιά του αποθήκη και σε 2 μέρες ήταν σπίτι μου.
      Τα πράγματα ελέγχθηκαν στην αποθήκη του με προσοχή, από την υπηρεσία του τελωνείου χωρίς κανένα πρόβλημα ή κόλλημα. Μου άνοιξαν μόνο 5 κούτες για έλεγχο.
      Με λίγα λόγια η εξυπηρέτηση ήταν άψοξη με τη διαφορά ότι με συμβούλεψε σε άλλη περίπτωση να χρησιμοποιήσω την Cosco για να ερχόταν νωρίτερα το καράβι.

      Ενημερώθηκε το παρόν:

      *Atlantis: 14 Percy str. Tel. 94573766
      Η μεταφορική είναι ελληνική λέγεται κ. Γιώργος (πολύ εξυπηρετικός και ντόμπρος). Οτι μου είπε σχετικά με την τοποθέτηση των πραγμάτων και θέματα καραντίνας και ελέγχου ήταν ακριβής.
      Το κοντέινερ μόλις έφτασε στο λιμάνι της Μελβούρνης πήγε στη δικιά του αποθήκη και σε 2 μέρες ήταν σπίτι μου.
      Τα πράγματα ελέγχθηκαν στην αποθήκη του με προσοχή, από την υπηρεσία του τελωνείου χωρίς κανένα πρόβλημα ή κόλλημα. Μου άνοιξαν μόνο 5 κούτες για έλεγχο.
      Με λίγα λόγια η εξυπηρέτηση ήταν άψοξη με τη διαφορά ότι με συμβούλεψε σε άλλη περίπτωση να χρησιμοποιήσω την Cosco για να ερχόταν νωρίτερα το καράβι.

      Comment


        #4
        Εταιρία: safeway SAFEWAY TRANSPORT - Διεθνείς και εγχώριες μεταφορές - μεταφορική εταιρεία με έδρα στην Αθήνα

        Αρχική προσφορά: 4570
        Τρόπος μεταφοράς: Πλοίο

        Τι περιλαμβάνει η αρχική προσφορά: door to door , Φ.Π.Α , Και ασφάλεια 10.000 ευρώ (η αξια των αντικειμενων μέσα στο κοντέινερ )

        Πληρωμή στην Ελλάδα: 4570

        Ημερομηνία αποστολής: 16/06/2012

        Ημερομηνία ειδοποίησης: 17/08/2012

        Ημερομηνία παραλαβής: 27/08/2012

        Τρόπος παραλαβής: Τα μεγάλα αντικείμενα τοποθετήθηκαν μέσα στο σπίτι, κρεβάτια και όσα ήθελαν συναρμολόγηση συναρμολογήθηκαν. Τα μικρά αντικημένα όπως πιάτα ρούχα και τα λοιπά έμειναν στις κουτες και μόλις τα τακτοποίησαμε τους πήραμε τηλέφωνο κι ηρθαν και παρέλαβαν τις συσκευασίες

        Αποθήκευση: -

        Τελική τιμή: 4570 ευρώ + 990 $

        Πληρωμή στην Αυστραλία: 990$

        Έκτακτα έξοδα (απεντομώσεις, καταστροφές): -

        Σχόλια: Τα παραπάνω αφορούν 20άρι Full Container ... Επαγγελματική συμπεριφορά, προσεγμένη δουλειά, άψογη αντιμετώπιση.
        ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

        Comment


          #5
          οικοσκευη-κονταινερ Θεσσαλονικη- Περθ

          Εταιρία: ΚΑΕ

          Αρχική προσφορά: 4400 euro περιλαμβανεται ο φπα (οχι σε ολο το ποσο)

          Ασφάλιστρα: 403,8 euro

          Επιβάρυνση: 958 euro clearence
          Τρόπος μεταφοράς: Πλοίο

          Τι περιλαμβάνει η αρχική προσφορά: Υλικά συσκευασίας, συσκευασία αντικειμενων οπως επιπλα και πραγματα που δεν μπορει να φορτωσει ιδιωτης , φόρτωση, μεταφορά απόΘεσσαλονικη - Περθ, Παραδοση και αποθεση ολων των πραγματων χωρις μονταρισμα και τοποθετηση

          Πληρωμή στην Ελλάδα: 100% εκτος απο clearance
          Ημερομηνία αποστολής: 1/10/2012


          Ημερομηνία παραλαβής (εκτιμαται): 11/12/2012***

          Εκτιμηση Χρονου clearance): 20 μέρες

          Έκτακτα έξοδα (απεντομώσεις, καταστροφές): -

          Σχολια:Προσοχη τα πραγματα να ειναι καθαρα χωρις λασπες, ειδικα ποδηλατα και εργαλεια κηπου.

          Σχολια για ολη τη διαδικασια
          Η εξυπηρετηση της KAE ηταν αψογη και ήταν επαγγελματική χωρις κανενα προβλημα. Ο αντιπροσωπος της kae μας τονισε οτι το κοντεινερ θα εκανε περιπου 20-30 μερες για να φθασει και αλλες 20 μερες για το clearanc. Ωστοσο τα προβληματα ξεκινησαν όταν υπηρχε απεργια στο λιμανι εως τις 27 Οκτωβριου με αποτελεσμα τα πραγματα να καθυστερησουν να φυγουν απο Ελλαδα περιπου 20 μερες. Επιπλέον όταν βγηκε το δρομολογιο to track and trace εβγαλε ημερομηνια που εφθανε το πλοιο 14 Δεκεμβριου. Ολη η διαδικασια θα κρατησει δηλ. 2,5 με 3 μήνες. Η δικαιολογια ηταν οι απεργια ωστοσο εμεις βγαλαμε συμπερασμα οτι γνωριζοντας οτι υπαρχουν αργα και γρηγορες μεταφορες, το δικο μας μαλλον ηταν αργο. Οποτε το μονο απομενει είναι ότι οταν συναπτεται συμβολαιο να υπαρχουν και ρητρα όταν αργει ενα δρομολογιο ωστε να μην τη πατησει καποιος αλλος. Και καλου κακου παιδια μπολικα σωβρακα για να μην τα γυριζετε αναποδα.

          Comment


            #6
            Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει μεταφέρει μέρη απο Υπολογιστη π.χ. σκληρο δισκο κ επεξεργαστη μαζι με τις αποσκευες του κ αν είχε προβλημα?
            Αν όχι που πρεπει να ρωτήσω?
            “Nothing is forever”

            Comment


              #7
              Originally posted by Greece4ever View Post
              Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει μεταφέρει μέρη απο Υπολογιστη π.χ. σκληρο δισκο κ επεξεργαστη μαζι με τις αποσκευες του κ αν είχε προβλημα?
              Αν όχι που πρεπει να ρωτήσω?
              Μετέφερα κουτί υπολογιστή άδειο, μια μητρική σε κουτί όπως την αγοράζεις, 5 σκληρούς εξωτερικούς σε θήκη, πληκτρολόγια, ποντίκια, θήκες με DVD απο backup, βαλίτσες cd με cd γεμάτες, εκτηπωτή, μερικές κάρτες χύμα και άλλα.
              Κανένα πρόβλημα.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #8
                Καλή ερώτηση Greece4ever!
                Ακριβώς και εγώ την ίδια απορία είχα. Το μόνο που με απασχολεί πλέον είναι ο φόβος μην χτυπηθούν. Μπορούμε τους σκληρούς να τους έχουμε στην χειραποσκευή?
                Να 'σαι καλά Agoriani!
                Seize the day .....

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Μετέφερα κουτί υπολογιστή άδειο, μια μητρική σε κουτί όπως την αγοράζεις, 5 σκληρούς εξωτερικούς σε θήκη, πληκτρολόγια, ποντίκια, θήκες με DVD απο backup, βαλίτσες cd με cd γεμάτες, εκτηπωτή, μερικές κάρτες χύμα και άλλα.
                  Κανένα πρόβλημα.
                  AXAXAXAXA καλα δεν παιζεσαι!!!!!!!
                  Φανταζεσαι να την πατησω εγω με εναν σκληρο κ επεξεργαστη!!Θα εχει πολυ γελιο!!!

                  Εσυ τα ειχες με τα κουτια που τα αγορασες ή και χυμα?
                  Σε ευχαριστω AGORIANI u r always to our rescue!!
                  “Nothing is forever”

                  Comment


                    #10
                    Εταιρία: G.O.T.

                    Αρχική προσφορά:120€/CM

                    Τρόπος μεταφοράς: Conteiner

                    Τι περιλαμβάνει η αρχική προσφορά: παραδοση στην αποθηκη της εταιρειας συσκευασια μεγαλων αντικειμενων φόρτωση, μεταφορά από Πειραια σε Μελβουρνη

                    Πληρωμή στην Ελλάδα: μετρητα

                    Ημερομηνία αποστολής:17/04/2013

                    Ημερομηνία ειδοποίησης:

                    Ημερομηνία παραλαβής:

                    Τρόπος παραλαβής:

                    Αποθήκευση:

                    Τελική τιμή:

                    Πληρωμή στην Αυστραλία:

                    Έκτακτα έξοδα (απεντομώσεις, καταστροφές):

                    Σχόλια: εστειλα 48 κιβωτια 3,15 κυβικα
                    θα συνεχισω με επεξεργασια οταν εχω νεωτερα στοιχεια
                    ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Upper71 View Post
                      Καλή ερώτηση Greece4ever!
                      Ακριβώς και εγώ την ίδια απορία είχα. Το μόνο που με απασχολεί πλέον είναι ο φόβος μην χτυπηθούν. Μπορούμε τους σκληρούς να τους έχουμε στην χειραποσκευή?
                      Να 'σαι καλά Agoriani!
                      Όταν 'ηρθα είχα στην χειραποσκευή 5 σκληρούς σε εξωτερικό κουτί. Τους έκαναν scanning και κανένα πρόβλημα. Δεν παθαίνουν ζημιά απο το scanning.

                      Originally posted by Greece4ever View Post
                      AXAXAXAXA καλα δεν παιζεσαι!!!!!!!
                      Φανταζεσαι να την πατησω εγω με εναν σκληρο κ επεξεργαστη!!Θα εχει πολυ γελιο!!!

                      Εσυ τα ειχες με τα κουτια που τα αγορασες ή και χυμα?
                      Σε ευχαριστω AGORIANI u r always to our rescue!!
                      Χύμα ήταν όλα για εξοικονόμηση χώρου.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Greece4ever View Post
                        Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει μεταφέρει μέρη απο Υπολογιστη π.χ. σκληρο δισκο κ επεξεργαστη μαζι με τις αποσκευες του κ αν είχε προβλημα?
                        Αν όχι που πρεπει να ρωτήσω?
                        Κι εγώ μετέφερα στις χειραποσκευές την οθόνη, πληκτρολόγια, ποντίκια κλπ. Κανένα πρόβλημα. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις στις χειραποσκευές είναι οι διαστάσεις που επιτρέπουν οι αεροπορικές εταιρίες.

                        Comment


                          #13
                          ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑ- ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

                          Γεια σας παιδια!Μετεφερα πραγματα απο Κρητη για Μελβουρνη τον Σεμπτεμβριο του 2012 , 6 κυβικα κ στοιχισαν 1200 ευρω απο Ελλαδα κ αλλα τοσα απο το τελωνειο στην Αυστραλια μεχρι το πρακτορειο στην Μελβουρνη.Εκαναν 5 μηνες να ερθουν.Και πληρωσα για 10 μπουκαλια 1,5 λ. κρασι κ για 10 μπουκαλια 1,5λ ρακι 150 δολλαρια επιπλεον φορο.Οσα πιο πολλα στηλεται τοσο πιο λιγα ειναι.συμφερει να εχεις κοντεινερ ολο δκο σου.
                          ΣΥΜΒΟΥΛΗ!!!!!! ΠΑΡΤΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΑΡΕΤΗΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΡΟΥΧΑ ΜΟΝΟ.

                          Comment


                            #14
                            Επειδή διαβάζω στις περισσότερες ανταποκρίσεις αναφέρονται τα τέλη του Αυστραλιανού τελωνείου, το οποία αρκετές φορές είναι αρκετά τσιμπημένα. Από όσους έχουν μετοικίσει δεν χρησιμοποίησε κανένας το δικαίωμα της μετοικεσίας για την οικοσκευή του ώστε να αποφύγει την πληρωμή τελών στο τελωνείο? Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό ας μας ενημερώσει.
                            A journey of a thousand miles begins with a single step.

                            Comment


                              #15
                              Επειδή είναι κλειδωμένα τα θέματα περι μεταφοράς πραγμάτων, ήθελα να ρωτήσω το εξής.
                              Επιπλα/ηλεκτρικά/μικροσυσκευές δεν παίρνουμε γιατί πιο πολύ θα μας πάνε απ'οτι καταλάβαμε, απο αγορά μεταχείρισμένων (γιατι τα δικά μας τι είναι;)
                              Δόξα τα garage sales!!! Είδα στο gumtree την πώληση μεταχειρισμένων πιατικών μόλις ενός μήνα (κατσαρόλες/τηγάνια/πιατα/κουτάλοπήρουνα/βραστήρα/τοστιέρα/κουτάλες/ποτήρια/κτλ) όλα σε 4άδες 70 AUD. Ελεγα να πω στο σύζυγο να τα πάει να τα τσιμπήσει αλλα μέσα σε μία εβδομάδα έχω δει τόσες προσφορές που συνειδητοποιησα ότι δεν αξίζει να αγχώνομαι ούτε και να πάρω τίποτα μαζί μου.
                              Με ενδιαφέρει τώρα προσωπικός ρουχισμός, υφασματινα σπιτιου (παπλώματα, σεντόνια, πετσέτες) και κάποια αντικείμενα... (φωτογραφίες, βιβλία κτλ). Υπολογίζω κανα 2 κούτες των 2 κυβικών η καθε μία. στο μυαλό μου τώρα... δεν εχω καταλήξει ακόμα.
                              Αν τα πάρω μαζί μου, θα βγω σίγουρα υπερβαρη (εδώ 30 κιλά ούτε του άντρα μου τα ρουχα δεν πηγαν όλα.. θα πάνε εμένα που έχω τα διπλάσια;;;) και η etihad είναι 50 ευρώ το κιλό! Μιλάμε θα βγάλω τουλάχιστον άλλα 3 εισιτήρια μ'αυτα τα λεφτά!
                              Διάβασα κάπου για αποστολή με cargo με την etihad ότι στοιχίζει 4,5 euro το κιλο. Ισχύει;
                              Αν ναι, υπάρχει πιο οικονομικός τρόπος;
                              Δυστυχώς δεν ξέρω ποσο θα ζυγίζουν όσα μαζέψω για να συγκρίνω αν συμφέρει cargo με το κυβικό ή αποστολή με το βάρος.
                              Επιπλέον, επειδη ο πατέρας μου με έχει ζαλίσει... είναι δυνατή η αποστολή τενεκέδων με ελαιόλαδο; Αν ναι, ποσο στοιχιζει ο 17κιλος τενεκές; Χρειάζεται κάποια διαδικασία για την αποστολή ελαιόλαδου; Είναι δικής μας παραγωγής, και για προσωπικη κατανάλωση... γιατι είδα τις τιμές του αγοραστού (ποτε δεν έχω ξαναματαγοράσει λάδι) και έπαθα μερικά εγκεφαλικά!

                              Comment

                              Working...
                              X