Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την μέση Ανατολή πλέον - Panaisit

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    πηραμε και το TFN ...

    Comment


      #17
      Συγχαρητήρια για την πορεία σου φίλε!!! Είμαι & εγώ μηχανικός, σε παρακαλώ, επειδή με ενδιαφέρει η regional sponsored, & έχω μπερδευτεί, γνωρίζεις πως την βγάζεις;;; στο immi δεν έβγαλα άκρη, ούτε & στα site των regions....για την άλλη βρήκες εργοδότη από agent???? ή από site???
      Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια προκαταβολικά!!!!
      Εύχομαι κάθε ευκολία στη συνέχεια της προσπάθειάς σου!!!
      Περιμένουμε με ανηπομονησία την ολολήρωση & της δικής σου ανταπόκρισής(οδύσσειας)!!!
      Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

      Comment


        #18
        Originally posted by billy View Post
        Συγχαρητήρια για την πορεία σου φίλε!!! Είμαι & εγώ μηχανικός, σε παρακαλώ, επειδή με ενδιαφέρει η regional sponsored, & έχω μπερδευτεί, γνωρίζεις πως την βγάζεις;;; στο immi δεν έβγαλα άκρη, ούτε & στα site των regions....για την άλλη βρήκες εργοδότη από agent???? ή από site???
        Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια προκαταβολικά!!!!
        Εύχομαι κάθε ευκολία στη συνέχεια της προσπάθειάς σου!!!
        Περιμένουμε με ανηπομονησία την ολολήρωση & της δικής σου ανταπόκρισής(οδύσσειας)!!!
        εγω εβγαλα απλη sponsored....το βασικο ειναι να βρεις δουλεια και να σε κανει η εταιρεια sponsored ειναι η 457...οι ατζεντηδες δυσκολα θα σε βοηθησουν αν δεν εισαι εδω...πρεπει να ερθεις εδω και να δοκιμασεις τα παντα ατζεντη..σιτε ολα να βαλεισ διευθυνση εδω και να δηλωσεις τηλεφωνο εδω...να μιλησεις με κοινοτητες συλλογους...δες demi δικα μου post...

        Comment


          #19
          Originally posted by αντρικος View Post
          Καλή αρχή στη νέα πατρίδα!
          Γεια σου και καλη συνέχεια σου ευχομαι. Είμαστε και εμείς πολυ κοντα στην έκδοση της visa 457 όμως ο εργοδότης καθυστερεί συνέχεια τα χαρτια που του ζητάνε και έτσι έχουμε καθυστερήσει συνολικά τρεις μήνες παραπάνω! Εμείς έχουμε κάνει τις εξετάσεις για να είμαστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται και τώρα περιμένουμε να ολοκληρωθούν τα πρώτα δυο στάδια και να τελειώσουμε.
          Αναρωτιόμαστε αν μπορούμε εντωμεταξυ να πάρουμε το ρίσκο και να κατεβουμε Μελβουρνη για να αρχίσουμε να κοιτάμε σπίτια και το σχολείο του μικρού....κτλ. Αλλα δεν ξέρουμε αν επιτρέπεται εφόσον κάναμε τη. Αίτηση εκτός (αύριο θα ρωτήσω τον ατζέντη) και επίσης που να μεινουμε όσο θα ψάχνουμε σπίτι, έστω και όταν έχει βγει η visa. Σε ξενοδοχείο θα κόστιζε πολλα αν υποθέσουμε μάλιστα οτι δεν βρίσκουμε αμέσως σπίτι.....
          Καμία ιδέα? πρόταση?

          Comment


            #20
            Originally posted by Kathy84 View Post
            Γεια σου και καλη συνέχεια σου ευχομαι. Είμαστε και εμείς πολυ κοντα στην έκδοση της visa 457 όμως ο εργοδότης καθυστερεί συνέχεια τα χαρτια που του ζητάνε και έτσι έχουμε καθυστερήσει συνολικά τρεις μήνες παραπάνω! Εμείς έχουμε κάνει τις εξετάσεις για να είμαστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται και τώρα περιμένουμε να ολοκληρωθούν τα πρώτα δυο στάδια και να τελειώσουμε.
            Αναρωτιόμαστε αν μπορούμε εντωμεταξυ να πάρουμε το ρίσκο και να κατεβουμε Μελβουρνη για να αρχίσουμε να κοιτάμε σπίτια και το σχολείο του μικρού....κτλ. Αλλα δεν ξέρουμε αν επιτρέπεται εφόσον κάναμε τη. Αίτηση εκτός (αύριο θα ρωτήσω τον ατζέντη) και επίσης που να μεινουμε όσο θα ψάχνουμε σπίτι, έστω και όταν έχει βγει η visa. Σε ξενοδοχείο θα κόστιζε πολλα αν υποθέσουμε μάλιστα οτι δεν βρίσκουμε αμέσως σπίτι.....
            Καμία ιδέα? πρόταση?
            Καποια πατριώτισσα απο το φορουμ έκλεισε σπιτι απο ελλάδα. Αυτά που νοικιάζουν για 'διακοπες' για 1-3 μήνες επιπλωμένα. Δεν ζητάνε από ότι μου ειπε πολλα πραγματα όπως κάποιον 'εγγυητή' από εδω γιατι ειναι σπιτια 'διακοπων' αρκει να τους στελεις τα λεφτα. Ειναι κι αυτο μια λυση όσπου να βρειτε καποιο άλλο όταν έρθετε....
            Για μένα το καλύτερο ειναι να έρθετε με όλα τα χαρτια σας έτοιμα....

            Comment


              #21
              Ευχαριστω jini θα το κοιτάξω. Καλη ιδέα.....

              Comment


                #22
                @ panaist:
                εγω εβγαλα απλη sponsored....δες demi δικα μου post...


                Ευχαριστώ πολύ...Μάλλον εγώ κατάλαβα λάθος ότι έκανες την διαδικασία από Ελλάδα. (και χάρηκα...) :(
                Διαβάζω από Γεννάρη,αλλά μάλλον σε κάποια θέματα περισσότερο μπερδεύτηκα παρά εβγαλα άκρη....Anyway... Thnx again!!!
                Καλή επιτυχία και καλή δύναμη σε ότι κάνεις!!!
                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Kathy84 View Post
                  Ευχαριστω jini θα το κοιτάξω. Καλη ιδέα.....
                  δεν ξερω που εχεις κολλησει ,ε την βιζα...παντως μην στειλεισ λεφτα ετσι σε κανεναν..σπιτι θα βρεις αφου ερθεις...και καλο ειναι να δεις απο εδω ..τωρα για το διαστημα για μικρο διαστημα δεs roomate.au

                  Comment


                    #24
                    βρηκα και σπιτι 3αρι με διπλο γκαραζ(αμαξι δεν εχουμε ακομα) και κηπο ...Δευτερα μπαινω μεσα...εκανα και αιτηση στο σχολειο για τον μεγαλο γιο..3 γυμνασιου τελειωνει....εδω κανουν ηδη το 2ρο τετραμηνο...οποτε θα ξανακανει μαλλον την μιση 3η γυμνασιου....κανα κρεβατι κανενας για να μεινω το πρωτο βραδυ????? χα χα με βλεπω με βλεπω μεστρωμα θαλασσης...εκανα και ραντεβου τηλεφωνικο ναερθουν την ιδια μερα να συνδεσουν ρευμα,γκαζι,τηλεφωνο,νερο...για να δουμε...

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by panaisit View Post
                      βρηκα και σπιτι 3αρι με διπλο γκαραζ(αμαξι δεν εχουμε ακομα) και κηπο ...Δευτερα μπαινω μεσα...εκανα και αιτηση στο σχολειο για τον μεγαλο γιο..3 γυμνασιου τελειωνει....εδω κανουν ηδη το 2ρο τετραμηνο...οποτε θα ξανακανει μαλλον την μιση 3η γυμνασιου....κανα κρεβατι κανενας για να μεινω το πρωτο βραδυ????? χα χα με βλεπω με βλεπω μεστρωμα θαλασσης...εκανα και ραντεβου τηλεφωνικο ναερθουν την ιδια μερα να συνδεσουν ρευμα,γκαζι,τηλεφωνο,νερο...για να δουμε...
                      Μπράβο Παναή!!!Να και ένας που βρήκε κεραμίδι να βάλει πάνω από το κεφάλι του!
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #26
                        ευχαριστω Λευτερη....ας πουμε και κατι για τα ενοικια...λοιπον 95 % θελετε agent ο οποιος ειναι δωρεαν πληρωνει μονο ο ιδιοκτητης...θελουν ενα bond (προκαταβολη ) και το τρεχων μηνιατικο.......

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by panaisit View Post
                          ευχαριστω Λευτερη....ας πουμε και κατι για τα ενοικια...λοιπον 95 % θελετε agent ο οποιος ειναι δωρεαν πληρωνει μονο ο ιδιοκτητης...θελουν ενα bond (προκαταβολη ) και το τρεχων μηνιατικο.......
                          Πες κανένα tip γιατί από την άλλη Δευτέρα θα ψάχνουμε και εμείς για σπίτι!!!
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Πες κανένα tip γιατί από την άλλη Δευτέρα θα ψάχνουμε και εμείς για σπίτι!!!
                            Εγώ έχω να δώσω ένα άσχετο tip που το έμαθα προχθές. Το medicare δεν καλύπτει τα έξοδα του ασθενοφόρου ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ βέβαια να είναι. Θα πρέπει όσοι έχουν κάνει ιδιωτική ασφάλεια να βάλουν ambulance cover και για όσους δεν έχουν ακόμα ιδιωτική ασφάλεια δεν γνωρίζω που πρέπει να απευθυνθούν. Μόλις μάθω τί πρέπει να κάνει κάποιος χωρίς private (γιατί δεν έχω ακόμα) θα το αναρτήσω. Το κόστος της κάλυψης είναι περίπου στα 50 δολάρια το χρόνο - αλλιώς αν χρειαστεί κάποιος ασθενοφόρο και δεν έχει την κάλυψη είναι αρκετά τα χρήματα...

                            Όσο αφορά το σπίτι Λευτέρη κοιτάς να βρεις κάτι που θα σου αρέσει φυσικά. Εσείς εκεί που θα μείνετε είναι που γίνονται οι πλημμύρες; Αν ναι φαντάζομαι ότι όλα τα σπίτια θα υπερυψωμένα να λάβεις υπόψη σου και το εκεί ζωικό βασίλειο (ακόμα να το συνηθίσω). αν έχεις επιλογή υπερυψωμένου ή ισογείου φαντάζομαι προτιμάς αυτό που θα είναι ψηλά. Τσεκάρεις ταβάνι για τυχόν παλιές υγρασίες που το πιο πιθανό προέρχονται από τρύπα στην στέγη. Το σπίτι όπως και δήποτε να έχει aircondition η υγρασία το καλοκαίρι δεν παλεύεται. Αν δεν έχει δεν είναι όπως στην Έλλαδα ο ενοικιαστής χωρίς να ρωτήσει βάζει το a/c. Εδώ πρέπει για το οτιδήποτε να πάρει την άδεια από τον ιδιοκτήτη και πολλές φορές όσο αφορά το a/c σου λέει ο ιδιοκτήτης αν το βάλεις δικά σου τα έξοδα ( και δεν είναι σαν την Ελλάδα άντε το πολύ 100ευρώ) και ίσως να σου πει ότι θα πρέπει να το αφήσεις στο σπίτι αν φύγεις.
                            Εννοείται ότι όσο πιο καινούριο το σπίτι τόσο πιο καλό γιατί εδώ τα σπίτια είναι φθηνοκατασκευές καί όσο παλιώνουν τόσο χειρότερα είναι. αααα.. τώρα που το θυμήθηκα να τσεκάρεις τις βρύσες όταν τις ανοίγεις αν κάνουν φασαρία γιατί αν είναι βρύση που χρησιμοποιείται συχνά π.χ. κουζίνας σπάει λίγο τα νεύρα η φασαρία από τα υδραυλικά. Όσο λοιπόν αφορά το εσωτερικό του σπιτιού λίγο πολύ θα ξέρεις πως θα θέλεις να είναι και τι ζητάς. Τώρα όσο αφορά και την αυλή εξαρτάται πόσο σου αρέσει να ασχολήσε με την κηπουρική. Απλά πιστεύω θα πρέπει να υπάρχει ένας χώρος στεγασμένος (είτε alfresco είτε με πανί) διότι όπως θα 'χεις καταλάβει ο ήλιος εδώ δεν αστειεύεται.

                            Rental Properties, Homes for Rent and Apartments to Lease - realestate.com.au

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by xri23 View Post
                              Εγώ έχω να δώσω ένα ...
                              Να συμπληρώσω και εγώ μερικές σκέψεις.
                              Στην αρχή όταν έψαχνα να ενοικιάσω σπίτι στο Geelong, δεν ήξερα τις περιοχές του και απλά τις διάβαζα στον χάρτη ή στο google earth για να μαθαίνω σιγά σιγά.
                              Μερικοί μου είπανε ποιες περιοχές να αποφεύγω και γιατί και τότε διαπίστωσα οτι ολα τα σπίτια που κοίταγα ήταν μέσα σε αυτές. Ήταν τα πιο οικονομικά βλέπεις.
                              Γιατι κάποιες περιοχές δεν είναι καλές και πως τις καταλαβαίνεις:
                              Υπάρχουν ολόκληρες περιοχές που δεν είναι τίποτα άλλο απο x comission houses. Δηλαδή εργατικές κατοικίες θα λέγαμε. Δεν είναι το ίδιο όμως με την πατρίδα. Εδώ όλοι παίρνουν, οχι με κλήρωση, τέτοιο σπίτι αν πληρούν χαμηλά εισοδηματικά κριτήρια.
                              Σε τέτοιες περιοχές όμως βασιλεύει κυρίως το ποτό και τα ναρκωτικά. Αυτά φέρνουν με την σειρά τους τα μικροαδικήματα και τα εγκλήματα.
                              Αν πάς βόλτα με το αυτοκίνητο σε διάφορες περιοχές, αρχίζεις να βλέπεις το patern ανα περιοχή. Καλοκουρεμένα δέντρα και γκαζόν, φροντισμένα σπίτια, βαμένα, καθαρά όσο παλιά ή καινούργια να είναι. Σε άλλες περιοχές αρχίζεις και βλέπεις μόνο τούβλινες προσόψεις, και ολα ίδια λίγο πολύ (χαρακτηριστικό οτι είναι πρώην εργατικές κατοικίες) και στην συνέχεια ξεραμένα χόρτα και δέντρα, σκουπίδια και αγρια χόρτα, ροδιές στην άσφαλτο απο τα σπινιαρίσματα και τις κολιές, και λάδια και λεκέδες σχεδόν παντού.
                              Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις που είναι καλύτερα...

                              Ενα άλλο θέμα είναι το εξής. Στην Μελβούρνη π.χ. υπάρχει φοβερό πρόβλημα στις ώρες που πας για δουλειά και γυρνάς. Παρόλο που έχει τεράστιους δρόμους με πολλές λωρίδες ανα ρεύμα, είναι πίτα στις ώρες αιχμής.
                              Ετσι ενας εργαζόμενος, που συνήθως θα μένει στα προάστια, θέλει αρκετή ώρα ή ώρες για να πάει δουλειά ή να πάει σπίτι απο την δουλειά. Μερικοί λοιπόν κάνουν το εξής. Έρχονται στο Geelong ή σε περιοχές προς το Geelong και μένουν ετσι σε απόσταση 40 λεπτών μακριά, χωρίς κίνηση, και αντί να μποτιλιάρονται μέσα στον ιστό της πόλης παίρνουν περιφερειακούς και δρόμο μακριά για το σπίτι. Ναι σωστά μάντεψες. Κάνουν λιγότερο να φτάσουν απο πολλές περιοχές της Μελβούρνης. Και το καλύτερο: Πλήρωσαν για να αγοράσουν ή για να ενοικιάσουν λιγότερα χρήματα απο όσα θα ήθελαν στην Μελβούρνη.
                              Το ίδιο φαντάζομαι γίνεται με όλες τις πόλεις της Αυστραλίας.
                              Εδω εξω που είμαι π.χ. είναι αρκετά φτηνότερα το κόστος ζωής απο την Μελβούρνη και η απόσταση μέχρι το αεροδρόμιο είναι μια ώρα ακριβώς. Μέχρι το city της Μελβούρνης 40 λεπτά. Ποιός ο λόγος λοιπόν να είσαι μέσα καταμέσα και οχι έξω μακριά. Ετσι κι αλλιώς το αυτοκίνητο θα το φας στην μάπα κανονικά εδω.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by Agoriani View Post
                                ...Γιατι κάποιες περιοχές δεν είναι καλές και πως τις καταλαβαίνεις:
                                Υπάρχουν ολόκληρες περιοχές που δεν είναι τίποτα άλλο απο x comission houses. Δηλαδή εργατικές κατοικίες θα λέγαμε. Δεν είναι το ίδιο όμως με την πατρίδα. Εδώ όλοι παίρνουν, οχι με κλήρωση, τέτοιο σπίτι αν πληρούν χαμηλά εισοδηματικά κριτήρια.
                                Σε τέτοιες περιοχές όμως βασιλεύει κυρίως το ποτό και τα ναρκωτικά. Αυτά φέρνουν με την σειρά τους τα μικροαδικήματα και τα εγκλήματα.
                                Αν πάς βόλτα με το αυτοκίνητο σε διάφορες περιοχές, αρχίζεις να βλέπεις το patern ανα περιοχή. Καλοκουρεμένα δέντρα και γκαζόν, φροντισμένα σπίτια, βαμένα, καθαρά όσο παλιά ή καινούργια να είναι. Σε άλλες περιοχές αρχίζεις και βλέπεις μόνο τούβλινες προσόψεις, και ολα ίδια λίγο πολύ (χαρακτηριστικό οτι είναι πρώην εργατικές κατοικίες) και στην συνέχεια ξεραμένα χόρτα και δέντρα, σκουπίδια και αγρια χόρτα, ροδιές στην άσφαλτο απο τα σπινιαρίσματα και τις κολιές, και λάδια και λεκέδες σχεδόν παντού.
                                Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις που είναι καλύτερα...

                                ...
                                Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα συμπληρώσω ότι κάνοντας μια βόλτα στα εμπορικά κέντρα της περιοχής καταλαβαίνεις τι κόσμος υπάρχει λίγο πολύ στην περιοχή.

                                Comment

                                Working...
                                X