Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την μέση Ανατολή πλέον - Panaisit

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Πολύ ωραία αυτά που λέτε και πολύ χρήσιμα. Κάποια στιγμή πέρασα και γω από περιοχές όπως το Broadmeadows πχ όταν έψαχνα αυτοκίνητο και είδα λίγο ως πολύ αυτό που λέτε. Η Μελβούρνη δεν είναι μόνο Templestowe! Ευτυχώς όμως για μας εκεί πάνω στο Gladstone θα είναι πιστεύω λίγο διαφορετικά τα πράγματα γιατί ο κύριος πυρήνας απασχόλησης είναι τα γύρω εργοστάσια τα οποία για όσους δεν ξέρουν είναι πολλά. Έτσι η ποιότητα των κατοίκων δεν θα διαφέρει και πολύ. Έτσι ελπίζω γιατί έτσι ήταν και στα Άσπρα Σπίτια όπου ζούσαμε, μια εργατούπολη στην ουσία που όλοι σχεδόν οι κάτοικοι είχαν σχέση με τα εργοστάσια. Αυτό έχει τα καλά του αλλά και τα κακά του φυσικά. Πάντως σε τέτοιες περιοχές η εγκληματικότητα είναι πολύ μειωμένη. Επίσης το Gladstone είναι μια πόλη γεμάτη λόφους και ελπίζω πάλι (γιατί ποτέ δεν ξέρεις) οτι δεν θα έχουμε πρόβλημα με πλημμύρες. Πάντως το Rockhampton που είναι μια ώρα βόρεια και είναι εντελώw επίπεδο πλημμύρησε το 2011.

    Αυτά προς το παρόν, την άλλη βδομάδα φεύγουμε και πολύ σύντομα θα ψάχνουμε σπίτι full time οπότε θα έχω να σας πω και γω εμπειρίες.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #32
      Originally posted by xri23 View Post
      Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα συμπληρώσω ότι κάνοντας μια βόλτα στα εμπορικά κέντρα της περιοχής καταλαβαίνεις τι κόσμος υπάρχει λίγο πολύ στην περιοχή.
      αυτό είναι απολύτως αληθές...

      Comment


        #33
        χτες πηρα επιτελους τα πρωτα μου ρουχα απο Ελλαδα..μιαβαλιτσα με χειμωνιατικα...συνολο αθηνα μελβουρνη βαλιτσα 25 κιλων 208 ευρω και εδω 85 δολλαρια...αυριο περιμενω νασυνδεθω με ιντερνετ σταθερο..κατα τα αλλαεχω ενα στρωμακαι την βγαζω στρωματσαδα..μεχρι να αρχιζω παλι ναμαζευω την προικα μου...λευτερη ευχομαι ολα καλα να πανε φιλε....

        Comment


          #34
          Originally posted by panaisit View Post
          χτες πηρα επιτελους τα πρωτα μου ρουχα απο Ελλαδα..μιαβαλιτσα με χειμωνιατικα...συνολο αθηνα μελβουρνη βαλιτσα 25 κιλων 208 ευρω και εδω 85 δολλαρια...αυριο περιμενω νασυνδεθω με ιντερνετ σταθερο..κατα τα αλλαεχω ενα στρωμακαι την βγαζω στρωματσαδα..μεχρι να αρχιζω παλι ναμαζευω την προικα μου...λευτερη ευχομαι ολα καλα να πανε φιλε....
          Να είσαι καλά ρε φιλαράκι και συ με το καλό να υποδεχτείς την οικογένεια. Όταν αποκτήσεις σταθερό τηλ δώστο μου να τα λέμε που και που.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #35
            Originally posted by leyteris77 View Post
            ... Έτσι ελπίζω γιατί έτσι ήταν και στα Άσπρα Σπίτια όπου ζούσαμε, μια εργατούπολη στην ουσία που όλοι σχεδόν οι κάτοικοι είχαν σχέση με τα εργοστάσια. Αυτό έχει τα καλά του αλλά και τα κακά του φυσικά. Πάντως σε τέτοιες περιοχές η εγκληματικότητα είναι πολύ μειωμένη. ....
            Επειδή γνωρίζω τα άσπρα σπίτια μιας και πολλές φορές βρέθηκα εκεί για διαφόρους λόγους και δεν έμενα και μακριά απο εκεί, να υπενθυμίσω οτι τα άσπρα είναι δημιούργημα του Δοξιάδη, που άλλος σαν αυτόν δεν έχει υπάρξει μέχρι τώρα στην πατρίδα.
            Επίσης δίπλα είχαν τον Αγιο Ισίδωρο με τα πεντακάθαρα νερά, που όλα τα χρόνια θυμάμαι έπερνε γαλάζια σημαία για την ποιότητα των νερών.
            Και ακόμα πιο παραπέρα διάφορους όρμους του Δήμου Δεσφίνας με πεντακάθαρα νερά επίσης.
            Είναι μια εργατούπολη βέβαια και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τώρα αλλά πάντα μου άρεσε εκεί.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #36
              Originally posted by Agoriani View Post
              Επειδή γνωρίζω τα άσπρα σπίτια μιας και πολλές φορές βρέθηκα εκεί για διαφόρους λόγους και δεν έμενα και μακριά απο εκεί, να υπενθυμίσω οτι τα άσπρα είναι δημιούργημα του Δοξιάδη, που άλλος σαν αυτόν δεν έχει υπάρξει μέχρι τώρα στην πατρίδα.
              Επίσης δίπλα είχαν τον Αγιο Ισίδωρο με τα πεντακάθαρα νερά, που όλα τα χρόνια θυμάμαι έπερνε γαλάζια σημαία για την ποιότητα των νερών.
              Και ακόμα πιο παραπέρα διάφορους όρμους του Δήμου Δεσφίνας με πεντακάθαρα νερά επίσης.
              Είναι μια εργατούπολη βέβαια και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τώρα αλλά πάντα μου άρεσε εκεί.
              Γιατί ξύνεις πληγές φίλε agorianni τώρα...αν και βορειοελλαδίτης τα αγάπησα πραγματικά τα άσπρα σπίτια και τώρα μπορώ να πω οτι μου λείπουν, κυρίως βέβαια κάποιοι λίγοι και καλοί φίλοι που κάναμε στην περιοχή. Εκεί είχαμε μια καλή ποιότητα ζωής και περνούσαμε πολύ καλά. Όταν κάναμε τα ταξίδια Άσπρα-Θεσ/νίκη τον πρώτο καιρό μετά τα τέμπη αγαλίαζε η καρδιά μου. Μετά από λίγα χρόνια αυτό συνέβαινε κατεβαίνοντας μετά τον Μπράλο....σπίτι μου σπιτάκι μου! Όσο για τον Δοξιάδη δεν τον ήξερα και ποτέ δεν τον έχω ξανακούσει αν και έζησα 10 χρόνια στα Άσπρα σπίτια!!!

              Η θάλασσα ήταν πεντακάθαρη ακόμα και στον κόλπο της αντίκυρας που καναμε εμείς μπάνιο τα καλοκαίρια μετά τη δουλειά!
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #37
                Originally posted by leyteris77 View Post
                Γιατί ξύνεις πληγές φίλε agorianni ...
                Όσο για τον Δοξιάδη δεν τον ήξερα και ποτέ δεν τον έχω ξανακούσει αν και έζησα 10 χρόνια στα Άσπρα σπίτια!!!
                Η θάλασσα ήταν πεντακάθαρη ακόμα και στον κόλπο της αντίκυρας που καναμε εμείς μπάνιο τα καλοκαίρια μετά τη δουλειά!
                Δυστηχώς δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι κάτοικοι των άσπρων σπιτιών οτι ολα τα άσπρα φτιάχτηκαν εκ του μηδενός κατα παραγγελία της Γαλλικής εταιρίας Πεσινέ που έφτιαξε το εργοστάσιο της Αλουμίνας, στο τεχνικό γραφείο του Δοξιάδη.
                Εδω περισσότερα. Εδω απο το ΤΕΕ που έχει καταπληκτικό server. ΔΕΝ.
                Εδώ απο το ίδρυμα του Δοξιάδη.
                Κάπου είχα βρεί και τις μακέτες του και τις πρώτες φωτογραφίες μετά την ολοκλήρωση και εκεί καταλαβαίνεις και συλλαμβάνεις την ιδέα.
                Π.χ. γιατί έχει στην μέση εκείνο το αλλόκοτο κτήριο?
                Γιατί ενώ είναι κάτι φτιαγμένο απο το μηδέν μοιάζει λες και ήταν απο πάντα εκεί? Και διάφορα άλλα τέτοια ωραία.
                Επειδή όμως δεν το ένοιωσε κανένας το θέμα το καταντήσανε σήμερα να είναι ενα συνονθύλευμα απο διαφορετικές ιδέες. Οι μελλοντικοί αρχιτέκτονες που θέλανε να συμπληρώσουν το έργο του Δοξιάδη μήπως κλέψουν και λίγη απο την ευφυία του.
                Κάνε μια αναζήτηση, αξίζει τον κόπο και θα χαρείς ιδιαίτερα που έζησες εκεί 10 χρόνια.
                Και να σου πω και μια ιστορία που λένε για τον Δοξιάδη.
                Μετά τον πόλεμο το κράτος (γέλια), προσπαθούσε να φτιάξει υποδομές. Ρώτησαν λοιπόν τον Δοξιάδη τι να κάνουν. Μπορεί να μην τον ρώτησαν αλλά να του ζήτησαν μελέτη και να αποτελεί και μελέτη πρόταση αλλά εγω το ξέρω σαν προφορική παράδοση. Εκείνος λοιπόν μεταξύ άλλων είπε τα εξής σοφα:
                Να γίνει η βιομηχανική περιοχή στο Θριάσιο πεδίο και οχι στην Τανάγρα γιατι απο την Τανάγρα κατεβαίνει ενα ρεύμα αέρα ψυχρό φρέσκο που τροφοδοτεί με οξυγόνο - καθαρό αέρα την αττική η οποία ένας απο τους λόγους που έχει/είχε το ιδιαίτερο μικροκλίμα της είναι αυτός. Μάλιστα το ρεύμα αέρα αυτό κατεβαίνει προερχόμενο απο Βορά και σκάει στην εξωτερική πλευρά του Πηλίου και για αυτό δημιουργεί εκεί το φοβερό : οι φτέρες απο την πλευρά του Αιγαίου να φτάνουν στο ύψος της θάλασσας, ενώ σε οποιαδήποτε άλλη περιοχή της Ελλάδας να είναι μόνο στην Αλπική ζώνη δηλαδή πάνω απο τα 800 μέτρα(?). Μετά στην συνέχεια κατεβαίνει απο την εξωτερική πλευρά της Εύβοιας και για αυτό η πιο ενδιαφέρουσα απο πλευράς βλάστησης περιοχή της Εύβοιας που δεν έχει σχέση με το υπόλοιπο τόπο είναι η βόρεια και στην συνέχεια περνάει ανάμεσα στο βουνό Δίρφη και Ξεροβούνι δημιουργώντας φοβερούς πάγους στην Δίρφη που δεν δικαιολογούνται απο το σχετικά χαμηλό υψόμετρο της και στην συνέχεια κατευθύνετε προς Σχηματάρι, Αυλώνα, Μαλακάσα, Καπανδρίτι και μεταξύ Πάρνηθας και Πεντέλης χύνετε στην Αθήνα φρεσκάροντάστην. Αλλά όμως οχι. Δεν έρπεπε να τον ακούσουν. Έπρεπε να φτιάξουν την βιομηχανική περιοχή εκεί που βόλευε πέντε-δέκα επιχειρηματίες ώστε τώρα να μεταφέρει ο αέρας αυτός ολα τα παραπροιόντα των εργοστασίων μέσα στην πρωτεύουσα.
                Εναν πολεοδόμο είχαμε και δεν τον ακούσαμε.
                Σκέψου πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα για την Αθήνα και πως θα εξασφάλιζε αειφόρο ανάπτυξη εις το διηνεκές, αν είχαν ακούσει τον σοφό Δοξιάδη.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #38
                  Αν ήταν όλες οι πόλεις μας σαν τα Άσπρα σπίτια η Ελλάδα θα ήταν πιο όμορφη.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #39
                    Οταν νοικιάζεις σπίτι απαιτείται από τον ιδιοκτήτη συμβόλαιο συγκεκριμένης διάρκειας, πχ 1 χρόνο ή 2? Αν φύγεις πιο νωρις τι γίνεται?
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #40
                      αχ..αχ..παλυ χτεσ αργια η κατασκευη...καθε 15 μερες καθοντε 1 μερα και πληρωνοντε οι εργατες...τι ναπω...ποσο ατυχοι ειμασταν Ελλαδα ρε παιδια,ποσο τυχεροι ειναι εδω...ποσο αδικη η κακη φημη του ελληνα τεμπελη που δουλευει για 30-40 ευρω μεροκαματο την ημερα...οσοειναι εδω η ωρα δηλαδη...και ετυχως ποσο τυχεροι ειμαστε αυτοι που ειρθαμε και οσοι με το καλο ερθουν...

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by leyteris77 View Post
                        Οταν νοικιάζεις σπίτι απαιτείται από τον ιδιοκτήτη συμβόλαιο συγκεκριμένης διάρκειας, πχ 1 χρόνο ή 2? Αν φύγεις πιο νωρις τι γίνεται?
                        Leyteris77 αν ρωτάς για εδω στην Αυστραλία, ο Αντζέντης σου θα σε κατατοπίσει.
                        Ο δικός μας, μας έδωσε συμβόλαιο ενός έτους το οποίο και καλύψαμε. Πλέον μπορούμε να φύγουμε όποτε θέλουμε με τον μοναδικό όρο να ειδοποιήσουμε μια εβδομάδα νωρίτερα.
                        Μέσα στο έτος αν φεύγαμε, εκτός οτι δεν θα παίρναμε απο τον Αντζέντη τα εχέγγυα σαν καλοί ενοικιαστές,που είναι πολύ βασικό για παραπέρα και για πάντα, θα κράταγε όλο το bond που δώσαμε μέσω του γραφείου του House Department και σίγουρα θα μας φόρτωναν με μικρο επισκευές θα έλεγα.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Agoriani View Post
                          Leyteris77 αν ρωτάς για εδω στην Αυστραλία, ο Αντζέντης σου θα σε κατατοπίσει.
                          Ο δικός μας, μας έδωσε συμβόλαιο ενός έτους το οποίο και καλύψαμε. Πλέον μπορούμε να φύγουμε όποτε θέλουμε με τον μοναδικό όρο να ειδοποιήσουμε μια εβδομάδα νωρίτερα.
                          Μέσα στο έτος αν φεύγαμε, εκτός οτι δεν θα παίρναμε απο τον Αντζέντη τα εχέγγυα σαν καλοί ενοικιαστές,που είναι πολύ βασικό για παραπέρα και για πάντα, θα κράταγε όλο το bond που δώσαμε μέσω του γραφείου του House Department και σίγουρα θα μας φόρτωναν με μικρο επισκευές θα έλεγα.
                          Εδώ σε κάθε σπίτι που πάμε να δούμε είναι και 3-4 υποψήφιοι ενοικιαστές!!!Και να φανταστείς από τα 3 σπίτια που είδαμε μόνο το 1 άξιζε και για το οποίο κάναμε αίτηση χωρίς όμως να απαιτείται να πληρώσουμε κάτι μέχρι να εγκριθεί. Αυτό άραγε σημαίνει οτι όντως εδώ υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση ή έτσι συνέβαινε και σε σας όταν ψάχνατε σπίτι?
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #43
                            Οταν καποια στιγμη κοιταξα τα της διαμονης εκει, και εκανα και 1-2 τηλεφωνα, παρατηρησα οτι οι ατζεντηδες ειχαν συγκεκριμενες μερες για την παρουσιαση των σπιτιων.
                            Δεν σου δειχναν το σπιτι οτι μερα ηθελες αλλα θα σε ειδοποιουσαν εκεινοι για το ποτε. Αρα πιθανολογω οτι περιμενουν να δημιουργησουν γκρουπ, για να γλυτωνουν χρονο και εξοδα.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Εδώ σε κάθε σπίτι που πάμε να δούμε είναι και 3-4 υποψήφιοι ενοικιαστές!!!Και να φανταστείς από τα 3 σπίτια που είδαμε μόνο το 1 άξιζε και για το οποίο κάναμε αίτηση χωρίς όμως να απαιτείται να πληρώσουμε κάτι μέχρι να εγκριθεί. Αυτό άραγε σημαίνει οτι όντως εδώ υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση ή έτσι συνέβαινε και σε σας όταν ψάχνατε σπίτι?
                              Είναι γεγονός σε όλη την Αυστραλία οτι έχουν τρελή ζήτηση τα ενοικιαζόμενα όπως και το οτι έχουν ξεφύγει οι τιμές για αγορά.
                              Και εμείς τότε που ήρθαμε να το δούμε, παρκάραμε το αυτοκίνητο αρκετά μακριά απο το σπίτι γιατι ήταν γεμάτο αυτοκίνητα. Το ίδιο παρατηρώ και σε όσα είναι ανοικτά για επίσκεψη και είναι για ενοίκιο.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by Agoriani View Post
                                Είναι γεγονός σε όλη την Αυστραλία οτι έχουν τρελή ζήτηση τα ενοικιαζόμενα όπως και το οτι έχουν ξεφύγει οι τιμές για αγορά.
                                Και εμείς τότε που ήρθαμε να το δούμε, παρκάραμε το αυτοκίνητο αρκετά μακριά απο το σπίτι γιατι ήταν γεμάτο αυτοκίνητα. Το ίδιο παρατηρώ και σε όσα είναι ανοικτά για επίσκεψη και είναι για ενοίκιο.
                                Από οτι καταλαβαίνω αν δεν έχεις γνωστό δεν πρόκειται να το πάρεις το σπίτι. Ευτυχώς μέσω μιας κοπέλας που γνωρίσαμε στο αεροπλάνο, έχουμε έναν ατζέντη ο οποίος προσφέρθηκε να μας βοηθήσει. Ελπίζω οτι αν βρουμε το κατάλληλο, θα μας το δώσει.
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X