Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Gtsouk View Post
    Καλησπερα ειμαι καινουριος στο forum. Τελη Ιουνιο πηγαινω Μελβουρνη για σπουδες πληροφορικης στο MIBT/Deakin για 3 χρονια . Υπαρχει κανεις αλλος που να ειναι στην ιδια φαση με εμενα ;
    Αν μπορείς έλα στο Daekin του Geelong γιατι το κόστος ζωής είναι μικρότερο σε σύγκριση με την Μελβούρνη.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      Θα κανω πρωτο χρονο στο MIBT και τα επομενα 2 στο Deakin . Το MIBT βρισκετε σε μια περιοχη που λεγεται Burwood.

      Comment


        Originally posted by Gtsouk View Post
        Θα κανω πρωτο χρονο στο MIBT και τα επομενα 2 στο Deakin . Το MIBT βρισκετε σε μια περιοχη που λεγεται Burwood.
        Αρα θα είσαι στην καρδιά της Μελβούρνης! Καθόλου άσχημα. Εκεί κοντά είναι και το Oakleigh που έχει πολλούς Έλληνες και μαγαζιά αλά Ελληνικά και κάνουμε και τις συναντήσεις του patriotaki.
        Θα τα βρείς ολα όταν έρθεις με το καλό, και θα τα μάθεις καλύτερα απο εμένα που δεν ξέρω και πολλά απο την Μελβούρνη.
        Ενδιαφέρον θα ήταν όμως αν μπορείς να γράψεις δυο λόγια πως και γιατί αποφάσισες το συγκεκριμένο για σπουδές και την διαδικασία που έκανες.
        Μήπως βοηθηθεί και κανένας μελλοντικά.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          Geia sou,
          Eimai 34 kai skeftomai poly sovara na parw metanasteusw monima sthn Austalia dedomenou oti h Ellada exei ftasei ston pato kai ap'oti fainetai tha meinei gia poly akomh ekei. Exw thn dynatothta na zhthsw metathesi apo thn etaireia mou kai na brw douleia sxetika eukola. To mono pou me provlimatizei einai oti exw 2 paidia 4 & 6 etwn kai skeftomai poso dyskola tha einai gia auta na prosarmostoun se mia nea xwra opws episis to poso eukola tha vrei douleia o antras mou. Episis provlimatizomai an h Melbourne or Sydney einai kalyteros proorismos gia ena Ellhna metanasth.
          Eyxaristw gia to xrono sou,
          C.

          Comment


            Originally posted by Catherine View Post
            Geia sou,
            Eimai 34 kai skeftomai poly sovara na parw metanasteusw monima sthn Austalia dedomenou oti h Ellada exei ftasei ston pato kai ap'oti fainetai tha meinei gia poly akomh ekei. Exw thn dynatothta na zhthsw metathesi apo thn etaireia mou kai na brw douleia sxetika eukola. To mono pou me provlimatizei einai oti exw 2 paidia 4 & 6 etwn kai skeftomai poso dyskola tha einai gia auta na prosarmostoun se mia nea xwra opws episis to poso eukola tha vrei douleia o antras mou. Episis provlimatizomai an h Melbourne or Sydney einai kalyteros proorismos gia ena Ellhna metanasth.
            Eyxaristw gia to xrono sou,
            C.
            Kαι οι 2 πόλεις είναι πολυ ομορφες και με πολλές δυνατότητες.Εξαρτάται τι ψάχνεις. Τα παιδιά σου είναι σε πολύ καλή ηλικία γιατί είναι μικρά και θα προσαρμοστούν πολύ εύκολα.Οσο για την δουλειά του συζύγου...εξαρτάται από το επάγγελμα και την γνώση της γλώσσας.
            Γνώμη μου είναι να το δεις από άλλη σκοπιά το ζήτημα.....Από τις εναλλακτικές που υπάρχουν.......στην Ελλάδα.

            Comment


              Originally posted by Catherine View Post
              Geia sou,
              Eimai 34 kai skeftomai poly sovara na parw metanasteusw monima sthn Austalia dedomenou oti h Ellada exei ftasei ston pato kai ap'oti fainetai tha meinei gia poly akomh ekei. Exw thn dynatothta na zhthsw metathesi apo thn etaireia mou kai na brw douleia sxetika eukola. To mono pou me provlimatizei einai oti exw 2 paidia 4 & 6 etwn kai skeftomai poso dyskola tha einai gia auta na prosarmostoun se mia nea xwra opws episis to poso eukola tha vrei douleia o antras mou. Episis provlimatizomai an h Melbourne or Sydney einai kalyteros proorismos gia ena Ellhna metanasth.
              Eyxaristw gia to xrono sou,
              C.
              Καλά είναι παντού..Πιό καλό καιρό από τις δύο έχει το Σύδνευ, για να τπ θέσω αλλιώς μήπως και βοηθήσω και εάν φυσικά αυτό αποτελεί κριτήριο.

              Comment


                Australia

                Originally posted by Catherine View Post
                Geia sou,
                Eimai 34 kai skeftomai poly sovara na parw metanasteusw monima sthn Austalia dedomenou oti h Ellada exei ftasei ston pato kai ap'oti fainetai tha meinei gia poly akomh ekei. Exw thn dynatothta na zhthsw metathesi apo thn etaireia mou kai na brw douleia sxetika eukola. To mono pou me provlimatizei einai oti exw 2 paidia 4 & 6 etwn kai skeftomai poso dyskola tha einai gia auta na prosarmostoun se mia nea xwra opws episis to poso eukola tha vrei douleia o antras mou. Episis provlimatizomai an h Melbourne or Sydney einai kalyteros proorismos gia ena Ellhna metanasth.
                Eyxaristw gia to xrono sou,
                C.
                Μελβουρνη θα ελεγα γιατι ειναι πιο cool οι ρυθμοι της ζωης εδω..τα παιδακια δεν θα αντιμετωπισουν απολυτος κανενα προβλημα..κατ αρχην πρεπει να δεις λιγο το θεμα της βιζας και το αν ειναι διατεθημενη η εταιρεια σου να σου κανει την 457 Sponsor Visa..εκτος κι ειναι ο ενας απο τους δυο σας ειναι Αυστραλος Υπηκοος..και αν θες και την γνωμη μου κανε οτι ειναι να κανεις γρηγορα γιατι ακομη δεν εχει φτασει στο πατο η Ελλαδα..τα χειροτερα ερχονται εγω πιστευω..κι επισης εδω τα πραγματα γινονται ολο και πιο δυσκολα οσον αφορα τις βιζες..απο 1η Ιουλιου αλλαζουν παλι τα δεδομενα..

                Comment


                  Originally posted by Catherine View Post
                  Geia sou,
                  Eimai 34 kai skeftomai poly sovara na parw metanasteusw monima sthn Austalia dedomenou oti h Ellada exei ftasei ston pato kai ap'oti fainetai tha meinei gia poly akomh ekei. Exw thn dynatothta na zhthsw metathesi apo thn etaireia mou kai na brw douleia sxetika eukola. To mono pou me provlimatizei einai oti exw 2 paidia 4 & 6 etwn kai skeftomai poso dyskola tha einai gia auta na prosarmostoun se mia nea xwra opws episis to poso eukola tha vrei douleia o antras mou. Episis provlimatizomai an h Melbourne or Sydney einai kalyteros proorismos gia ena Ellhna metanasth.
                  Eyxaristw gia to xrono sou,
                  C.
                  Το να έχεις επιλογές είναι καλό. Όταν όμως δεν έχεις τι γίνεται?
                  Νομίζω ότι δεν υπάρχει ιδανικός προορισμός αλλά ιδανική διαμονή.
                  Σταθμίστε διάφορους παράγοντες ανάλογα με τα γούστα σας και αποφασίστε.
                  Συνήθως η πρώτη αυθόρμητη επιλογή είναι και καλύτερη.
                  Καλώ ξεκίνημα στις νέες σκέψεις που στροβιλίζουν το μυαλό σας
                  και με ώριμες σταθερές κινήσεις για μια καλύτερη συνέχεια.......
                  Think before you driving@world.......

                  Comment


                    Originally posted by Catherine View Post
                    Geia sou,
                    Eimai 34 kai skeftomai poly sovara na parw metanasteusw monima sthn Austalia dedomenou oti h Ellada exei ftasei ston pato kai ap'oti fainetai tha meinei gia poly akomh ekei. Exw thn dynatothta na zhthsw metathesi apo thn etaireia mou kai na brw douleia sxetika eukola. To mono pou me provlimatizei einai oti exw 2 paidia 4 & 6 etwn kai skeftomai poso dyskola tha einai gia auta na prosarmostoun se mia nea xwra opws episis to poso eukola tha vrei douleia o antras mou. Episis provlimatizomai an h Melbourne or Sydney einai kalyteros proorismos gia ena Ellhna metanasth.
                    Eyxaristw gia to xrono sou,
                    C.
                    Να προσθεσω και εγω... η Μελβουρνη ειναι ενα τεραστιο παρκο... εχει πολλα παρκα σχεδον σε καθε γειτονια για να μπορουν τα παιδια να παιξουν αφοβα και χωρους να κανεις το πικνικ σου. Ο ελληνισμος ειναι λιγο πιο εντονος εδω και οι δρομοι εδω ειναι οριζοντιοι και καθετοι, δυσκολα χανεσαι, σε σχεση με το Συδνεϋ που εμενα μου φανηκε λαβυρινθος το οδικο δικτυο...

                    Comment


                      Γεια σας και από μένα και πάλι μετά από 6 μήνες περίπου.
                      Έγραψα και στο τμήμα για όσους είναι μηχανικοί ένα δυο απορίες μου αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..
                      θα ήθελα και εδώ να ευχαριστήσω τον Agoriani και την demi που με την σωστή τους καθοδήγηση μέσα από το πατριωτάκι τελικά δεν έφυγα τον Δεκέμβριο που μας πέρασε.

                      Γιατί; 1) Γιατι θα πηγενα αυστραλια με λαθος σκεπτικο για εργασια 2) αποδειχτηκε εκ τον ύστερο οτι δεν ειμουν ετοιμος ουτε στα εγγραφα που επρεπε να ειχα και 3) ηταν καλοκαιρι και σχεδον ολα υπολειτουργούσαν.

                      Θα μου πείτε γιατί 6 μήνες ; είπα να ετοιμαστώ στα αγγλικά πρώτα και μετά να κάνω την κίνηση για κάτω.( τελικά δεν κατάφερα να δώσω για το IELTS θα το κάνω κάτω)
                      Μετά διαβάζοντας για το κλίμα εργασίας στην αυστραλια (γενικά το τι πρέπει να κάνεις για να γινης και εσύ μέρος του εργατικού δυναμικού τις) ψιλό απογουτευτικα με όλα αυτά που χρειάζονται οχι οτι δεν ειναι σωστά! και έτσι άρχισα να ψαχνω σε αλλα μεροι κυριως ευρωπαϊκά που δεν χρειάζονται όλα αυτά.
                      Δεν ξερω γιατι αλλα κατι με τραβαει κατω. Το οτι πήγα και ειδα πως ειναι γενικα η ζωη μπορεί ...το οτι εχω συγγενης και αισθανομαι ποιο σιγουρο τουλαχιστον για την αρχη μεχρι να βρω κάτι...... δεν ξέρω. Αυτο που ξερω παντος είναι οτι θα κατέβω και θα το παλέψω όπως μπορώ.......... οι μερες πλησιαζουν για να ερθω αυστραλια κυριος στο SYNDEY και κάπου έχω αρχίσει και αγχώνομαι.
                      Ελπίζω οτι θα είμαι κάτω 9 η 10 Ιουνίου.
                      Ελπίζω να γνωρίσω κάποια από τα παιδιά από το πατριωτάκι.

                      Comment


                        @Agoriani . Sorry , για την καθυστερημενη μου απαντηση. Μεσω του Study, Let's Go Study Australia εγινε η δουλεια , οι οποιοι ηταν εξυπηρετικοτατοι.

                        Comment


                          Originally posted by ikanel View Post
                          Γεια σας και από μένα και πάλι μετά από 6 μήνες περίπου.
                          Έγραψα και στο τμήμα για όσους είναι μηχανικοί ένα δυο απορίες μου αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..
                          θα ήθελα και εδώ να ευχαριστήσω τον Agoriani και την demi που με την σωστή τους καθοδήγηση μέσα από το πατριωτάκι τελικά δεν έφυγα τον Δεκέμβριο που μας πέρασε.

                          Γιατί; 1) Γιατι θα πηγενα αυστραλια με λαθος σκεπτικο για εργασια 2) αποδειχτηκε εκ τον ύστερο οτι δεν ειμουν ετοιμος ουτε στα εγγραφα που επρεπε να ειχα και 3) ηταν καλοκαιρι και σχεδον ολα υπολειτουργούσαν.

                          Θα μου πείτε γιατί 6 μήνες ; είπα να ετοιμαστώ στα αγγλικά πρώτα και μετά να κάνω την κίνηση για κάτω.( τελικά δεν κατάφερα να δώσω για το IELTS θα το κάνω κάτω)
                          Μετά διαβάζοντας για το κλίμα εργασίας στην αυστραλια (γενικά το τι πρέπει να κάνεις για να γινης και εσύ μέρος του εργατικού δυναμικού τις) ψιλό απογουτευτικα με όλα αυτά που χρειάζονται οχι οτι δεν ειναι σωστά! και έτσι άρχισα να ψαχνω σε αλλα μεροι κυριως ευρωπαϊκά που δεν χρειάζονται όλα αυτά.
                          Δεν ξερω γιατι αλλα κατι με τραβαει κατω. Το οτι πήγα και ειδα πως ειναι γενικα η ζωη μπορεί ...το οτι εχω συγγενης και αισθανομαι ποιο σιγουρο τουλαχιστον για την αρχη μεχρι να βρω κάτι...... δεν ξέρω. Αυτο που ξερω παντος είναι οτι θα κατέβω και θα το παλέψω όπως μπορώ.......... οι μερες πλησιαζουν για να ερθω αυστραλια κυριος στο SYNDEY και κάπου έχω αρχίσει και αγχώνομαι.
                          Ελπίζω οτι θα είμαι κάτω 9 η 10 Ιουνίου.
                          Ελπίζω να γνωρίσω κάποια από τα παιδιά από το πατριωτάκι.
                          Καλημέρα από Sydney. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι αφού έρχεσαι με σχέδιο και γνωρίζεις τα βήματα που πρέπει να κάνεις. Είναι αρκετό το ότι έρχεσαι συνειδητοποιημένος για το ότι η ζωή του μετανάστη δεν είναι δρόμος γεμάτος ροδοπέταλα. Αν χρειάζεσαι κάτι και μπορούμε να σε βοηθήσουμε στείλε πμ. Όλα θα πάνε καλά
                          Heal the past. Live the present. Dream the future.

                          Comment


                            Originally posted by marie View Post
                            Καλημέρα από Sydney. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι αφού έρχεσαι με σχέδιο και γνωρίζεις τα βήματα που πρέπει να κάνεις. Είναι αρκετό το ότι έρχεσαι συνειδητοποιημένος για το ότι η ζωή του μετανάστη δεν είναι δρόμος γεμάτος ροδοπέταλα. Αν χρειάζεσαι κάτι και μπορούμε να σε βοηθήσουμε στείλε πμ. Όλα θα πάνε καλά

                            Σε ευχαριστώ πολύ marie!!!

                            Ελπίζω να σας γνωρίσω όλους και από κοντά

                            Comment


                              Καλησπέρα.. θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω πελαγώσει!!
                              Εγώ και ο άντρας μου μένουμε στην Ελλάδα και θέλουμε να φύγουμε για Αυστραλία.. έχουμε 4 οικογένειες που είναι πρώτα ξαδέλφια του άντρα μου όλοι και μένουν στο Σύδνευ. (Οι οποίοι διατίθενται όλοι να μας κάνουν πρόσκληση).
                              Ο άντρας μου είναι ψυκτικός από ΙΕΚ και πολλά χρόνια προυπηρεσία και εγώ αντίστοιχα διακοσμήτρια εσωτερικών χώρων από ΙΕΚ και έχω προυπηρεσία.
                              Είμαστε 28 χρονών και οι δύο και είμαι έγκυος (δεν ξέρω εάν αυτό παίζει κάπου ρόλο) λέγαμε να φεύγαμε κατά τον Νοέμβρη εφόσον γεννήσω εδώ γιατί εκεί δεν θα είμαι ασφαλισμένη.
                              Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί πολύ με το ποιά visa πρέπει να βγάλουμε..
                              Μήπως γνωρίζετε να μου πείτε βάση των παραπάνω πληροφοριών??
                              Και επίσης κάτι ακόμη.. εάν πάμε με τουριστική βίζα και βρει ο άντρας μου δουλειά δεν μπορεί μέσω του εργοδότη εκεί, να απευθυνθεί στο κράτος και να δουλέψει και να είναι νόμιμος (εννοώ όχι μαύρα)??

                              Comment


                                Originally posted by nikol10 View Post
                                Καλησπέρα.. θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω πελαγώσει!!
                                Εγώ και ο άντρας μου μένουμε στην Ελλάδα και θέλουμε να φύγουμε για Αυστραλία.. έχουμε 4 οικογένειες που είναι πρώτα ξαδέλφια του άντρα μου όλοι και μένουν στο Σύδνευ. (Οι οποίοι διατίθενται όλοι να μας κάνουν πρόσκληση).
                                Ο άντρας μου είναι ψυκτικός από ΙΕΚ και πολλά χρόνια προυπηρεσία και εγώ αντίστοιχα διακοσμήτρια εσωτερικών χώρων από ΙΕΚ και έχω προυπηρεσία.
                                Είμαστε 28 χρονών και οι δύο και είμαι έγκυος (δεν ξέρω εάν αυτό παίζει κάπου ρόλο) λέγαμε να φεύγαμε κατά τον Νοέμβρη εφόσον γεννήσω εδώ γιατί εκεί δεν θα είμαι ασφαλισμένη.
                                Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί πολύ με το ποιά visa πρέπει να βγάλουμε..
                                Μήπως γνωρίζετε να μου πείτε βάση των παραπάνω πληροφοριών??
                                Και επίσης κάτι ακόμη.. εάν πάμε με τουριστική βίζα και βρει ο άντρας μου δουλειά δεν μπορεί μέσω του εργοδότη εκεί, να απευθυνθεί στο κράτος και να δουλέψει και να είναι νόμιμος (εννοώ όχι μαύρα)??
                                φίλη niκol 10,
                                αφειέρωσε χρόνο να διαβάσεις το φόρουμ,έχει άπειρες πληροφορίες
                                η λέξη πρόσκληση δεν υπάρχει πιά.
                                Τώρα λέγετε sponsor.(με τουριστική visa δεν έχει εργασία)
                                Oι συγγενείς θα πρέπει να είναι α΄βαθμού και μόνο σε φιλοξενεία μπορούν να βοηθήσουν.
                                Σου παραθέτω κάποια χρήσιμα λίνκ πιστεύω να σε βοηθήσουν να πάρεις σχετικές πληροφορίες.(ξεσκονίστε το φόρουμ έχει όλες τις απαντήσεις)
                                Ξεκίνα να διαβάζεις τα πρώτα πρώτα πόστ του αγόργιαννη σχετικά με τις ερωτήσεις με την μετανάστευση στήν Αυστραλία.

                                ξεκίνα απο εδω με ποιά visa μπορείς να πάς
                                Australian Visa Wizard - Visas & Immigration

                                ποιστοποίηση γλώσσας


                                αν τα επαγγελματά σας ανήκουν στη λίστα Sol
                                Skilled Occupation Lists (Formerly Known as Form 1121i)

                                θα πρέπει να βρείτε sponsor εργασίας

                                είναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να ενημερωθείτε
                                δεν είναι εύκολη υπόθεση η αυστραλία,αν δεν υπαρχει υπηκοότητα.

                                Εύχομαι καλή τύχη και πάλι και διαβάστε
                                (σου απαντάω πάνω σε αυτά που έχω διαβάσει και γω)
                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X