Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by panaisit View Post
    φιλε μου δουλεια υπαρχει και για σενα και την γυναικα σου...μην πετας ενα μηνυμα εδω ομως ξερο ετσι...μην περιμενεις ετσι να βρεις ευκολα..δεν θα σου χτυπησουν την πορτα αυτοι...εσυ θα χτυπησεις ολες τις πορτες μεχρι να ανοιξει...και θα ανοιξει...
    ξεκινα λοιπον με κοινοτητα ελληνικη μελβουρνης ...με ενοριες ...με...με..διαβασε τα παντα εδω ..δεν ξερουμε καν σε τι κατηγορια ανηκεις απο βιζα....θελει χρονο επιμονη και υππομονη και συνεχει ψαξιμο...σε πρωτο βαθμο εξαρταται απο εσας παιδια....και το εχω ξαναπει και θα τοξαναπω...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΕΡΘΕΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ....καλη προετοιμασια καιμετα ελατε για 15μερες1 μηνα 2 οσο αντεχει η τσεπη σας...
    καλη επιτυχεια

    οταν εννοείς απευθυνθείτε στις ενορίες τι ακριβώς εννοείς ?

    Comment


      #17
      Κάτοχοι διαβατηρίου Νέας Ζηλανδίας.

      Καταρχήν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έχουν βοηθήσει στην δημιουργία αυτού του site.
      Το να πείς μπράβο είναι λίγο, για τη δουλεία που έχουν κάνει. Επειδή έχω παρατηρήσει οτί πολλοί
      ενδιαφέρονται να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία έχοντας εκτός από Ελληνικό διαβατήριο
      και διαβατήριο κάποιου άλλου κράτους ( π.χ : Καναδέζικο , Αγγλικό, Η.Π.Α, κ.τ.λ ) ελπίζοντας
      σε διαφορετική αντιμετώπιση από το immigration της Αυστραλίας, να ενημερώσω για τα εξής :

      Η μοναδική χώρα η οποία αντιμετωπίζεται διαφορετικά από το immigration της Αυστραλίας είναι η Νέα Ζηλανδία.
      Οι κάτοχοι διαβατηρίου Νέας Ζηλανδίας μπορούν να εισέλθουν στην Αυστραλία, να μείνουν
      και να δουλέψουν εκεί απεριόριστα. Συγγεκριμένα με την είσοδο τους στην Αυστραλία το διαβατήριο τους
      σφραγίζεται όπως όλα τα άλλα διαβατήρια ( π.χ : Ελληνικό, Καναδέζικο, Αγγλικό, κ.τ.λ ), με την διαφορά όμως,
      ότι αυτή η σφραγγίδα πάνω στο διαβατήριο δηλώνει ότι είσαι κάτοχος της SCV ( Special Category Visa - subclass 444).
      Δεν χρείαζεται να κάνεις κάποια ειδική αίτηση, η passenger card που συμπληρώνεις μέσα στο αεροπλάνο
      καθώς πηγαίνεις Αυστραλία θεωρείται αίτηση, και παραδίδοντας τη στο immigration, η SCV visa εκδίδεται αυτόματα.
      Με τη visa αυτή μπορείς να μείνεις και να δουλεψείς στην Αυστραλία όσο θέλεις,( Παραμένοντας κάτοχος Διαβατηρίου
      Νέας Ζηλανδίας, και υπακούοντας τους νόμους της Αυστραλίας ).
      Έχει μηδενικό κόστος η έκδοση της SCV visa.
      Χρήσιμα links :

      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


      Δικαιούσαι κάποια από τα επιδόματα των Αυστραλών υπηκόων ή των Μόνιμων κατόικων, ΟΧΙ όλα όμως.
      π.χ : δικαιούσαι ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ( medicare ), ΔΕΝ δικαιούσαι όμως επίδομα ανεργίας.

      Για τo τι δικαιούνται οι Νεοζηλανδοί υπήκοοι στην Αυσταλία :





      Επίσης η κάτοχοι Νεοζηλανδέζικου διαβατηρίου πληρώνουν τα ίδια δίδακτρα που πληρώνουν και οι Αυστραλοί υπήκοοι
      σε πανεπιστήμια, και άλλες σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

      Για τα άτομα της οικογένειας ( Ο /Η Σύζηγος και παιδιά ) οι οποίοι δεν έχουν διαβατήριο Νέας Ζηλανδίας, μπορούν να εισέλθουν στην Αυστραλία με την 461 visa, New Zealand Citizen Family Relationship (Temporary) Visa (Subclass 461).
      Είναι η αντίστοιχη partner visa που έχουν οι Αυσταλοί υπήκοοι, αλλά για τους νεοζηλανδούς
      υπηκόους. Η διαφορά είναι ότι είναι temporary visa και δεν οδηγεί σε permanent residence visa όπως των
      Αυστραλών. Έχει διάρκεια 5 χρόνια, και μπορέι να ανανεωθεί πρίν το τέλος τις πενταετίας. Παρέχει πλήρη εργασιακά
      δικαιώματα, με μειονέκτημα βέβαια ότι ΔΕΝ παρέχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ( medicare ). Ο κατοχος της 461 visa
      πρέπει να κάνει ιδιωτική ασφάλεια για την ιατροφαρμακευτική του περίθαλψη. Κόστος visas περίπου : 270$AU.
      Χρήσιμα links :

      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.



      Επειδή βρισκόμενος στην Αυστραλία με Νεοζηλανδέζικο διαβατήριο ( SCV visa ) ή με 461 visa,
      οι δύο παραπάνω visas είναι temporary visas , δεν οδηγείσαι αυτόματα σε permanent recidency και μετά σε citizenship.
      Για την απόκτηση permanent residency και μετά citizenship ακολουθιούνται οι δρόμοι που πολύ σωστά έχουν
      παρουσιάσει εδώ μέσα τα παιδιά. Έχουν κάνει excellent work.
      Συνήθως οι skilled new zealand passport holders παίρνουν την permanent recidency straightforward.
      Οι παραπάνω κατηγορίες visas είναι πάρα πολύ χρήσιμες εάν θέλεις να μπείς στην Αυστραλία, να δουλέψεις, και να είσαι
      Νόμιμος. Να αποκτήσεις Australian working experience και εν συνεχεία εάν θέλεις ,προχωράς σε permanent residence και
      citizenship.

      Χρήσιμα links :

      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.



      Tips to save you time, money and headaches - from someone who has actually made the move.

      Moving between Australia and New Zealand





      Νεοζηλανδέζικη Υπηκοότητα :
      Your guide to finding and using government services.


      Διαβατήρια Νέας Ζηλανδίας :


      Πρεσβεία Νέας Ζηλανδίας στην Ιταλία, είναι υπέυθυνη και για την Eλλάδα :

      Υπάρχει και πρόξενος στην Ελλάδα, αναφέρεται στο παραπάνω site.

      Επιδόματα Νέας Ζηλανδίας :


      Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη Νέας Ζηλανδίας :
      The Government's principal advisor on health and disability: improving, promoting and protecting the health of all New Zealanders



      Immigration Νέας Ζηλανδίας :
      Visit us to find out how to apply for a visa or NZeTA, employ migrant workers, and assist students and refugees.


      Εύρεση εργασίας στη Νέα Ζηλανδία :
      SEEK is New Zealand's number one employment marketplace. Find jobs and career related information or recruit the ideal candidate.



      Εύρεση σπιτιών στη Νέα Ζηλανδία :



      Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω επειδή, όπως στην Αυστραλία έτσι και στην Νέα Ζηλανδία τις δεκαετίες 1950, 1960, 1970
      ένας σημαντικός αριθμός ελλήνων μετανάστευσε εκεί (σε μικρότερο αριθμό βέβαια από ότι στην Αυστραλία, είναι
      μικρότερη χώρα, έχει μικρότερη οικονομία ). Αρκετά παιδιά εχούν γεννηθεί εκεί, ή έχουν πάρει την υπηκοότητα από τους
      γονείς τους που είχαν ζήσει αρκετά χρόνια εκεί.
      Και οι δυο χώρες αυτή τη στιγμή αποτελούν καλές επιλογές μετανάστευσης,
      ( με την Αυστραλία βέβαια να προσφέρει περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες,
      επειδή είναι μεγαλύτερη χώρα, οικονομία κ.τ.λ. ),
      σε σύγκριση πάντα με την θλιβερή κατάσταση της Ελλάδας....
      Δεν γνωρίζω εάν το έχω τοποθετήσει σωστά , παρακαλώ τον Administrator να το τοποθετήσει αναλόγος...

      Comment


        #18
        Μετανάστευση, ερωτήσεις, και έκδοση visas εργασίας

        Καλησπέρα σας patriotakia,

        Πρώτο μου post εδώ και ελπίζω να μας βοηθήσετε. Είμαστε ζευγάρι 25/26 ετών και ζούμε στην Kρήτη, κοιτάμε όμως το πως να φύγουμε και έχουμε καταλήξει στην Aυστραλία. Κυρίως καταλήξαμε εκεί λόγο μισθού, κατανοούμε ότι και το κόστος ζωής θα είναι ανάλογο του μισθού αλλα εάν πάμε κάπου στην ευρώπη μονο τα προς το ζέιν θα βγάζουμε, ενώ Aυστραλία πιστεύουμε ότι θα μπορούμε να αποταμιεύσουμε κάτι τις. Είδαμε ότι τα ενοίκια κυμαίνονται από 600-1400 aud το μηνα, και αλλα έξοδα όπως τσιγάρα (έως 20aud).

        Στην σελίδα τις κυβέρνησης τους για τους μετανάστες το pdf ρωτάει για ποινικό μητρώο(λευκό και οι δυο), εκπαίδευση και τους λόγους τους οποιους μεταναστεύουμε(εργασία). Επίσης όσον αφορά το IELTS(πρέπει να το έχουμε ήδη, η να το βγάλουμε από εκεί?), είμαστε επιπεδου lower και οι δυο κι πιστεύω θα είναι αρκετά εύκολο να το "περάσουμε" το 5-5.5 που θέλουν(σίγουρα και παραπάνω, καθώς εδώ δουλεβαμε έως πέρσι σε ξενοδοχείο/reception). Από μεριάς εκπαίδευσης εγώ είμαι απόφοιτος σχολης οαεδ Τεχνικός δικτύων και υπολογιστών και η κοπέλα έχει τελειώσει ΙΕΚ τμήμα marketing. Δεν είμαστε από ΑΕΙ η ΤΕΙ.

        Τώρα στο κυρίως θέμα, με ερωτήσεις.

        1) Τι κόστος θα υπάρξει να κάνουμε τα χαρτιά μας (παράβολα ktlp) στην πρεσβεία
        2) Ποσο εύκολο θα είναι να βγάλουμε visa εργασίας 12 ή 24 μηνών χωρίς πρόσκληση, και ποσο εύκολο με πρόσκληση. Δεν έχουμε κάποιον γνωστό προς το παρών αλλα ίσως βρεθεί κάποιος καλός άνθρωπος η γνωστός μας.
        2.1) Μπορώ να βγάλω visa εργασίας χωρίς κάποιο πτυχίο (αν και είναι στο SOL οι ειδικότητες μας), και με πιο τρόπο, που να απευθυνθούμε?
        3) Ποσο εύκολα θα είναι να βρούμε δουλειά εκεί, ότι δουλειά και να είναι, ανεξάρτητα πτυχίου. (ακόμη και λάντζα σε εστιατόρια, τίποτα δεν είναι ντροπή, ειδικά με τέτοιους μισθούς που έχω διαβάσει online).
        4) Θα είναι εύκολο να βρούμε έλληνες καταστηματάρχες, και αν ναι θα μπορούμε να δουλέψουμε σε αυτούς?


        Όσον αφορά την κατοικία, σκεφτόμαστε να πάρουμε εφημερίδες αυστραλίας και να αρχίσουμε τα τηλεφωνα, αλλα υπάρχει ο φόβος απάτης στο να στείλουμε χρήματα χωρίς να ξέρουμε σε ποιον φτάνουν. Ίσως εσείς από εδώ μπορείτε να μας δώσετε αυτές τις πληροφορίες, και συγγνώμη εάν κάτι από τα λεγόμενα μου είναι κατά των ορων του forum.

        Έχω ρίξει μια ματια στα pinned του forum σας αλλα οι πληροφορίες είναι τόooooσες πολλές που δεν μπορώ να βγάλω άκρη στα περισσότερα, οποτε η θέληση και η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη.


        Ευχαριστούμε εκ των προτερων.

        Comment


          #19
          Originally posted by stavros-fofi View Post
          Καλησπέρα σας patriotakia,

          Πρώτο μου post εδώ και ελπίζω να μας βοηθήσετε. Είμαστε ζευγάρι 25/26 ετών και ζούμε στην Kρήτη, κοιτάμε όμως το πως να φύγουμε και έχουμε καταλήξει στην Aυστραλία. Κυρίως καταλήξαμε εκεί λόγο μισθού, κατανοούμε ότι και το κόστος ζωής θα είναι ανάλογο του μισθού αλλα εάν πάμε κάπου στην ευρώπη μονο τα προς το ζέιν θα βγάζουμε, ενώ Aυστραλία πιστεύουμε ότι θα μπορούμε να αποταμιεύσουμε κάτι τις. Είδαμε ότι τα ενοίκια κυμαίνονται από............................................... ....................

          παρολο που δεν ειμαι ειδικος διαβασε αυτο ισως σε βοηθήσει

          http://hellasoft.clanteam.com/working.html

          Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.



          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

          Comment


            #20
            Originally posted by elenistamou View Post
            καλησπερα και καλη ανασταση. σκεφτομαστε με τον συντροφο μου να φυγουμε αυστραλια, ειμαι φυσικοθεραπευτρια και ειναι λογοθεραπευτης. θα ηθελα αν γνωριζετε κατι σχετικο με αυτους τους κλαδους να με ενημερωσετε. ψαχνουμε απο το 0 οποτε οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη. υπαρχει ζητηση σε αυτα τα επαγγελματα? ευχαριστω εκ των προτερων. καλο πασχα σε ολους

            σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. δυσκολευομαι λιγο σε αυτη τη σελιδα δεν εχω καταλαβει ακομα πως μπορω να περιηγηθω σωστα οσον αφορα τα παλια θεματα αλλα θα προσπαθησω να αντλησω οσες πληροφοριες μπορεσω απο εδω. θα ψαξω και στη σελιδα που μου εστειλες και θα ξαναμιλησουμε. ευχαριστω πραγματικα για το χρονο σου.

            Comment


              #21
              Ερώτηση για το eligibility σε μια κατηγορία βίζας

              Γεια σας, είμαι 27 χρονών, μηχανολόγος μηχανικός ΤΕ και τον Δεκέμβριο του 2012 τελειώνω το μεταπτυχιακό μου. Από όσα έχω διαβάσει, για να μεταναστεύσεις στην Αυστραλία έχει αρκετή γραφειοκρατική δουλειά, έτσι λοιπόν αποφάσισα να ξεκινήσω σιγά σιγά την διαδικασία έκδοσης βίζας.

              Από αυτό το λίγο που έψαξα, η βίζα που έχω πιθανότητες να μου εκδώσουν είναι "Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175)". Η απορία μου έχει να κάνει με το "eligibility" και συγκεκριμένα με το "Recent Australian Study Requirement – Eligibility or Recent Skilled Employment Experience – Eligibility", δηλαδή είναι υποχρεωτικό ή να έχεις σπουδάσει στην Αυστραλία ή να έχεις ένα χρόνο προϋπηρεσία στο τομέα που σπούδασες? Και αν ναι, μπορεί η εργασία σου να είναι εθελοντική?

              Comment


                #22
                kalispera kai apo mena!!! Eimai 24 xronwn kai exw ki egw merikes apories sxetika me tin australia kai sugekrimena gia to sydney! Exw teleiwsei mathimatiko sto aristoteleio thessalonikis sta agglika eimai epipedo lower kai dinw gia ielts auton ton mhna..An paw me visa tourismou kai psaksw ekei douleia ti pithanothtes exw ? mou eipan oti zhtane mathimatikous apla den kserw an yparxei thema pou exw ptuxio apo alli xwra..ki epishs an mporouse kapoios poy menei ekei kai gnwrizei na m pei pou mporw na ergastw san mathimatikos ektos apo kapoio sxoleio..?Exw mhdenikh prouphresia ennoeitai mias kai edw stin ellada pera apo ta idiaitera den uparxei tipota..dystuxws..

                Comment


                  #23
                  Originally posted by maths88 View Post
                  kalispera kai apo mena!!! Eimai 24 xronwn kai exw ki egw merikes apories sxetika me tin australia kai sugekrimena gia to sydney! Exw teleiwsei mathimatiko sto aristoteleio thessalonikis sta agglika eimai epipedo lower kai dinw gia ielts auton ton mhna..An paw me visa tourismou kai psaksw ekei douleia ti pithanothtes exw ? mou eipan oti zhtane mathimatikous apla den kserw an yparxei thema pou exw ptuxio apo alli xwra..ki epishs an mporouse kapoios poy menei ekei kai gnwrizei na m pei pou mporw na ergastw san mathimatikos ektos apo kapoio sxoleio..?Exw mhdenikh prouphresia ennoeitai mias kai edw stin ellada pera apo ta idiaitera den uparxei tipota..dystuxws..
                  maths88 Welcome
                  με τουριστική visa ΔΕΝ μπορείς να εργαστείς!!!!
                  Australian Visa Wizard - Visas & Immigration

                  Comment


                    #24
                    Ισχύς τίτλου σπουδών από την Ελλάδα

                    Καλησπέρα! Διαβασα σ'ενα post ενος παιδιου που ειναι ηδη αυστραλια οτι πηγαινοντας εκει προκειμενου να αναγνωριστει το πτυχιο του επρεπε να δωσει εξετασεις σε 6 μαθηματα και γενικα του πηρε πολυ χρονο μεχρι να αναγνωριστει το πτυχιο του.Γνωριζει κανεις αν αυτο συμβαινει με ολα τα πτυχια? γιατι αν ναι ειναι πολυ απογοητευτικο να κανουμε ονειρα να φυγουμε και στο τελος να μην αναγνωριζετε το πτυχιο μας εκει..Τα πτυχια που περνουμε απο Ελλαδα δεν θεωρουνται ισαξια με τα πτυχια εκει?

                    Comment


                      #25
                      Auto to gnwrizw.. me touristikh visa mporeis na pas kai na meineis gia ligo kairo...sto metaksu omws mporeis na psakseis gia douleia..kai an se theloun gia kapoia thesi ergasias na ertheis se sunnenohsh me to afentiko sou gia tin visa... auto gnwrizw oti ekane enas gnwstos mou.. Gnwrizeis omws an mporw me ptuxio apo ellada na psaksw douleia ekei? einai isaksio me ta ptuxia ekei?

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by maths88 View Post
                        Καλησπέρα! Διαβασα σ'ενα post ενος παιδιου που ειναι ηδη αυστραλια οτι πηγαινοντας εκει προκειμενου να αναγνωριστει το πτυχιο του επρεπε να δωσει εξετασεις σε 6 μαθηματα και γενικα του πηρε πολυ χρονο μεχρι να αναγνωριστει το πτυχιο του.Γνωριζει κανεις αν αυτο συμβαινει με ολα τα πτυχια? γιατι αν ναι ειναι πολυ απογοητευτικο να κανουμε ονειρα να φυγουμε και στο τελος να μην αναγνωριζετε το πτυχιο μας εκει..Τα πτυχια που περνουμε απο Ελλαδα δεν θεωρουνται ισαξια με τα πτυχια εκει?
                        Σε αρκετες περιπτωσεις ισχυει.Δεν το θεωρω και τοσο τραγικο ή απογοητευτικο.Θελουν απλα να επιβεβαιωσουν ακριβως αυτο.Οτι οι γνωσεις ειναι στο ιδιο επιπεδο με τις δικες τους.Αν κατι τετοιο ισχυει, οι οποιες εξετασεις θα ειναι σχετικα ευκολες.Ειναι οπως εχουμε εμεις το ΔΙΚΑΤΣΑ.Μαλιστα οι αποφοιτοι που ερχονταν απο χωρες που δεν αναγνωριζε η Ελλαδα τα πτυχια, επρεπε οχι μονο να δωσουν εξετασεις αλλα να παρακολουθησουν κι ενα σωρο μαθηματα.
                        Φιλε μου ο δρομος της μεταναστευσης θελει υπομονη και κοπο,δεν ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα.Αλλα οταν τα καταφερεις, θα δεις οτι αξιζε τον κοπο.
                        Καλη τυχη!!

                        Comment


                          #27
                          Σ΄ευχαριστω πολυ!!

                          Comment


                            #28
                            Υπάρχει βίζα για κάποιον που είναι απλά πτυχιούχος και δεν έχει προϋπηρεσία? Έχω ψάξει αρκετά και δεν έχω βρει κάτι..

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by maths88 View Post
                              Καλησπέρα! Διαβασα σ'ενα post ενος παιδιου που ειναι ηδη αυστραλια οτι πηγαινοντας εκει προκειμενου να αναγνωριστει το πτυχιο του επρεπε να δωσει εξετασεις σε 6 μαθηματα και γενικα του πηρε πολυ χρονο μεχρι να αναγνωριστει το πτυχιο του.Γνωριζει κανεις αν αυτο συμβαινει με ολα τα πτυχια? γιατι αν ναι ειναι πολυ απογοητευτικο να κανουμε ονειρα να φυγουμε και στο τελος να μην αναγνωριζετε το πτυχιο μας εκει..Τα πτυχια που περνουμε απο Ελλαδα δεν θεωρουνται ισαξια με τα πτυχια εκει?
                              Καλημέρα maths88, από Sydney. Όπως τα πτυχία της Αυστραλίας θεωρούνται ισάξια αλλά όχι ισότιμα με της Ελλάδας έτσι και τα πτυχία της Ελλάδας στην Αυστραλία. Για περισσότερες πληροφορίες γύρω από την αναγνώριση του πτυχίου σου κοίταξε: http://www.det.nsw.edu.au/about-us/c...roval-process/, Assessment for Migration | Australian Institute for Teaching and School Leadership , και Questions and Answers | Australian Institute for Teaching and School Leadership ελπίζω αυτά τα site να σε βοηθήσουν να ξεκινήσεις από κάπου. Σου εύχομαι ότι καλύτερο και Χριστός Ανέστη.
                              Heal the past. Live the present. Dream the future.

                              Comment


                                #30
                                :
                                Originally posted by baloo2545 View Post
                                Υπάρχει βίζα για κάποιον που είναι απλά πτυχιούχος και δεν έχει προϋπηρεσία? Έχω ψάξει αρκετά και δεν έχω βρει κάτι..


                                Καλημέρα,βίζα τέτοια δέν υπάρχει.
                                Ψάχτω μέσο sol list,να δείς αν η ειδικοτητά σου ανήκει στη λίστα,ielts,και μήπως έτσι καταφέρεις,να βρείς sponsor εργασίας.


                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X