Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    :
    Originally posted by baloo2545 View Post
    Υπάρχει βίζα για κάποιον που είναι απλά πτυχιούχος και δεν έχει προϋπηρεσία? Έχω ψάξει αρκετά και δεν έχω βρει κάτι..


    Καλημέρα,βίζα τέτοια δέν νομίζω να υπάρχει.
    Ψάχτω μέσο sol list,να δείς αν η ειδικοτητά σου ανήκει στη λίστα,ielts,και μήπως έτσι καταφέρεις,να βρείς sponsor εργασίας.


    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      #32
      marie τα συγκεκριμένα λινκ που έδωσες είναι για να διδάξεις ?? χρειάζεται να αναγνωρίσης οτιδήποτε πτυχίο (εγω εχω πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιων και ειναι μέσα στη λιστα εππαγγελμάτων που ζητάνε) χρειάζεται?

      Comment


        #33
        Ηλεκτροσυγκολητης

        Καλησπερα παιδια.Ειμαι 38 ετων και το σκεφτομαι για αυστραλια.Ειμαι ηλεκτροσυγκολητης με εξειδικευση σε αργκον (TIG) .Εχω διπλωμα τεχνικης σχολης οαεδ και αδειες εξασκησεως επαγκελματος ηλεκτροσυγκολητη και οξυγονοκολλητη. Επισης εχω πιστοποιημενη εμπειρια 15 ετων.Αυτα που εχω να ρωτησω ειναι τα εξης :

        1. Υπαρχει αναγκη για συγκολλητες ?.
        2. Τι μισθο παιρνουν ?.
        3. Ποσο καιρο θα παρει να εγκριθει η αιτηση μου ?.
        4. Εκτος απο τα εξοδα σπιτιου με ενα υπνοδωματιο (νομιζω σχεδον 1200$ τον μηνα) , τι αλλα σημαντικα εξοδα υπαρχουν ?.

        Comment


          #34
          Originally posted by new_immi View Post
          marie τα συγκεκριμένα λινκ που έδωσες είναι για να διδάξεις ?? χρειάζεται να αναγνωρίσης οτιδήποτε πτυχίο (εγω εχω πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιων και ειναι μέσα στη λιστα εππαγγελμάτων που ζητάνε) χρειάζεται?
          Τα συγκεκριμένα link είναι μόνο για να διδάξεις.
          Heal the past. Live the present. Dream the future.

          Comment


            #35
            Originally posted by Aussie View Post
            :



            Καλημέρα,βίζα τέτοια δέν νομίζω να υπάρχει.
            Ψάχτω μέσο sol list,να δείς αν η ειδικοτητά σου ανήκει στη λίστα,ielts,και μήπως έτσι καταφέρεις,να βρείς sponsor εργασίας.


            Σε ευχαριστώ καταρχάς για την ανταπόκριση. Είναι μέσα στην λίστα των ειδικοτήτων, αλλά δυστυχώς δεν έχω προυπηρεσία. Τον οκτώμβρη, θα μεταναστεύσει Αυστραλία μία φίλη με Αυστραλιανή υπηκοότητα, οπότε η μία περίπτωση είναι να μου βρει εκείνη δουλειά "sponsor" και έπειτα να πάω και γω.

            Μία δευτερη περίπτωση είναι η Νέα Ζηλανδία και μετά Αυστραλία αλλά αυτό θα χρειαστεί παραπάνω χρόνο.

            Μέσω πρόσκλησης από την φίλη μου ή να με κάποιο τρόπο να με πάρει μαζί της γίνεται?

            Comment


              #36
              Πρός τον χρήστη nikita.

              Καλησπέρα nikita,
              Αφορά άτομα τα οποία έχουν την υπηκοόητα της Νέας Ζηλανδίας, δηλ. :

              1) ή θα πρέπει να έχεις γεννηθεί στην νέα ζηλανδία
              2) ή θα πρέπει οι γονείς σου να είχανε πάει στο παρελθόν
              στην νέα ζηλανδία να δουλέψουν, και να είχανε πάρει
              την υπηκοότητα, οπότε μπόρεις να την πάρεις και εσύ από αυτούς
              3) ή να είχες πάει εσύ στο παρελθόν στην νέα ζηλανδία, να είχες
              ζήσει κάποια χρόνια, και να την είχες πάρει.

              Εάν δέν ανήκεις στις παραπάνω κατηγορίες, δεν έχεις την
              υπηκοότητα, άρα δεν δικαιούσαι και διαβατήριο νέας ζηλανδίας.
              Δηλαδή αφορά συγκεκριμένα άτομα ή τους γονείς τους,
              που είχαν κάποια σχέση στο παρελθόν με την νέα ζηλανδία.
              Ακολούθησε τις πληροφορίες που υπάρχουν μέσα στο forum,
              να έχεις υπομονή,είναι όλα γραμμένα μέσα.
              Τά παιδία στο forum έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά.
              Μία λύση, είναι και αυτή πού μου περιγράφεις.
              Δεν έχω 5 post ακόμα, δεν μπορώ να στείλω p.m.
              Σου το στέλνω εδώ.

              Comment


                #37
                thank you!!

                Comment


                  #38
                  marie
                  αληθως ανεστη!!!! χιλια ευχαριστω!!!! ειναι ακριβως αυτο που εψαχνα!!!!να σαι καλα!!!ευχαριστω πολυ!!!!

                  Comment


                    #39
                    Καλημέρα σε όλους

                    Με λένε Πάνο, και στις 22/3 υπέβαλα την αίτηση μου για την 175. Σε τεσσερις μερες, στις 26/3 μου έστειλαν mail λέγοντας μου ότι η αίτηση μου είναι valid και μου είπαν πως στο μέλλον θα οριστεί case manager.

                    H ερώτηση είναι η εξής. Γνωρίζει κανείς από την εμπειρία του μετά από πόσο καιρό θα αρχίσει να κινείται η υπόθεσή μου? Πόσος καιρός χρειάζεται για να οριστεί case manager, πόσο καιρό μετά σε στέλνουν για ιατρικές εξετάσεις και αν αυτές σηματοδοτουν την τελική ευθεία έκδοσης της βίζας???

                    Σας ευχαριστώ πολύ.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by pmav View Post
                      Καλημέρα σε όλους

                      Με λένε Πάνο, και στις 22/3 υπέβαλα την αίτηση μου για την 175. Σε τεσσερις μερες, στις 26/3 μου έστειλαν mail λέγοντας μου ότι η αίτηση μου είναι valid και μου είπαν πως στο μέλλον θα οριστεί case manager.

                      H ερώτηση είναι η εξής. Γνωρίζει κανείς από την εμπειρία του μετά από πόσο καιρό θα αρχίσει να κινείται η υπόθεσή μου? Πόσος καιρός χρειάζεται για να οριστεί case manager, πόσο καιρό μετά σε στέλνουν για ιατρικές εξετάσεις και αν αυτές σηματοδοτουν την τελική ευθεία έκδοσης της βίζας???

                      Σας ευχαριστώ πολύ.
                      Client Service Charter

                      Comment


                        #41
                        Νομίζω πως το ξανάστειλα αλλά δεν το βρίσκω... Τέλος πάντων το ξαναγράφω...


                        Θέλω τη βοήθειά σας στο παρακάτω.
                        Απόσπασμα από την 47SP σελ.28 I understand that if granted a visa:
                        there is a two year wait for social security payments, including unemployment benefits, for most newly arrived migrants.....
                        Δλδ αν κατάλαβα καλά δεν δικαιούμαι κανένα επίδομα ακόμη και αν πάρω τη βίζα για 2 χρόνια;;;;;; ελπίζω κάτι να μην κατάλαβα σωστά

                        Comment


                          #42
                          Καλημερα σε ολους!Θα ηθελα καποιος αν μπορει να μου λυσει την εξης απορια γιατι εχω μπερδευτει...Ο αντρας μου σε λιγες μερες φευγει για Μελβουρνη κ ειναι υπηκοος...εγω θα παω σε 3-4 μηνες με τουριστικη κ θα κανω τα χαρτια για partner απο εκει.Το θεμα ειναι με ποια τουριστικη με συμφερει να φυγω?
                          την 676 η'
                          την eVisitor{651}
                          υπαρχει λογος να βγαλω την 676 που θελει κ χρηματα?
                          Θα εχω κ τη μικρη μαζι μου με Αυστραλεζικο διαβατηριο.
                          καθε εμποδιο για καλο

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by fotini ser View Post
                            Καλημερα σε ολους!Θα ηθελα καποιος αν μπορει να μου λυσει την εξης απορια γιατι εχω μπερδευτει...Ο αντρας μου σε λιγες μερες φευγει για Μελβουρνη κ ειναι υπηκοος...εγω θα παω σε 3-4 μηνες με τουριστικη κ θα κανω τα χαρτια για partner απο εκει.Το θεμα ειναι με ποια τουριστικη με συμφερει να φυγω?
                            την 676 η'
                            την eVisitor{651}
                            υπαρχει λογος να βγαλω την 676 που θελει κ χρηματα?
                            Θα εχω κ τη μικρη μαζι μου με Αυστραλεζικο διαβατηριο.
                            γιατι δεν ερχεσε με απλη τουρ. βτζα που βγαινει ηλεκτονικα με το εισητιριο ?και δωρεαν με αυτη ηρθε και η γυναικα μου και φτιαξαμε απο εδω τα χαρτια

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                              γιατι δεν ερχεσε με απλη τουρ. βτζα που βγαινει ηλεκτονικα με το εισητιριο ?και δωρεαν με αυτη ηρθε και η γυναικα μου και φτιαξαμε απο εδω τα χαρτια
                              δηλ.αυτη Κωστα βγαινει οταν κλεισω το εισητηριο απο την εταιρια?δεν χρειαζεται καμια διαδικασια?
                              καθε εμποδιο για καλο

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by fotini ser View Post
                                δηλ.αυτη Κωστα βγαινει οταν κλεισω το εισητηριο απο την εταιρια?δεν χρειαζεται καμια διαδικασια?
                                βγαίνει online eVisitor - Online Applications

                                Comment

                                Working...
                                X