Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by australian View Post
    βγαίνει online
    Ευχαριστω australian κ Κωστα!
    καθε εμποδιο για καλο

    Comment


      #47
      Ζωή στην Αυστραλία για 2 άτομα.

      Πώς είναι η ζωή στην Αυστραλία ρε παιδιά? Το σκέφτομαι πολύ να πάω να ζήσω εκεί, όχι εξαιτίας οικονομικών λόγων αλλά επειδή μ'αρέσει και θέλω να δώ πως είναι σε άλλες χώρες. Πάντα μου άρεσε η Αυστραλία(σαν να'μουν κανγκουρό σε καμιά προηγούμενη ζωή ;p )και γι'αυτό θέλω να ζήσω εκεί. Θα σπουδάσω Βιολογία, συγκεκριμένα Μικροβιολογία(αν και δεν έχω ακόμη αποφασίσει τι κλάδο ακριβώς). Πόσο θα παίρνω περίπου τον μήνα/χρόνο? Πόσο είναι το κόστο ζωής εκεί? Διάβασα κάτι πράγματα στο φόρουμ αλλά δεν καταλαβαίνω. Με απλά λόγια, είναι σχετικά πιο φτηνά από Ελλάδα(ή Κύπρο αν ξέρετε) τα προιόντα,αγαθά,στέγη κα ?? Με το εισόδημα μου εμένα μόνο θα μπορούμε 2 άτομα να ζούμε καλά και όμορφα? Δηλ. να νοικιάζουμε ένα(παραλιακό) σπίτι, συντήρηση κατοικιδίων, εξόδος κάθε εβδομάδα,ψώνισμα(τρόφιμα,ρούχα κα), αυτοκίνητο και ξέρετε τις 'μικρές πολυτέλειες' όπως κομμωτήριο,αισθητικό(για σύζυγο) , γυμναστήριο μπλα μπλα... Εεε κανένας που ζεί εκεί κάτω?

      Αα και κάτι το πολύ αρνητικό? Δεν με νοιάζει αν δεν έχουν χοιρινό σουβλάκι( ) ..Τίποτα εντελώς έξω από το comfort zone μας?

      Comment


        #48
        Australia

        Originally posted by Kharma View Post
        Πώς είναι η ζωή στην Αυστραλία ρε παιδιά? Το σκέφτομαι πολύ να πάω να ζήσω εκεί, όχι εξαιτίας οικονομικών λόγων αλλά επειδή μ'αρέσει και θέλω να δώ πως είναι σε άλλες χώρες. Πάντα μου άρεσε η Αυστραλία(σαν να'μουν κανγκουρό σε καμιά προηγούμενη ζωή ;p )και γι'αυτό θέλω να ζήσω εκεί. Θα σπουδάσω Βιολογία, συγκεκριμένα Μικροβιολογία(αν και δεν έχω ακόμη αποφασίσει τι κλάδο ακριβώς). Πόσο θα παίρνω περίπου τον μήνα/χρόνο? Πόσο είναι το κόστο ζωής εκεί? Διάβασα κάτι πράγματα στο φόρουμ αλλά δεν καταλαβαίνω. Με απλά λόγια, είναι σχετικά πιο φτηνά από Ελλάδα(ή Κύπρο αν ξέρετε) τα προιόντα,αγαθά,στέγη κα ?? Με το εισόδημα μου εμένα μόνο θα μπορούμε 2 άτομα να ζούμε καλά και όμορφα? Δηλ. να νοικιάζουμε ένα(παραλιακό) σπίτι, συντήρηση κατοικιδίων, εξόδος κάθε εβδομάδα,ψώνισμα(τρόφιμα,ρούχα κα), αυτοκίνητο και ξέρετε τις 'μικρές πολυτέλειες' όπως κομμωτήριο,αισθητικό(για σύζυγο) , γυμναστήριο μπλα μπλα... Εεε κανένας που ζεί εκεί κάτω?

        Αα και κάτι το πολύ αρνητικό? Δεν με νοιάζει αν δεν έχουν χοιρινό σουβλάκι( ) ..Τίποτα εντελώς έξω από το comfort zone μας?
        Eαν ψαξεις καλα το Patriotaki ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις ολες τισ απαντησεις...

        Comment


          #49
          Χαχα, λοιπόν, απλά τεμπέλιασα. Εε δεν είναι κακό να τα έχω απαντημένα στο δικό μου τόπικ! Τέλοσπάντων, θα ψάξωωω..

          Comment


            #50
            Originally posted by Kharma View Post
            Χαχα, λοιπόν, απλά τεμπέλιασα. Εε δεν είναι κακό να τα έχω απαντημένα στο δικό μου τόπικ! Τέλοσπάντων, θα ψάξωωω..

            καλό διάβασμα
            εδω μέσα είναι θησαυρός οι πληροφορίες θα βρείς τα πάντα
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #51
              Originally posted by thena View Post
              Νομίζω πως το ξανάστειλα αλλά δεν το βρίσκω... Τέλος πάντων το ξαναγράφω...


              Θέλω τη βοήθειά σας στο παρακάτω.
              Απόσπασμα από την 47SP σελ.28 I understand that if granted a visa:
              there is a two year wait for social security payments, including unemployment benefits, for most newly arrived migrants.....
              Δλδ αν κατάλαβα καλά δεν δικαιούμαι κανένα επίδομα ακόμη και αν πάρω τη βίζα για 2 χρόνια;;;;;; ελπίζω κάτι να μην κατάλαβα σωστά
              Η βίζα που κάνεις αίτηση έχει 2 κατηγορίες. Την προσωρινή και την μόνιμη. Αν σου δώσουν την προσωρινή ναι έχεις 2 χρόνια αναμονή πριν μπορέσεις να αποχτήσεις πρόσβαση στα παραπάνω.
              Αν σου δώσουν την μόνιμη δεν εχεις καθόλου αναμονή και αποχτάς πρόσβαση κατευθείαν στα παραπάνω.
              Οι λόγοι για να σου δώσουν την μόνιμη είναι να είσαι πάνω απο 3 χρόνια παντρεμένος με την/τον Αυστραλό υπήκοο ή να έχεις παιδί μαζί του το οποίο να είναι 2 χρονών και πάνω.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #52
                Kαλημέρα!
                Εχω διαβάσει σχεδόν όλα τα post εδώ (πολύ καλή δουλειά έχει γίνει και συγχαρητήρια!!), και στη σελίδα της πρεσβείας της Αυστραλίας.
                Ο σύζυγός μου έχει αδερφό στο Revesby (προάστειο στην περιφέρεια του Sydney-αυστραλό υπήκοο), και εχει καταθέσει χαρτιά για πρόσκληση. Αναρωτιέμαι ποσο χρόνο παίρνει να επεξεργαστούν τα χαρτιά, αν υπάρχει visa relative sponsored χωρίς το τεστ των 65 μορίων. (γιατί δεν τα συμπληρώνουμε). Τα επαγγέλματά μας είναι στη λίστα sol (o συζυγος δουλεύει ως security- εχει πτυχίο υδραβλικού) εγώ είμαι καθηγήτρια σε σχολείο τα τελευταία 7 χρόνια (ζωγράφος) και έχουμε δύο παιδιά! Αν υπάρχει κάποια παρόμοια περίπτωσή που να πήρε τη visa θα βοηθούσε ...

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Η βίζα που κάνεις αίτηση έχει 2 κατηγορίες. Την προσωρινή και την μόνιμη. Αν σου δώσουν την προσωρινή ναι έχεις 2 χρόνια αναμονή πριν μπορέσεις να αποχτήσεις πρόσβαση στα παραπάνω.
                  Αν σου δώσουν την μόνιμη δεν εχεις καθόλου αναμονή και αποχτάς πρόσβαση κατευθείαν στα παραπάνω.
                  Οι λόγοι για να σου δώσουν την μόνιμη είναι να είσαι πάνω απο 3 χρόνια παντρεμένος με την/τον Αυστραλό υπήκοο ή να έχεις παιδί μαζί του το οποίο να είναι 2 χρονών και πάνω.
                  Thank you Agoriani!!!
                  Ελπίζω και εύχομαι να είναι έτσι (όχι ότι αμφιβάλω στα λεγόμενά σου) αλλά στην αίτηση που συμπληρώνω δεν το διευκρινίζει και πρέπει να υπογράψω ότι συμφωνώ με τα παραπάνω (λες και αλλιώς δε θα υπέγραφα...)
                  Ευχαριστώ πάντως για τη διευκρίνηση πιστεύω πως θα μου δώσουν την 100 γιατί έχω 20 χρόνια παντρεμένη με 2 παιδιά.

                  Αλήθεια οι μεταφράσεις από το υπουργείο αργούν τόσο πολύ;;; τις έστειλα αρχές Απρίλη και ακόμη περιμένω...

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by thena View Post
                    Thank you Agoriani!!!
                    Ελπίζω και εύχομαι να είναι έτσι (όχι ότι αμφιβάλω στα λεγόμενά σου) αλλά στην αίτηση που συμπληρώνω δεν το διευκρινίζει και πρέπει να υπογράψω ότι συμφωνώ με τα παραπάνω (λες και αλλιώς δε θα υπέγραφα...)
                    Ευχαριστώ πάντως για τη διευκρίνηση πιστεύω πως θα μου δώσουν την 100 γιατί έχω 20 χρόνια παντρεμένη με 2 παιδιά.

                    Αλήθεια οι μεταφράσεις από το υπουργείο αργούν τόσο πολύ;;; τις έστειλα αρχές Απρίλη και ακόμη περιμένω...
                    Μάλον έπεσες μέσα στο Πάσχα..
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by Kharma View Post
                      Πώς είναι η ζωή στην Αυστραλία ρε παιδιά? Το σκέφτομαι πολύ να πάω να ζήσω εκεί, όχι εξαιτίας οικονομικών λόγων αλλά επειδή μ'αρέσει και θέλω να δώ πως είναι σε άλλες χώρες. Πάντα μου άρεσε η Αυστραλία(σαν να'μουν κανγκουρό σε καμιά προηγούμενη ζωή ;p )και γι'αυτό θέλω να ζήσω εκεί. Θα σπουδάσω Βιολογία, συγκεκριμένα Μικροβιολογία(αν και δεν έχω ακόμη αποφασίσει τι κλάδο ακριβώς). Πόσο θα παίρνω περίπου τον μήνα/χρόνο? Πόσο είναι το κόστο ζωής εκεί? Διάβασα κάτι πράγματα στο φόρουμ αλλά δεν καταλαβαίνω. Με απλά λόγια, είναι σχετικά πιο φτηνά από Ελλάδα(ή Κύπρο αν ξέρετε) τα προιόντα,αγαθά,στέγη κα ?? Με το εισόδημα μου εμένα μόνο θα μπορούμε 2 άτομα να ζούμε καλά και όμορφα? Δηλ. να νοικιάζουμε ένα(παραλιακό) σπίτι, συντήρηση κατοικιδίων, εξόδος κάθε εβδομάδα,ψώνισμα(τρόφιμα,ρούχα κα), αυτοκίνητο και ξέρετε τις 'μικρές πολυτέλειες' όπως κομμωτήριο,αισθητικό(για σύζυγο) , γυμναστήριο μπλα μπλα... Εεε κανένας που ζεί εκεί κάτω?

                      Αα και κάτι το πολύ αρνητικό? Δεν με νοιάζει αν δεν έχουν χοιρινό σουβλάκι( ) ..Τίποτα εντελώς έξω από το comfort zone μας?
                      νταξει τωρα δεν ζητας και πολα πραγματα !!!!μια ΑΠΛΗ ΖΩΗ!!!!!........

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by thena View Post
                        Αλήθεια οι μεταφράσεις από το υπουργείο αργούν τόσο πολύ;;; τις έστειλα αρχές Απρίλη και ακόμη περιμένω...
                        Aν ζητούσες "επείγουσα διαδικασία"(υψηλότερη τιμή) θα τις είχες πάρει ήδη.
                        Με την απλή διαδικασία γιά ελλάδα και με πάσχα καλά είναι.........
                        πάρε κι ένα τηλέφωνο για καλό και για κακό.....

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by australian View Post
                          Aν ζητούσες "επείγουσα διαδικασία"(υψηλότερη τιμή) θα τις είχες πάρει ήδη.
                          Με την απλή διαδικασία γιά ελλάδα και με πάσχα καλά είναι.........
                          πάρε κι ένα τηλέφωνο για καλό και για κακό.....
                          Η αλήθεια είναι αυτή Πάσχα, Χριστούγεννα, αργίες, καλοκαίρι........... το κράτος δε λειτουργεί , σε λίγο έχουμε και εκλογές... με αυτά θα ασχολούνται τώρα...

                          Θα τους πάρω τηλ. αύριο πρωί για να δω που βρίσκονται

                          Comment


                            #58
                            Kαλημέρα !
                            Εχει κάνει αίτηση για familly sponsored visa 176 ο σύζυγός μου, από μάρτιο και με έχει βάλει ως secondary member ξέρει κανεις αν μπορώ να κάνω και γω ανεξάρτητα αίτηση για 175 και να βάλω το σύζυγο secondary member αντίστοιχα - αξίζει να ακυρώσω την πρώτη και ποιά βγαίνει ποιο γρήγορα?

                            Comment


                              #59
                              Καλησπερα,παιδια.Ειμαι καινουρια εδω.Θα ηθελα να ρωτησω αν ενας ανειδικευτος εχει πιθανοτητες να βρει δουλεια στην Αυστραλια.Πως μπορω να το ψαξω;Ακουσα οτι μπορεις να πας για δουλεια μονο εφοσον σε καλεσει εργοδοτης.Ισχυει;Πως θα γινει αυτο;;

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by humangee View Post
                                Καλησπερα,παιδια.Ειμαι καινουρια εδω.Θα ηθελα να ρωτησω αν ενας ανειδικευτος εχει πιθανοτητες να βρει δουλεια στην Αυστραλια.Πως μπορω να το ψαξω;Ακουσα οτι μπορεις να πας για δουλεια μονο εφοσον σε καλεσει εργοδοτης.Ισχυει;Πως θα γινει αυτο;;
                                καλησπέρα, και καλώς ήρθες στο πατριωτάκη.


                                Πιθανότητες για εργασία και πρόσβαση στήν Αυστραλία έχει πιο εύκολα,
                                κάποιος που είναι υπήκοος, αλλά και πάλι χρειάζεσε βασικές προυποθέσεις,
                                για να καταφέρεις τον πρώτο καιρό να επιβιώσεις, μέχρι να τακτοποιηθείς.

                                Η Αυστραλία δεν είναι μια εύκολη χώρα χρειάζετε να είσαι πολύ καλά οργανωμένος.
                                Είναι ας το πούμε μια μικρή επένδυση.

                                Τώρα πάλι,η περίπτωση που αναφέρεις,γίνετε και αν είσαι και τυχερός ,μόνο άμα εχεις επάγγελμα στήν λίστα sol, ielts που ποιστοποίει την γλώσσα, δηλ οτι μιλάς άπταιστα τα αγγλικά, και να μπορέσεις να βρείς
                                sponsor εργασίας.

                                Αφειέρωσε λίγο απο τον χρόνο σου εδώ μέσα στο φόρουμ υπάρχουν άπειρες πληροφορίες , που είναι ένας μικρός θησαυρός.
                                και θα σου λυθεί κάθε απορία.

                                εύχομαι με αυτά τα λίγα που σου έγραψα να πάρεις μια ίδεα
                                καλή συνέχεια και διάβασε όσα μπορείς περισσότερα.

                                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                                Comment

                                Working...
                                X