Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙΙI)

    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Μία ερώτηση και από μένα, απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου με πτυχίο νεώτερης ευρωπαικης ιστορίας, εντάσσεται στη λίστα με τα επαγγέλματα ως δάσκαλος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης? και αν ναι, όταν δεν υπάρχει προυπηρεσία τι γίνεται? Ευχαριστώ πολύ!

    #2
    Επιτέλους και ένας δεύτερος!!!!pmav καλή επιτυχία και υπομονή!!!!!!!!!!!!!![/QUOTE]

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Τώρα ναι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή και να ελπίζω οτι δε θα την απορριψουν...

    Comment


      #3
      Originally posted by pmav View Post
      Επιτέλους και ένας δεύτερος!!!!pmav καλή επιτυχία και υπομονή!!!!!!!!!!!!!!
      Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Τώρα ναι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή και να ελπίζω οτι δε θα την απορριψουν...[/quote]

      Γιατί να την απορίψουν? Έχεις τους πόντους που χρειάζεται? Τότε είναι απλά θέμα χρόνου!!!

      Καλή υπομονή!
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #4
        Κύριοι,
        σας χαιρετώ. Λόγω της κακής κατάστασης που
        επικρατεί στην Ελλάδα αποφασίσαμε με την σύντροφο μου να
        μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία αναζητώντας ένα καλύτερο μέλλον για
        εμάς και την οικογένεια που πρόκειται να δημιουργήσουμε. Είμαι 34 ετών
        και η σύντροφος μου 35. Από το 1998 ασχολούμαι με οικοδομικές
        εργολαβίες και κατασκευές εκκλησιών. Οι εκκλησίες που έχω κατασκευάσει
        μέχρι στιγμής είναι Βυζαντινού τύπου με τρούλο αλλά είμαι σε θέση να
        προσαρμοστώ σε κάθε άλλο κατασκευαστικό σχέδιο. Επίσης διαθέτω μία
        μοναδική πατέντα για μεταφερόμενων και προκατασκευασμένων εκκλησιών
        που δεν διαφέρουν σε τίποτα από μία κανονική χτιστή εκκλησία έχοντας
        όμως το πλεονέκτημα της ταχύτητας κατασκευής αφού η τοποθέτηση στο
        σημείο εναπόθεσης πραγματοποιείται σε λιγότερο από μία ημέρα. Για
        πρώτη φορά στο ιστορικό μου σαν επαγγελματίας αντιμετωπίζω μία αρκετά
        δυσάρεστη κατάσταση στην αγορά της Ελλάδας και κρίνουμε εγώ και η
        σύντροφος μου να δοκιμάσουμε σε μία πιο οργανωμένη και σταθερή χώρα
        την τύχη μας. Οι απαιτήσεις μου δεν είναι υψηλές από την ''νέα χώρα''
        και βασίζομαι στην εργατικότητα μας και την θέληση για μια καλύτερη
        ζωή. Αναζητώ εργασία ως υπάλληλος και αν στο μέλλον πάνε τα πράγματα
        καλύτερα από ότι περιμένω ίσως δοκιμάσω και πάλι στο ελεύθερο
        επάγγελμα. Βεβαίως αυτό το σενάριο απαιτεί πολλά χρόνια μέχρι να
        μπορέσω να έχω βίζα που να καλύπτει το ελεύθερο επάγγελμα. Τον Ιούλιο
        θα βρισκόμαστε εγώ και η σύντροφος μου στην Αυστραλία αναζητώντας
        εργασία. Οι τέχνες που γνωρίζω είναι αρκετές γιατί είμαι από μικρό
        παιδί μέσα στην δουλειά και στο ελεύθερο επάγγελμα όπως:
        ξυλουργικός-επιπλοποιός, σιδηροκατασκευές, κεραμοσκεπές,τοποθετήσεις
        πλακιδίων-πέτρας, ηλεκτροσυγκολλητής MIG και ηλεκτροδίου,χειριστής
        χωματουργικών μηχανημάτων, περονοφόρων-υδραυλικών γερανών,οδηγός 5ης
        κατηγορίας φορτηγών (συρόμενο, τράκτορας). Στα παραπάνω επαγγέλματα
        έχω εμπειρία ετών και είμαι αρκετά καλός και συνεπής στην δουλειά μου.
        Θα σας προκαλεί εντύπωση πως με τόσες ειδικότητες δεν μπορούμε να
        ζήσουμε εγώ και η σύντροφος μας στην Ελλάδα. Εκτός από την οικονομική
        κρίση που είναι βασικός παράγοντας έχει αρχίσει να μας δημιουργεί
        μεγάλη ανασφάλεια το πολιτικό σύστημα της Ελλάδας που για μένα είναι
        εντελώς ανίκανο όπως και όλα τα υπάρχοντα κόμματα που υπάρχουν την
        χώρα. Δυστυχώς η τύχη μας εξαρτάται από αυτούς και το μόνο που μένει
        είναι να φύγουμε σε άλλο κράτος. Η σύντροφος μου είναι δημόσιος
        υπάλληλος εδώ και 15 χρόνια στον τομέα της εκπαίδευσης και είναι
        καθηγήτρια Αγγλικής και Ελληνικής φιλολογίας με μάστερ στη Γλώσσα και
        τους υπολογιστές και 2ετή προϋπηρεσία σε τμήμα που ασχολείται με
        μαθητές που αντιμετωπίζουν προβλήματα μαθησιακής δυσκολίας αλλά παρόλα
        αυτά έχει αποφασίσει να παραιτηθεί από την δουλειά της και να κάνουμε
        μία νέα αρχή σε ένα αξιόπιστο και σοβαρό κράτος. Είμαστε νέοι με όρεξη
        για δουλειά και
        αν υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον για τις ειδικότητες μας από κάποια
        εταιρία ή φορέα που έχει ζήτηση για τα συγκεκριμένα επαγγέλματα, θα
        ήμασταν υπόχρεοι για όποια τυχών ενημέρωση. Αν κατά την επίσκεψη μας
        στην Αυστραλία κρίνουμε με την σύντροφο μου ότι μπορούμε να σταθούμε
        οικονομικά αφού έχουμε βρει δουλειά και επιλέξουμε να μείνουμε μόνιμα
        σε μία από τις πανέμορφες πόλεις αυτής της χώρας, θα ήταν μεγάλη μας
        χαρά να παντρευτούμε στην Αυστραλία εγκαινιάζοντας έτσι μία καινούρια
        και ελπιδοφόρα αρχή για την νέα μας ζωή. Ευχαριστώ πολύ εκ των
        προτέρων

        Comment


          #5
          Originally posted by leyteris77 View Post
          Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Τώρα ναι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή και να ελπίζω οτι δε θα την απορριψουν...
          Γιατί να την απορίψουν? Έχεις τους πόντους που χρειάζεται? Τότε είναι απλά θέμα χρόνου!!!

          Καλή υπομονή![/QUOTE]

          Τους 65 πόντους τους μάζεψα, ναι, απλά το αγχος μου ότι για καποιο λόγο μπορει να απορριφθεί είναι μεγάλος.

          Comment


            #6
            φιλε μου δουλεια υπαρχει και για σενα και την γυναικα σου...μην πετας ενα μηνυμα εδω ομως ξερο ετσι...μην περιμενεις ετσι να βρεις ευκολα..δεν θα σου χτυπησουν την πορτα αυτοι...εσυ θα χτυπησεις ολες τις πορτες μεχρι να ανοιξει...και θα ανοιξει...
            ξεκινα λοιπον με κοινοτητα ελληνικη μελβουρνης ...με ενοριες ...με...με..διαβασε τα παντα εδω ..δεν ξερουμε καν σε τι κατηγορια ανηκεις απο βιζα....θελει χρονο επιμονη και υππομονη και συνεχει ψαξιμο...σε πρωτο βαθμο εξαρταται απο εσας παιδια....και το εχω ξαναπει και θα τοξαναπω...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΕΡΘΕΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ....καλη προετοιμασια καιμετα ελατε για 15μερες1 μηνα 2 οσο αντεχει η τσεπη σας...
            καλη επιτυχεια

            Comment


              #7
              Απορίες για μετανάστευση (Κατασκευαστικές εργασίες)

              Καλησπέρα σας.
              Είμαστε 2 φίλοι σκοπεύουμε να μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία για να ζήσουμε αξιοπρέπως και θέλουμε αν μπορείτε να μας λύσετε μερικές απορίες σχετικά με εργασία και μετανάστευση.
              Είμαστε και οι δύο 25-26 ετών, εγώ είμαι εργοδηγός σε ειδικές κατασκευές δηλαδή αναλαμβάνω ότι έχει σχέση με κατασκευή είτε σιδηροκατασκευή είτε ανοξύδωτη είτε μπετόν και είμαι στο 2ο έτος σχολής Ηλεκτρολόγων , ο φίλος μου είναι τελειόφοιτος σε ΤΕΙ διοίκησης επιχείρησεων με εμπειρία σε οικοδομικές εργασίες και δουλεύουμε μαζί.
              Έχω μεγάλη εμπειρία στο τομέα μου δουλεύοντας 7 χρόνια έχοντας αναλάβει κατασκευές σε επώνυμους πελάτες.
              Θέλουμε να ρωτήσουμε τα εξής:

              Υπάρχει ζήτηση στο τομέα μας στην Αυστραλία?
              Ποιες είναι οι διαδικασίες έκδοσης Visa εργασίας και ποιο το κόστος?
              Είναι χρονοβόρα?

              Γενικά ότι πληροφορία μπορείτε να μας δώσετε θα μας είναι πολύ χρήσιμη.
              Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων, να είστε όλοι καλά, και καλή ζωή σε όσους είναι ήδη εκεί.

              Comment


                #8
                Φιλε infloxlx καλως ηλθες και σου ευχομαι καθε επιτυχια !! Ο panaisit εχει δικαιο
                κανε κλικ επανω στο ονομα του, διαβασε αυτα που γραφει και θα καταλαβεις!
                βλεπω οτι εχετε, και την ηλικια και τις ικανοτητες, και εσυ και ηγυναικα σου. Ψαξε στη λιστα SOL και βρες κατι σχετικο με την δικια σου δεξιοτητα(SKIL) οπως και αυτη της γυναικας σου Αρχισε να ψαχνεις στο patriotaki και ειδικα αυτα που γραφουν οι moderators οπως :agoriani,demi,australian. Ειναι συμπατριωτες μας , εχουν μεταναστευσει και εργαζονται στην Αυστραλια και ειναι πολυ ενημερωμενοι.
                Καλη αρχη και Καλη επιτυχια!!!!!!
                Υ.Γ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                Comment


                  #9
                  Originally posted by pmav View Post
                  Γιατί να την απορίψουν? Έχεις τους πόντους που χρειάζεται? Τότε είναι απλά θέμα χρόνου!!!

                  Καλή υπομονή!
                  Τους 65 πόντους τους μάζεψα, ναι, απλά το αγχος μου ότι για καποιο λόγο μπορει να απορριφθεί είναι μεγάλος.
                  Αν τελειώσετε τον διάλογο, θα τον μεταφέρω στο ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Agoriani View Post
                    Αν τελειώσετε τον διάλογο, θα τον μεταφέρω στο ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.
                    Νσι Agoriani κάν' το για να είναι καθαρό. Αν και ακόμα στην πρώτη σελίδα είναι αυτό το post...
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #11
                      Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία

                      Καλησπέρα σε όλους, είμαι 27 χρονών εκπληρώνω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις αυτήν την περιόδο και τελιώνω στα μέσα καλοκαιριού. Θέλω απο Σεπτέμβριο να μπορέσω να πάω Αυστραλία για εργασία σαν μετανάστης για μια καινούργια αρχή (θεωρώ περιττό να εξηγήσω τους λόγους για τους οποίους μεταναστεύω ). Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Πληροφορικής & Επικοινωνιών και έχω χαθεί στις τόσες πολλές πληροφορίες και ενέργιες απο την διαδικασία της βίζας ( τόσες πολλές δεν ξέρω προς ποιά να κατευθυνθώ ) , μέχρι τις εκεί εργασιακές σχέσεις / καταστάσεις που επικρατούν. Το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει κανένας συγγενής θα είμαι ο πρώτος έαν πάω, καθώς και κάποιος γνωστός να μου λυθούν ακόμα και οι πιο απλές απορίες μου...υπάρχει περίπτωση να πάμε σαν παρέα μαζι με άλλα 2 άτομα τα οποία βρίσκονται στην διαδικασία εύρεσης εργασίας / απόκτησης visas. Θα ήθελα καταρχήν να ξεκαθαρίσει το τοπίο μου ώς αφορά την βιζα, ποιο είναι το καλύτερο σενάριο που πρέπει να ακολουθήσω σαν τουρίστας αρχικά και μετα στην Μ.Ζηλανδία για έκδοση της , σαν student για να συνεχίσω τις σπουδές μου και να αποκτήσω στην συνέχεια την μόνιμη, σαν sponsor που αποτελεί την πιο δύσκολή περίπτωση, σαν holidays work .... οτιδήποτε πληροφορία γνωρίζετε και μπορείτε να την μοιραστείτε θα είμαι ευγνωμων σας ευχαριστώ

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by new_immi View Post
                        Καλησπέρα σε όλους, είμαι 27 χρονών εκπληρώνω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις αυτήν την περιόδο και τελιώνω στα μέσα καλοκαιριού. Θέλω απο Σεπτέμβριο να μπορέσω να πάω Αυστραλία για εργασία σαν μετανάστης για μια καινούργια αρχή (θεωρώ περιττό να εξηγήσω τους λόγους για τους οποίους μεταναστεύω ). Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Πληροφορικής & Επικοινωνιών και έχω χαθεί στις τόσες πολλές πληροφορίες και ενέργιες απο την διαδικασία της βίζας ( τόσες πολλές δεν ξέρω προς ποιά να κατευθυνθώ ) , μέχρι τις εκεί εργασιακές σχέσεις / καταστάσεις που επικρατούν. Το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει κανένας συγγενής θα είμαι ο πρώτος έαν πάω, καθώς και κάποιος γνωστός να μου λυθούν ακόμα και οι πιο απλές απορίες μου...υπάρχει περίπτωση να πάμε σαν παρέα μαζι με άλλα 2 άτομα τα οποία βρίσκονται στην διαδικασία εύρεσης εργασίας / απόκτησης visas. Θα ήθελα καταρχήν να ξεκαθαρίσει το τοπίο μου ώς αφορά την βιζα, ποιο είναι το καλύτερο σενάριο που πρέπει να ακολουθήσω σαν τουρίστας αρχικά και μετα στην Μ.Ζηλανδία για έκδοση της , σαν student για να συνεχίσω τις σπουδές μου και να αποκτήσω στην συνέχεια την μόνιμη, σαν sponsor που αποτελεί την πιο δύσκολή περίπτωση, σαν holidays work .... οτιδήποτε πληροφορία γνωρίζετε και μπορείτε να την μοιραστείτε θα είμαι ευγνωμων σας ευχαριστώ


                        STONKING brings you all the latest news, funniest videos and viral stories from around the world. Stop by anytime and let us entertain you.


                        STONKING brings you all the latest news, funniest videos and viral stories from around the world. Stop by anytime and let us entertain you.
                        ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                        Comment


                          #13
                          φυσικοθεραπεια και λογοθεραπεια στην αυστραλια

                          καλησπερα και καλη ανασταση. σκεφτομαστε με τον συντροφο μου να φυγουμε αυστραλια, ειμαι φυσικοθεραπευτρια και ειναι λογοθεραπευτης. θα ηθελα αν γνωριζετε κατι σχετικο με αυτους τους κλαδους να με ενημερωσετε. ψαχνουμε απο το 0 οποτε οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη. υπαρχει ζητηση σε αυτα τα επαγγελματα? ευχαριστω εκ των προτερων. καλο πασχα σε ολους

                          Comment


                            #14
                            ζήτηση

                            Καλησπέρα!

                            Θυμάμαι πως όταν έψαχνα για τη δική μου ειδικότητα (ψυχολόγος) υπήρχαν πολλές θέσεις εργασίας για φυσιοθεραπευτές κ λογοθεραπευτές (όπως κ για εργοθεραπευτές) κ στην Αυστραλία κ στην Νεα Ζηλανδία. Αν θέλεις διάβασε προσεκτικά τις πληροφορίες απο τους επίσημους φορείς των ειδικοτήτων σας εδω :Speech Pathology Australia - Education and Careers
                            Welcome to the Australian Physiotherapy Council website — Australian Physiotherapy Council κ ελπίζω να σε βοηθήσουν.

                            Καλή τύχη!

                            Comment


                              #15
                              σ αυτές τις δύο κατηγορίες να απευθυνθώ μονο, την 175 και την 442?

                              ερώτηση για την 175 για να πληρώσεις ποια είναι η διαφορά του 1instalmnent με του 2ου ?

                              Comment

                              Working...
                              X