Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by xri23 View Post
    Αν δεν είναι αυτοί οι ιδιοκτήτες βρες ποιός είναι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού και απείλησέ τους ότι θα τον ενημερώσεις ότι παράνομα υπενοικιάζουν το σπίτί τους. Ή και ακόμα κάτι απλό ότι θα πας στην αστυνομία. Φαντάζομαι ότι οι πρώην συγκάτοικοι σου βασίζονται στο γεγονός ότι δεν θα κάνετε κάτι
    τους τα ειπα και τα δυο...εδω αυτο που παιζει ειναι οτι τα σπιτια δεν τα νοικιαζουν οι ιδιοκτητες αλλα οι μεσιτες για λογαριασμο των ιδιοκτητων...οπως ειπα και πιο πριν ειχα σκοπο να παω σε τοπικο δικαστηριο στο οποιο πανε οι δυο πλευρες χωρις δικηγορους για να λυσουν τα θεματα τους...
    μολις πριν λιγο μου εστειλε μηνυμα η κοπελα οτι θα μας επιστρεψει τη μια βδομαδα!και της εστειλα λογαριασμο τραπεζας....για να δουμε, παρασκευη θα ξερουμε.
    Σας ευχαριστω ολους!

    Comment


      Συμφωνω με ολους σας παιδια!!
      Αυτα μας φαγανε και ΕΔΩ στην Ελλαδα!!!!
      Ειναι καλλιτερα τα πραγματα να μπαινουν στην Θεση τους απο την Αρχη!!!
      Το Λιγο γινεται Πολυ!!!!
      Μπραβο gogita!!!!
      Καλη Συνεχεια χωρις αλλα τετοια!!!!
      θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

      Comment


        Χαιρεται,
        καταρχας συγχωρηστε με που δεν βαζω πουθενα τονους ,κεφαλαια και για την πολυλογια.
        εχω αποριες για την μεταναστευση στην Αυστραλια.
        θα γραψω μερικες εδω,οποιος γνωριζει να μου απαντησει, αν μπορειτε χωρις λινκ, διοτι τα περισσοτερα τα εχω ηδη διαβασει και δεν εχω καταλαβει.
        Δινω τα στοιχεια μου:
        ειμαι γεωλογος (θεση 234411 στην SOL), χωρις προυπηρεσια ως γεωλογος, 29 ετων,γυναικα,ανυπαντρη.
        Οι μονοι μου συγγενεις στην Αυστραλια ειναι ξαρερφια της μητερας μου,οποτε και δεν μπορουν να με sponsor-αρουνε.
        εχω proficiency αλλα οχι IELTS, και δεν θα το δωσω αν πρωτα δεν βεβαιωθω οτι υπαρχει τροπος να παω Αυστραλια.
        Ψαχνω μονο για δουλεια,οχι για σπουδες, διοτι οι γονεις μου πληρωνουνε τα εισητηρια μου μονο αν αμεσως δουλεψω για να τους τα επιστρεψω και επιπλεον δεν πληρωνουνε για visa κατι 6χιλιαρα που βλεπω οτι θελει,αντε το πολυ να δωσουνε αλλα 1000 εκτος απο τα εισητηρια.
        απορια 1: μπορει να με σπονσοράρει κάποιος γνωστός μου για ασχετη δουλεια (πχ, γραμματεας, πωλητρια) και να βγαλω κανονικα visa εργασιας μεσω αυτού? αν ναι ποιος ο κωδικος της βιζας αυτης και ποσο κοστιζει.
        απορια 2: μου εχουν πει οτι για να με προσλαβουν ως γεωλογο πρεπει ήδη να βρισκομαι στην περιοχη , για να περνάω επιτόπου από τις εταιριες να με βλεπουνε αυτοπροσώπως. Αν παω Αυστραλια και κατσω κανα 2-3 μηνες,μετα θα μπορω απο εκει να βγαλω βιζα εργασιας ή θα πρεπει να ξαναρχομαι ελλαδα? αν δεν πρεπει να ξαναρχομαι ελλαδα, ποσο χρονικο διαστημα κανει να βγει αυτη η βιζα, ποιον κωδικο εχει και ποσο κοστιζει?
        απορια 3: Με βιζα διακοπων μπορω να νοικιασω σπιτι για μεγαλο χρονικο διαστημα?
        απορια 4: εαν εχω προυπηρεσια εθελοντικη,χωρις ενυπογραφα αντιτυπα προσληψης υπολογιζεται στην προυπηρεσια μου? αν ναι πως μπορω να την αιτιολογησω ωστε να την αποδεχτουν?
        απορια 5: αν γραφτω σε μια οποιαδηποτε ασχετη σχολη ή προγραμμα 1 ετους για να παρω φοιτητικη βιζα, θα πρεπει αυτες οι σπουδες να ειναι σχετικες με τη γεωλογια?
        απορια 6: μου εχουν πει οτι χωρις προυπηρεσια δεν προσλαμβανουν. γνωριζει κανεις αν υπαρχουν θεσεις εθελοντικης εργασιας για γεωλογους? για την εθελοντικη εργασια πρεπει και πάλι να εχω βίζα?

        εδω θα ηθελα να σταματησω της ερωτησεις, για να συμπληρωσω τις υπολοιπες αφού έχω απαντησεις σε αυτες.Ελπιζω να μην εχω ποσταρει σε λαθος thread.
        σας ευχαριστω πολυ ολους εκ των πρωτερων

        Comment


          Originally posted by cryo View Post
          Χαιρεται,
          καταρχας συγχωρηστε με που δεν βαζω πουθενα τονους ,κεφαλαια και για την πολυλογια.
          εχω αποριες για την μεταναστευση στην Αυστραλια.
          θα γραψω μερικες εδω,οποιος γνωριζει να μου απαντησει, αν μπορειτε χωρις λινκ, διοτι τα περισσοτερα τα εχω ηδη διαβασει και δεν εχω καταλαβει.
          Δινω τα στοιχεια μου:
          ειμαι γεωλογος (θεση 234411 στην SOL), χωρις προυπηρεσια ως γεωλογος, 29 ετων,γυναικα,ανυπαντρη.
          Οι μονοι μου συγγενεις στην Αυστραλια ειναι ξαρερφια της μητερας μου,οποτε και δεν μπορουν να με sponsor-αρουνε.
          εχω proficiency αλλα οχι IELTS, και δεν θα το δωσω αν πρωτα δεν βεβαιωθω οτι υπαρχει τροπος να παω Αυστραλια.
          Ψαχνω μονο για δουλεια,οχι για σπουδες, διοτι οι γονεις μου πληρωνουνε τα εισητηρια μου μονο αν αμεσως δουλεψω για να τους τα επιστρεψω και επιπλεον δεν πληρωνουνε για visa κατι 6χιλιαρα που βλεπω οτι θελει,αντε το πολυ να δωσουνε αλλα 1000 εκτος απο τα εισητηρια.
          απορια 1: μπορει να με σπονσοράρει κάποιος γνωστός μου για ασχετη δουλεια (πχ, γραμματεας, πωλητρια) και να βγαλω κανονικα visa εργασιας μεσω αυτού? αν ναι ποιος ο κωδικος της βιζας αυτης και ποσο κοστιζει.
          απορια 2: μου εχουν πει οτι για να με προσλαβουν ως γεωλογο πρεπει ήδη να βρισκομαι στην περιοχη , για να περνάω επιτόπου από τις εταιριες να με βλεπουνε αυτοπροσώπως. Αν παω Αυστραλια και κατσω κανα 2-3 μηνες,μετα θα μπορω απο εκει να βγαλω βιζα εργασιας ή θα πρεπει να ξαναρχομαι ελλαδα? αν δεν πρεπει να ξαναρχομαι ελλαδα, ποσο χρονικο διαστημα κανει να βγει αυτη η βιζα, ποιον κωδικο εχει και ποσο κοστιζει?
          απορια 3: Με βιζα διακοπων μπορω να νοικιασω σπιτι για μεγαλο χρονικο διαστημα?
          απορια 4: εαν εχω προυπηρεσια εθελοντικη,χωρις ενυπογραφα αντιτυπα προσληψης υπολογιζεται στην προυπηρεσια μου? αν ναι πως μπορω να την αιτιολογησω ωστε να την αποδεχτουν?
          απορια 5: αν γραφτω σε μια οποιαδηποτε ασχετη σχολη ή προγραμμα 1 ετους για να παρω φοιτητικη βιζα, θα πρεπει αυτες οι σπουδες να ειναι σχετικες με τη γεωλογια?
          απορια 6: μου εχουν πει οτι χωρις προυπηρεσια δεν προσλαμβανουν. γνωριζει κανεις αν υπαρχουν θεσεις εθελοντικης εργασιας για γεωλογους? για την εθελοντικη εργασια πρεπει και πάλι να εχω βίζα?

          εδω θα ηθελα να σταματησω της ερωτησεις, για να συμπληρωσω τις υπολοιπες αφού έχω απαντησεις σε αυτες.Ελπιζω να μην εχω ποσταρει σε λαθος thread.
          σας ευχαριστω πολυ ολους εκ των πρωτερων
          καλησπέρα,
          καταρχήν κάνε το τέστ
          να δείς ποιά visa είναι διαθέσιμη για σένα βάσει προυποθέσεων που έχεις
          και αυτή θα σε καθοδηγήσει
          και στο τι χαρτιά χρειάζεσε.

          Australian Visa Wizard - Visas & Immigration

          για να σε σπονσοράρει κάποιος θα πρέπει αυτός να σου δώσει τον κατώτατο μοισθό(κάπου στα 45000$ το χρόνο με κάθε επιφύλαξη) και να δεχτεί απο την εκεί εφορία να τον ελέγξει 2 χρόνια πρίν και 2 μετά,και για επάγγελμα πωλήτριας που αναφέρεις λίγο δύσκολο το βλέπω.


          ΟΧΙ !!!!!!!! ενοικίαση σπιτιού με τουριστική !!

          το παρακάτω λίνκ αναφέρετε σε agent immigration που το έχει παραθέσει
          στο forum ο ίδιος ,στο παραθέτω και γω να σου λύσει τις απορίες σου
          και ίσως σου δώσει τις απαντήσεις που θέλεις

          About us


          καλή τύχη
          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            σαν συνεχεια των προηγουμενων ερωτησεων θελω να προσθεσω:
            απορια 7: στο visa wizzard τί σημαινει η επιλογη "Are you interested in being nominated by any of the following? an employer..." αν θελω να μου βρει καποιος σπονσορα ή αν εχω σπονσορα?
            Διευκρινηση για την απορια 1: η βιζα που μου βγαζει οτι μπορω να παρω ειναι η 189 μονο, η οποια κοστιζει 6000 ευρω τα οποια δεν εχω, συνεπως χωρις σπονσορα δεν προκειτε να κανω αιτηση για να παω. Δουλεια εκτος πτυχιου θα βρω διοτι θα δουλεψω σε γνωστο μου, αλλα γνωστους εχω μονο στις προαναφερθεισες δουλειες: γραμματεια,πωλητρια,σερβιτορα κλπ. Συνεπως η ερωτηση ειναι ΑΝ επιτρεπεται να με σπονσοραρουνε για τετοια δουλεια.
            απορια 8: υπαρχει site απο immigration agency όπου να μπορω να ρωτησω τηλεφωνικα ή με e-mail τις ερωτησεις μου χωρις να πληρωσω τιποτα και χωρις να λαμβανω αχρηστα διαφημιστικα μηνυματα?

            Comment


              Originally posted by cryo View Post
              σαν συνεχεια των προηγουμενων ερωτησεων θελω να προσθεσω:
              απορια 7: στο visa wizzard τί σημαινει η επιλογη "Are you interested in being nominated by any of the following? an employer..." αν θελω να μου βρει καποιος σπονσορα ή αν εχω σπονσορα?
              Διευκρινηση για την απορια 1: η βιζα που μου βγαζει οτι μπορω να παρω ειναι η 189 μονο, η οποια κοστιζει 6000 ευρω τα οποια δεν εχω, συνεπως χωρις σπονσορα δεν προκειτε να κανω αιτηση για να παω. Δουλεια εκτος πτυχιου θα βρω διοτι θα δουλεψω σε γνωστο μου, αλλα γνωστους εχω μονο στις προαναφερθεισες δουλειες: γραμματεια,πωλητρια,σερβιτορα κλπ. Συνεπως η ερωτηση ειναι ΑΝ επιτρεπεται να με σπονσοραρουνε για τετοια δουλεια.
              απορια 8: υπαρχει site απο immigration agency όπου να μπορω να ρωτησω τηλεφωνικα ή με e-mail τις ερωτησεις μου χωρις να πληρωσω τιποτα και χωρις να λαμβανω αχρηστα διαφημιστικα μηνυματα?




              We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
              Joseph Campell

              Comment


                απορια 8: υπαρχει site απο immigration agency όπου να μπορω να ρωτησω τηλεφωνικα ή με e-mail τις ερωτησεις μου χωρις να πληρωσω τιποτα και χωρις να λαμβανω αχρηστα διαφημιστικα μηνυματα?



                ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΣΟΥ ΗΔΗ ΣΟΥ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΟΣΤ 379 ΚΟΙΤΑ ΤΟ ABOUT US
                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                Comment


                  anisixia oson afora ta kritiria gia thn viza australias...

                  kalhspera sthn koinothta tou patriwtaki!!!eimai melos molis mia mera k echw ena thema pou me apascholei poly sovara,kai chreiazwmai thn voithia sas...loipon echw steili ta aparaithta xartia sthn presveia ths australias sto berolino giathn visa/sub...309/100...mias kai h syntrofos mou einai australeza yphkoos apo genhsh ths ekei kai einai kai o sponsor sthn aithsh mou.h idia me thn korh ths(mas) apo ton 1o ths gamo einai hdh ekei edw kai 40 hmeres kai exw lavei mesw email apo berlin ton kwdiko fakellou mou kai ola osa chreiazetai gia thn epikoinwnia mou mazi tous....ola ok mechri edw!!!yparchei kati pou me anysychei idiaitera k einai to exis...paliotera eicha mia atomikh epixeirhsh thn opoia prosfata thn diekopsa sthn eforia kai exw kanei kai diakanonismo gia osa ofeilw ta opoia ta plhrwno kanonika k entos twn prethesmiwn.omws echw kai mia ofeilh sto tameio asfalishs mou to gnwsto teβe sto opoio exw kanei aithsh diakophs kai anamenw thn prosklhs ora tous gia na kanoume mia symfwnia gia thn exoflhsh tou ypoloipou mou...kai ola afta me kanoun na anisixw afantasta gia to an paizoun kapoio rolo arnitiko oson afora to nai h ochi ths presveias gia thn viza mou sas parakalw poly an kapoios xerei otidipote sxetiko na grapsei kati...sas efcharistw poly!!!
                  live what u love...love what u live!!!

                  Comment


                    Originally posted by raf2ssp View Post
                    kalhspera sthn koinothta tou patriwtaki!!!eimai melos molis mia mera k echw ena thema pou me apascholei poly sovara,kai chreiazwmai thn voithia sas...loipon echw steili ta aparaithta xartia sthn presveia ths australias sto berolino giathn visa/sub...309/100...mias kai h syntrofos ............................
                    Raf2ssp welcome
                    Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς!!!!

                    Comment


                      Σ'ευχαριστω πολυ australian,πηρα μια ανακουφιση!!!
                      live what u love...love what u live!!!

                      Comment


                        Originally posted by raf2ssp View Post
                        Σ'ευχαριστω πολυ australian,πηρα μια ανακουφιση!!!
                        Μην αγχωνεσαι χωρίς λόγο!

                        Comment


                          Με το καινούργιο σύστημα (Skill Select) μπορεί κάποιος να πάρει sponsorship από συγγενή, επιπλέον από grantparent ή first cousin. Αυτό ισχύει μόνο για Designated Areas of Australia και για μια συγκεκριμένη βίζα την 489.


                          Skilled - Nominated or Sponsored (Provisional) (subclass 489) visa
                          Designated Areas of Australia – Professionals and other Skilled Migrants – Workers – Visas & Immigration
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            Originally posted by australian View Post
                            Μην αγχωνεσαι χωρίς λόγο!
                            οταν δεν γνωριζης...
                            live what u love...love what u live!!!

                            Comment


                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Με το καινούργιο σύστημα (Skill Select) μπορεί κάποιος να πάρει sponsorship από συγγενή, επιπλέον από grantparent ή first cousin. Αυτό ισχύει μόνο για Designated Areas of Australia και για μια συγκεκριμένη βίζα την 489.

                              Skilled - Nominated or Sponsored (Provisional) (subclass 489) visa
                              Designated Areas of Australia – Professionals and other Skilled Migrants – Workers – Visas & Immigration
                              Αναφέρω εδώ κάποιες σημαντικές αλλαγές στο σύστημα της μετανάστευσης με skilled visa που μπορεί να μην έχουν γίνει αντιληπτές από τους ενδιαφερόμενους.

                              New requirement to be invited to apply
                              Intending migrants will have to submit an Expression of Interest through SkillSelect and be
                              invited to apply for one of the new visas.
                              Location requirements broadened
                              Intending migrants, including dependent family members, may submit an Expression of
                              Interest, be invited to apply, apply and have their application decided while in or outside
                              Australia.
                              Australian study or recent work experience requirements removed

                              The recent work experience and Australian study requirements will be removed as eligibility
                              requirements, though will remain as factors for receiving points under the points test. ,
                              Revised eligible visa requirements
                              Where the intending migrant is lawfully in Australia when lodging their application, it will no
                              longer be necessary for them to hold a particular prerequisite visa, such as a student visa.
                              People who hold a substantive visa, or a bridging visa A, B or C, will be eligible to apply if
                              invited, provided they meet the other eligibility requirements.
                              Basic eligibility requirements
                              Many of the current points tested skilled migration visa basic requirements will continue
                              under the new visa regime. At the time of invitationthe intending migrant (and their
                              spouse/defacto partner if claiming points)
                              -must be under 50 years of age
                              -must have at least competent English
                              -health, character and Australian values requirements must also continue to be met.

                              Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                              Το σημαντικότερο απ'ολα είναι οτι δεν χρειάζεται πλέον να έχεις πρόσφατη προυπηρεσία για να μπορείς να αιτηθείς βίζα. Ακόμα δλδ και ένα άνεργος τα τελευταία 2 χρόνια μπορεί να αιτηθεί βίζα. Επίσης έχει αλλάξει και το point system και πλεον απαιτούνται 60 και όχι 65 πόντοι για ορισμένες βίζες όπως η 189,190 & 489. Επομένως το σύστημα γίνεται αρκετά ποιο ευνοικό για πολλούς πιστεύω!

                              Καλή επιτυχία σε όλους!

                              * Το post αυτό αντιγράφηκε και στο νέο θέμα για τις νέες αλλαγές στις βίζες απο τον Ιούλιο του 2012.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment

                              Working...
                              X