Announcement

Collapse
No announcement yet.

Με τα ζωα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Με τα ζωα?

    Kαλησπερα .καλως σας βρηκα.
    Υπάρχει μεγαλη πιθανότητα να παρω και εγω τον δρόμο της ξενιτιάς.
    η γνώση που θα ηθελα να μοιραστείτε μαζι μου ειναι πως μεταχειρίζονται στην σουηδια τα ζωα?.Ειμαι εκπαιδευτής σκυλων εδω στην ελλαδα και ειδικεύομαι στην κατ οικον εκπαιδευση σκυλων.Εχω ζησει πολλα δυσαρεστα περιστατικά σχετικα με την σχεση του ελληνα με τον σκυλο.Εκει σε αυτο το θεμα ειναι μπροστα οι συμβαίνουν ακραίες καταστάσεις?

    #2
    Originally posted by grjohn View Post
    Kαλησπερα .καλως σας βρηκα.
    Υπάρχει μεγαλη πιθανότητα να παρω και εγω τον δρόμο της ξενιτιάς.
    η γνώση που θα ηθελα να μοιραστείτε μαζι μου ειναι πως μεταχειρίζονται στην σουηδια τα ζωα?.Ειμαι εκπαιδευτής σκυλων εδω στην ελλαδα και ειδικεύομαι στην κατ οικον εκπαιδευση σκυλων.Εχω ζησει πολλα δυσαρεστα περιστατικά σχετικα με την σχεση του ελληνα με τον σκυλο.Εκει σε αυτο το θεμα ειναι μπροστα οι συμβαίνουν ακραίες καταστάσεις?
    εγω απο οτι εχω δει εκει και ξερω μερα με νυχτα διαφορα με μας.σεβονται τα παντα ,εδω μονο αυτο δεν γινεται και το ξερουμε ολοι μας!
    οταν αναμεσα τους κυκλοφορουν διαφορα ζωακια ανενοχλητα απο το πιο μικρο μεχρι και ελαφακια που εχω δει να περναν απο διπλα μου πολλες φορες,τοτε τι λες? βγαλε μονος σου συμπερασματα ...
    οσο αφορα την εκπαιδευση που κανεις δεν γνωριζω για να σου απαντησω ...

    Comment


      #3
      γεια σας και απο εμενα ,χαιρομαι πολυ που σας βρηκα ειμαι και εγω ενας ανθρωπος που σκεφτεται να φυγει απο την Ελλαδα , διαβαζω ολες της πληροφοριες -ειναι πολυ χρησιμες- θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με τα δικαιωματα τον ζωων (εγω εχω ενα σκυλο) και σχετηκα με της υποχρεωσεις που εχω ως ιδιοκτητης -εαν ειναι υποχρεωτικο για παραδειγμα το τσιπακι _ επισης εαν ειναι δυσκολο να νοικιασεις σπιτι ενω εχεις σκυλο -εαν υπαρχουν αρκετα κτηνιατρια- και οτι αλλο νομιζετε πως πρεπει να γνωριζω!σας ευχαριστω προκαταβολικα!!

      Comment


        #4
        Νάντια γειά σου.

        Αν και δεν έχω κάποιο ζώο παρέα μου, μπορώ να σου πώ ότι σκύλο ελεύθερο δεν έχω δεί μέχρι στιγμής. Όλοι όσοι έχω δεί είναι με λουρί και στο χέρι του αφεντικού. Γάτες κανα - δυό έχω δεί να τριγυρνάνε, σκύλο κανένα.

        Όλα τα άλλα είναι πραγματικά ελεύθερα. Έχω δεί ελάφια μέσα στη πόλη, λαγούς έξω απο το σπίτι μου, κουκουβάγιες, σκατζόχοιρο έξω απο το μετρό, αλεπούδες, μαμά πάπια με 12 παπάκια σε λίμνη, έως και ένα δρυοκολάπτη ( τρυποκάρυδο ) έξω απο το σπίτι μου, στα 2 μέτρα μακριά μου, και ήταν αφορμή να αλλάξω φωτό στο πατριωτάκι.

        Όλοι έχουν τα σκυλιά τους περιποιημένα. Αυτό σημαίνει ότι σίγουρα υπάρχουν κτηνιατρεία εδώ. Ακόμα και τα Super Market πέρα απο τις τροφές έχουν και εξαρτήματα για τα σκυλιά όπως λουριά και παιχνίδια.

        Πολλές αγγελίες σπιτιών αν δεν θέλουν να νοικιαστούν σε ενοικιαστές με ζώα το αναφέρουν. Όμως εδώ να πώ ότι είναι παράνομο να μην επιτρέπεται η κατοίκηση με σκύλο ή γάτα απο το κράτος. Έτσι πολλοί δεν δηλώνουν ότι έχουν κάποιο ζώο και το εμφανίζουν μετά, όταν ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να τους βγάλει έξω. Είναι τόσο αυστηρός ο νόμος εδώ σχετικά με τα δικαιώματα των ζώων, που έτσι και κακοποιήσεις ζώο πάς φυλακή. Καλύτερα να σκοτώσεις άνθρωπο παρά ελάφι

        Και δεν συζητάμε το πως πρέπει να νιώθουν τα ίδια τα ζώα όταν έχουν τόση άπλα γύρω τους, πράσινο ή και χιόνι για να τρέξουν. Έχω δεί πολλούς να τρέχουν ( joking ) το πρωί και να τρέχει και ο σκύλος μαζί τους.

        Comment


          #5
          α δηλαδη καμια απολυτος σχεση με την ελλαδα-τελεια με εκανες πολυ χαρουμενη,μηπως γνωριζεις κατι για το τσιπακι εαν ειναι υποχρεωτικο (οπως εδω) η δεν υπαρχει προβλημα! σε ευχαριστω πολυ πολυ

          Comment


            #6
            Για το τσιπάκι δεν γνωρίζω λυπάμαι

            Comment


              #7
              Καλησπερα σε ολους απο μενα!
              Ενας κτηνιατρος σιγουρα θα σε ενημερωσει σχετικα μαυτο το θεμα..
              Δεν παιρνω βεβαια ορκο αλλα απο οσο γνωριζω ειναι υποχρεωτικο το τσιπ ειδικα οταν εισερχεται σε ξενη χωρα. Επισης αποκτα ο σκυλος και ενα ειδικο χαρτι σαν διαβατηριο..Σωστα ακουσατε υπαρχει και αυτο!
              Αλλα οπως προειπα και πριν ο κτηνιατρος σιγουρα θα γνωριζει καποιες λεπτομερειες...
              Φιλικα
              Γιαννης

              Comment


                #8
                Καλησπέρα και από εμένα,

                Από όσο γνωρίζω και εγώ, το τσιπ είναι υποχρεωτικό...

                Comment


                  #9
                  Oλα σχετικά με τα ζώα εδω....Πολυ συγκεκριμένοι κανόνες για εμβόλια, εξετασεις τσιπάκια, πιστοποιητικα κλπ...δεν ειναι ευκολο απλα να φερουμε το ζωο μας εδω.
                  Δες sjv.se
                  ...Γενικά τα πάντα σχετικά και με το πιό "ειδικο" θέμα στη Σουηδια μπορουν να βρεθούν στο σχετικό site...Υπάρχουν ιστοτοποι για τα πάντα..
                  Καλή συνέχεια

                  Comment


                    #10
                    σας ευχαριστω ολους παρα πολυ

                    Comment


                      #11
                      ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

                      ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ 2 ΓΑΤΕΣ;;;

                      ΠΩΣ ΤΙΣ ΠΗΡΑΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ:; ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΜΑΖΙ ..

                      ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΝΟΠΙΚΙΑΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΜΠΟΔΙΟ:;

                      Comment


                        #12
                        κι εγω εχω σκυλακι και χαιρομαι πολυ που διαβαζω οτι υπαρχουν νομοι που τηρουνται για την κακοποιηση των ζωων. Ευχομαι να καταφερουμε κι εμεις δουλεια Σουηδια και να σας ερθουμε

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by ΛΑΚΗΣ View Post
                          ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

                          ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ 2 ΓΑΤΕΣ;;;

                          ΠΩΣ ΤΙΣ ΠΗΡΑΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ:; ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΜΑΖΙ ..

                          ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΝΟΠΙΚΙΑΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΜΠΟΔΙΟ:;
                          Έχουμε κι εμείς 2 γάτες.. και έχω κι εγώ απορία!!
                          Υπάρχει κάποιο σάιτ να παρέχει πληροφορίες με τα κατοικίδια?
                          Δηλαδή τι τρέχει με το αεροδρόμιο τι ελεγχος υπάρχει κλπ..?
                          Φαντάζομαι πως τσιπακι και εμβολιο λύσσας θα είναι απαραίτητα. Εκτός απο αυτά κάτι αλλο?
                          Και με το σπίτι όντως πως βρίσκεις?! Ποιος θα δεχτει μετανάστες με κατοικίδια??2 κιόλας..
                          Εδώ στην Ελλάδα τους λέμε για 2 γάτες και δε δεχονται, Σουηδία?

                          Comment


                            #14
                            πατα εδω να δεις...
                            Införsel från EU - Jordbruksverket [NS4 version]

                            Comment

                            Working...
                            X