Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 25 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 242
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gtseng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδία για σας, εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά και καλή δύναμη.
    Έχω βρει δαυλιά στην Stockholm και σκοπεύω να ανέβω τις προσεχείς μέρες. Μου έχουν πει ότι μπορώ να αγοράσω ένα εισιτήριο μηνιαίας διάρκειας για όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς (εκτός ταξί), σχετικά οικονομικά.
    Ξέρει κάποιος να μου πει από πού μπορώ να το κάνω αυτό?
    Καλωσορισες στην παρεα μας gtseng !!!
    Χρονια πολλα και σε σενα και συγχαρητηρια για την δουλεια που βρηκες !!!
    Καλως να ερθεις στην Στοκχολμη !! Η μηνιαια καρτα στοιχιζει 790 κορωνες και μπορεις να την χρησιμοποιεις για ολα τα μεταφορικα μεσα στον νομο της στοκχολης, λεωφορεια τρενα μετρο παντου ολη μερα για ενα μηνα .
    Την καρτα την αγοραζεις απο τα pressbyrån που ειναι αλυσιδα ψιλικατσιδικων στα γραφεια της sl.se που υπαρχουν στο stockholm central αλλα και σε αλλα ψιλικατζιδικα. Η καρτα ισως να στοιχιζει 20 κορωνες αλλα την πληρωνεις μια φορα και μετα μονο την ανανεωνεις με 790 κορωνες,

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sokratis-salonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα η γυναικα μου εχει την σουηδικη υπηκοοτητα διοτι γεννηθηκε και μεγαλωσε εκει μεχρι την ηλικια των 6 ετων περιπου...
    σπιτι υπαρχει επομενως εχουμε και διευθηνση!
    επειδη θα την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια απο εδω και εμεις λειαν συντομως θα ηθελα να σας ρωτησω ...
    1) ποια η διαδικασια για μας?
    πρεπει βασικα να βγαλουμε διαβατηρια ? γιατι εχουμε μονο ταυτοτητες με λατινικα καθως επεισης πρεπει και για τα δυο μας παιδακια να βγαλουμε διαβατηρια ?
    2)επειδη θα ανεβω καλοκαιρι με αυτοκινητο επανω για βολτα αλλα και να τακτοποιησουμε το γεγονος (δηλαδη να δηλωθουμε εκει )οτι θα ανεβουμε συντομα ,θα πρεπει να παμε που? ισως το πρωτο βημα να παμε εφορια για να ξαναενεργοποιηθει ο αριθμος της γυναικας μου διοτι απο οτι γνωριζω ετσι πρεπει να ειναι και μετα?
    δηλωνουμε οτι θα παμε ολη η οικογενεια επανω με πιστοποιητικα και χαζα τα οποια θα πρεπει να τα εχω παρει απο τον δημο θεσσαλονικης?
    πρεπει να παρω και τα πιτσιρικια μαζι μου γι αυτο?(δεν νομιζω ε?)
    εχω διαβασει σχεδον τα παντα εδω αλλα δεν ειδα κατι το οποιο να ειναι παρομοιο με την δικη μου φαση!
    ΑΝ ξερετε κατι ρε παιδια βοηθηστε σας παρακαλω ...
    ευχαριστω και να εχετε ενα καλο σαβ/κο
    Καλωσορισες Σωκρατη και εσυ στην παρεα μας !!

Τα πραγματα για εσας πρεπει να ειναι πιο ευκολα αφου η γυναικα σου εχει σουηδικη υπηκοοτητα.
    1) Τα διαβατηρια χρειαζονται για εσας .Για τα παιδια αν ειναι 12 χρονων νομιζω πρεπει να βγαλουν διαβατηριο. Μπορειτε να ρωτησετε στην αστυνομια στο ειδικο γραφειο διαβατηριων για να σας πουν ακριβως σε ποια ηλικια βγαζουν τα παιδια διαβατηριο ! Ο γιος μου 12 χρονων χριεαστηκε διαβατηριο.
    Πρεπει οπωσδηποτε να εχετε μαζι σας για την εφορια της σουηδιας πιστοποιητικο γαμου , και ληξιαρχικες πραξεις γεννησεως των παιδιων ,μεταφρασμενα αν ειναι δυνατον , αλλα να εχετε μαζι σας και τα πρωτοτυπα. Και φυσικα απαραιτητα και τα διαβατηρια.

2) Την διαδικασια με την γυναικα σου που ηδη εχει προσωπικο αριθμο και τι πρεπει να κανει ακριβως για να τον ενεργοποιησει δεν ξερω . Οπως επισης δεν ξερω την διαδικασια πως γινεται αν ανεβετε πρωτα εσυ και υστερα η υπολοιπη οικογενεια.

Εμεις ηρθαμε ολοι μαζι οικογενειακως.
    Μπορει η γυναικα σου η εσυ να παρετε τηλεφωνο κατευθειαν στο skatteverket και να ρωτησετε τιυχον αποριες σας και τι πρεπει να κανετε για να ειστε σιγουροι !! Στο λεω αυτο γιατι αρκετα συχνα κανουν αλλαγες !!

Ευανθία ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη και κατατοπιστική απάντηση σου.
    Ένα γενικό νέο ψιλο-άσχετο με την Σουηδία. Άκουσα ότι η Ελβετία έχει κλίσει τα σύνορα της. Εσείς έχετε μάθει κάτι?

Ευανθία ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη και κατατοπιστική απάντηση σου.
    Ένα γενικό νέο ψιλο-άσχετο με την Σουηδία. Άκουσα ότι η Ελβετία έχει κλίσει τα σύνορα της. Εσείς έχετε μάθει κάτι?
    Στην σουηδια δεν νομιζω να εχει συμβει κατι τετοιο , δεν εχω ακουσει κατι .

Δεν αφορά τους Έλληνες πολίτες.

Συγκεκριμένα παραθέτω απόσπασμα

" Η Ελβετία δια στόματος της υπουργού Δικαιοσύνης της Συνομοσπονδίας ανακοίνωσε την Τετάρτη 18 Απριλίου την πρόθεση της χώρας να μειώσει τον αριθμό χορήγησης της λεγόμενης «άδειας Β» στους πολίτες της Πολωνίας, της Τσεχίας, της Ουγγαρίας, της Σλοβενίας, της Σλοβακίας, καθώς και των τριών χωρών της Βαλτικής ήτοι της Λιθουανίας, της Λετονίας και της Εσθονίας, σε 2.000 για μια περίοδο 12 μηνών. "

ΠΗΓΗ: Η Ελβετία «κλείνει» τα σύνορα για οκτώ χώρες της ΕΕ Η Ελβετία «κλείνει» τα σύνορα για οκτώ χώρες της ΕΕ

Βέβαια κανείς δεν ξέρει αν το παράδειγμα της Ελβετίας το ακολουθήσουν και άλλα κράτη.

Σπύρος

Για σας παιδεία,

Τις τελευταίες ημέρες ψάχνω για σπίτι/δωμάτιο και έχω στήλει αρκετά e-mails. Μού έχουν απαντήσειγια ένα δωμάτιο στην οδό Hogbergsgatan 05, Stockholm, με 3200 Kr. Ανταλλάξαμε e-mail και μου είπε ότι δέχεται να μου νοικιάσει το σπίτι (δεύτερο χέρι).
    Όταν τον ρώτησα τι πρέπει να κάνω, μου είπε ότι θα πρέπει να συμπληρώσω μία rental application form την οποία θα στείλει στον ιδιοκτήτη και όταν αυτή εγκριθεί τότε να καταθέσω σαν εγγύηση 250 ευρώ.

Από την εμπειρία σας με τέτοια θέματα, πως σας φαίνεται η όλη διαδικασία. Έχω μια υποψία ότι είναι απάτη αλλά μίας και δεν είμαι στη Σουηδία δεν μπορώ να κρίνω με ασφάλεια.

Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη

Για σας παιδεία,

Τις τελευταίες ημέρες ψάχνω για σπίτι/δωμάτιο και έχω στήλει αρκετά e-mails. Μού έχουν απαντήσειγια ένα δωμάτιο στην οδό Hogbergsgatan 05, Stockholm, με 3200 Kr. Ανταλλάξαμε e-mail και μου είπε ότι δέχεται να μου νοικιάσει το σπίτι (δεύτερο χέρι).
    Όταν τον ρώτησα τι πρέπει να κάνω, μου είπε ότι θα πρέπει να συμπληρώσω μία rental application form την οποία θα στείλει στον ιδιοκτήτη και όταν αυτή εγκριθεί τότε να καταθέσω σαν εγγύηση 250 ευρώ.

Από την εμπειρία σας με τέτοια θέματα, πως σας φαίνεται η όλη διαδικασία. Έχω μια υποψία ότι είναι απάτη αλλά μίας και δεν είμαι στη Σουηδία δεν μπορώ να κρίνω με ασφάλεια.

Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη
    Εγω θα σε συμβουλευα να μην στειλεις καθολου λεφτα απο ελλαδα. Αν ξερεις ακριβως την ημερομηνια αφιξης σου στην σουηδια ,να κανονισεις ραντεβου να δεις τα υποψηφια σπιτια και τοτε μονο απο κοντα να δωσεις χρηματα αφου δεις τον ιδιοκτητη , το σπιτι και παρεις κλειδια χερι με χερι.
    Κυκλοφορουν απατεωνες και πολλοι την εχουν πατησει.
    Γνωμη μου ειναι να μην το ρισκαρεις ! Εκτος αν εχεις καποιο γνωστο η φιλο που μπορει να σε βοηθησει και να κινηθει για σενα μεχρι να ερθεις.

η "μετά-personnummer" εποχή

Έχουν γραφτεί πολλά για τις διαδικασίες που χρειάζεται να κάνει κάποιος για να αποκτήσει τον προσωπικό αριθμό αλλα δε θυμάμαι να έχει γραφτεί τι γίνεται μετά την απόκτησή του γι'αυτό θα γράψω τα πιο βασικά.

Λοιπόν, έχοντας τον αριθμό έχετε δικαίωμα να ξεκινήσετε σουηδικά στο sfi με μαθήματα πρωινά, απογευματινά ή εξ αποστάσεως. Πληροφορίες θα βρείτε εδώ Swedish for immigrants - stockholm.se. Υπάρχει κ το sfa δηλαδή το academic το οποίο είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες συγκεκριμένων επαγγελμάτων Swedish for trained professionals - stockholm.se.

Επίσης, θα πρέπει να ανοίξετε λογαριασμό τραπέζης τουλάχιστον για το μισθό σας, αλλα πρώτα πρέπει να βγάλετε ταυτότητα η οποία κοστίζει 400κρ. Η κατάθεση γίνεται σε συγκεκριμένο λογαριασμό κ ύστερα με την απόδειξη κ το διαβατήριο πηγαίνετε στο αντίστοιχο γραφείο. Χρειάζονται κ κάποια άλλα πραγματάκια, πληροφορίες εδώ Villkor f).

Μπορείτε να μπείτε κ σε σειρά για σπίτι του δήμου μέσα απο αυτή τη σελίδα Stockholms stads bostadsfφrmedling AB - F. Μετά την ηλεκτρονική εγγραφή θα σας ειδοποιήσουν για την ετήσια συνδρομή, γύρω στις 225κρ.

Αλλα πριν απο ολα νομίζω οτι προέχει το Migrationsverket για να πάρετε την άδεια παραμονής.
    Αυτά κ καλή τύχη σε όλους!

Για σας παιδιά,
    Μήπως ξέρεται που μπορώ να βρω χάρτες με τα δρομολόγια των λεωφορείων , των τραμ, και του προαστιακού. Το μόνο που έχω βρει είναι o χάρτης από το Τ-Bana?

Για σας παιδιά,
    Μήπως ξέρεται που μπορώ να βρω χάρτες με τα δρομολόγια των λεωφορείων , των τραμ, και του προαστιακού. Το μόνο που έχω βρει είναι o χάρτης από το Τ-Bana?

Kartor – AB Storstockholms Lokaltrafik

Σελίδα 2 από 25 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Μετανάστευση στη Σουηδία 7
    Από australian in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.03.2017, 04:59
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.11.2015, 12:00
  3. Μετανάστευση στη Σουηδία 3
    Απαντήσεις: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.04.2012, 23:50
  4. Μετανάστευση στη Σουηδία 2
    Απαντήσεις: 645
    Τελευταίο Μήνυμα: 13.03.2012, 18:57
  5. Μετανάστευση στη Σουηδία
    Από antogeor in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 1206
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.12.2011, 22:42

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like