Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    1.Το να κανεις βολτες δεν στοιχιζει τιποτα.Εγω με την γυναικα μου εχουμε παρει ποδηλατα και κανουμε βολτες στο παλκο.Θυμασαι την παλια Ελληνικη ταινια με τον Βεγγο που ειχε παει μεταναστης και τις Κυριακες ετρωγε πασατεμπο και χαζευε τα κτηρια στις πλατειες?
    Καπως ετσι....
    Μονο που ο Βεγγος εκανε οικονομια γιατι μαζευε τα λεφτα του στην Τραπεζα.Τωρα κανεις οικονομια γιατι και εξω τα λεφτα ειναι λιγα σε σχεση με τα εξοδα.Υψηλα ειναι τα ενοικια συν τα αλλα.
    Το οτι ειναι μισες οι τιμες στα σουπερ μαρκετ σε σχεση με Ελλαδα,ειναι μια απο τις υπερβολες των Ελληνων,που βρισκουν ενα προιον φθηνοτερο και γενικευουν.
    Στο Μπαγκλαντες ισως οι τιμες να ειναι στα σουπερ μαρκετ τοσο κατω,στην Ινδια μπορει....στην Ευρωπη ειναι λιγο χλωμο!

    2.Το οτι διωκονται οσοι εχουν διαφορετικη αποψη για την μεταναστευση,μιλαμε οτι οχι μονο σε βαναρουν αλλα σου μπλοκαρουν το IP adress.

    3.Ειναι ενα θεμα πολιτισμου,αυτο το οτι οι Σουηδοι πλενουν σε κοινοχρηστα πλυντηρια στα υπογεια των σπιτιων,ο καθενας εκει που επλενε τα ρουχα του ο αλλος!!!!
    Να το ακουγα οτι γινονταν αυτο σε Αφρικανικα χωρια....ενταξει,το κανουν για να μην πλενουν οι γυναικες στο ποταμι και ταλαιπωρουντε,αλλα να ακους οτι γινεται σε Ευρωπαικο κρατος,ειναι λιγο περιεργο.

    Comment


      Originally posted by takis35 View Post
      1.Το να κανεις βολτες δεν στοιχιζει τιποτα.Εγω με την γυναικα μου εχουμε παρει ποδηλατα και κανουμε βολτες στο παλκο.Θυμασαι την παλια Ελληνικη ταινια με τον Βεγγο που ειχε παει μεταναστης και τις Κυριακες ετρωγε πασατεμπο και χαζευε τα κτηρια στις πλατειες?
      Καπως ετσι....
      Υψηλα ειναι τα ενοικια συν τα αλλα εξοδα.Το οτι ειναι μισες οι τιμες στα σουπερ μαρκετ σε σχεση με Ελλαδα,ειναι μια απο τις υπερβολες των Ελληνων,που βρισκουν ενα προιον φθηνοτερο και γενικευουν.
      Στο Μπαγκλαντες ισως οι τιμες να ειναι στα σουπερ μαρκετ τοσο κατω,στην Ινδια μπορει....στην Ευρωπη ειναι λιγο χλωμο!

      2.Το οτι διωκονται οσοι εχουν διαφορετικη αποψη για την μεταναστευση,μιλαμε οτι οχι μονο σε βαναρουν αλλα σου μπλοκαρουν το IP adress.

      3.Ειναι ενα θεμα πολιτισμου,αυτο το οτι οι Σουηδοι πλενουν σε κοινοχρηστα πλυντηρια στα υπογεια των σπιτιων,ο καθενας εκει που επλενε τα ρουχα του ο αλλος!!!!
      Να το ακουγα οτι γινονταν αυτο σε Αφρικανικα χωρια....ενταξει,το κανουν για να μην πλενουν οι γυναικες στο ποταμι και ταλαιπωρουντε,αλλα να ακους οτι γινεται σε Ευρωπαικο κρατος,ειναι λιγο περιεργο.

      Αυτο με τα πλυντηρια με ξενιζει και μενα λιγο αλλα οκ,στην αρχη βολευεσε οπως να ναι αργοτερα αν δεν αρεσει σε καποιον φανταζομαι μπορει να παρει ενα πλυντηριο δικο του.
      Επειδη εχω διαβασει μεχρι στιγμης 110 σελιδες απο το "Μεταναστευση στη Σουηδια 1" και συνεχιζω..
      Θα ηθελα να πω τα εξης: διαβασα πολλεεες σελιδες με καλα και κακα της Σουηδιας ,δεν εχω παει ακομα και μπορει να γυρισω απογοητευμενη δεν ξερω, η μπορει να ειμαι απο τους τυχερους και να μου "κατσει" σαν χωρα.
      Αλλα θα ηθελα να εστιασω μια στιγμη στα κακα που διαβασα και να πω την ταπεινη μου αποψη.
      Ρατσιστρια δεν ειμαι και το αποδηκνυει το γεγονος οτι ειμαι παντρεμενη με Αιγυπτιο και μια απο τις καλυτερες μου φιλες ειναι Ρουμανα.
      Οταν μεταναστευεις σε μια ξενη χωρα παντα θα εισαι ο μεταναστης ,ο ξενος εκτος κι αν εχουν περασει 40 χρονια και μιλας τελεια σουηδικα, χωρις ελληνικη προφορα. Αν εχεις καλη συμπεριφορα στους ντοπιους και εισαι ευγενικος ,σεβαστικος ,οσο προκατελλειμενοι και αν ειναι οταν σε γνωρισουν θα αλλαξουν γνωμη,θα σε συμπαθησουν, οχι ομως οτι δε θα σε περιμενουν στη γωνια για να πουν σε μια στραβη "Τι περιμενες απο εναν ελληνα?" οπως στην Ελλαδα λεμε " Εμ αλβανος ειναι τι περιμενεις"
      κτλ.
      Πρεπει να ειμαστε προσγειωμενοι και να ξερουμε οτι θα ειμαστε παντα "οι μεταναστες" και να προσεχουμε να μη δινουμε δικαιωματα, οπωσδηποτε δεν περιμενουμε να μας λατρεψουν αλλα να μας "ανεχονται" με σεβασμο που θα εχουμε κερδισει.
      Το αν θα κανουμε φιλους εξαρταται πιστευω απο την ιδιοσυγκρασια του καθενος, αν π.χ εισαι δυσκολος και κλειστος χαρακτηρας και ακομη και στη χωρα σου κανεις δυσκολα φιλιες ε αυτο δε θα αλλαξει στη σουηδια εννοειται.
      Εγω προσωπικα δεν περιμενω να γινω σουηδεζα αλλα τα παιδια μου και τα παιδια των παιδιων μου (παω μακρια ε? ) σιγουρα θα αφομοιωθουν καλυτερα και ευχομαι καποτε να με ευχαριστουν για αυτη την αποφαση μου,το βλεπω σαν επενδυση για το μελλον δηλαδη, ισως κανω λαθος ,θα δειξει ο χρονος.
      Εχω κι αλλα να πω αλλα θα με βριζεται για το τεραστιο μηνυμα

      Υ.Γ οταν εισαι μια 6μελης οικογενεια που ζει με 800 (μερικες φορες λιγοτερα) το μηνα ,το τελευταιο που σε νοιαζει ειναι ο ρατσισμος και το αν μεθανε οι σουηδοι η οχι ,αλλα καλο ειναι να λεγεται για τα νεα παιδια που κυκλοφορουν περισσοτερο εξω και αυτο ισως ειναι σημαντικο για αυτους.

      Υ.Γ2 Αυτο με το ποδηλατο το σκεφτομαι κι εγω ,γυμναζεσαι και πας και πιο γρηγορα στον προορισμο σου,δε θελεις διπλωμα και δεν εχει εξοδα
      ΖΗΤΩ Η ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ !!

      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        Originally posted by maria-8 View Post
        Αυτο με τα πλυντηρια με ξενιζει και μενα λιγο αλλα οκ,στην αρχη βολευεσε οπως να ναι αργοτερα αν δεν αρεσει σε καποιον φανταζομαι μπορει να παρει ενα πλυντηριο δικο του.
        Επειδη εχω διαβασει μεχρι στιγμης 110 σελιδες απο το "Μεταναστευση στη Σουηδια 1" και συνεχιζω..
        Θα ηθελα να πω τα εξης: διαβασα πολλεεες σελιδες με καλα και κακα της Σουηδιας ,δεν εχω παει ακομα και μπορει να γυρισω απογοητευμενη δεν ξερω, η μπορει να ειμαι απο τους τυχερους και να μου "κατσει" σαν χωρα.
        Αλλα θα ηθελα να εστιασω μια στιγμη στα κακα που διαβασα και να πω την ταπεινη μου αποψη.
        Ρατσιστρια δεν ειμαι και το αποδηκνυει το γεγονος οτι ειμαι παντρεμενη με Αιγυπτιο και μια απο τις καλυτερες μου φιλες ειναι Ρουμανα.
        Οταν μεταναστευεις σε μια ξενη χωρα παντα θα εισαι ο μεταναστης ,ο ξενος εκτος κι αν εχουν περασει 40 χρονια και μιλας τελεια σουηδικα, χωρις ελληνικη προφορα. Αν εχεις καλη συμπεριφορα στους ντοπιους και εισαι ευγενικος ,σεβαστικος ,οσο προκατελλειμενοι και αν ειναι οταν σε γνωρισουν θα αλλαξουν γνωμη,θα σε συμπαθησουν, οχι ομως οτι δε θα σε περιμενουν στη γωνια για να πουν σε μια στραβη "Τι περιμενες απο εναν ελληνα?" οπως στην Ελλαδα λεμε " Εμ αλβανος ειναι τι περιμενεις"
        κτλ.
        Πρεπει να ειμαστε προσγειωμενοι και να ξερουμε οτι θα ειμαστε παντα "οι μεταναστες" και να προσεχουμε να μη δινουμε δικαιωματα, οπωσδηποτε δεν περιμενουμε να μας λατρεψουν αλλα να μας "ανεχονται" με σεβασμο που θα εχουμε κερδισει.
        Το αν θα κανουμε φιλους εξαρταται πιστευω απο την ιδιοσυγκρασια του καθενος, αν π.χ εισαι δυσκολος και κλειστος χαρακτηρας και ακομη και στη χωρα σου κανεις δυσκολα φιλιες ε αυτο δε θα αλλαξει στη σουηδια εννοειται.
        Εγω προσωπικα δεν περιμενω να γινω σουηδεζα αλλα τα παιδια μου και τα παιδια των παιδιων μου (παω μακρια ε? ) σιγουρα θα αφομοιωθουν καλυτερα και ευχομαι καποτε να με ευχαριστουν για αυτη την αποφαση μου,το βλεπω σαν επενδυση για το μελλον δηλαδη, ισως κανω λαθος ,θα δειξει ο χρονος.
        Εχω κι αλλα να πω αλλα θα με βριζεται για το τεραστιο μηνυμα

        Υ.Γ οταν εισαι μια 6μελης οικογενεια που ζει με 800 (μερικες φορες λιγοτερα) το μηνα ,το τελευταιο που σε νοιαζει ειναι ο ρατσισμος και το αν μεθανε οι σουηδοι η οχι ,αλλα καλο ειναι να λεγεται για τα νεα παιδια που κυκλοφορουν περισσοτερο εξω και αυτο ισως ειναι σημαντικο για αυτους.

        Υ.Γ2 Αυτο με το ποδηλατο το σκεφτομαι κι εγω ,γυμναζεσαι και πας και πιο γρηγορα στον προορισμο σου,δε θελεις διπλωμα και δεν εχει εξοδα
        ΖΗΤΩ Η ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ !!


        Κ αν έχεις παιδιά σε νοιάζει αν μεθάνε οι σουηδοί γιατί είναι ενα ζήτημα της κοινωνίας στην οποία θα μεγαλώσουν τα παιδιά σου.

        Αλλα αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί να μας "ανέχονται" οι σουηδοί? Επειδή δε γεννηθήκαμε εδώ κ δε μιλάμε τη γλώσσα τους? Το κριτήριο για να σε αποδεχτεί η χώρα είναι οικονομικό ...αν πληρώνεις φόρο μπαίνεις στο σύστημα. Απο κει κ πέρα η γη ανήκει σε όλους μας!

        Comment


          Εχουμε ρατσισμο στην Ελλαδα (δεν ξερω για τη Σουηδια αλλα πιθανον κι εκει) οχι μονο με τους αλλοδαπους αλλα και με τους χοντρους,ασχημους,ηλικιωμενους,κοντους,αναπηρους κτλ
          Ζουμε με τον ρατσισμο δηλαδη,σαν λαος ειμαστε εξοικιωμενοι.
          Ειναι ψεματα οτι αλλιως εξυπηρετουν μια ομορφη νεα κοπελα σε μια δημοσια υπηρεσια και αλλιως μια ασχημη π.χ μεσηλικας?
          Για να μην μιλησουμε για ευκαιριες εργασιας..
          Γιατι μας χαλαει λοιπον ο μεταναστευτικος ρατσισμος προς εμας?
          Αφου τον ζουμε σε ολα τα αλλα καθημερινα ,και αν οχι προς εμας, το βλεπουμε, και μερικοι ισως το κανουμε, προς τους αλλους.
          Οι αλβανοι που εχουν υποστει τοσα εδω τι επρεπε να κανουν αφου ειχαν απολυτη αναγκη απο επιβιωση ?
          Οταν λοιπον τιθεται θεμα επιβιωσης ο ρατσισμος ερχεται τελευταιος.
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            Originally posted by Swethess View Post
            Κ αν έχεις παιδιά σε νοιάζει αν μεθάνε οι σουηδοί γιατί είναι ενα ζήτημα της κοινωνίας στην οποία θα μεγαλώσουν τα παιδιά σου.

            Αλλα αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί να μας "ανέχονται" οι σουηδοί? Επειδή δε γεννηθήκαμε εδώ κ δε μιλάμε τη γλώσσα τους? Το κριτήριο για να σε αποδεχτεί η χώρα είναι οικονομικό ...αν πληρώνεις φόρο μπαίνεις στο σύστημα. Απο κει κ πέρα η γη ανήκει σε όλους μας!

            Εχεις δικιο για τα παιδια αλλα δεν μπορεις να τα προφυλαξεις απο ολα, ναρκωτικα κτλ, τελεια χωρα οπως ειπαμε δεν υπαρχει.
            Το "ανεχονται" οπως ειδες ειναι σε εισαγωγικα γιατι για μερικους σουηδους μπορει να ειναι ετσι για μερικους αλλους οχι.
            Συμφωνω η γη ανηκει σε ολους ,οπως εχω ξαναπει οπου γης πατρις,αλλα δεν το βλεπουν ολοι ετσι δυστυχως και πρεπει να εχουμε ολα τα ενδεχομενα στο μυαλο μας, να ειμαστε προετοιμασμενοι δηλαδη.
            Μπορει καποιον (οχι εμενα οπως καταλαβες) να τον χαλαει αυτο,να μην το ξερει?
            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

            Comment


              Οσο για το οτι μεθανε οι σουηδοι , για πειτε μου οι ελληνες δεν μεθανε δεν πινουν ??? Εξαλλου ολοι ανθρωποι ειμαστε κανεις δεν ειναι τελειος....

              Στην σουηδια αλλα και σε οποια χωρα μεταναστευουμε γερμανια αυστραλια η οπου αλλου , ειμαστε ξενοι ...Βρισκομαστε σε μια ξενη χωρα που μας φιλοξενει και μας βοηθαει να ξεκινησουμε την ζωη μας απο την αρχη !!!

              Πρεπει να σεβομαστε τους νομους και τις συνηθειες της χωρας , να ειμαστε ευγενικοι με τους ανθρωπους ...και ολα ερχονται μετα μονα τους !!!!!

              Αν καποιος ειναι αρνητικος ως προς την καινουργια κοινωνια που βρισκεται , και ολα του ξυνιζουν , τοτε ξυνιλα και αρνητισμο θα εισπραξει .....
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by ευανθια View Post
                Οσο για το οτι μεθανε πο σουηδοι , για πειτε μου οι ελληνες δεν μεθανε δεν πινουν ??? Εξαλλου ολοι ανθρωποι ειμαστε κανεις δεν ειναι τελειος....

                Στην σουηδια αλλα και σε οποια χωρα μεταναστευουμε γερμανια αυστραλια η οπου αλλου , ειμαστε ξενοι ...Βρισκομαστε σε μια ξενη χωρα που μας φιλοξενει και μας βοηθαει να ξεκινησουμε την ζωη μας απο την αρχη !!!

                Πρεπει να σεβομαστε τους νομους και τις συνηθειες της χωρας , να ειμαστε ευγενικοι με τους ανθρωπους ...και ολα ερχονται μετα μονα τους !!!!!

                Αν καποιος ειναι αρνητικος ως προς την καινουργια κοινωνια που βρισκεται , και ολα του ξυνιζουν , τοτε ξυνιλα και αρνητισμο θα εισπραξει .....

                Συμφωνω 1000 τα εκατο Ευανθια, παιζει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ με τη διαθεση πας εκει που πας και ποσο θετικος εισαι, και μενα με χαλαει οταν ακουω μεταναστες στην Ελλαδα να βριζουν την Ελλαδα και τους ελληνες και σκεφτομαι αφου δεν του αρεσει γιατι δεν παει στη χωρα του?
                Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                Comment


                  maria-8 ειναι πολυ σωστα αυτα που γραφεις.
                  Οταν αντιμετωπιζεις ρατσιστικη συμπεριφορα,να τους γραφεις κανονικα.Επισης με την πρωτη ευκαιρια να τους λες,οτι υπαρχουν πολλοι μεταναστες στην Ελλαδα απο την ΕΕ (Αγγλια-Σουηδια-Γερμανια κλπ) που δουλευουν σε ξενοδοχεια στα νησια,ξεναγοι,σερβιτοροι κλπ.

                  Οπως δουλευουμε εμεις εξω,δουλευουν και αυτοι σε εμας.Μαλιστα τους φερονται αψογα οι Ελληνες.Ακομα και σαν πελατης αν πας και σου ερθει η Ολλανδεζα σερβιτορα,της μιλας αγγλικα,γιατι πολλοι δεν ξερουν λεξη ελληνικα.
                  Με ειχε κανει εξαλο το γεγονος,οτι καπου στην Γερμανια ρατσιστες χτυπησανε τα γκαρσονια ενος ελληνικου ρεστοραν.Να ξερανε μονο,ποσοι Γερμανοι εχουν ανοιξει μπαρακια και μαγαζακια στα ελληνικα νησια!

                  Comment


                    Originally posted by takis35 View Post
                    Σε πληρωνουν ενα συμβολικο ποσο 300 ευρω τον μηνα για να κανεις τα μαθηματα,που βεβαια δεν ειναι αρκετα για να ζησεις με 300 ευρω τον μηνα.Το οφελος για το Σουηδικο κρατος ειναι πολυ μεγαλυτερο,οταν ο μεταναστης παιρνει μεν το 300ρι,αλλα ξοδευει πολυ περισσοτερα απο το κομποδεμα του που εχει φερει απο την χωρα του.Ειναι εσοδα αυτα για την χωρα οπως ειναι για την Ελλαδα τα χρηματα που ξοδευουν οι τουριστες.
                    Eιναι δε και αφελες,να καμαρωνεις οτι παιρνεις 300 ευρω τον μηνα απο το Σουηδικο κρατος,οταν ξοδευεις απο την τσεπη σου τουλαχιστον 1500 ευρω τον μηνα για να ζησεις.
                    Ρε φίλε, εσύ μάλλον είσαι ο αφελής της υπόθεσης ( δεν μου επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω την έκφραση που έχεις στο μυαλό σου ). Το να παίρνεις έστω και 300 ευρώ, ενώ δουλεύεις παράλληλα και μία πρωινή ή απογευματινή εργασία, σου φαίνονται λίγα ??. Εσύ δηλαδή πόσα παίρνεις εκεί που βρίσκεσαι ( Γιατί δεν σε κόβω να είσαι Σουηδία. Γιατί για να είσαι εδώ πρέπει να έχεις τσαμπουκά, κάτι που απο τις υπεκφυγές σου δεν δείχνει να το έχεις. Δείχνεις κάτι σαν το "Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 χρόνια κοσκινίζει " ) . Έχεις την εντύπωση πως στη Σουηδία ήρθαμε για τουρισμό ?? Ήρθαμε να πάρουμε 300 και να χαλάσουμε 1.500 ? Μα καλά για τόσο χαζούς μας περνάς ? Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλώτρια ?? και καλά αυτό το 1.500 πως το βγάζεις ? Χαλάς δηλαδή 13.500 κορώνες μόνος σου ?? Ακριβό αγοράκι μού είσαι

                    Η μαμά σου και ο μπαμπάς σου σου δίνουν πιο πολλά να περνάς το Σαββατοκύριακό σου. Γιατί αν δούλευες ( όχι το κόσμο, σε εργασία ) θα καταλάβαινες ότι αν έχεις @@ μπορείς να ζήσεις και με λιγότερα.

                    Ξαναδιάβασε λίγο αυτό που έγραψα " Περι αριθμολογίας " στο



                    και μου ξαναλές για 1.500 ευρώ και αν δε σου φτάνουν.

                    Τώρα όσο για το..

                    3.Ειναι ενα θεμα πολιτισμου,αυτο το οτι οι Σουηδοι πλενουν σε κοινοχρηστα πλυντηρια στα υπογεια των σπιτιων,ο καθενας εκει που επλενε τα ρουχα του ο αλλος!!!!
                    Να το ακουγα οτι γινονταν αυτο σε Αφρικανικα χωρια....ενταξει,το κανουν για να μην πλενουν οι γυναικες στο ποταμι και ταλαιπωρουντε,αλλα να ακους οτι γινεται σε Ευρωπαικο κρατος,ειναι λιγο περιεργο.
                    μπορείς να αγοράσεις πλυντήριο ή και σκάφη αν σε βολεύει το "καλύτερα στο χέρι". Μπορείς και να μην πλένεις τα ρούχα σου. Μπορείς και να αγοράζεις καινούργια ρούχα κάθε φορά που τα προηγούμενα λερώνονται ( ναι έτσι δε θα σου φτάσουν τα 1.500 ).

                    Όμως Τάκη κάνε μας τη χάρη και πήγαινε να παίξεις με κάτι ποιό προσωπικό δικό σου, ώσπου να μεγαλώσεις, γιατί εδώ είμαστε σοβαροί ανθρωποι και μιλάμε για σοβαρά πράγματα. Για πράγματα ζωής. Γιατί Τάκη... αν το 35 δηλώνει την ηλικία σου και είσαι στην Αθήνα, τότε είμαι πολύ τυχερός που σε άφησα πίσω.

                    Comment


                      Originally posted by takis35 View Post
                      Σε πληρωνουν ενα συμβολικο ποσο 300 ευρω τον μηνα για να κανεις τα μαθηματα,που βεβαια δεν ειναι αρκετα για να ζησεις με 300 ευρω τον μηνα.Το οφελος για το Σουηδικο κρατος ειναι πολυ μεγαλυτερο,οταν ο μεταναστης παιρνει μεν το 300ρι,αλλα ξοδευει πολυ περισσοτερα απο το κομποδεμα του που εχει φερει απο την χωρα του.Ειναι εσοδα αυτα για την χωρα οπως ειναι για την Ελλαδα τα χρηματα που ξοδευουν οι τουριστες.
                      Eιναι δε και αφελες,να καμαρωνεις οτι παιρνεις 300 ευρω τον μηνα απο το Σουηδικο κρατος,οταν ξοδευεις απο την τσεπη σου τουλαχιστον 1500 ευρω τον μηνα για να ζησεις.
                      Από που σε πληρώνουν 300 ευρώ το μήνα Τάκη? Εγώ είμαι 7 μήνες εδώ και 5,5 μήνες SFI και δεν έχω πάρει μία κορώνα!
                      Παιδιά αν δεν γνωρίζεται κάτι μην ποσταρετε.
                      Υπάρχει ένα βοήθημα που θα πάρει όποιος καταφέρει και τελειώσει το SFI μέσα σε 15 μήνες. Το βοήθημα αυτό α) δεν μπορει να είναι συνολικά πάνω από 12000 κορωνες και β) έχει την εξής διαβάθμηση:
                      1) Αν τελειώσεις το επίπεδο b τότε παίρνεις 6000 κορώνες
                      2) αν τελειώσεις το επίπεδο c τότε παίρνεις 8000 κορώνες και
                      3) αν τελειώσεις το επίπεδο d τότε παίρνεις 12000 κορώνες.
                      Αν έχεις ξεκινήσει το SFI μετά την 1 Ιουλίου του 2010 και έχεις έρθει στη Σουηδία μετά την ίδια ημερομηνία, για τα ποσά αυτά δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις φόρο.

                      Αυτά είναι τα χρήματα του SFI.
                      Για περισσότερες πληροφορίες στο : http://www.stockholm.se/PageFiles/209215/Engelska.pdf


                      Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                      Comment


                        Skonto georgeman τσαμπα χτυπιεστε ειναι το γνωστο ατομο ....

                        Ο μονος του σκοπος ειναι να χαλασει το φορουμ μην απαντατε
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Originally posted by adespotos View Post
                          Σπύρο, μπορείς να μου πεις εσύ με πόσες ώρες δουλειάς τη μέρα πήρες το νούμερο;
                          .
                          Καλημέρα. Ο πρώτος εργοδότης στον οποίο πήγα, αλλά δεν συνέχισα τη συνεργασία μαζί του, μου είχε δώσει χαρτί πρόσληψης, 8ώρου, μόνιμου, με 145 κορώνες την ώρα μικτά.

                          Τα 3ωρα ανήκουν σε άλλο εργοδότη ( απο 2 που δουλεύω ταυτόχρονα τώρα ).

                          Σπύρος

                          Comment


                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Skonto georgeman τσαμπα χτυπιεστε ειναι το γνωστο ατομο ....

                            Ο μονος του σκοπος ειναι να χαλασει το φορουμ μην απαντατε
                            Ευανθία καλημέρα.

                            Επειδή οπως λένε η αλήθεια φαίνεται στα παραδείγματα, αυτό που καταφέρνει ο εν λόγω κύριος είναι απλά να δυναμώνει τη φωνή μας και το πείσμα μας.

                            Τελικά με όλα αυτά που λέει καταφέρνει το αντίθετο απο αυτό που προσπαθεί και τον ευχαριστούμε για αυτό. Βέβαια επειδή ταυτόχρονα τον έχουμε βαρεθεί όλοι μας, καλό θα ήταν να πάει στα τσακίδια και να μας αφήσει στην ησυχία μας. Και αυτό το λέω σαν απλό μέλος του φόρουμ, μιάς και δεν έχω την εξουσιοδότηση ούτε για μπάμ ούτε για σπάμ, που άλλωστε ούτε και αυτά τον πιάνουν.

                            Ο τύπος πρέπει να είναι πραγματικά πολύ άρρωστος. Και το ότι χρησιμοποιεί τόσα διαφορετικά ονόματα για να επιβιώσει εδώ μέσα που όλοι τον βρίζουμε ( φαντάσου τι βρίσιμο πρέπει να τρώει στον πραγματικό κόσμο έξω ) δείχνει το μέγεθος της αρρώστιας του. Σίγουρα χρειάζεται γιατρό, ψυχολόγο ή ψυχίατρο καλύτερα.

                            Όλγα... !!! Κάποιος σε χρειάζεται.

                            Σπύρος

                            Comment


                              Originally posted by skonto View Post
                              Ευανθία καλημέρα.

                              Επειδή οπως λένε η αλήθεια φαίνεται στα παραδείγματα, αυτό που καταφέρνει ο εν λόγω κύριος είναι απλά να δυναμώνει τη φωνή μας και το πείσμα μας.

                              Τελικά με όλα αυτά που λέει καταφέρνει το αντίθετο απο αυτό που προσπαθεί και τον ευχαριστούμε για αυτό. Βέβαια επειδή ταυτόχρονα τον έχουμε βαρεθεί όλοι μας, καλό θα ήταν να πάει στα τσακίδια και να μας αφήσει στην ησυχία μας. Και αυτό το λέω σαν απλό μέλος του φόρουμ, μιάς και δεν έχω την εξουσιοδότηση ούτε για μπάμ ούτε για σπάμ, που άλλωστε ούτε και αυτά τον πιάνουν.

                              Ο τύπος πρέπει να είναι πραγματικά πολύ άρρωστος. Και το ότι χρησιμοποιεί τόσα διαφορετικά ονόματα για να επιβιώσει εδώ μέσα που όλοι τον βρίζουμε ( φαντάσου τι βρίσιμο πρέπει να τρώει στον πραγματικό κόσμο έξω ) δείχνει το μέγεθος της αρρώστιας του. Σίγουρα χρειάζεται γιατρό, ψυχολόγο ή ψυχίατρο καλύτερα.

                              Όλγα... !!! Κάποιος σε χρειάζεται.

                              Σπύρος
                              Καλημερα Σπυρο !!!!!!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                Ευανθία, antogeor, Georgeman... και όλα τα άλλα παιδιά !!! άν δεν είχα ακούσει εσάς , αλλά είχα ακούσει κάτι Τάκιδες , τώρα θα ήμουν στην Ελλάδα και θα πάλευα σαν Δόν Κιχώτης με τους ανεμόμυλους της κυβέρνησης να επιβιώσω.

                                Έχω έρθει Σουηδία και σε λίγο καιρό θα φέρω και την υπόλοιπη οικογένειά μου εδώ για να γλυτώσουν.

                                Όποτε μου δίνεται η ευκαιρία θα το λέω ξανά και ξανά δημόσια.

                                Σας ευχαριστώ

                                Σπύρος

                                Comment

                                Working...
                                X