Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Για σας παιδεία,

    Τις τελευταίες ημέρες ψάχνω για σπίτι/δωμάτιο και έχω στήλει αρκετά e-mails. Μού έχουν απαντήσειγια ένα δωμάτιο στην οδό Hogbergsgatan 05, Stockholm, με 3200 Kr. Ανταλλάξαμε e-mail και μου είπε ότι δέχεται να μου νοικιάσει το σπίτι (δεύτερο χέρι).
    Όταν τον ρώτησα τι πρέπει να κάνω, μου είπε ότι θα πρέπει να συμπληρώσω μία rental application form την οποία θα στείλει στον ιδιοκτήτη και όταν αυτή εγκριθεί τότε να καταθέσω σαν εγγύηση 250 ευρώ.

    Από την εμπειρία σας με τέτοια θέματα, πως σας φαίνεται η όλη διαδικασία. Έχω μια υποψία ότι είναι απάτη αλλά μίας και δεν είμαι στη Σουηδία δεν μπορώ να κρίνω με ασφάλεια.

    Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη

    Comment


      #17
      Originally posted by gtseng View Post
      Για σας παιδεία,

      Τις τελευταίες ημέρες ψάχνω για σπίτι/δωμάτιο και έχω στήλει αρκετά e-mails. Μού έχουν απαντήσειγια ένα δωμάτιο στην οδό Hogbergsgatan 05, Stockholm, με 3200 Kr. Ανταλλάξαμε e-mail και μου είπε ότι δέχεται να μου νοικιάσει το σπίτι (δεύτερο χέρι).
      Όταν τον ρώτησα τι πρέπει να κάνω, μου είπε ότι θα πρέπει να συμπληρώσω μία rental application form την οποία θα στείλει στον ιδιοκτήτη και όταν αυτή εγκριθεί τότε να καταθέσω σαν εγγύηση 250 ευρώ.

      Από την εμπειρία σας με τέτοια θέματα, πως σας φαίνεται η όλη διαδικασία. Έχω μια υποψία ότι είναι απάτη αλλά μίας και δεν είμαι στη Σουηδία δεν μπορώ να κρίνω με ασφάλεια.

      Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη
      Εγω θα σε συμβουλευα να μην στειλεις καθολου λεφτα απο ελλαδα. Αν ξερεις ακριβως την ημερομηνια αφιξης σου στην σουηδια ,να κανονισεις ραντεβου να δεις τα υποψηφια σπιτια και τοτε μονο απο κοντα να δωσεις χρηματα αφου δεις τον ιδιοκτητη , το σπιτι και παρεις κλειδια χερι με χερι.
      Κυκλοφορουν απατεωνες και πολλοι την εχουν πατησει.
      Γνωμη μου ειναι να μην το ρισκαρεις ! Εκτος αν εχεις καποιο γνωστο η φιλο που μπορει να σε βοηθησει και να κινηθει για σενα μεχρι να ερθεις.
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #18
        η "μετά-personnummer" εποχή

        Έχουν γραφτεί πολλά για τις διαδικασίες που χρειάζεται να κάνει κάποιος για να αποκτήσει τον προσωπικό αριθμό αλλα δε θυμάμαι να έχει γραφτεί τι γίνεται μετά την απόκτησή του γι'αυτό θα γράψω τα πιο βασικά.

        Λοιπόν, έχοντας τον αριθμό έχετε δικαίωμα να ξεκινήσετε σουηδικά στο sfi με μαθήματα πρωινά, απογευματινά ή εξ αποστάσεως. Πληροφορίες θα βρείτε εδώ Swedish for immigrants - stockholm.se. Υπάρχει κ το sfa δηλαδή το academic το οποίο είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες συγκεκριμένων επαγγελμάτων Swedish for trained professionals - stockholm.se.

        Επίσης, θα πρέπει να ανοίξετε λογαριασμό τραπέζης τουλάχιστον για το μισθό σας, αλλα πρώτα πρέπει να βγάλετε ταυτότητα η οποία κοστίζει 400κρ. Η κατάθεση γίνεται σε συγκεκριμένο λογαριασμό κ ύστερα με την απόδειξη κ το διαβατήριο πηγαίνετε στο αντίστοιχο γραφείο. Χρειάζονται κ κάποια άλλα πραγματάκια, πληροφορίες εδώ Villkor f).

        Μπορείτε να μπείτε κ σε σειρά για σπίτι του δήμου μέσα απο αυτή τη σελίδα Stockholms stads bostadsfφrmedling AB - F. Μετά την ηλεκτρονική εγγραφή θα σας ειδοποιήσουν για την ετήσια συνδρομή, γύρω στις 225κρ.

        Αλλα πριν απο ολα νομίζω οτι προέχει το Migrationsverket για να πάρετε την άδεια παραμονής.
        Αυτά κ καλή τύχη σε όλους!

        Comment


          #19
          Για σας παιδιά,
          Μήπως ξέρεται που μπορώ να βρω χάρτες με τα δρομολόγια των λεωφορείων , των τραμ, και του προαστιακού. Το μόνο που έχω βρει είναι o χάρτης από το Τ-Bana?

          Comment


            #20
            Originally posted by gtseng View Post
            Για σας παιδιά,
            Μήπως ξέρεται που μπορώ να βρω χάρτες με τα δρομολόγια των λεωφορείων , των τραμ, και του προαστιακού. Το μόνο που έχω βρει είναι o χάρτης από το Τ-Bana?

            Kartor – AB Storstockholms Lokaltrafik

            Comment


              #21
              άρθρο από το LOCAL

              Learn Swedish or English with Better Business International (Intercultural training)

              A language is not only words and grammar, your cultural background affects your way of expressing yourself and your interpretation and understanding of others. Combine your language training with an increased awareness of intercultural communication to reduce the risk of misunderstandings.

              Comment


                #22
                Originally posted by ευανθια View Post
                Καλωσορισες Σωκρατη και εσυ στην παρεα μας !!

                Τα πραγματα για εσας πρεπει να ειναι πιο ευκολα αφου η γυναικα σου εχει σουηδικη υπηκοοτητα.
                1) Τα διαβατηρια χρειαζονται για εσας .Για τα παιδια αν ειναι 12 χρονων νομιζω πρεπει να βγαλουν διαβατηριο. Μπορειτε να ρωτησετε στην αστυνομια στο ειδικο γραφειο διαβατηριων για να σας πουν ακριβως σε ποια ηλικια βγαζουν τα παιδια διαβατηριο ! Ο γιος μου 12 χρονων χριεαστηκε διαβατηριο.
                Πρεπει οπωσδηποτε να εχετε μαζι σας για την εφορια της σουηδιας πιστοποιητικο γαμου , και ληξιαρχικες πραξεις γεννησεως των παιδιων ,μεταφρασμενα αν ειναι δυνατον , αλλα να εχετε μαζι σας και τα πρωτοτυπα. Και φυσικα απαραιτητα και τα διαβατηρια.

                2) Την διαδικασια με την γυναικα σου που ηδη εχει προσωπικο αριθμο και τι πρεπει να κανει ακριβως για να τον ενεργοποιησει δεν ξερω . Οπως επισης δεν ξερω την διαδικασια πως γινεται αν ανεβετε πρωτα εσυ και υστερα η υπολοιπη οικογενεια.

                Εμεις ηρθαμε ολοι μαζι οικογενειακως.
                Μπορει η γυναικα σου η εσυ να παρετε τηλεφωνο κατευθειαν στο skatteverket και να ρωτησετε τιυχον αποριες σας και τι πρεπει να κανετε για να ειστε σιγουροι !! Στο λεω αυτο γιατι αρκετα συχνα κανουν αλλαγες !!
                ευανθια ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!

                Comment


                  #23
                  Καλημέρα σε όλες και όλους,

                  Επικοινώνησα με το skatteverket για personnummer και μου είπαν ότι εάν πρόκειται να μείνω για λιγότερο από ένα χρόνο στη Σουηδία τότε θα βγάλω έναν άλλο αριθμό «co-ordination number (Samordningsnummer)». Ξέρεται τι παίζει με αυτό?
                  Εγώ δουλεύω με συμβόλαιο με την εταιρία το οποίο ανανεώνεται. Το αρχικό διάστημα του συμβολαίου είναι 4 μήνες (το οποίο έχω και στα χέρια μου).
                  Εάν βγάλω «Samordningsnummer» μετά εάν γίνει η ανανέωση του συμβολαίου θα μπορώ να βγάλω «personnummer»?

                  Επίσης για δήλωση μόνιμης κατοικίας μπορώ να δηλώσω την κατοικία ενός φίλου μέχρι να νοικιάσω δικό μου σπίτι (για να επιταχύνω λίγο τις διαδικασίες)?

                  Comment


                    #24
                    Καλησπέρα.

                    Ενδιαφέρομαι για να μεταναστεύσω στην Σουηδία και θα ήθελα να μου πείτε το τηλέφωνο καθηγήτριας για ιδιαίτερα μαθήματα στην Θεσσαλονίκη.
                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by henrikleonidas View Post
                      Καλησπέρα.

                      Ενδιαφέρομαι για να μεταναστεύσω στην Σουηδία και θα ήθελα να μου πείτε το τηλέφωνο καθηγήτριας για ιδιαίτερα μαθήματα στην Θεσσαλονίκη.
                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                      Καλώς ήλθες στη Σουηδική παρέα!
                      Σου έχω στείλει προσωπικο μήνυμα με αυτό που ζητάς.
                      Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

                      Comment


                        #26
                        καλησπέρα...
                        επιτέλους τελείωσα και τα διάβασα όλα..ελπίζω όσο γράφω να μην βγούνε και αλλα..xaxaxa
                        ας γράψω λοιπόν και εγώ την ιστοριούλα μου να γεμίσω 1 σελιδούλα(sorry)..
                        είχα γράψει και πιο παλιά..

                        όταν επέστρεψα λοιπόν από τις σπουδές μου στην πληροφορική,σε 1 χωριό(1 χαρά πόλη ήταν αλλά οι άνθρωποι το έκαναν έτσι) με κάτι καθηγητές όπου όλοι ήταν τόσο τέλειοι στις δουλειές τους στο εξωτερικό με τρελή καριέρα και πτυχία(ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως γίνετε να βγάλεις καθαρό 5 στο πτυχίο σου),που τελικά δεν άντεξαν την τελειότητα τους εκεί και τους έστειλαν να μας κάνουν μάθημα και αν δεν ψήφιζες ή δεν έτρεχες για το κόμμα που υποστήριζαν δεν σε πέρναγαν(στις μαθητικές εκλογές.γιατί στην ελλάδα,ακόμα και στις μαθητικές εκλογές παίζονται πολλά παιχνίδια)(το χιλιομετάνειωσα.αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα,ούτε καν που θα έμπαινα στην διαδικασία να δώσω πανελλήνιες,θα πήγαινα κατευθείαν έξω),ήθελα να κάνω 1 μεταπτυχιακό και ανακάλυψα ότι στην Σουηδία,Φιλανδία και Δανία (αν θυμάμαι καλά) είναι δωρεάν τα μεταπτυχιακά..
                        είδα μερικές φωτογραφίες,διάβασα αρκετά forum και αποφάσισα Σουηδία..
                        Έστειλα τα χαρτιά μου,αλλα όταν βγήκαν τα αποτελέσματα δεν με είχαν δεχτεί(δεν έχω ακόμα όλες τις προϋποθέσεις,αλλά είπα να κάνω 1 προσπάθεια.).
                        το θέμα είναι ότι γλυκάθηκα με την όλη ιδέα και απογοητεύτικα γενικά με το τι γίνετε εδώ.Όπως και πολλοί γνωστοί μου,αλλά κανένας δεν το παίρνει απόφαση.
                        είμαι 23 χρονων και από εκεί που δεν είχα ασχοληθεί ούτε για 1 λεπτό με την πολιτική και στις 8 έκλεινα την τηλεόραση για να μην βλέπω ειδήσεις, ξαφνικά ξέρω τα πάντα και πηγαίνω από κανάλι σε κανάλι και από forum σε forum για να μάθω όσο πιο πολλά μπορώ..
                        μένω αθηνα και το βραδυ γυρνάω νωρίς στο σπίτι γιατί φοβάμαι να βγω έξω.(τον πατέρα μου του πήρανε τα λεφτά μέσα από την τσέπη του-όλοι έχουμε ζήσει 1 παρόμοια η σκηνή ή έχουμε ακούσει-χωρίς να πιστεύω ότι δεν υπάρχουν τέτοια περιστατικά έξω,απλά θέλω να ελπίζω σε μικρότερο βαθμό) έχω σιχαθεί την όλη κατάσταση.μας περνάνε για χαζούς.
                        δεν κρίνω κανέναν,άλλωστε η νοοτροπία μας φταίει για όλα.
                        δεν μπήκα στην διαδικασία να στείλω ούτε 1 βιογραφικό στην ελλάδα(δεν έχω καν βιογραφικό στα ελληνικά,μονο στα αγγλικά).

                        αποφάσισα λοιπόν να πάω έξω για δουλειά αρχικά και όταν έχω όλα μου τα χαρτιά να κάνω και το μεταπτυχιακό μου..
                        κάθε πρωί ξυπνάω και στέλνω καμια 10 αριά βιογραφικά σε δουλειές στις σελίδες που έχουμε πει9 πάνω στον τομέα μου,που έχω πιθανότητες ή που ούτε κατά διάνοια δεν θα με έπαιρναν(ποτε δεν ξέρεις-φαντάζομαι γέλιο που θα έχουν ρίξει).μέχρι στιγμής έχω 23 αρνητικές απαντήσεις και η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει λίγο να απογοητεύομαι.απλά η πληροφορική είναι 1 επάγγελμα με ζήτηση και δεν χρειάζεται και τόσο την γλώσσα και μου κάνει εντύπωση που δεν έχω έστω και 1 θετική απάντηση(όχι πως έχω τα προσόντα.έχω μηδενική προϋπηρεσία και βασική εκπαίδευση,αλλα στέλνω σε δουλειές που ζητάνε τέτοια άτομα "junior..."). :(
                        δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για μαθήματα Σουηδικών και έτσι κατεβάζω από το internet και ακούω mp3 μαθήματα στο δρόμο και διαβάζω μονη μου,πράγμα καθόλου εύκολο..

                        μου αρέσει πολύ η ελλάδα,αλλα το θεωρώ κοροϊδία να δουλεύω για 200 E ώστε να μπορέσω κάποια στιγμή στα 4 χρονια να μαζέψω 50 E να πάω 1 μέρα διακοπές,ενώ μπορώ να δουλεύω σαν άνθρωπος και να έρχομαι για 1 μηνα διακοπές και να χαίρομαι τον ήλιο και τα νησιά τις..
                        τώρα έχω το σουηδικό όνειρο (όπως το λέω),να δουλέψω αρκετά και κάποια στιγμή,να πάρω το δικό μου σπίτι μπροστά σε 1 λίμνη(γιατί έβλεπα κάτι τέτοια σπίτια και ήταν όλα τόσο γραφικά απο έξω,ενώ μέσα λες και ήταν από διαφήμιση του ΙΚΕΑ),να έχω 1 labrador,να πηγαίνουμε μαζί για τρέξιμο,να έχω τις παρέες μου,το σπίτι μου να είναι γεμάτο gadgetakia και τον χειμώνα να βλέπω το βόρειο σέλας(βεβαια λογικά στην αρχή θα μένω σε κάποιο μικρό σπιτάκι με άλλους 10 και θα δουλεύω όλη μέρα-δεν τρέφω αυταπάτες,αλλα μικρή είμαι ακόμα).
                        σκεφτόμουν να ανεβώ το καλοκαίρι για 1 αναγνωριστικό ταξίδι,αλλα μεταξύ μας,αν ανεβώ και έχω κάνει ήδη το βήμα,δεν νομίζω να γυρίσω έτσι εύκολα χωρίς να το παλέψω..φτάνει όμως το μελόδραμα του Βασιλάκι Καΐλα.

                        οπότε,αφού λοιπόν διάβασα τα πάντα και κράτησα κάποιες σημειώσεις(για να μην ρωτάω τα ίδια),έχω κάποιες απορίες και παρατηρήσεις που θα εκτιμούσα αν προσπαθούσατε να με βοηθήσετε.παρεπιπτόντως δεν έχω ταξιδέψει ποτε μου με αεροπλάνο και σκέφτομαι να ανέβω για 1αναγνωριστικό ταξίδι περίπου τον Ιούλιο.

                        1*αν έχει ακούσει κάποιος κάτι για κάποια θέση πληροφορικής,θα το εκτιμούσα πολύ αν μου το έλεγε.Αν και δεν έχω πρόβλημα και για σερβιτόρα.
                        2*σαν περιοχή(δεν ξέρω γιατί) μου έχει κολλήσει το linkoping.είναι καλή περιοχή??
                        3*μπορώ να κάνω αίτηση για personal number μέσω internet ώστε να τρέχει η διαδικασία μέχρι να ανεβώ?
                        4*έχω διαβάσει ότι το κόστος ζωής είναι παρόμοιο με τις ελλάδας,θα μπορούσε κάποιος να πει 1 σελίδα σούπερ market η κάποιο φαρμακείο(όπως έχουμε και εμείς εδώ κάποιες) ώστε να δούμε ενδεικτικά κάποιες τιμές και προϊόντα που υπάρχουν εκεί??η φορολογία είναι μεγάλη??
                        5*πληροφοριακά-ρώτησα στην τράπεζα κύπρου (εκεί έτυχε,αλλα θα ρωτήσω και σε άλλες) και μου είπαν ότι μπορώ να ανοίξω 1 λογαριασμό και με την κάρτα να σηκώνω λεφτά εκεί με χρέωση 3Ε ανεξαρτήτως ποσού,αλλα για απευθείας αγορές με την κάρτα δεν πληρώνεις τίποτα.δεν χρειάζεσαι number για αυτό,αλλα χρειάζεσαι για να στείλεις εσύ λεφτά.σηκώνεις κατευθείαν κορόνες,κάνει αυτόματα την αλλαγή.
                        6*από το αεροδρόμιο τι προϊόντα περνάνε και τι όχι?κάποια τρόφιμα, φάρμακα(με συνταγή γιατρού ή και όχι),καλληντικά??υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε κάποια??
                        7*η κάρτα διαδρομων,σε κάθε μέρος υπάρχει άλλη??μπορώ να βγάλω 1 και να γυρίσω όλη την Σουηδία?? Γιατί στην αρχή θα ψάχνω για δουλειά παντού.
                        8*έχω την νέα ταυτότητα και το δίπλωμα,αλλα δεν έχω διαβατήριο.έριξα 1 ματια στο υπουργείο και έτσι όπως τα υπολόγισα,μου βγαίνουν γύρω στα 85E για να το βγάλω.πολλά δεν είναι??μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος??(ελπίζω)
                        9*συνηθίζω να ψωνίζω τελευταία μέσω internet(είναι πιο φτηνά).εκτος τα έξοδα αποστολής,υπάρχει κάποιος άλλος επιπλέον φόρος για την χώρα??(αν και αυτό είναι το λιγότερο)
                        10*για να μην χαλάσουμε όλα μας τα λεφτά σε μεταφράσεις,ποια χαρτιά μπορούμε και να μην τα μεταφράσουμε??διάβασα ας πούμε ότι το πιστοποιητικό γεννήσεως,στο μεταφράζουν και εκεί.ξέρετε για αλλα??πτυχίο??όσο πιο λίγα τόσο πιο καλά.
                        αγγλικά έχω το δίπλωμα,αλλα το είχε μεταφράσει και επικυρώσει δικηγόρος για το μεταπτυχιακό..μετράει??
                        11*το παραδέχομαι..κρυώνω παρα πολύ..λογικά για να βγω έξω θα πρέπει να ντυθώ σαν το κρεμμύδι.Να πάρω από εδώ ρούχα η εκεί??που είναι πιο οικονομικά??αν και δεν θέλω να πάρω πολλά πράγματα γιατί θα τραβιέμαι πέρα δώθε στην αρχή.
                        12*υπάρχουν κάποια γραφεία ευρέσεως δουλειάς,έστω επί πληρωμής??είχε πει κάτι ο Σπύρος προς το τέλος αν κατάλαβα καλά.

                        μπορεί οι απορίες μου να είναι λίγο χαζές ή κάποιες να έχουν απαντηθεί και να μην το θυμάμαι,αλλά έχω παρα πολύ άγχος και θα ανεβώ μονη μου επάνω λογικά(το έχω πάρει απόφαση,δεν μπορώ άλλο να περιμένω-όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά),οποτε δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεων.Τουλάχιστον ακόμα και να μην τα καταφέρω,θα λέω ότι απλά ανέβηκα να δω πως είναι και θα έχω προσπαθήσει και μετά θα ξαναπροσπαθήσω.άλλωστε θα ανέβω ξανά μετά για μεταπτυχιακό.Δεν μπορώ να μείνω άλλο εδώ,θέλω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ.
                        Όποιος θέλει,ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα και ας ελπίσουμε για το καλύτερο.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by eleni22 View Post
                          καλησπέρα...
                          επιτέλους τελείωσα και τα διάβασα όλα..ελπίζω όσο γράφω να μην βγούνε και αλλα..xaxaxa
                          ας γράψω λοιπόν και εγώ την ιστοριούλα μου να γεμίσω 1 σελιδούλα(sorry)..
                          είχα γράψει και πιο παλιά..

                          όταν επέστρεψα λοιπόν από τις σπουδές μου στην πληροφορική,σε 1 χωριό(1 χαρά πόλη ήταν αλλά οι άνθρωποι το έκαναν έτσι) με κάτι καθηγητές όπου όλοι ήταν τόσο τέλειοι στις δουλειές τους στο εξωτερικό με τρελή καριέρα και πτυχία(ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως γίνετε να βγάλεις καθαρό 5 στο πτυχίο σου),που τελικά δεν άντεξαν την τελειότητα τους εκεί και τους έστειλαν να μας κάνουν μάθημα και αν δεν ψήφιζες ή δεν έτρεχες για το κόμμα που............................................... ..................
                          Απαντησα μερικα πραγματα με μηνυμα στο προφηλ σου επειδη δεν μπορω να στειλω προσωπικο μηνυμα ακομα...δεν ξερω ομως αν μπορεις να το δεις...

                          Comment


                            #28
                            όταν έλεγα "προσωπικό μήνυμα",εννοούσα για περισσότερη επικοινωνία για όποιον θέλει..
                            ευχαριστώ πολύ πάντως που απάντησες αμέσως και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Περιμένουμε να μας πεις τις εντυπώσεις σου από Σουηδία και τις εμπειρίες σου. (για να μπορέσεις να στείλεις προσωπικό μήνυμα,θα πρέπει να έχεις κάνει περίπου 5 σχόλια αν θυμάμαι καλά.)

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by eleni22 View Post
                              καλησπέρα...
                              2*σαν περιοχή(δεν ξέρω γιατί) μου έχει κολλήσει το linkoping.είναι καλή περιοχή??
                              6*από το αεροδρόμιο τι προϊόντα περνάνε και τι όχι?κάποια τρόφιμα, φάρμακα(με συνταγή γιατρού ή και όχι),καλληντικά??υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε κάποια??
                              11*το παραδέχομαι..κρυώνω παρα πολύ..λογικά για να βγω έξω θα πρέπει να ντυθώ σαν το κρεμμύδι.Να πάρω από εδώ ρούχα η εκεί??
                              Καλησπέρα, Ελένη, καλώς να μας έρθεις!

                              2* Μια χαρά είναι το Λινκιόπινγκ, είναι δίπλα στο Νορρκιόπινγκ που μένω εγώ. Έχει και έναν πολύ ωραίο καθεδρικό ναό. Και βρίσκεις και πολύ ευκολότερα σπίτι.
                              6* Μέσα στη βαλίτσα που δίνεις στις αποσκευές μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις (εκτός από εκρηκτικά και τέτοια φυσικά). Η χειραποσκευή δεν επιτρέπεται να περιέχει υγρά, παρά μόνο σε μπουκαλάκια/συσκευασίες του ενός δεκατόλιτρου τα οποία θα είναι κλεισμένα σε διαφανή σακούλα του ενός λίτρου, νομίζω. Καλύτερα να πας στο σάιτ της εταιρίας που έκλεισες το εισιτήριο και θα βρεις όλες αυτές τις πληροφορίες.
                              11* Καλύτερα να πάρεις ρούχα στη Σουηδία. Έχει μαγαζιά με μεταχειρισμένα, που μπορείς να βρεις τα πάντα σε γελοίες τιμές.
                              "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by eleni22 View Post
                                καλησπέρα...
                                επιτέλους τελείωσα και τα διάβασα όλα..ελπίζω όσο γράφω να μην βγούνε και αλλα..xaxaxa.............................

                                5*πληροφοριακά-ρώτησα στην τράπεζα κύπρου (εκεί έτυχε,αλλα θα ρωτήσω και σε άλλες) και μου είπαν ότι μπορώ να ανοίξω 1 λογαριασμό και με την κάρτα να σηκώνω λεφτά εκεί με χρέωση 3Ε ανεξαρτήτως ποσού,αλλα για απευθείας αγορές με την κάρτα δεν πληρώνεις τίποτα.δεν χρειάζεσαι number για αυτό,αλλα χρειάζεσαι για να στείλεις εσύ λεφτά.σηκώνεις κατευθείαν κορόνες,κάνει αυτόματα την αλλαγή.

                                8*έχω την νέα ταυτότητα και το δίπλωμα,αλλα δεν έχω διαβατήριο.έριξα 1 ματια στο υπουργείο και έτσι όπως τα υπολόγισα,μου βγαίνουν γύρω στα 85E για να το βγάλω.πολλά δεν είναι??μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος??(ελπίζω)
                                .................................................. .................................................. μπορεί οι απορίες μου να είναι λίγο χαζές ή κάποιες να έχουν απαντηθεί και να μην το θυμάμαι,αλλά έχω παρα πολύ άγχος και θα ανεβώ μονη μου επάνω λογικά(το έχω πάρει απόφαση,δεν μπορώ άλλο να περιμένω-όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά),οποτε δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεων.Τουλάχιστον ακόμα και να μην τα καταφέρω,θα λέω ότι απλά ανέβηκα να δω πως είναι και θα έχω προσπαθήσει και μετά θα ξαναπροσπαθήσω.άλλωστε θα ανέβω ξανά μετά για μεταπτυχιακό.Δεν μπορώ να μείνω άλλο εδώ,θέλω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ.
                                Όποιος θέλει,ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα και ας ελπίσουμε για το καλύτερο.
                                Καλησπερα συνονοματη,

                                δεν θεωρω τις ερωτησεις σου χαζες και προτιμω να σου απαντησω εδω γιατι καλο ειναι να δινονται διεκρινισεις που αφορουν αρκετους εδω εξω και οχι σε προσωπικα μηνυματα, σκεψου οτι και αλλοι μπορει να βοηθηθουν απο αυτα που ηδη εχεις εσυ ως αποριες.

                                Απαντηση 5 : Οντως, εχοντας χρηματα σε ενα λογαρισμο σηκωνεις ,με την καρτα αναληψης που ειναι βιζα και εχει και τσιπακι, χρηματα σε κορωνες κατευθειαν, με την επιβαρυνση που ανεφερες.
                                Στην περιπτωση που χρησιμοποιησεις την ιδια καρτα για να πληρωσεις σε ενα π.χ. σουπερ μαρκετ, εμπορικο καταστημα ακομα και σε μπαρακι δεν επιβαρυνεσαι καθολου, αφαιρειται το ακριβες αντιτιμο.
                                Τις παραπανω διαδικασιες τις κανεις χωρις να εχεις personnummer, το μονο που ισως χρειαζεσαι ειναι καποιον απο Ελλαδα να σου προσθεσει χρηματα στην περιπτωση που σου τελειωσουν .....
                                Μπορεις επισης το λογαριασμο σου να τον κανεις e-banking ωστε να ελεγχεις ανα πασα στιγμη τι αφαιρειται...

                                Απαντηση 8 : Δυστυχως για σενα, καταλαβες μια χαρα οτι η εκδοση διαβατηριου κοστιζει 85 ευρω, και παλι δυστυχως θεωρω οτι σου ειναι απαραιτητο για αρχη..... για την εκδοση personnummer παντως θα το χρειαστεις...

                                Οργανωσου οσο μπορεις περισσοτερο, αν και απο οτι βλεπω η φυση του επαγγελματος σου σε εχει κανει να το ψαχνεις αρκετα....

                                Καλη αρχη στην μεταναστευση σου και θα δεις οτι εαν ανεβεις δεν θα εισαι μονη...

                                Ελενη

                                Comment

                                Working...
                                X