Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by henrikleonidas View Post
    Καλησπέρα.

    Ενδιαφέρομαι για να μεταναστεύσω στην Σουηδία και θα ήθελα να μου πείτε το τηλέφωνο καθηγήτριας για ιδιαίτερα μαθήματα στην Θεσσαλονίκη.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Καλησπερα

    Εχω και εγω ενα τηλεφωνο για ιδιαιτερα μαθηματα στην περιοχη της Καλαμαριας.
    Εγω με 5 μηνες που εκανα και με αρκετο προσωπικο διαβασμα μπορεσα να συννενοηθω τις 10 μερες που βρεθηκα Σουηδια...
    Αν σε ενδιαφερει γιατι κανει μονο στο σπιτι της ευχαριστως να στο δωσω..

    Comment


      #32
      Καλησπέρα, Ελένη, καλώς να μας έρθεις!

      2* Μια χαρά είναι το Λινκιόπινγκ, είναι δίπλα στο Νορρκιόπινγκ που μένω εγώ. Έχει και έναν πολύ ωραίο καθεδρικό ναό. Και βρίσκεις και πολύ ευκολότερα σπίτι.
      6* Μέσα στη βαλίτσα που δίνεις στις αποσκευές μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις (εκτός από εκρηκτικά και τέτοια φυσικά). Η χειραποσκευή δεν επιτρέπεται να περιέχει υγρά, παρά μόνο σε μπουκαλάκια/συσκευασίες του ενός δεκατόλιτρου τα οποία θα είναι κλεισμένα σε διαφανή σακούλα του ενός λίτρου, νομίζω. Καλύτερα να πας στο σάιτ της εταιρίας που έκλεισες το εισιτήριο και θα βρεις όλες αυτές τις πληροφορίες.

      __________________________________________________ _

      Καλησπερα συνονοματη,

      δεν θεωρω τις ερωτησεις σου χαζες και προτιμω να σου απαντησω εδω γιατι καλο ειναι να δινονται διεκρινισεις που αφορουν αρκετους εδω εξω και οχι σε προσωπικα μηνυματα, σκεψου οτι και αλλοι μπορει να βοηθηθουν απο αυτα που ηδη εχεις εσυ ως αποριες.

      Απαντηση 8 : Δυστυχως για σενα, καταλαβες μια χαρα οτι η εκδοση διαβατηριου κοστιζει 85 ευρω, και παλι δυστυχως θεωρω οτι σου ειναι απαραιτητο για αρχη..... για την εκδοση personnummer παντως θα το χρειαστεις...

      Οργανωσου οσο μπορεις περισσοτερο, αν και απο οτι βλεπω η φυση του επαγγελματος σου σε εχει κανει να το ψαχνεις αρκετα....

      Καλη αρχη στην μεταναστευση σου και θα δεις οτι εαν ανεβεις δεν θα εισαι μονη...

      Ελενη
      Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση..
      Να ξαναπώ ότι όταν έλεγα "προσωπικό μήνυμα",εννοούσα για περισσότερη επικοινωνία για όποιον θέλει..Και βέβαια πρέπει να τα γράφουμε εδώ,ώστε να μπορέσουν να μάθουν και οι άλλοι όπως και εγώ..

      Το Λινκιόπινγκ μου έχει κολλήσει μάλλον λόγω του πανεπιστημίου,αλλά γενικά φωτογραφίες που είδα μου άρεσε πολύ και είναι σχετικά κοντά στην πρωτεύουσα.(Λογικά με 1 καλή συγκοινωνία θα είναι καμία ώρα??δεν ξέρω..αν και Αθήνα για να πας κάπου τόσο θες..)Θα έψαχνα από τώρα για σπίτι,αλλά ήθελα πρώτα να βρω 1 δουλειά..
      Α!στις φωτό που είδα δεν είδα ούτε 1 γόπα κάτω!!!!!!(νομίζω ότι θα έρθω και θα πάθω πολιτισμικό σοκ.χαχαχα)

      Όταν λες "μπουκαλάκια/συσκευασίες του ενός δεκατόλιτρου τα οποία θα είναι κλεισμένα σε διαφανή σακούλα του ενός λίτρου" δηλ αν θέλω να έχω λίγο νερό μαζί μου πρέπει να το έχω σε σακουλάκι??Δίνουν και φαγητό μέσα??μπορώ να έχω κάποιο σαντουιτσ μαζί μου??

      Αουτσ.Τα 85 ευρω μου έκατσαν κάπως..Από ότι έχω καταλάβει θα χρειαστώ κανένα 300Ευρο πριν φύγω(το λιγότερο).

      Ναι,το ψάχνω αρκετά.Τον Ιούνιο (πρώτα ο θεός) θα έχω τελειώσει με όλες μου τις υποχρεώσεις(ορκωμοσία!!!!!!!!!!, Αγγλικά και χαρτιά) και θα μπορέσω να ανέβω σιγά σιγά.

      Πάντως θα μου άρεσε κάποια σελίδα κάποιου σουπερ μαρκετ να δω στο περίπου τιμές και προϊόντα..
      Καλημέρα!!!

      Comment


        #33
        ουαου!!Είναι ΌΛΑ τόσο δομημένα στις πόλεις.. map

        βρήκα και 1 μεγάλο κατάστημα (αν κατάλαβα καλά) ica maxi
        θα κάτσω να χαζέψω λίγο τις τιμές να πάρω 1 ιδέα..

        επίσης νομίζω βρήκα και την σελίδα του linkoping και εδώ έχει τις ώρες καταστημάτων και τι γίνετε με το αλκοόλ linkoping Shopping

        Να ρωτήσω κάτι??Όταν λέει π.χ 34:23 εννοεί 34 κορώνες και τα 23 είναι τα ψιλά??(δεν θυμάμαι πως τα λένε).κάτι σαν 34Ε και 23 λεπτά??Το frp τι είναι??

        Comment


          #34
          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
          Καλησπερα

          Εχω και εγω ενα τηλεφωνο για ιδιαιτερα μαθηματα στην περιοχη της Καλαμαριας.
          Εγω με 5 μηνες που εκανα και με αρκετο προσωπικο διαβασμα μπορεσα να συννενοηθω τις 10 μερες που βρεθηκα Σουηδια...
          Αν σε ενδιαφερει γιατι κανει μονο στο σπιτι της ευχαριστως να στο δωσω..
          Καλησπέρα.
          Αν μπορείς δώσε μου το τηλέφωνο της έτσι ώστε να επικοινωνήσω.
          Ευχαριστώ

          Comment


            #35
            Να'μαι πάλι..
            Για όσους ενδιαφέρονται, πήρα τηλέφωνο για το διαβατήριο και χρειάζεται 1 έγχρωμη φωτό (ειδικές προδιαγραφές που δεν μου τις είπε, αλλά εγώ το googl-αρα), φωτοτυπία την ταυτότητα διπλή όψη + από την εφορία,1 παράβολο διαβατηρίου 85Ε (84 και κάτι ψιλά..).
            Κάνει 1 εβδομάδα να βγει. 5 εργάσιμες.. Μάλλον θα το αφήσω προς το τέλος αυτό..

            Comment


              #36
              Γεια σας. Μόλις μπήκα σε αυτό το φόρουμ.

              Διαμένω Σουηδία εδώ και 10 χρόνια και τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου σε Computer Science στο πολυτεχνείο της Lund.

              Ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω όποιον χρειάζεται την βοήθεια μου.

              Comment


                #37
                Originally posted by eleni22 View Post
                1*αν έχει ακούσει κάποιος κάτι για κάποια θέση πληροφορικής,θα το εκτιμούσα πολύ αν μου το έλεγε.Αν και δεν έχω πρόβλημα και για σερβιτόρα.
                2*σαν περιοχή(δεν ξέρω γιατί) μου έχει κολλήσει το linkoping.είναι καλή περιοχή??
                3*μπορώ να κάνω αίτηση για personal number μέσω internet ώστε να τρέχει η διαδικασία μέχρι να ανεβώ?
                4*έχω διαβάσει ότι το κόστος ζωής είναι παρόμοιο με τις ελλάδας,θα μπορούσε κάποιος να πει 1 σελίδα σούπερ market η κάποιο φαρμακείο(όπως .................................................. ...........
                Το φορουμ δε με αφήνει να γράψω URL γιατί είμαι καινούριος και για αυτό τα γράφω λίγο περίεργα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις.

                1. Για οποιαδήποτε δουλειά η γλώσσα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Αν δεν ξέρεις σουηδικά ο μόνος τρόπος να βρεις δουλειά σε κάποια εταιρεία πληροφορικής είναι να έχεις τρελή προϋπηρεσία ή και μερικά πτυχία στο τσεπάκι. Η κοπέλα μου που είναι από Πορτογαλία και δεν ξέρει Σουηδικά, έχει όμως μεταπτυχιακό σε βιοτεχνολογία και προηπυρεσία στον τομέα της δεν μπορεί να βρει δουλειά εδώ και 1 χρόνο.

                2. Εγώ μένω Lund. Δε ξέρω πολλά για το Linköping αλλά φαίνεται να έχει πολλούς έλληνες εκεί. Πρέπει να είναι και πολυ πιο εύκολο να βρεις σπίτι εκεί γιατί εδώ στη Lund είναι αδύνατο. Έχει τόσους πολλούς φοιτητές που έχουν πάρει όλα τα διαμερίσματα και τα ενοίκια είναι πανάκριβα. Μένω σε φοιτητική εστία και πληρώνω 358 ευρώ τον μήνα για 18 τετραγωνικά.

                3. Για να πάρει personal number πρέπει πρώτα να πάρεις άδεια παραμωνής από το Migrationverket (www(.)migrationsverket(.)se/info/start_en.html). Αν έχεις κάποιο συγγενή στη Σουηδία είναι πολύ πιο εύκολο να την πάρεις. Αν δεν έχεις πρέπει να αποδίξεις ότι έχεις αρκετά χρήματα στη τράπεζα για να φροντίσεις τον εαυτό σου για τουλάχιστον 1 έτος (το όριο είναι κρυφό αλλά η εμπειρία δείχνει ότι είναι πάνω από 15000 ευρώ), ή να πιάσεις μια δουλειά κάπου, ή να σε δεχτούν σε κάποια πανεπιστημιακή σχολή για άνω από 6 μήνες. Μέτα όταν πλέον έχεις πάρει άδεια παραμονής μπορείς να αιτηθείς στην εφορία (Skatteverket www(.)skatteverket(.)se/) για να βγάλεις Personal Number. Για να τα κάνεις όλα αυτά πρέπει νομικά να είσαι εδώ ή να έχεις μια διεύθυνση εδώ που μπορείς να χρησημοποιήσεις.

                4. Μερικά Super Market:
                • www.willys.se (Καλή ποιότητα, καλές τιμές)
                • www.netto.se (Μέτρια ποιότητα, καλές τιμές)
                • www.lidl.se (Μέτρια ποιότητα, καλές τιμές)
                • www.ica.se (Καλή ποιότητα, μέτριες τιμές)
                • www.icamaxi.se (Καλή ποιότητα, μέτριες τιμές)
                • www.coop.se (Καλή ποιότητα, πολυ κακές τιμές)


                Μερικά φαρμακεία (Οι τιμές για ένα φάρμακο καθορίζονται από το κράτος και είναι ίδιες σε όλα τα φαρμακεία):

                5. Με μια κάρτα Visa/Mastercard/Maestro/Eurocard κτλπ μπορείς να βγάλεις χρήματα από όποιοδήποτε ATM. Επίσης με κάρτα μπορείς να πληρώσεις σχεδόν παντού, ακόμα και στα ταξί και τότε δεν υπάρχει κάποιο κόστος ανάληψης. Πριν βγάλεις κάρτα θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και άλλες ελληνικές τράπεζες καθώς οι κόστος ανάληψης μπορεί να διαφέρει κατά πολύ.

                6. Στην βαλίτσα σου μπορείς να βάλεις ότι θέλεις εκτός από εκρηκτικά και άλλα τέτοια άσχημα πράγματα. Στην χειραποσκευή έχει περιορισμούς στα υγρά που μπορείς να έχεις μαζί σου. Ένας καλός κανόνας είναι να μην έχεις μαζί σου νερά, καλλυντικά, τρόφιμα και ότι άλλο μπορεί να περιέχει υγρές ύλες.

                7. Η κάθε εταιρεία μεταφορών έχει συνήθως δικιά της κάρτα διαδρομών. Εξαρτάτε που θέλεις να πας. Για παράδειγμα στην περιοχή που βρήσκεται το Linköping υπάρχει αυτή εδώ η εταιρεία: www(.)ostgotatrafiken(.)se/. Θέλουν μελλοντικά να έχουν ένα κοινό σύστημα άλλα δεν έχουν φτάσει εκεί ακόμα.

                8. Για να έρθεις Σουηδία δεν χρειάζεσαι διαβατήριο, μόνο την καινούρια ταυτότητα μπορείς να έρθεις. Θα είναι όμως καλό να έχεις διαβατήριο γιατί πολλές υπηρεσίες δεν εμπιστεύονται τις ελληνικές ταυτότητες. Έτσι όπως είναι και με το δίκιο τους, φαίνεται σαν να την έφτιαξες μόνος σου.

                9. Αν αγοράζεις εντός ευρωπαϊκής ένωσης δεν υπάρχει κανένας επιπλεον φόρος. Αν κάνεις αγορές άνω τον 500 SEK εκτός ευρωπαικής ένωσης τότε πληρώνεις ΦΠΑ (25%) και έναν φόρο εισαγωγής που δεν είναι σταθερός. Δεν γνωρίζω πόσο είναι αλλά συνήθως δεν συμφέρει. Για αυτό αν αγοράσεις κάτι π.χ. από Αμερική καλό είναι να τους πεις να το στείλουν σαν δώρο και να μην γράψουν την τιμή πάνω στο πακέτο.

                10. Ότι χαρτιά φέρεις μαζί σου που είναι στα Ελληνικά πρέπει να είναι μεταφρασμένα στα Αγγλικά ή στα Σουηδικά από εξουσιοδοτημένο μεταφραστικό γραφείο. Κάνε το αυτό στην Ελλάδα γιατί εδώ θα σου βγει πολύ πιο ακριβά. Κάνε επίσης και μερικά αντίγραφα από όλα τα χαρτία που θα φέρεις μαζι σου και επικύρωσε τα στα ΚΕΠ πριν έρθεις. Τα αντίγραφα στην Σουηδιά συνήθως δεν χρειάζονται επικύρωση αλλά όταν φέρνεις αντίγραφα από το εξωτερικό πρέπει να είναι επικυρομένα από το εκάστοτε κράτος ή από έναν σουηδό δικηγόρο (Notarius Publicus) που θα σου κάνει τρελές τιμές (Εμάς μα ζήτησαν 25 ευρώ τη σελίδα για επικύρωση αντιγράφου, και η όλη διαδικασία μπορεί να πάρει μέχρι και 2 εβδομάδες γιατί πρέπει έρθουν σε επαφή με την αρχή έκδοσης του αυθεντικού).

                11. Πάρε μερικά ζεστά ρούχα όταν έρθεις, εδώ έχει πάντα κρύο. Μετά μπορείς να αγωράσεις πολύ φτηνα μεταχειρισμένα ρούχα εδώ από Loppis (Second Hand stores).

                12. Υπάρχει το Σουηδικό "ΟΑΕΔ" που λέγεται Arbetsförmedlingen www.arbetsformedlingen.se Υπάρχουν και πολλές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείς να ψάξεις για δουλειά:

                Επίσης πρέπει να δεις αυτή εδώ τη σελίδα αν θέλεις να μεταναστεύσεις στην Σουηδία:

                Sweden.se is the official website of Sweden – your source for facts and inspiration about the land of equal rights and northern lights.


                Ελπίζω να σε κάλυψα.

                /Δημήτρης

                Comment


                  #38
                  καλώς ήρθες...
                  το μήνυμα σου ήταν κατατοπιστικότατο..
                  άρα αφού είναι δύσκολο για δουλειά,καλύτερα να αρχίσω να κοιτάω για καμια καφετερια η κάτι τέτοιο μέχρι να αρχίσω το μεταπτυχιακό μου..
                  έριξα 1 ματια στις σελίδες που μου έστειλες,οι τιμές είναι παρόμοιες με ελλάδα..αν και μου έκανε κάτι εντύπωση..η ασπιρίνη έχει 64,50 sek,αυτό σημαίνει 7E??ουάου.. (όχι πως έχει σημασία,απλά το παρατήρησα.)
                  πάντως καλά που με ενημέρωσες για τις δουλειές πληροφορικής,γιατί εγώ νόμιζα ότι θα είναι πιο εύκολο ακόμα και από πλευρά γλώσσας.θα κοιτάξω και κάτι άλλο.
                  να ρωτήσω κάτι τελευταίο,ισχύει ότι αν κανεις μεταπτυχιακό εκεί,μετά σου βρίσκει δουλειά η εταιρία??
                  a!και κάτι ακόμα..
                  δεν έχω ακούσει κάτι,αλλα αν έχω καταλάβει καλά το καλοκαίρι υπάρχει κάποια γιορτή την μεγαλύτερη μέρα του χρόνου. Σε ποιες πόλεις διεξάγεται κυρίως??λογικά εκεί θα χρειάζονται περισσότερο προσωπικό (ελπίζω να έχω καταλάβει καλά)

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by eleni22 View Post
                    καλώς ήρθες...
                    το μήνυμα σου ήταν κατατοπιστικότατο..
                    άρα αφού είναι δύσκολο για δουλειά,καλύτερα να αρχίσω να κοιτάω για καμια καφετερια η κάτι τέτοιο μέχρι να αρχίσω το μεταπτυχιακό μου..
                    έριξα 1 ματια στις σελίδες που μου έστειλες,οι τιμές είναι παρόμοιες με ελλάδα..αν και μου έκανε κάτι εντύπωση..η ασπιρίνη έχει 64,50 sek,αυτό σημαίνει 7E??ουάου.. (όχι πως έχει σημασία,απλά το παρατήρησα.)
                    πάντως καλά που με ενημέρωσες για τις δουλειές πληροφορικής,γιατί εγώ νόμιζα ότι θα είναι πιο εύκολο ακόμα και από πλευρά γλώσσας.θα κοιτάξω και κάτι άλλο.
                    να ρωτήσω κάτι τελευταίο,ισχύει ότι αν κανεις μεταπτυχιακό εκεί,μετά σου βρίσκει δουλειά η εταιρία??
                    a!και κάτι ακόμα..
                    δεν έχω ακούσει κάτι,αλλα αν έχω καταλάβει καλά το καλοκαίρι υπάρχει κάποια γιορτή την μεγαλύτερη μέρα του χρόνου. Σε ποιες πόλεις διεξάγεται κυρίως??λογικά εκεί θα χρειάζονται περισσότερο προσωπικό (ελπίζω να έχω καταλάβει καλά)


                    η γιορτη λεγεται midsommar σε ολη τη σουηδια την γιορταζουν και γινεται χαμος αλλη μια ειναι τωρα την πρωτομαγια το valborg που επισης θα γινει χαμος...μεχρι και το αλκοολ στους δρομους επιτρεπεται..

                    Comment


                      #40
                      Καλημέρα σε όλου/όλες

                      Παιδιά είμαι μηχανικός στην Ελλάδα (τσμεδε) και τώρα δουλεύω στη Σουηδία. Για να παγώσω τις εισφορές στο τσμεδε μου ζήτησαν ένα έντυπο Α1.
                      Ξέρει κάποιος τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση, σας έχει τύχει κάτι ανάλογο?

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by gtseng View Post
                        Καλημέρα σε όλου/όλες

                        Παιδιά είμαι μηχανικός στην Ελλάδα (τσμεδε) και τώρα δουλεύω στη Σουηδία. Για να παγώσω τις εισφορές στο τσμεδε μου ζήτησαν ένα έντυπο Α1.
                        Ξέρει κάποιος τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση, σας έχει τύχει κάτι ανάλογο?
                        Ωρε εισαι μηχανικος,στη Σουηδια και δεν μπορεις να το'βρεις?
                        Googlαρισε το!
                        Δεν μπορω να βαλω ακομα λινκς,αμεσως παντως θα το βρεις στο φορουμ των λογιστων taxheaven

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Καλωσορισες Σωκρατη και εσυ στην παρεα μας !!

                          Τα πραγματα για εσας πρεπει να ειναι πιο ευκολα αφου η γυναικα σου εχει σουηδικη υπηκοοτητα.
                          1) Τα διαβατηρια χρειαζονται για εσας .Για τα παιδια αν ειναι 12 χρονων νομιζω πρεπει να βγαλουν διαβατηριο. Μπορειτε να ρωτησετε στην αστυνομια στο ειδικο γραφειο διαβατηριων για να σας πουν ακριβως σε ποια ηλικια βγαζουν τα παιδια διαβατηριο ! Ο γιος μου 12 χρονων χριεαστηκε διαβατηριο.
                          Πρεπει οπωσδηποτε να εχετε μαζι σας για την εφορια της σουηδιας πιστοποιητικο γαμου , και ληξιαρχικες πραξεις γεννησεως των παιδιων ,μεταφρασμενα αν ειναι δυνατον , αλλα να εχετε μαζι σας και τα πρωτοτυπα. Και φυσικα απαραιτητα και τα διαβατηρια.

                          2) Την διαδικασια με την γυναικα σου που ηδη εχει προσωπικο αριθμο και τι πρεπει να κανει ακριβως για να τον ενεργοποιησει δεν ξερω . Οπως επισης δεν ξερω την διαδικασια πως γινεται αν ανεβετε πρωτα εσυ και υστερα η υπολοιπη οικογενεια.

                          Εμεις ηρθαμε ολοι μαζι οικογενειακως.
                          Μπορει η γυναικα σου η εσυ να παρετε τηλεφωνο κατευθειαν στο skatteverket και να ρωτησετε τιυχον αποριες σας και τι πρεπει να κανετε για να ειστε σιγουροι !! Στο λεω αυτο γιατι αρκετα συχνα κανουν αλλαγες !!
                          καλως σας βρηκα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου....

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Dimme View Post

                            4. Μερικά Super Market:

                            .....

                            /Δημήτρης
                            Καλησπέρα.

                            Να προσθέσω ότι τελείως τυχαία σήμερα πέρασα απο ένα Super Market στην περιοχή του Skärholmen με ονομασία Prisma. Στην αρχή μου έκαναν εντύπωση οι τιμές που ήταν πολύ χαμηλές. Μπορώ να πώ χαμηλότερες και απο του Lidl. Μετά είδα και κάτι συσκευασίες πολύ μεγάλες.

                            Πολύ πιθανόν να είναι η ίδια η εταιρία εισαγωγέας ( γιαυτό και οι μεγάλες συσκευασίες που μπορεί να προμηθεύει εστιατόρια ) και έτσι να έχει χαμηλό κόστος, άρα και μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους, και έτσι μπορεί να κτυπά τιμές.

                            Παραθέτω ένα Link προσφοράς http://www.prismamat.se/uploads/pdf/Prisma-v18-5481.pdf για όποιον ενδιαφέρεται και είναι κοντά. Δεν μπόρεσα να βρώ διεύθυνση σε άλλη πόλη.

                            Σπύρος

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by skonto View Post
                              Καλησπέρα.

                              Να προσθέσω ότι τελείως τυχαία σήμερα πέρασα απο ένα Super Market στην περιοχή του Skärholmen με ονομασία Prisma. Στην αρχή μου έκαναν εντύπωση οι τιμές που ήταν πολύ χαμηλές. Μπορώ να πώ χαμηλότερες και απο του Lidl. Μετά είδα και κάτι συσκευασίες πολύ μεγάλες.

                              Πολύ πιθανόν να είναι η ίδια η εταιρία εισαγωγέας ( γιαυτό και οι μεγάλες συσκευασίες που μπορεί να προμηθεύει εστιατόρια ) και έτσι να έχει χαμηλό κόστος, άρα και μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους, και έτσι μπορεί να κτυπά τιμές.

                              Παραθέτω ένα Link προσφοράς http://www.prismamat.se/uploads/pdf/Prisma-v18-5481.pdf για όποιον ενδιαφέρεται και είναι κοντά. Δεν μπόρεσα να βρώ διεύθυνση σε άλλη πόλη.

                              Σπύρος
                              παρα πολύ καλές τιμές και προσφορες..τελικά οποιος ψάχνει βρίσκει..απλά θέλει λίγο χρόνο μέχρι να γυρίσεις και να βρείς τα πιο φθηνά..
                              το θέμα είναι να δοκιμάσεις μερικά να δεις και ποιότητα..γιατί μεταξύ μας τα lidl δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα που υπάρχει..
                              μήπως επειδή προμηθεύει εστιατόρια θέλει και κάποια ειδική κάρτα??όπως το makro??

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by eleni22 View Post
                                παρα πολύ καλές τιμές και προσφορες..τελικά οποιος ψάχνει βρίσκει..απλά θέλει λίγο χρόνο μέχρι να γυρίσεις και να βρείς τα πιο φθηνά..
                                το θέμα είναι να δοκιμάσεις μερικά να δεις και ποιότητα..γιατί μεταξύ μας τα lidl δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα που υπάρχει..
                                μήπως επειδή προμηθεύει εστιατόρια θέλει και κάποια ειδική κάρτα??όπως το makro??
                                To ldl εχει και αρκετα προιοντα που ειναι σουηδικα και οταν πηγαινω εκει φροντιζω να παιρνω τις γνωστες σουηδικες μαρκες πχ το γαλα της arla οπως και τα τυρια της arla , αυγα σουηδικα , βουτηρα ... εχει επισης τυροπιτα τυροπιτακια σπανακοπιτακια επιδαυρος πολυ νοστιμα.Δεν παιρνω με τιποτα τις γερμανικες μαρκες του ldl , εννοω αυτα που φτιαχνονται ειδικα για το ldl.
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X