Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by eleni22 View Post
    παρα πολύ καλές τιμές και προσφορες..τελικά οποιος ψάχνει βρίσκει..απλά θέλει λίγο χρόνο μέχρι να γυρίσεις και να βρείς τα πιο φθηνά..
    το θέμα είναι να δοκιμάσεις μερικά να δεις και ποιότητα..γιατί μεταξύ μας τα lidl δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα που υπάρχει..
    μήπως επειδή προμηθεύει εστιατόρια θέλει και κάποια ειδική κάρτα??όπως το makro??
    Μπά όχι. Εγώ με το που βγήκα απο το Μετρό , επειδή ήθελα να αγοράσω μία σοκολάτα ( τρελαίνομαι για σοκολάτες ! ) βρήκα αυτό το μάρκετ και μπήκα μέσα.

    Όταν όμως μπήκα κατάλαβα ότι κάτι συμβαίνει. Ο κόσμος εκεί ήταν πάρα πολύς. Γινόταν το έλα να δείς. Κάτι σαν τις εκπτώσεις ( πριν απο 10 χρόνια ) πρώτες μέρες του Φεβρουαρίου, ένα πράγμα. Πάρα πολύς κόσμος, κυρίως στα ταμεία. Μου έκανε εντύπωση και είπα γιατί ??. Έτσι έκανα μια ψιλο έρευνα και έφυγα με πολύ περισσότερα απο μία σοκολάτα.

    Είπα να μην περάσει και έτσι απαρατήρητο, και να ενημερώσω και όποιον φίλο μπορώ. Έτσι και έγραψα αυτό το Post.

    Συμφωνώ και εγώ με την Ευανθία. Τα Lidl εδώ, πέρα απο τα δικά τους έχουν και τοπικές μάρκες. Όπως και στην Ελλάδα έχουν και Ελληνικά προιόντα.

    Στο prisma βρήκα το γάλα της arla με τα πολλά λιπαρά ( το κόκκινο ) στα 0,85 ΣΕΚ = 0,96 Ευρώ. Ακόμα βρήκα και Ελληνικά λάδια ( διάφορες μάρκες , δεν συγκράτησα καμία δυστυχώς ) 5λίτρο περίπου στις 230 κορώνες.

    Comment


      #47
      να ρωτήσω κάτι τώρα που αναφέρθηκε...
      λαδάκι και φετούλα του θείου μου από το χωριο θα μπορέσω να φέρω όταν με το καλο τακτοποιηθώ??
      κανένα κουτάκι nescafe στην βαλίτσα ή κανένα ταπεράκι της μαμάς??χαχαχαχα

      Comment


        #48
        Originally posted by eleni22 View Post
        να ρωτήσω κάτι τώρα που αναφέρθηκε...
        λαδάκι και φετούλα του θείου μου από το χωριο θα μπορέσω να φέρω όταν με το καλο τακτοποιηθώ??
        κανένα κουτάκι nescafe στην βαλίτσα ή κανένα ταπεράκι της μαμάς??χαχαχαχα
        Ελενη φανταζομαι θα μπορεις να φερεις ... επισης να ξερεις οτι εχει στην στοκχολμη καποια μαγαζια που τα εχουν ελληνες με ελληνικα προιοντα . Εχουν απο ολα τα καλα .... εγω δεν εχω καταφερει να τα επισκεφτω αλλα καποια στιγμη θα παω.
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #49
          Originally posted by eleni22 View Post
          να ρωτήσω κάτι τώρα που αναφέρθηκε...
          λαδάκι και φετούλα του θείου μου από το χωριο θα μπορέσω να φέρω όταν με το καλο τακτοποιηθώ??
          κανένα κουτάκι nescafe στην βαλίτσα ή κανένα ταπεράκι της μαμάς??χαχαχαχα
          Τα πάντα μπορείς να φέρεις, αλλά όπως είπε και η Ευανθία εδώ βρίσκεις τα πάντα. Μάλλον σε συμφέρει αντί να τα φέρεις και να πληρώσεις τον χώρο στις βαλίτσες με τρόφιμα, να φέρεις όσο το δυνατόν λιγότερα.

          Τα πάντα - όλα, μπορείς να τα βρείς εδώ, και σε τιμές ίσως και χαμηλότερα απο της Ελλάδας. Τα φρούτα είναι ακριβά και τα λαχανικά. Εδώ εκτιμάς αυτά που η Ελλάδα είχε σε αφθονία και τα αγνοούσες. Σήμερα είδα να πουλάνε καρπόυζι ( ξέρω ακόμα είναι εκτός εποχής ) Ισπανίας την φέτα ( όχι ολόκληρο ) , περίπου το 1/6 ή το 1/8 προς 8 κορώνες, περίπου 1 ευρώ.

          Όπως έχω δεί ότι τις μικρές πατάτες τις πουλάνε με το κιλό ( τις όχι μεγαλύτερες απο ένα αυγό ) και τις μεγάλες με το κομμάτι. Παράλληλα σκέφτομαι ότι αυτό που έκανα εγώ στην Ελλάδα που αγόραζα με τις τσάντες τα φρούτα και τα πέταγα επειδή σαπίζανε, εδώ οι Σουηδοί δεν το κάνουν, 1ον γιατί αγοράζουν μόνο αυτά που θα φάνε π.χ. 2 ντομάτες 3 πατάτες, 1 μπανάνα και 1 μεγάλη πιπεριά, και 2ον επειδή αγοράζουν μόνο όταν θέλουν να φάνε , ότι αγοράζουν είναι φρέσκο.

          Αυτού του είδους την νοοτροπία μάλλον θα κάνω καιρό να την συνηθίσω, άρα καλό είναι να αρχίσω απο τώρα.

          Το ίδιο το κάνουν και με τα ρούχα. Αν δεν χαλάσει το παπούτσι δεν αγοράζουν άλλο. Και έχουν ελάχιστα. Μόνο αυτά που χρειάζονται. Κάποια στιγμή όταν άρχισε η θερμοκρασία να ανεβαίνει, άρχισαν να ανεβαίνουν και οι φούστες. Άρχισα να παρατηρώ λοιπόν ότι πάρα πολλές κοπέλες φόραγαν καλτσόν ( χοντρά - μαύρα κυρίως ) που είχαν αρκετές τρύπες και σχισίματα. Όταν είδα την πρώτη είπα... το φτωχό το κορίτσι, όταν είδα την δεύτερη είπα ... η αδελφή της πρώτης, όταν άρχισα να βλέπω κι άλλες ρώτησα ένα φίλο... ρε μεγάλε δε πουλάνε καλτσόν εδώ ?? Πουλάνε μου λέει αλλά είναι η μόδα. Πολλές τα σχίζουν απο μόνες τους, για να δείξουν ένα πιο τραβηχτικό στύλ, πιο ελεύθερο. Άσε μου λέει να σφίξουν οι ζέστες και θα δείς και άλλα περίεργα. Όντως τώρα περιμένω να Καλοκαιριάσει για τα καλά , να δώ πια περίεργα εννούσε.

          Comment


            #50
            Originally posted by skonto View Post

            Το ίδιο το κάνουν και με τα ρούχα. Αν δεν χαλάσει το παπούτσι δεν αγοράζουν άλλο. Και έχουν ελάχιστα. Μόνο αυτά που χρειάζονται. Κάποια στιγμή όταν άρχισε η θερμοκρασία να ανεβαίνει, άρχισαν να ανεβαίνουν και οι φούστες. Άρχισα να παρατηρώ λοιπόν ότι πάρα πολλές κοπέλες φόραγαν καλτσόν ( χοντρά - μαύρα κυρίως ) που είχαν αρκετές τρύπες και σχισίματα. Όταν είδα την πρώτη είπα... το φτωχό το κορίτσι, όταν είδα την δεύτερη είπα ... η αδελφή της πρώτης, όταν άρχισα να βλέπω κι άλλες ρώτησα ένα φίλο... ρε μεγάλε δε πουλάνε καλτσόν εδώ ?? Πουλάνε μου λέει αλλά είναι η μόδα. Πολλές τα σχίζουν απο μόνες τους, για να δείξουν ένα πιο τραβηχτικό στύλ, πιο ελεύθερο. Άσε μου λέει να σφίξουν οι ζέστες και θα δείς και άλλα περίεργα. Όντως τώρα περιμένω να Καλοκαιριάσει για τα καλά , να δώ πια περίεργα εννούσε.
            Σπυρο το παρατηρησες εεεε με τα σκισμενα καλσον
            Κιεγω στην αρχη οταν το πρωτοειδα λεω πωπω σκιστηκε το καλσον της κοπελας ... μετα το καταλαβα οτι ειναι μοδα ...ωραια μοδα ....στην ελλαδα ειχα ξεπαραδιαστει με τα λεφτα που εδινα για καλσον...
            Οσο για τα φρουτα και λαχανικα βλεπω στα σουπερ μαρκετ απο ολες τις χωρες αλλα οχι απο την ελλαδα...Γιατι αραγε ?
            Επισης οταν μιλανε κανουνε μια αναρροφηση και στην αρχη νομιζαμε οτι εχουν ασθμα... μετα το καταλαβαμε οτι ετσι ειναι η σουηδικη προφορα...
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #51
              Originally posted by skonto View Post
              Τα πάντα μπορείς να φέρεις, αλλά όπως είπε και η Ευανθία εδώ βρίσκεις τα πάντα. Μάλλον σε συμφέρει αντί να τα φέρεις και να πληρώσεις τον χώρο στις βαλίτσες με τρόφιμα, να φέρεις όσο το δυνατόν λιγότερα.

              Τα πάντα - όλα, μπορείς να τα βρείς εδώ, και σε τιμές ίσως και χαμηλότερα απο της Ελλάδας. Τα φρούτα είναι ακριβά και τα λαχανικά. Εδώ εκτιμάς αυτά που η Ελλάδα είχε σε αφθονία και τα αγνοούσες. Σήμερα είδα να πουλάνε καρπόυζι ( ξέρω ακόμα είναι εκτός εποχής ) Ισπανίας την φέτα ( όχι ολόκληρο ) , περίπου το 1/6 ή το 1/8 προς 8 κορώνες, περίπου 1 ευρώ. ...........................
              xaxaxaxaxa
              για αυτό όταν έρχονται στην ελλάδα τους έχω δει να αγοράζουν 2 ντομάτες,1 πατάτα..
              και να φανταστείς ότι εμείς τους κοροϊδεύαμε..xaxaxa
              και ο πατέρας μου κάνει φασαρία για το καρπούζι που το πουλάνε 2E το κιλό και όχι 1E..xaxaxa
              πάντως μου κάνει εντύπωση..αν περνούν ικανοποιητικό μισθό,δεν θέλουν να ξοδέψουν??

              Comment


                #52
                Originally posted by eleni22 View Post
                xaxaxaxaxa
                για αυτό όταν έρχονται στην ελλάδα τους έχω δει να αγοράζουν 2 ντομάτες,1 πατάτα..
                και να φανταστείς ότι εμείς τους κοροϊδεύαμε..xaxaxa
                και ο πατέρας μου κάνει φασαρία για το καρπούζι που το πουλάνε 2E το κιλό και όχι 1E..xaxaxa
                πάντως μου κάνει εντύπωση..αν περνούν ικανοποιητικό μισθό,δεν θέλουν να ξοδέψουν??
                Θελουν να ξοδεψουν οχι να σπαταλησουν !! Υπαρχει διαφορα μεταξυ του ξοδευω και σπαταλω !!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #53
                  Να δειτε πως προσεχουν το χαρτι που ξοδευουμε εμεις στην ελλαδα ασυστολα. Και να σκεφτει κανεις οτι εδω παραγουν χαρτι. Οταν θελεις να κανεις μια πληρωμη , αν διαλεξεις να σου στειλουν τιμολογιο στο σπιτι σου χρεωνουν παραπανω για το χαρτι. Εχεις επιλογη να το αποφυγεις κανοντας πληρωμη απευθειας μεσω ιντερνετ.
                  Οταν ειχα παει τα χαρτια μου στο migrationsverket μου ειχαν δωσει φακελο μεταχειρισμενο για να βαλω μεσα τα δικαιολογητικα μου. ..εσβησα τα προηγουμενα ονοματα και εγραψα απο κατω το δικο μου.
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by eleni22 View Post
                    να ρωτήσω κάτι τώρα που αναφέρθηκε...
                    λαδάκι και φετούλα του θείου μου από το χωριο θα μπορέσω να φέρω όταν με το καλο τακτοποιηθώ??
                    κανένα κουτάκι nescafe στην βαλίτσα ή κανένα ταπεράκι της μαμάς??χαχαχαχα
                    Απο οσο ειδα προς το παρον κυκλοφορουν 2 εταιριες που εχουν ελληνικη φετα, η fontana και η zeta εχουν και ελαιολαδο και ελιες σε διαφορα σουπερ μαρκετ. Οι ελληνικες φετες ,γνωμη μου, εδω ειναι λιγο απογοητευτικες...
                    Τα κιτρινα τυρια που βρισκεις ομως ειναι εκπληκτικα και σε μεγαλη ποικιλια...

                    Μην περιμενεις οτι θα βρεις ο,τι εχουμε στα ραφια των ελληνικων σουπερ μαρκετ αλλα σιγουρα θα βρεις πολλα προιοντα απο πολλες χωρες, π.χ. στην Hallunda με το που κατεβαινεις απο τον tunnelbana -μετρο (γραμμη T13) και περνωντας απεναντι τον δρομο υπεργεια μεσω ενος τουνελ βρισκεσαι σε ενα εμπορικο κεντρο οπου το σουπερ μαρκετ του εκει εχει προιοντα απο Πολωνια σε καλες τιμες.

                    Πηγαινοντας στο Ικεα της περιοχης Kungens Kurva (οπως ειναι το εμπορικο κεντρο που εχουμε κοντα στο αεροδρομιο της Θεσσαλονικης που εχει διαφορα καταστηματα..) βρηκα διπλα ενα σουπερμαρκετ ICA το οποιο ειχε σταντ και προιοντα απο διαφορες χωρες, οι τιμες ποικιλουν βεβαια...

                    Γενικα στις μεγαλες αγορες αυτου του ειδους εκτος πολης μου ειπανε οτι βρισκεις καλυτερες τιμες γι αυτο και πηγα.. εχει εννοειται και λεωφορεια τα οποια σε πηγαινουν, δεν ειναι μονο για τους κατοχους αυτοκινητων...

                    Επισης να προσθεσω οτι στην σταση του tunnelbana Hotorget (γραμμη T17,18,19) μου ειπανε οτι υπαρχει υπογεια αγορα διπλα στον σταθμο με κρεατικα και ψαρια και θα την επισκευτω συντομα..

                    Απο την ιστοσελιδα "Δραστηριοι Ελληνες στην Σουηδια" κατω δεξια στο Θεμα "Διαφορα" βρηκα ενα καταστημα με ελληνικα προιοντα στο Skarholmen με το που κατεβαινεις απο τον tunnelbana -μετρο T13 εχει μεγαλο εμπορικο κεντρο και εκει μεσα βρισκεται και ενα μαγαζι με ελληνικα προιοντα senaste pris blad το οποιο εχει και νες καφε, δεν ειδα τιμη ομως....επισης ειδα και συσκευασμενη φετα κολιος εκει νομιζω....

                    Η συγκεκριμενη αγορα μου ειπανε επισης οτι εχει καλυτερες τιμες γι αυτο δοκιμασα και εκει την τυχη μου... γενικα πρεπει να τσεκαρεις λιγο για αρχη μεχρι να συνηθισεις και το νομισμα... καποια πραγματα θα τα ακριβοπληρωσεις μεχρι να μαθεις...

                    Ελπιζω το ποστ αυτο να μην θεωρηθει διαφημιση... για να μπορω να ενημερωσω και για αλλα πραγματα που βρηκα ή θα βρω αργοτερα...

                    ....και εννοειται οτι ολα αυτα που γραφω ειναι προς επιβεβαιωση και απο εσας τους ιδιους, πατε, βλεπετε, συγκρινετε, μπορει σε καποιο απο αυτα που εγραψα να κανω λαθος, μια δοκιμη θα σας πεισει..

                    ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ....

                    Αυτο που ξεχασα να σημειωσω και το θεωρω μεγαλη αλλαγη ειναι οτι εδω στα σουπερ μαρκετ οι τιμες δεν ειναι σταθερες ανα ειδος!!!
                    Τι θελω να πω : ενα σουπερ μαρκετ π.χ. Willys δεν εχει σε ολες τις περιοχες της πολης την ιδια τιμη για το ιδιο προιον!!!
                    Εαν η περιοχη θεωρειται οτι εχει εχει καλυτερο βιοτικο επιπεδο, οι τιμες των προιοντων του ειναι αυξημενες.
                    Γι αυτο τον λογο πολλοι ανθρωποι εδω ελεγχουν τις τιμες ανα διαστηματα, αφου παιρνουν συγκεκριμενα προιοντα απο καθε αλυσιδα sm και απο συγκεκριμενα υποκαταστηματα, και εδω εχει αρκετες αλυσιδες sm..... ελευθερη αγορα....
                    Οποτε αφιερωνεις λιγο χρονο στην αρχη να δεις ποια προιοντα μπορεις να χρησιμοποιησεις απο ολα αυτα που θα βρεις μπροστα σου και ποια sm σε βολευουν σε τιμες....

                    Comment


                      #55
                      Καλησπέρα Ελένη.

                      Να προσθέσω πως σε κάποιο Super Market είδα και φέτα Τυρνάβου σε δοχείο 1 κιλού. Δε θυμάμαι όμως που το είχα δεί. Αν το θυμηθώ ή το ξανασυναντήσω θα σας πώ.

                      Γενικώς κυκλοφορούν αρκετά προιόντα Ελληνικά. Αυτό που είναι απογοητευτικό όμως είναι πως δεν κυκλοφορεί τίποτα ή σχεδόν τίποτα απο Ελληνικά λαχανικά και φρούτα, με εξαίρεση τις ελιές.

                      Στα φρούτα την αγορά την έχει κτυπήσει σχεδόν ολοκληρωτικά η Ισπανία η Ολλανδία και η Ιταλία. Και είναι κρίμα γιατί έχουμε πολύ καλή ποιότητα. Βέβαια δεν ξέρω τις τιμές παραγωγού για να πώ αν συμφέρει τους εμπόρους εδώ να εισάγουν απο Ελλάδα. Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι πως στο ρύζι οι τιμές που βρίσκουν οι έμποροι στην Ταυλάνδη είναι οι μισές απο Ελλάδα μαζί με τα μεταφορικά.

                      Comment


                        #56
                        Πατριωτακια καλησπέρα,
                        Πλησιάζουν οι μέρες για την αναγνωριστική μου επίσκεψη στη Στοκχόλμη. Νομίζω οτι ετοιμάστηκα πολύ καλά (1 χρόνο τώρα διαβάζω ότι μπορώ να βρώ στο δίκτυο) και έχω κάνει και ότι χαρτιά χρειάζομαι. Το μόνο μου άγχος είναι το σπίτι (δωμάτιο εννοείται) για αρχή, αλλά ελπίζω οτι κάτι θα γίνει. Η τελευταία μου εκκρεμότητα ήταν το χαρτί της τράπεζας και σήμερά πήγα για να το ζητήσω. Έχω να σας πω ότι ο προιστάμενος με ενημέρωσε ότι κάθε είδους βεβαίωση από την εν λόγω τράπεζα χρεώνεται με 20 ευρώ!!
                        Αναγκαστικά το δέχτηκα γιατί θέλουν και μία εβδομάδα να το ετοιμάσουν. Έχει ακούσει από κάποιον που πήρε βεβαίωση να την έχει πληρώσει στην τράπεζα?

                        Comment


                          #57
                          Καλησπέρα debby2012.

                          Αυτό που σου είπε ο τραπεζίτης ουσιαστικά είναι ληστεία. !

                          Είναι υποχρέωση της τράπεζας να σου δίνει ένα κομάτι χαρτί Α4, γιατί αυτό είναι όλο και όλο, που απλά να γράφει το σύνολο της κάτάθεσης που έχεις στο λογαριασμό σου.

                          Εμένα μου δώσανε δύο. Ένα στα Ελληνικά στην αρχή που τους είπα... βρε παιδιά πως θα το καταλάβουν αυτό στη Σουηδία ?? και μετά ένα δεύτερο στα Αγγλικά. Φυσικά και δεν μου πήραν προμήθεια.

                          Δε θέλω να φανεί διαφήμιση ή δυσφήμιση αλλά η τράπεζα Κύπρου και η Eurobank ήταν οι πιο εξυπηρετικές και η Πειραιώς η χειρότερη.

                          Σπύρος

                          Comment


                            #58
                            20 ευρω???!!!!!!!!
                            Εγω ειχα παρει βεβαιωση απο την Εθνικη στα αγγλικα,εννοειται χωρις να πληρωσω προμηθεια.

                            Comment


                              #59
                              Παιδιά καλησπέρα ξανά,

                              κι εγώ για ληστεία το είδα και οι Σπύρο, δεν κάνεις διαφήμιση απλά βλέπεις και κρίνεις τι είναι σωστό και δίκαιο και πρέπει να μας το λές. Άλωστε σε δικό σου post οφείλω ότι τελείωσα την διαδικασία της visa στην Κύπρου σε χρόνο αστραπή, αφού μάλιστα οι υπάλληλοι έψαξαν να μου βρούν ποιά κάρτα θα με βόλευε καλύτερα για τις κινήσεις που ήθελα να κάνω και χωρίς να είμαι παλιά πελάτισα της τράπεζας.
                              Δηλαδή όταν θα με το καλό μπορέσω να ανοίξω λογαριασμό και μεταφέρω χράματα μου από την Ελλάδα, τι θα μου ζητήσει η Πειραιώς? Μάλλον τα μαλλιά της κεφαλής μου!

                              Comment


                                #60
                                Δεν το συζητάω..
                                Όπως είσαι πάρε τα λεφτά σου και πήγαινε τα στην κύπρου (χωρίς να φανεί σαν διαφήμιση).
                                Εγώ απλά είχα ρωτήσει για την κάρτα και οι άνθρωποι αμέσως να πάρουν στα κεντρικά και να μάθουν..καμια σχέση..
                                Σιγά μην τους δώσεις 20E.
                                Αν μου το έλεγαν αυτό θα τους απαντούσα "ok,σηκώνω όλα μου τα λεφτά και πάω σε άλλη τράπεζα" χύμα..

                                Comment

                                Working...
                                X