Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Το θέμα είναι οτι πετάω την επόμενη εβδομάδα και δεν προλαβαίνω να αλλάξω τράπεζα και να ρισκάρω με την βεβαίωση αυτή. Σίγουρα πάντως δεν προκειται να μεταφέρω ούτε ευρώ από αυτούς. 'Εμαθα επίσης οτι όποια βεβαίωση και να τους ζητήσεις αυτό κάνουν. Δεν πειράζει, όταν επιστρέψω θα το τακτοποιήσω το ζήτημα.

    Comment


      #62
      Για όσους έχουν πάρει τα νούμερα κ βρίσκονται στην επόμενη φάση να πω οτι άνοιξα σήμερα λογαριασμό σε τράπεζα μόνο με τα νούμερα κ το διαβατήριο μου. Η σουηδική ταυτότητα δεν είναι απαραίτητη τελικά, τουλάχιστον οχι για όλες τις τράπεζες. Σε χρεώνουν 25 κορώνες το μήνα βέβαια απλά κ μόνο επειδή έχουν τα λεφτά σου!
      Πάντως όσοι είναι κάτω των 24 δεν πληρώνουν τίποτα.
      Φαντάζομαι οτι δεν πρέπει να γράψω ποια τράπεζα είναι αλλα αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορεί να στείλει πμ.

      Κ κάτι ακόμα, όσοι έχουν ελληνικό δίπλωμα κ θέλουν να το αλλάξουν σε σουηδικό πρέπει να απευθυνθούν εδω: K

      κ καλό σ/κ!

      Comment


        #63
        Και εγω που ειχα παει στην Swedbank αυτο ακριβως.Ανοιγαν λογαριασμο χωρις ταυτοτητα αλλα οπωσδηποτε personummer.Βρε καλε μου,βρε χρυσε μου δεν βρηκα τροπο να ανοιξω μονο με το διαβατηριο!

        Comment


          #64
          Η Swedbank δεν ζηταει την ταυτοτητα αλλα μονο τον προσωπικο αριθμο
          Η Nordea θελει οπωσδηποτε την ταυτοτητα και φυσικα τον προσωπικο αριθμο.
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #65
            Και η SEB θέλει οποσδήποτε ταυτότητα και προσωπικό αριθμό.

            Comment


              #66
              Παιδια μεσα στην εβδομαδα πηγε στην Νordea ο φιλος μου και ανοιξε λογαριασμο μονο με τον προσωπικο αριθμο και διαβατηριο.

              Comment


                #67
                Originally posted by skonto View Post
                Και η SEB θέλει οποσδήποτε ταυτότητα και προσωπικό αριθμό.

                Σπύρο στη seb πήγα κ δε μου ζήτησαν ταυτότητα!

                Comment


                  #68
                  Η καθε τραπεζα εχει τους δικους της ορους τελικα τους οποιους μπορει και να τους αλλαζουν καθε τοσο. Επομενως το μονο που εχει να κανει καποιος ειναι να παει κατευθειαν στην τραπεζα που τον ενδιαφερει και να ρωτησει !
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Dimme View Post
                    Γεια σας. Μόλις μπήκα σε αυτό το φόρουμ.

                    Διαμένω Σουηδία εδώ και 10 χρόνια και τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου σε Computer Science στο πολυτεχνείο της Lund.

                    Ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω όποιον χρειάζεται την βοήθεια μου.
                    γεια σου δημήτρη! διαβασα πως μένεις LUND. θα βρίσκομαι στο Μαλμε απο αυγουστο?? εχεις υπόψη σου πως ειναι τα πράγματα εκεί για αναζητηση σπιτιου?

                    Comment


                      #70
                      [QUOTE=adddd;47191]γεια σου δημήτρη! διαβασα πως μένεις LUND. θα βρίσκομαι στο Μαλμε απο αυγουστο?? εχεις υπόψη σου πως ειναι τα πράγματα εκεί για αναζητηση σπιτιου?[/QUO

                      επίσης μπορεί κάποιος να μου πει αν στη σουηδία ισχύει οι φοιτητικες μειώσεις σε λεωφορια π.χ??

                      Comment


                        #71
                        Γεια σας αδέρφια μου (αλήτες, πουλιά...) Τι τέλεια που είναι η Στοκχόλμη αυτή την εποχή!!! Ειδικά όταν την συγκρίνω με τον καιρό που άφησα σήμερα στη Θεσσαλονίκη, βροχή και αέρα... Κόσμος στους δρόμους, στα καφέ, τραπεζάκια έξω (παρ'όλο το κρύο, ας είμαστε ρεαλιστές!) Καμία σχέση με την εικόνα που συνάντησα τον Δεκέμβριο που είχα ξανανέβει.
                        Είναι η πρώτη μου εμφάνιση στο forum, αλλά το παρακολουθώ γύρω στο δεκάμηνο και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ σε πρακτικά θέματα, μπράβο στα παιδιά για την δουλειά που έχουν κάνει και την ώρα που έχουν αφιερώσει! Ότι και να λέμε όμως όλοι (ΟΛΟΙ), τίποτα δεν συγκρίνεται με την προσωπική άποψη που διαμορφώνεις με μια (δυο) επισκέψεις...

                        Comment


                          #72
                          eleni22, Dimme και εγώ πληροφορική είμαι κατι το σκέφτομαι.. Προσπαθώ να διαλέξω χώρα.. Έχω σχέδον ένα χρόνο που ψάχνω δουλειά στην Ελλάδα και τίποτα. Δεν θέλει κανείς Junior...

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by kostasr View Post
                            Γεια σας αδέρφια μου (αλήτες, πουλιά...) Τι τέλεια που είναι η Στοκχόλμη αυτή την εποχή!!! Ειδικά όταν την συγκρίνω με τον καιρό που άφησα σήμερα στη Θεσσαλονίκη, βροχή και αέρα... Κόσμος στους δρόμους, στα καφέ, τραπεζάκια έξω (παρ'όλο το κρύο, ας είμαστε ρεαλιστές!) Καμία σχέση με την εικόνα που συνάντησα τον Δεκέμβριο που είχα ξανανέβει.
                            Είναι η πρώτη μου εμφάνιση στο forum, αλλά το παρακολουθώ γύρω στο δεκάμηνο και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ σε πρακτικά θέματα, μπράβο στα παιδιά για την δουλειά που έχουν κάνει και την ώρα που έχουν αφιερώσει! Ότι και να λέμε όμως όλοι (ΟΛΟΙ), τίποτα δεν συγκρίνεται με την προσωπική άποψη που διαμορφώνεις με μια (δυο) επισκέψεις...
                            Κωστα καλωσορισες στην Στοκχολμη !!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #74
                              Κι εγω μια χαρα τα βρηκα εδω Upplands Vasby που βρηκα τελικα δωματιο.Kαιρος υπερσουπερ,ολα ανθισμενα,ολα πρασινα,καθαριοτητα και μια πολυ ωραια ξαπλα απο τις δημοσιες υπηρεσιες τους:Προχτες αργια-χτες ημιαργια και τωρα Σαββατοκυριακο οποτε...καλη Δευτερα
                              Τωρα απο εβδομαδα θα γινω τακτικος θαμωνας στο Arbetsformedlingen το οποιο ειναι στα 30μ απο το σπιτι που μενω
                              Θα βαρεθουνε να με βλεπουνε μεχρι να βρω δουλεια!
                              Οποτε καλη δυναμη και σε ολους οσους ειμαστε σε ανευρεση εργασιας.Ευελπιστω οι ασχολουμενοι με τους υπολογιστες να εχουμε μια σχετικα μεγαλυτερη πιθανοτητα να βρουμε μια δουλεια χωρις πολλες απαιτησεις για Σουηδικα στην αρχη,μετα μαθαινεται η γλωσσα
                              Συγκρισεις με την Ελλαδα δεν παιζουνε,απο οργανωση,καθαριοτητα,μεσα συγκοινωνιων ειναι σαν να εφυγα απο την Αφρικη και ηρθα στον πολιτισμο

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Creep View Post
                                eleni22, Dimme και εγώ πληροφορική είμαι κατι το σκέφτομαι.. Προσπαθώ να διαλέξω χώρα.. Έχω σχέδον ένα χρόνο που ψάχνω δουλειά στην Ελλάδα και τίποτα. Δεν θέλει κανείς Junior...
                                πήγαινε σε προηγούμενες σελίδες και ώρες τις σελίδες που είναι για δουλειά.. κάπου στο πρώτο τα έχω μαζέψει όλα μαζί..

                                εγώ από εκεί στέλνω βιογραφικά αλλα ακόμα δεν έχω καμια απάντηση.. είναι πολύ δύσκολο ακόμα και για junior..

                                Comment

                                Working...
                                X