Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #2
    Αντε καλοριζικο και αυτο!!


    Καλοριζικο και με οσο γινεται λιγοτερες αντιπαραθεσεις!!!

    Να προσφερει ουσιαστικη βοηθεια , αλλωστε αυτος ηταν και ο λογος για τον οποιο το δημιουργησε πριν αρκετο καιρο ο antogeor : να δωσει την βοηθειια που αυτος δεν ειχε οταν ξεκινησε την δικη του μεταναστευση αλλα και για να προσεξουμε ολοι τις κακοτοπιες γιατι δυστυχως υπαρχουν....

    Comment


      #3
      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post

      Καλοριζικο και με οσο γινεται λιγοτερες αντιπαραθεσεις!!!

      Να προσφερει ουσιαστικη βοηθεια , αλλωστε αυτος ηταν και ο λογος για τον οποιο το δημιουργησε πριν αρκετο καιρο ο antogeor : να δωσει την βοηθειια που αυτος δεν ειχε οταν ξεκινησε την δικη του μεταναστευση αλλα και για να προσεξουμε ολοι τις κακοτοπιες γιατι δυστυχως υπαρχουν....

      Πολύ σωστά! Ας μείνουμε εστιασμένοι στο στόχο μας επιτέλους και ας αφήσουμε τις έριδες εκτός..
      Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

      Comment


        #4
        Καλημέρα σε όλους ...
        διαβάζω εδώ και πάρα πολύ καιρό το site και θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το χρόνο που διαθέτεται προκειμένου να ενημερώσετε όλους εμάς που σκεφτόμαστε τη μετανάστευση... Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν είδα κάπου να αναφέρεται (εκτός και αν δεν το πρόσεξα) ... Αν κάποιος Έλληνας που ανεβαίνει τώρα θέλει να δημιουργήσει μια επιχείρηση στη Σουηδία , πως γίνεται ?? Δεν έχει προσωπικό αριθμό ... χρειάζεται (?) προκειμένου να ξεκινήσει την επιχείρηση ή υπάρχουν κάποιες άλλες διαδικασίες που πρέπει να ακολουθηθούν ?? Υπάρχουν κάποια πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα για τους Ευρωπαίους πολίτες ?
        Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

        Γιώργος

        Comment


          #5
          Originally posted by giosarris View Post
          Καλημέρα σε όλους ...
          Γιώργος
          Καλημέρα Γιώργο και καλώς ήρθες.

          Αν μπεις στο site της εφορίας (Startsida | Skatteverket [NS4 version]) Employers, businesses & corporations θα βρεις αρκετές πληροφορίες για ότι απορίες έχεις. Εγώ επικοινώνησα και μαζί τους με mails, βέβαια θέλουν να είσαι πολύ συγκεκριμένος.

          Από εμπειρία μου σε άλλες χώρες και πιστεύω και εδώ να είναι το ίδιο εσύ ζητάς entry permit ή self employment permit και όχι work permit που έχουν πάρει τα παιδιά που έπιασαν δουλειά πρώτα για να πάρουν personnumer.

          Αλλά νομίζω ότι αν είναι να επενδύσεις χρήματα σε μια χώρα πρέπει πρώτα να την επισκεφτείς και να κάνεις μια ερεύνα αγοράς για τον τομέα που θέλεις να ασχοληθείς, να βρεις λογιστή, δικηγόρο για όλες της διαδικασίες που θα χρειαστείς για να ξεκινήσεις και φυσικά προσωπική μου γνώμη δεν φτάνουν μόνο τα αγγλικά για να κινηθείς εκεί.

          Βασίλης

          Comment


            #6
            Βασίλη σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ... θα το ψάξω ενδελεχώς γιατί σίγουρα είναι διαφορετικά τα πράγματα εκεί . Και πάλι να' σαι καλά !

            Γιώργος

            Comment


              #7
              Καλησπέρα Γιώργο και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

              Υπάρχουν και εταιρίες ( jobbcoach όπως ονομάζονται ) όπου μπορούν να βρούν ( ή να προσπαθήσουν να βρούν ) δουλειά σε άτομα όπου έχουν ΗΔΗ το personummer , ή να βοηθήσουν άτομα όπου θέλουν να ξεκινήσουν μια δική τους δουλειά ΧΩΡΙΣ το personummer.

              Το personummer το ζητούν γιατί βάση αυτού πληρώνονται απο τον Σουηδικό ΟΑΕΔ κάθε φορά που αναλαμβάνουν κάποιον άνεργο.

              Για αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν μια δική τους δουλειά έμαθα ότι ΔΕΝ χρειάζεται να έχουν personummer ( νέα νομοθεσία της 15 Απριλίου ) και μάλιστα κάτω απο ορισμένες συνθήκες ίσως να δικαιούνται και επιδότηση.

              Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με PM περισσότερες πληροφορίες για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, στοιχεία του γραφείου απο όπου πήρα αυτές τις πληροφορίες.

              Σπύρος

              Comment


                #8
                Originally posted by skonto View Post
                Καλησπέρα Γιώργο και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

                Υπάρχουν και εταιρίες ( jobbcoach όπως ονομάζονται ) όπου μπορούν να βρούν ( ή να προσπαθήσουν να βρούν ) δουλειά σε άτομα όπου έχουν ΗΔΗ το personummer , ή να βοηθήσουν άτομα όπου θέλουν να ξεκινήσουν μια δική τους δουλειά ΧΩΡΙΣ το personummer.

                Το personummer το ζητούν γιατί βάση αυτού πληρώνονται απο τον Σουηδικό ΟΑΕΔ κάθε φορά που αναλαμβάνουν κάποιον άνεργο.

                Για αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν μια δική τους δουλειά έμαθα ότι ΔΕΝ χρειάζεται να έχουν personummer ( νέα νομοθεσία της 15 Απριλίου ) και μάλιστα κάτω απο ορισμένες συνθήκες ίσως να δικαιούνται και επιδότηση.

                Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με PM περισσότερες πληροφορίες για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, στοιχεία του γραφείου απο όπου πήρα αυτές τις πληροφορίες.

                Σπύρος
                Αν ισχύουν αυτά που λες γιατί δεν βάζεις ένα λίνκ; Εδω βάζουν λινκ για οτιδήποτε, αυτό θα ήταν διαφήμιση;
                Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να έχεις τον προσωπικό αριθμό και την άδεια παραμονής.
                Σύμφωνα λοιπόν με την εφορία σήμερα στις 20/4 ισχύει αυτό verksamt.se - For foreign citizens και εδώ στην Υπηρεσία μετανάστευσης For EU/EEA citizens - Migrationsverket [NS4 version]

                Η μόνη περίπτωση είναι να ανοίξει μια μεγάλη εταιρεία, θυγατρική και τότε δεν χρειάζονται τόσες γραφειοκρατικές διαδικασίες.
                verksamt.se - Opening a branch

                Το jobbcoach τα πληρώνει ο ΟΑΕΔ γι αυτούς που είναι γραμμένους στον ΟΑΕΔ και έχουν προσωπικό αριθμό, 12 φορές, μιά φορά την βδομάδα, μία ώρα την φορά. Αν δεν έχει γίνει τίποτα μέχρι τότε, που συνήθως δεν γίνονται και τόσα πολλά, μπορείς να συνεχίσεις, και τα πληρώνεις μόνο σου με 800 κορώνες την ώρα.

                Comment


                  #9
                  Aλλη ερωτηση

                  Εμενα η γυναικα μου εχει την σουηδικη υπηκοοτητα διοτι γεννηθηκε και μεγαλωσε εκει μεχρι την ηλικια των 6 ετων περιπου...
                  σπιτι υπαρχει επομενως εχουμε και διευθηνση!
                  επειδη θα την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια απο εδω και εμεις λειαν συντομως θα ηθελα να σας ρωτησω ...
                  1) ποια η διαδικασια για μας?
                  πρεπει βασικα να βγαλουμε διαβατηρια ? γιατι εχουμε μονο ταυτοτητες με λατινικα καθως επεισης πρεπει και για τα δυο μας παιδακια να βγαλουμε διαβατηρια ?
                  2)επειδη θα ανεβω καλοκαιρι με αυτοκινητο επανω για βολτα αλλα και να τακτοποιησουμε το γεγονος (δηλαδη να δηλωθουμε εκει )οτι θα ανεβουμε συντομα ,θα πρεπει να παμε που? ισως το πρωτο βημα να παμε εφορια για να ξαναενεργοποιηθει ο αριθμος της γυναικας μου διοτι απο οτι γνωριζω ετσι πρεπει να ειναι και μετα?
                  δηλωνουμε οτι θα παμε ολη η οικογενεια επανω με πιστοποιητικα και χαζα τα οποια θα πρεπει να τα εχω παρει απο τον δημο θεσσαλονικης?
                  πρεπει να παρω και τα πιτσιρικια μαζι μου γι αυτο?(δεν νομιζω ε?)
                  εχω διαβασει σχεδον τα παντα εδω αλλα δεν ειδα κατι το οποιο να ειναι παρομοιο με την δικη μου φαση!
                  ΑΝ ξερετε κατι ρε παιδια βοηθηστε σας παρακαλω ...
                  ευχαριστω και να εχετε ενα καλο σαβ/κο

                  Comment


                    #10
                    Παιδία για σας, εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά και καλή δύναμη.
                    Έχω βρει δαυλιά στην Stockholm και σκοπεύω να ανέβω τις προσεχείς μέρες. Μου έχουν πει ότι μπορώ να αγοράσω ένα εισιτήριο μηνιαίας διάρκειας για όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς (εκτός ταξί), σχετικά οικονομικά.
                    Ξέρει κάποιος να μου πει από πού μπορώ να το κάνω αυτό?

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by gtseng View Post
                      Παιδία για σας, εύχομαι σε όλους χρόνια πολλά και καλή δύναμη.
                      Έχω βρει δαυλιά στην Stockholm και σκοπεύω να ανέβω τις προσεχείς μέρες. Μου έχουν πει ότι μπορώ να αγοράσω ένα εισιτήριο μηνιαίας διάρκειας για όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς (εκτός ταξί), σχετικά οικονομικά.
                      Ξέρει κάποιος να μου πει από πού μπορώ να το κάνω αυτό?
                      Καλωσορισες στην παρεα μας gtseng !!!
                      Χρονια πολλα και σε σενα και συγχαρητηρια για την δουλεια που βρηκες !!!
                      Καλως να ερθεις στην Στοκχολμη !! Η μηνιαια καρτα στοιχιζει 790 κορωνες και μπορεις να την χρησιμοποιεις για ολα τα μεταφορικα μεσα στον νομο της στοκχολης, λεωφορεια τρενα μετρο παντου ολη μερα για ενα μηνα .
                      Την καρτα την αγοραζεις απο τα pressbyrån που ειναι αλυσιδα ψιλικατσιδικων στα γραφεια της sl.se που υπαρχουν στο stockholm central αλλα και σε αλλα ψιλικατζιδικα. Η καρτα ισως να στοιχιζει 20 κορωνες αλλα την πληρωνεις μια φορα και μετα μονο την ανανεωνεις με 790 κορωνες,
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by sokratis-salonika View Post
                        Εμενα η γυναικα μου εχει την σουηδικη υπηκοοτητα διοτι γεννηθηκε και μεγαλωσε εκει μεχρι την ηλικια των 6 ετων περιπου...
                        σπιτι υπαρχει επομενως εχουμε και διευθηνση!
                        επειδη θα την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια απο εδω και εμεις λειαν συντομως θα ηθελα να σας ρωτησω ...
                        1) ποια η διαδικασια για μας?
                        πρεπει βασικα να βγαλουμε διαβατηρια ? γιατι εχουμε μονο ταυτοτητες με λατινικα καθως επεισης πρεπει και για τα δυο μας παιδακια να βγαλουμε διαβατηρια ?
                        2)επειδη θα ανεβω καλοκαιρι με αυτοκινητο επανω για βολτα αλλα και να τακτοποιησουμε το γεγονος (δηλαδη να δηλωθουμε εκει )οτι θα ανεβουμε συντομα ,θα πρεπει να παμε που? ισως το πρωτο βημα να παμε εφορια για να ξαναενεργοποιηθει ο αριθμος της γυναικας μου διοτι απο οτι γνωριζω ετσι πρεπει να ειναι και μετα?
                        δηλωνουμε οτι θα παμε ολη η οικογενεια επανω με πιστοποιητικα και χαζα τα οποια θα πρεπει να τα εχω παρει απο τον δημο θεσσαλονικης?
                        πρεπει να παρω και τα πιτσιρικια μαζι μου γι αυτο?(δεν νομιζω ε?)
                        εχω διαβασει σχεδον τα παντα εδω αλλα δεν ειδα κατι το οποιο να ειναι παρομοιο με την δικη μου φαση!
                        ΑΝ ξερετε κατι ρε παιδια βοηθηστε σας παρακαλω ...
                        ευχαριστω και να εχετε ενα καλο σαβ/κο
                        Καλωσορισες Σωκρατη και εσυ στην παρεα μας !!

                        Τα πραγματα για εσας πρεπει να ειναι πιο ευκολα αφου η γυναικα σου εχει σουηδικη υπηκοοτητα.
                        1) Τα διαβατηρια χρειαζονται για εσας .Για τα παιδια αν ειναι 12 χρονων νομιζω πρεπει να βγαλουν διαβατηριο. Μπορειτε να ρωτησετε στην αστυνομια στο ειδικο γραφειο διαβατηριων για να σας πουν ακριβως σε ποια ηλικια βγαζουν τα παιδια διαβατηριο ! Ο γιος μου 12 χρονων χριεαστηκε διαβατηριο.
                        Πρεπει οπωσδηποτε να εχετε μαζι σας για την εφορια της σουηδιας πιστοποιητικο γαμου , και ληξιαρχικες πραξεις γεννησεως των παιδιων ,μεταφρασμενα αν ειναι δυνατον , αλλα να εχετε μαζι σας και τα πρωτοτυπα. Και φυσικα απαραιτητα και τα διαβατηρια.

                        2) Την διαδικασια με την γυναικα σου που ηδη εχει προσωπικο αριθμο και τι πρεπει να κανει ακριβως για να τον ενεργοποιησει δεν ξερω . Οπως επισης δεν ξερω την διαδικασια πως γινεται αν ανεβετε πρωτα εσυ και υστερα η υπολοιπη οικογενεια.

                        Εμεις ηρθαμε ολοι μαζι οικογενειακως.
                        Μπορει η γυναικα σου η εσυ να παρετε τηλεφωνο κατευθειαν στο skatteverket και να ρωτησετε τιυχον αποριες σας και τι πρεπει να κανετε για να ειστε σιγουροι !! Στο λεω αυτο γιατι αρκετα συχνα κανουν αλλαγες !!
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #13
                          Ευανθία ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη και κατατοπιστική απάντηση σου.
                          Ένα γενικό νέο ψιλο-άσχετο με την Σουηδία. Άκουσα ότι η Ελβετία έχει κλίσει τα σύνορα της. Εσείς έχετε μάθει κάτι?

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by gtseng View Post
                            Ευανθία ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη και κατατοπιστική απάντηση σου.
                            Ένα γενικό νέο ψιλο-άσχετο με την Σουηδία. Άκουσα ότι η Ελβετία έχει κλίσει τα σύνορα της. Εσείς έχετε μάθει κάτι?
                            Στην σουηδια δεν νομιζω να εχει συμβει κατι τετοιο , δεν εχω ακουσει κατι .
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #15
                              Δεν αφορά τους Έλληνες πολίτες.

                              Συγκεκριμένα παραθέτω απόσπασμα

                              " Η Ελβετία δια στόματος της υπουργού Δικαιοσύνης της Συνομοσπονδίας ανακοίνωσε την Τετάρτη 18 Απριλίου την πρόθεση της χώρας να μειώσει τον αριθμό χορήγησης της λεγόμενης «άδειας Β» στους πολίτες της Πολωνίας, της Τσεχίας, της Ουγγαρίας, της Σλοβενίας, της Σλοβακίας, καθώς και των τριών χωρών της Βαλτικής ήτοι της Λιθουανίας, της Λετονίας και της Εσθονίας, σε 2.000 για μια περίοδο 12 μηνών. "

                              ΠΗΓΗ: Η Ελβετία «κλείνει» τα σύνορα για οκτώ χώρες της ΕΕ Η Ελβετία «κλείνει» τα σύνορα για οκτώ χώρες της ΕΕ

                              Βέβαια κανείς δεν ξέρει αν το παράδειγμα της Ελβετίας το ακολουθήσουν και άλλα κράτη.

                              Σπύρος

                              Comment

                              Working...
                              X