Announcement

Collapse
No announcement yet.

διπλωμα οδηγησης;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by Minos View Post
    Χαχαχα! Πολύ αστείο! Για πές μας όμως ποιός δικαιούται διπλό ταμείο ανεργίας; Κανείς βέβαια γιατί δεν γίνεται! Κάτι μου θυμήζουν αυτά...αυτά που λένε οι σουηδοί φασίστες για τους μετανάστες που έιχαν έρθει (και για τους Έλληνες)!
    Δεν μπορείς να λες για τους άλλους λαούς βρισιές αν δεν κρίνεις πρώτα τον δικό σου λαό...!!!
    Κ δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να σε εκμεταλεύονται πατριώτες σου κ συγγενείς σου. ..!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #47
      Διπλωμα οδηγησης?????????????

      Το καλυτερο απο ολα ειναι οτι ολα τα παραπανω σχολια ξεκινησαν στο Θεμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

      Και μετα περιμενουμε να παμε μπροστα σαν λαος εντος και εκτος συνορων???

      Α ρε saetron μια γραμμη εγραψες, μπαχαλο δημιουργησες! Και απο το πουθενα!

      Comment


        #48
        Αν το θεωρείς εσύ σαν χιούμορ...κατάλαβα.

        Originally posted by jimathens View Post
        Μάλλον ή δεν έχεις χιούμορ ή ζεις πολλά χρόνια στο εξωτερικό. (Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση).

        Comment


          #49
          Δεν διαφωνούμε στο ζήτημα της εκμετάλλευσης.

          Originally posted by jimathens View Post
          Δεν μπορείς να λες για τους άλλους λαούς βρισιές αν δεν κρίνεις πρώτα τον δικό σου λαό...!!!
          Κ δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να σε εκμεταλεύονται πατριώτες σου κ συγγενείς σου. ..!!!

          Comment


            #50
            Δίκιο έχεις...το σταματάω, τουλάχιστον απ΄την δική μου πλευρά.

            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
            Το καλυτερο απο ολα ειναι οτι ολα τα παραπανω σχολια ξεκινησαν στο Θεμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

            Και μετα περιμενουμε να παμε μπροστα σαν λαος εντος και εκτος συνορων???

            Α ρε saetron μια γραμμη εγραψες, μπαχαλο δημιουργησες! Και απο το πουθενα!

            Comment


              #51
              Παντως εγω μιλησα πολυ ΣΟΒΑΡΑ σε αυτα που ειπα.Επειδη ειμουν ενα χρονο ΑΝΕΡΓΟΣ,στον ΟΑΕΔ που πηγαινα(Πατησιων),ειδα με τα ματια μου αποδειξη επιδοματος ανεργιας σε αλλοδαπο(Αλβανο μεταναστη),χωρις παιδια και τα ιδια προσοντα με εμενα,και ενω εγω επαιρνα 465 ευρω,αυτος επαιρνε 880.Εγω ειχα 20 χρονια εργασιας στην Ελλαδα με ολες τις εισφορες.Αυτα ,και οσα ειπα δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ χιουμορ,και ολα τα αλλα ειναι θεωριες,απλα για να περναμε την ωρα μας.-Απλα καποια στιγμη θα πρεπει να μην ειμαστε τοσο ανθελληνες-με την κακη η με την λιγοτερο κακη εννοια-θα πρεπει οπως ο Σουηδος(και πολυ καλα κανει)υποστηριζει πανω απ ολα την Πατριδα του,και τον ομοεθνη του,ετσι και εμεις καποια στιγμη θα πρεπει να αφησουμε ολα αυτα που μας κανουν,ακομμα και εδω μεσα να το παιζουμε διεθνηστες,ενω το "σπιτι μας" καιγεται.Αλλα μαλλον οσοι αναμασανε τα ιδια και τα ιδια,εχουν πολυ καιρι να κανουν ενα ταξιδακι στην αθηνα,η δεν τουσ παιρνει η οικογενεια τους λεγοντας τους οτι δεν εχει να περασει.Αλλα θα ερθουν και οι καλυτερες μερες,επιμονη και πιστη σε ιδανικα(κατι ξεχασμενο απο πολλους)χρειαζεται,και μια μεγαλη ανατροπη που ερχεται.

              Comment


                #52
                Originally posted by Minos View Post
                Χαχαχα! Πολύ αστείο! Για πές μας όμως ποιός δικαιούται διπλό ταμείο ανεργίας; Κανείς βέβαια γιατί δεν γίνεται! Κάτι μου θυμήζουν αυτά...αυτά που λένε οι σουηδοί φασίστες για τους μετανάστες που έιχαν έρθει (και για τους Έλληνες)!
                παντως εγω δεν εχω ακουσει καποιο Σουηδο να λεει οτι εγω εχω περισσοτερα προνομια απο αυτον.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Minos View Post
                  Δίκιο έχεις...το σταματάω, τουλάχιστον απ΄την δική μου πλευρά.

                  Minos να χαίρεσαι όταν υπάρχει διάλογος.
                  Εγώ προσωπικά δεν παρεξηγιέμαι με κανέναν κ με τίποτα γιατί έχω δει κ έχω πάθει τόσα πολλά που το φιλοσόφησα κ δεν αξίζει να χαλάω την ζαχαρένια μου άλλο...!!!
                  Απλά δεν μου αρέσει να σχολιάζονται όλα με το παραμικρό (γιατί 100% με τον γραπτό λόγο γίνονται παρεξηγήσεις).

                  υ.γ . είμαστε μια παρέα όλοι εδώ μέσα αλλά κ ο κάθε ένας από μας κουβαλάει τον δικό του σταυρό...
                  ας γίνουμε λίγο πιο ανεκτικοί κ ελαστικοί σε ασήμαντα πράγματα δεν είναι κακό.
                  Χαμογελάτε όσο μπορείτε κάνει καλό.
                  Καλή συνέχεια σε όλους-ες...!!!
                  Κ πολύ Υγεία...!!!
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by jimathens View Post
                    Minos να χαίρεσαι όταν υπάρχει διάλογος.
                    Εγώ προσωπικά δεν παρεξηγιέμαι με κανέναν κ με τίποτα γιατί έχω δει κ έχω πάθει τόσα πολλά που το φιλοσόφησα κ δεν αξίζει να χαλάω την ζαχαρένια μου άλλο...!!!
                    Απλά δεν μου αρέσει να σχολιάζονται όλα με το παραμικρό (γιατί 100% με τον γραπτό λόγο γίνονται παρεξηγήσεις).

                    υ.γ . είμαστε μια παρέα όλοι εδώ μέσα αλλά κ ο κάθε ένας από μας κουβαλάει τον δικό του σταυρό...
                    ας γίνουμε λίγο πιο ανεκτικοί κ ελαστικοί σε ασήμαντα πράγματα δεν είναι κακό.
                    Χαμογελάτε όσο μπορείτε κάνει καλό.
                    Καλή συνέχεια σε όλους-ες...!!!
                    Κ πολύ Υγεία...!!!
                    πιστεψε με ,εχω προσπαθησει απειρες φορες,να απανταω με καυστικο-ισως-χιουμορ σε αντιστοιχες φραστικες επιθεσεις.Καποιες φορες ομμως πρεπει καποια σοβαρα θεματα,να θιγονται με μια σωστη προσεγγιση.Παντα με χαμογελο,και πανω απο ολα Αυτογνωσια και διαθεση για μαχες......Παμε λοιπον...

                    Comment


                      #55
                      Υποσχέθηκα ότι δεν θα απαντήσω εδώ μιας κι είναι για το ζήτημα του διπλώματος οδήγησης. Αν είναι ας ανοίξει καινούριο θέμα.

                      Comment


                        #56
                        σημερα πηγα στο τρανσπορτ στυρελσεν στην σολνα μου ειπαν οτι δεν μπορω να βγαλω εκει τετοια καρτα και μου δωσαν ενα χαρτακι με μια διευθυνση η οποια δεν υπαρχει σαν διευθηνση γραφειων τους,οσο και να εψαξα.
                        västrajarnväs 7 ,ετσι λενε τα γραμματα αυτης που το εγραψε εψαξα αν γραφεται καπως αλλιως (π.χ västrajarnvägen)μηπως εκανε λαθος αλλα παλι δεν βρισκω καποια διευθηνση που να ταιριαζει.
                        θυμασαι μηπως (georgeman) που πηγες και την εβγαλες την καρτα ψηφιακου ταχογραφου?
                        αν ηξερα που θα ηταν τοσο παιδεμα απο εδω που δεν μπορω να βρω που θα παω θα εδινα 150 στην ελλαδα και θα την εβγαζα εκει και ας ηταν παραπανω τα λεφτα.
                        σημερα 3 ωρες εφαγα να βρω αυτα τα γραφεια γιατι η συγκοινωνια εκει στην σολνα ειναι καπως,και δουλεια παλι δεν εκανα!

                        το βρηκα τελικα...
                        σε περιπτωση που χρειαστει καποιος κατι παρομοιο λοιπον η διευθηνση ειναι...
                        Stockholm City
                        Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 7 (före detta Klarabergsviadukten 80)
                        Postadress: Box 251, 101 25 Stockholm
                        Fax 010-123 30 49

                        Comment


                          #57
                          καλημερα!διαβασα καπου οτι οσοι Ελληνες θελουν να δουλεψουν σαν οδηγοι φορτηγων χρειαζονται απαραιτητα και το απολυτηριο στρατου.γνωριζει καποιος αν ισχυει αυτο;;σας ευχαριστω!!!

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by #REM# View Post
                            καλημερα!διαβασα καπου οτι οσοι Ελληνες θελουν να δουλεψουν σαν οδηγοι φορτηγων χρειαζονται απαραιτητα και το απολυτηριο στρατου.γνωριζει καποιος αν ισχυει αυτο;;σας ευχαριστω!!!
                            στη Σουηδια

                            Comment


                              #59
                              το απολυτηριο στρατου απαγορευεται να βγει εκτος ελληνικης επικρατειας!!
                              στην καλυτερη να σου ζητησουν μια στρατολογικη βεβαιωση αλλα δεν ειναι κανονας αυτο,διοτι για να εργασθεις θες διαβατηριο και κατα την επεξεργασια των στοιχειων για την εκδοση περνουν βεβαιωση απο το αρμοδιο στρατολογικο γραφειο ,οπως και απο την εισαγγελια και αν υπαρχει θεμα αποριπτουν την αιτηση εκδοσης...εξαλλου το συγκεκριμενο εγγραφο μας το ζητανε κατα την εκδοση του στην ελλαδα οταν το πρωτοβγαζουμε.
                              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                              Comment


                                #60
                                Των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν!!

                                Ας παρει ο,τι βεβαιωση μπορει απο τον στρατο, μπορει να φανει οτι ειναι περιττο βημα αυτη την στιγμη αλλα απαξ και την παρει θα την εχει για μια ζωη...
                                Και σαν οδηγος εδω στην Σουηδια να μην χρειαζεται, μπορει να του χρειαστει καπου αργοτερα.
                                Ακομα και να πουν π.χ. στην Ελλαδα οτι εχει ημερομηνια ισχυς... ειναι ενα γεγονος! Ο ανθρωπος εχει ολοκληρωσει την στρατιωτικη του θητεια και αυτο απο μονο του ειναι γεγονος...

                                Οταν ξεκινας μια διαδικασια μεταναστευσης πρεπει να εισαι οσο πιο πολυ οργανωμενος γινεται!
                                Δεν φευγεις στην διπλανη πολη να πεταχτεις να παρεις οτι ξεμεινε...
                                Δεν ειναι ισως οι ανθρωποι που εχεις αφησει πισω σου σε θεση να τρεχουν για τις δικες σου εκκρεμοτητες...


                                Εαν ανεβειτε ως οικογενεια και καπου σπαει ο διαολος το ποδαρι και το χρειαστεις και δεν εχεις καποιον να τρεξει ευκολα στην Ελλαδα, δεν θα τα βαλεις με τον εαυτο σου που δεν ακουσες καποιους που σε συμβουλεψαν να το κανεις?

                                Παρτε ο,τι δικαιολογητικα σας εχουν συμβουλεψει και κυριως δεν εχουν κοστος!!!
                                ...καποια που εχετε σκεφτει απο μονοι σας... ο,τι θεωρησετε οτι θα σας φανει χρησιμο γενικα και ας μην σας φανει!!!

                                Μου ειπε η φαρμακοποιος μου πριν φυγω ..."ελα και παρε τα βασικα..." και μου εδωσε αυτα που θεωρησε αυτη βασικα!!! Δεν ειχα σκεφτει να παρω κατι ...
                                Γενικα ειμαι κατα των φαρμακων... αλλα τον δευτερο μηνα μου προεκυψε προβλημα και για να πω την αληθεια φοβομουνα να παω σε ενα κεντρο υγειας επειδη απλα δεν ηξερα τις διαδικασιες....και τελικα πηρα μια απλη γενικη αντιβιωση που ειχα μαζι μου... εδω δεν δινουν αντιβιωση για ψιλου πηδημα οπως στην ελλαδα.... ευτυχως δουλεψε!!
                                Την δεδομενη χρονικη στιγμη ευχαριστησα την φαρμακοποιο που με εβγαλε απο την δυσκολη θεση... τωρα πλεον ακολουθω βεβαια τον "σουηδικο τροπο" που γινονται τα πραγματα στο συστημα υγειας

                                Το συμπερασμα ειναι οτι "Η μεταναστευση δεν απαιτει μια απλη οργανωση εκδρομης αλλα πολυ παραπανω!!!"

                                Comment

                                Working...
                                X