Announcement

Collapse
No announcement yet.

διπλωμα οδηγησης;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by Sakis230 View Post
    Τέλος πάντων , έχετε καλύτερη γνώμη από εμένα γιατί ζητείται εκεί. Δεν έχω καμία αμφιβολία για ότι λέτε γιατί εγώ έχω μερικές πληροφορίες απο Σουηδους και Ελληνοσουηδους για το τι γίνεται. Είμαι άσχετος με το θέμα Άδεια Οδήγησης στη Σουηδία. Δέχομαι κάθε διόρθωση σε αυτό το θέμα και δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

    Βάλτε της δικές σας αναρτησης για το θέμα αυτό.

    Αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έρχονται Άγγλοι Σουηδοι και Γερμανοί για να βγάλουν Δίπλωμα στην Ελλάδα;
    Είναι πολύ απλό, γιατί στην Ελλάδα το δίπλωμα το παίρνεις πολύ πιό EYKOΛΑ (βάζεις και λίγο "λαδάκι" ) όπου χρειάζεται και όλα είναι Οκ !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #77
      Ήδη περιμένω εδω και 50 ημέρες την "απάντηση" απο Ελλάδα. Την τελευταία φορα που πήρα τηλ. στο Transportstyrelsen, ο υπάλληλος χαμογελώντας,(διακριτικά) με διαβεβαίωσε οτι θα στέλνουν e-mail με την ερώτηση γνησιότητας διπλώματος,ωσότου απαντήσουν!!!!! (περαστικά μου...)
      Originally posted by Dimme View Post
      Μπορείς να αλλάξεις το δίπλωμά σου σε Σουηδικό με αίτηση στο Transportstyrelsen.

      Η αίτηση κοστίζει 600 κορόνες και η δημιουργία της κάρτας 150 κορόνες.

      Η διαδικασία μπορεί να πάρει αρκετούς μήνες, εξαρτάται από τον χρόνο που θα πάρει να απαντήσει η Ελλάδα. Τον καιρό που περιμένεις δεν θα έχεις δίπλωμα αλλά μπορείς να οδηγήσεις εντός Σουηδίας με ένα αντίγραφο του παλιού διπλώματος και την ταυτότητά σου. Αν χρειαστείς το δίπλωμά σου για να οδηγήσεις το εξωτερικό μπορούν να στο επιστρέψουν προσωρινά.

      Αν θέλεις όμως δεν χρειάζεται να αλλάξεις το δίπλωμά σου, μπορείς να οδηγήσεις στη Σουηδία και όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση με το ελληνικό δίπλωμα καθ όλη την διάρκεια ισχύος του.

      Comment


        #78
        Originally posted by sotiristokos View Post
        Ήδη περιμένω εδω και 50 ημέρες την "απάντηση" απο Ελλάδα. Την τελευταία φορα που πήρα τηλ. στο Transportstyrelsen, ο υπάλληλος χαμογελώντας,(διακριτικά) με διαβεβαίωσε οτι θα στέλνουν e-mail με την ερώτηση γνησιότητας διπλώματος,ωσότου απαντήσουν!!!!! (περαστικά μου...)
        Με το αντίγραφο δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
        Μπορεί η απάντηση να αργήσει και πάνω από 6 μήνες !!!
        Εξαρτάται από το ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ μ@λ@κ@ς ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΤΕΜΠΕΛΟΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ είναι ο Έλληνας δημόσιος υπάλληλος που πρέπει να στείλει, ΜΟΝΟ ένα email !!!
        Ψυχραιμία !!!
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #79
          Originally posted by patrioten View Post
          Πληροφορίες για ότι αφορά το δίπλωμα οδήγησης στην Σουηδία ,έκδοση νέου διπλώματος ,κόστος ,μαθήματα ,αλλαγή από Ελληνικό σε Σουηδικό, έντυπα ,πρόστιμα ,σχολές οδήγησης και πολλά άλλα !
          korkortonline ! Pris & kostnad för körkort !

          Διαδικασίες αλλαγής από Ελληνικό σε Σουηδικό δίπλωμα οδήγησης.
          Όταν ζείς μόνιμα στην Σουηδία πρέπει να αλλάξεις το δίπλωμα οδήγησης από Ελληνικό σε Σουηδικό .(υπάρχει πρόστιμο).
          Τι σημαίνει ζείς μόνιμα η μόνιμη κατοικία;
          Με μόνιμη εγκατάσταση που αναφέρεται για τουλάχιστον 185 ημέρες ανά ημερολογιακό έτος. Αν εναλλάξ ζουν σε δύο ή περισσότερα κράτη λόγω επαγγελματικών σύνδεσή σας και είναι διαφορετική από τους προσωπικούς σας δεσμούς αποτελεί τον τόπο κατοικίας σας,
          και ο τόπος στον οποίο έχετε προσωπικούς δεσμούς(οικογένεια). Αυτό ισχύει υπό την προϋπόθεση ότι επιστρέφετε τακτικά εκεί.Εάν έχετε μια εργασία σε άλλη χώρα,και δεν επιστρέφουν τακτικά στο κράτος όπου μπορείτε να έχετε μια προσωπική σχέση(οικογένεια) πρέπει να θεωρείται μόνιμος κάτοικος εκεί.

          Άδειες οδήγησης από χώρες E.E.Διαδικασίες αλλαγής από Ελληνικό σε Σουηδικό δίπλωμα οδήγησης.

          patrioten:14-12-13
          Πληροφορίες για ότι αφορά το δίπλωμα οδήγησης στην Σουηδία.
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #80
            Πως μπορώ να δω την πορία διεκπεραίωσης της Αιτησης για Καρτα Ταχογράφου?

            Comment


              #81
              Originally posted by timathens View Post
              Πως μπορώ να δω την πορία διεκπεραίωσης της Αιτησης για Καρτα Ταχογράφου?
              Δεν μπορείς, αλλά υπομονή θα σου έρθει σε 2 εβδομάδες.
              Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

              Comment


                #82
                Γεια σου georgeman !!!
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #83
                  Γεια σου φιλε patrioten , τα σεβη μου και στην σύζυγο!
                  Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by georgeman View Post
                    Γεια σου φιλε patrioten , τα σεβη μου και στην σύζυγο!
                    Tack georgeman, detsamma !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment

                    Working...
                    X