Announcement

Collapse
No announcement yet.

διπλωμα οδηγησης;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    διπλωμα οδηγησης;

    παιδια οσο αφορα το διπλωμα οδηγησης που τυχαινει να ειναι και επαγγελματικο πρεπει να κανω καποια διαδικασια απο εδω? η ειναι ετοιμο προς χρηση και εκει ?
    ειναι το καινουργιο που ειναι σαν καρτα...
    οποιος γνωριζει ας απαντησει παρακαλω...
    ευχαριστω πολυ και καλη σας μερα

    #2
    Δεν χρειαζεται να κάνεις απολυτος τίποτα. Οδήγα κανονικα μεχρι την ληξη του.

    Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

    Comment


      #3
      aa

      Originally posted by georgeman View Post
      Δεν χρειαζεται να κάνεις απολυτος τίποτα. Οδήγα κανονικα μεχρι την ληξη του.

      ok na σαι καλα σ ευχαριστω πολυ, δεν μιλαμε ομως για απλα ταξιδι, αλλα για παραμονη,το ποσα χρονια δεν το ξερω θα ειναι οκ ε?

      Comment


        #4
        Μπορείς να αλλάξεις το δίπλωμά σου σε Σουηδικό με αίτηση στο Transportstyrelsen.

        Η αίτηση κοστίζει 600 κορόνες και η δημιουργία της κάρτας 150 κορόνες.

        Η διαδικασία μπορεί να πάρει αρκετούς μήνες, εξαρτάται από τον χρόνο που θα πάρει να απαντήσει η Ελλάδα. Τον καιρό που περιμένεις δεν θα έχεις δίπλωμα αλλά μπορείς να οδηγήσεις εντός Σουηδίας με ένα αντίγραφο του παλιού διπλώματος και την ταυτότητά σου. Αν χρειαστείς το δίπλωμά σου για να οδηγήσεις το εξωτερικό μπορούν να στο επιστρέψουν προσωρινά.

        Αν θέλεις όμως δεν χρειάζεται να αλλάξεις το δίπλωμά σου, μπορείς να οδηγήσεις στη Σουηδία και όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση με το ελληνικό δίπλωμα καθ όλη την διάρκεια ισχύος του.

        Comment


          #5
          Originally posted by Dimme View Post
          Μπορείς να αλλάξεις το δίπλωμά σου σε Σουηδικό με αίτηση στο Transportstyrelsen.

          Η αίτηση κοστίζει 600 κορόνες και η δημιουργία της κάρτας 150 κορόνες.

          Η διαδικασία μπορεί να πάρει αρκετούς μήνες, εξαρτάται από τον χρόνο που θα πάρει να απαντήσει η Ελλάδα. Τον καιρό που περιμένεις δεν θα έχεις δίπλωμα αλλά μπορείς να οδηγήσεις εντός Σουηδίας με ένα αντίγραφο του παλιού διπλώματος και την ταυτότητά σου. Αν χρειαστείς το δίπλωμά σου για να οδηγήσεις το εξωτερικό μπορούν να στο επιστρέψουν προσωρινά.

          Αν θέλεις όμως δεν χρειάζεται να αλλάξεις το δίπλωμά σου, μπορείς να οδηγήσεις στη Σουηδία και όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση με το ελληνικό δίπλωμα καθ όλη την διάρκεια ισχύος του.
          να εισαι καλα φιλε μου ....σ ευχαριστω πολλυ για τις πληροφοριες σου!!!

          Comment


            #6
            ...και εγώ σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες!!

            Comment


              #7
              Ζώ και εργάζομαι εδώ (Στοκχολμη). Έχω αγοράσει αυτοκίνητο. Έχω βγάλει Σουηδική κάρτα ηλεκτρονικού ταχογράφου με το Ελληνικό δίπλωμα. Οι κατηγορίες που έχω από την Ελλάδα είναι Α, Β, ΒΕ, Γ, ΓΕ. Αν με τα στοιχεία που σας δίνω είστε καλυμένοι ΟΚ, αν όχι συνεχίστε να ψάχνετε!

              Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

              Comment


                #8
                Originally posted by georgeman View Post
                Ζώ και εργάζομαι εδώ (Στοκχολμη). Έχω αγοράσει αυτοκίνητο. Έχω βγάλει Σουηδική κάρτα ηλεκτρονικού ταχογράφου με το Ελληνικό δίπλωμα. Οι κατηγορίες που έχω από την Ελλάδα είναι Α, Β, ΒΕ, Γ, ΓΕ. Αν με τα στοιχεία που σας δίνω είστε καλυμένοι ΟΚ, αν όχι συνεχίστε να ψάχνετε!

                αυτο σημαινει οτι ειμαστε τοτε οκ....
                δεν μου λες φιλε γιωργη? ηθελα να βγαλω αυτη την καρτα απο εδω θεσσαλονικη...ειναι ευκολο να την βγαλω και επανω?
                σ ευχαριστω !

                Comment


                  #9
                  Originally posted by sokratis-salonika View Post
                  αυτο σημαινει οτι ειμαστε τοτε οκ....
                  δεν μου λες φιλε γιωργη? ηθελα να βγαλω αυτη την καρτα απο εδω θεσσαλονικη...ειναι ευκολο να την βγαλω και επανω?
                  σ ευχαριστω !
                  Ειναι πολυ ποιο ευκολο και ποιο οικονομικο. Για περισσοτερες πληροφοριες θα σου στειλω πμ.

                  Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by georgeman View Post
                    Ειναι πολυ ποιο ευκολο και ποιο οικονομικο. Για περισσοτερες πληροφοριες θα σου στειλω πμ.

                    θα περιμενω π.μ σ ευχαριστω... εδω ειναι 150 ευρω με τρεξιμο δικο μου... αν εκει ειναι πιο ευκολο να το κανω επανω...

                    Comment


                      #11
                      με τα (ΠΕΥ) στα επαγγελματικα διπλωματα γνωριζει κανεις οτι ειναι απαραιτητο να τα βγαλουμε?
                      απο μια σχολη μου ειπαν οτι αρχες του 2013 οποιος δεν εχει (πευ) χανει αυτοματα και την αντιστοιχη κατηγορια και κοινως δεν μπορει να οδηγησει πλεον επαγγελματικα.
                      και κατι αλλο.
                      μου ειπαν επεισης οτι αν μεινεις μονιμα σουηδια πρεπει να κανεις μετατροπη διπλωματος σε σουηδικο απο ελληνικο...ισχυει?
                      και αν ναι? οι κατηγοριες παραμενουν οι ιδιες?
                      οποιος γνωριζει ας απαντησει παρακαλω!

                      Comment


                        #12
                        Δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να χασει το δικαιωμα να οδηγει μια κατηγορια αν του εχει αποδοθει μετα απο εξετασεις σε χωρα μελος της ΕΕ ( Κοινοτικο δικαιο).
                        Αυτο που ηθελε να σου πει και σου αφησε λαθος εντυπωσεις ειναι οτι απο το 2013 και μετα ειναι υποχρεωτικο να βγαλεις και ΠΕΙ σε ολα τα κρατη μελη της ΕΕ οταν βγαζεις και επαγγελματικο διπλωμα.
                        Αν εχεις επαγγελματικο διπλωμα πριν απο το 2007 δεν υποχρεουσε να βγαλεις ΠΕΙ μεχρι το 2014 για λεωφορια και μεχρι το 2015 για φορτηγα.
                        Κανονικα θα πρεπει αν μεινεις περισσοτερο απο 6 μηνες να αλλαξεις το διπλωμα σου σε Σουηδικο αλλα μετα απο επικοινωνια που ειχα με τους υπευθυνους εδω ( transportstyrelsen) μου ειπαν οτι μπορεις να οδηγησεις κανονικα μεχρι την ληξη του διπλωματος σου.
                        Οι κατηγοριες ειναι ευρωπαικες και οχι Ελληνικες που σημαινει οτι ειναι παντου στην ΕΕ ιδιες.
                        Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                        Comment


                          #13
                          Το Π.Ε.Ι. είναι Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας.
                          στην ουσία πιστοποιήσαι σαν επαγγελματίας οδηγός και δίνει τι δυνατότητα να εργάζεται κάποιος σαν οδηγός. όσοι έχουν την άδεια οδήγησης πρίν το 2007 και 2008 αντίστοιχα θα υποχρεωθούν να δώσουν θεωρητικές εξετάσεις για Π.Ε.Ι. . οποίος δεν θα δώσει εξετάσεις για Π.Ε.Ι. θα κράτα την κατηγορία και να οδηγήσει, αλλά δεν θα μπορεί να εργάζεται για άλλον.

                          Να τονίσω δε ότι αυτό είναι ευρωπαϊκή οδηγία και θα ισχύει σε όλη την ευρώπη. Δηλαδή όπου και αν θέλεις να εργάζεσε θα πρέπει να έχεις Π.Ε.Ι. .

                          Αυτοί που πήραν την άδεια οδήγησης μετά το 2007 και 2008 αντίστοιχα , θα υποχρεωθούν να περάσουν από θεωρητικές αλλά πρακτικές εξετάσεις.
                          Think before you driving@world.......

                          Comment


                            #14
                            σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας. να ειστε καλα!

                            Comment


                              #15
                              Το παλιό ροζ δίπλωμα που δεν είναι σε μορφή πιστωτικής δεν είναι κατάλληλο??? Δηλ. θα πρέπει να το αλλάξω?..
                              To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                              Comment

                              Working...
                              X