Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόβλημα με την Εύρεση σπιτιού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    [QUOTE=adespotos;48547]Καλημέρα σε όλους, καλημέρα ευανθία, θέλω να ρωτήσω πώς είναι δυνατό να νοικιάζεις σπίτι και να σου απαγορεύεται να δηλώσεις τη διεύθυνση. Δεν είναι παράνομο κάτι τέτοιο;[/

    Μπορει να μην εχει δικαιωμα να το υπενοικιασει καποιος και ετσι να το υπενοικιαζει παρανομα . Επομενως σου λεει οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις την διευθυνση του για να μην βρει τον μπελα του.

    Το θεμα ειναι να μην δεχτεις να νοικιασεις ενα τετοιο διαμερισμα η δωματιο !!
    Χωρις να εχεις δηλωσει καποια διευθυνση κατοικιας υπαρχει μεγαλο προβλημα.
    Καταρχην δεν μπορεις να βγαλεις προσωπικο αριθμο.

    Προσοχη λοιπον σπιτι δευτερο χερι που να μπορεις να γραψεις C /O οτι δηλαδη κατοικεις εκει σαν φιλοξενουμενος . Ετσι θα μπορεσεις να παρεις προσωπικο αριθμο , και να παραλαμβανεις και την αλληλογραφια σου !!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #17
      [QUOTE=ευανθια;48567]
      Originally posted by adespotos View Post
      Καλημέρα σε όλους, καλημέρα ευανθία, θέλω να ρωτήσω πώς είναι δυνατό να νοικιάζεις σπίτι και να σου απαγορεύεται να δηλώσεις τη διεύθυνση. Δεν είναι παράνομο κάτι τέτοιο;[/

      Μπορει να μην εχει δικαιωμα να το υπενοικιασει καποιος και ετσι να το υπενοικιαζει παρανομα . Επομενως σου λεει οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις την διευθυνση του για να μην βρει τον μπελα του.

      Το θεμα ειναι να μην δεχτεις να νοικιασεις ενα τετοιο διαμερισμα η δωματιο !!
      Χωρις να εχεις δηλωσει καποια διευθυνση κατοικιας υπαρχει μεγαλο προβλημα.
      Καταρχην δεν μπορεις να βγαλεις προσωπικο αριθμο.

      Προσοχη λοιπον σπιτι δευτερο χερι που να μπορεις να γραψεις C /O οτι δηλαδη κατοικεις εκει σαν φιλοξενουμενος . Ετσι θα μπορεσεις να παρεις προσωπικο αριθμο , και να παραλαμβανεις και την αλληλογραφια σου !!
      Ευανθία, ευχαριστώ... Έτσι κι αλλιώς την απάντηση τη βρήκα σε κάποιο άλλο σημείο... έχει γίνει τόσο καλή δουλειά στο πατριωτάκι που διαπιστώνω πως δεν έχει νόημα να ρωτάω και πολλά : )

      Comment


        #18
        Γεια σας.Με δέχτηκαν για μεταπτυχιακό στο Γκέτεμποργκ και ψάχνω για σπίτι.Έχω στείλει email,μπήκα σε λίστα σε ένα μεσιτικό γραφείο αλλά τίποτα.Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω;Βασικά δεν είμαι σίγουρη ότι τα κάνω και σωστά.

        Comment


          #19
          Originally posted by spyridoula View Post
          Γεια σας.Με δέχτηκαν για μεταπτυχιακό στο Γκέτεμποργκ και ψάχνω για σπίτι.Έχω στείλει email,μπήκα σε λίστα σε ένα μεσιτικό γραφείο αλλά τίποτα.Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω;Βασικά δεν είμαι σίγουρη ότι τα κάνω και σωστά.
          Γεια σου Σπυριδουλα
          Δεν φτανει μονο να στελνεις email. Να παιρνεις τηλεφωνο αμεσως μολις βρισκεις καποιο διαμερισμα η δωματιο που σε ενδιαφερει. Αν υπαρχει βεβαια στην αγγελια τηλεφωνο. Ειναι πολυ σημαντικο !!!!!!
          Στα email δεν απαντανε συχνα γιατι με τοσα που στελνουν ολοι οσοι ενδιαφερονται που ειναι πολλοι , σε ποιον να πρωτοαπαντησει καποιος αν εργαζεται κιολας ? Λογικο δεν ειναι ? Παιρνε λοιπον τηλεφωνο και αμεσως μαλιστα μολις δεις την αγγελια , γιατι ειναι οποιος προλαβει πρωτος.
          Τηρουν σχεδον ευλαβικα την σειρα προτεραιοτητας.
          Καλη επιτυχια !!!!
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #20
            Ευχαριστώ για την απάντηση Ευανθία.Η αλήθεια είναι ότι έλαβα λίγες απαντήσεις μέσω email αλλά και τηλέφωνα δεν βρίσκω οπότε απλώς κάνω υπομονή.

            Comment


              #21
              επειδη ειμαι και γω σε αναζητηση σπιτιου...
              αν ακουσει κανεις τπτ..ας σφυριξει...ψαχνω κυριως 1:an 2:an η και συγκατοικηση ακομα

              Comment


                #22
                Καλησπερα σε ολους,
                κανω διαλειμα απο την αναζητηση σπιτιου και σας γραφω. Σχεδον συμπληρωνω δυο μηνες στην Στοκχολμη. Αισθανομαι οτι καθε μερα που περναει με κερδιζει ολο και περισσοτερο. Αυτο το πραγμα ομως με τα σπιτια κοντευει να με σκασει. Δεν θελω να βγαλω αρνητισμό όμως στελνω δεκαδες μηνυματα καθε μερα ματαια. Σπανια υπαρχει τηλεφωνο στις αγγελιες και οταν υπαρχει συνηθως δεν απαντανε. Εννοειται οτι επιμενω να ψαχνω αλλα με πιεζει και ο χρονος. Σε ενα μηνα περιπου αρχιζουν τα σχολεια και πρεπει να ξερω που θα καταληξουμε να μενουμε τον χειμωνα.
                Ηδη νιωθω καλυτερα που σας τα εγραψα Ουφ!!!!!!
                Καλη τυχη σε ολους μας στην αναζητηση σπιτιου!

                Δεσποινα

                Comment


                  #23
                  Παιδια εγω και ο φίλος μου σταθηκαμε τυχεροι, μετα απο 20 μερες βρήκαμε σπίτι κατα την γνώμη μου καλο! Θα σας εξηγήσω την περιπτωση μου και οποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του στείλω το τηλεφωνο σε μηνυμα. Λοιπον υπάρχει μία οικοδομή στην Vällingby στην οποία απο οτι μου είπαν ήταν παλια γραφεία και τώρα έγιναν στουντιο. Όλη η οικοδομή μοιάζει με ξενοδοχείο, ο διάδρομος ίδιος με ξενοδοχείου και δεξια αριστερα δωμάτια. Εμεις νοικίασαμε 2 άτομα ένα στουντιο στα 5600 το μηνα στον οποίο πληρώνεις καθε φορα για τον επόμενο μηνα, δηλαδη για αρχή δώσαμε μόνο ένα μηνιατικο στο οποίο περιλαμβάνει ιντερνετ, ρευμα, θερμανση και νερό. Είναι στουντιο με ραφια και ντουλαπάκια, δική του τουαλέτα με ντουζ και σε μία γωνία μία μικρή κουζινούλα με 2 ματια για μαγείρεμα, ενα ψυγειάκι και νερωχίτη με ντουλάπια. Όλα αυτα χωρις έπιπλα, αν και μας ρώτησε και για έπιπλα αλλα τότε ανεβαινε η τιμή. Επίσης υπάρχουν και κοινά πλυντήρια. Υπάρχει κοντα σταση του μετρό και στάσεις για λεωφορεία και επίσης και σουπερ μαρκετ COOP. Κάτω στην είσοδο υπάρχει θυρωρός και η οικοδομή φαίνεται ασφαλές επείδη αυτό είναι το πιο σημαντικό κατα την γνώμη μου σε μία χώρα που δεν ξέρεις κανέναν. Το αρνητικό είναι οτι μας είπε μονο για 3 μήνες μεχρι και Οκτώμβρη αλλα μετα είπε θα προσπαθησει και για επέκταση. Φυσιολογικο το βλέπω να λέει σε όλους έτσι γιατι και αυτός δεν ξέρει ποιος έιμαι που ήμουν και τι έκανα. Αν τον πληρώνεις στην ώρα του και δεν δημιουργείς προβλήματα γιατι να σε διώξει?? Στην άρχη μας έδιξε ένα στούντιο απο αυτα αλλα επειδή του ζήτησα να έχει 2 κλειδια μετα μας έδειξε ένα άλλο ολόιδιο με 2 κλειδια. Άρα έχει στουντιο κενα και όπως μας είπε και στο τηλέφωνο δεν έχει μονο 1-2. Επίσης δεν μας ζήτησε personalnumber και μιλάει και αγγλικά ο θυρωρος για να μπορέσετε να συνενοηθείτε οι καινουργιοι οπώς εγώ. Μακάρι να το κρατήσουμε και παραπάνω και να έρθουν και άλλα παιδια εκει απο ελλάδα για να έχουμε και μια παρέα ελληνες εκει. Και επίσης για το αν μπορόυμε να βάλουμε το όνομα μας έξω μας εδωσε ένα τηλέφωνο μαλλον της εταιρίας να παρουμε και να ρωτήσουμε εκει. Απο οτι κατάλαβα τα γράμματα πανε εκει στο γραφείο και αν θέλεις να έρχονται σπιτι πληρώνεις κατι εξτρα και στα στέλνουν, δεν ειμαι βέβαιος γιατι ακομα δεν πήρα τηλέφωνο. Όποιος ενδιαφερεται θα του στειλω το τηλ σε μηνυμα. Ελπίζω να βοηθείσω κάποιον επειδη τα πράγματα ειναι πολυ δυσκολα για σπίτι απο όσα μου λενε σχεδόν όλοι.

                  Comment


                    #24
                    Georgetattoo σου έχω στείλει ένα μήνυμα για αυτό το κτίριο στο Vällingby. Τσέκαρε αν θέλεις τα εισερχόμενά σου και απάντησέ μου στο junin_mh@hotmail.com

                    Emilio

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by emil_dt View Post
                      Georgetattoo σου έχω στείλει ένα μήνυμα για αυτό το κτίριο στο Vällingby. Τσέκαρε αν θέλεις τα εισερχόμενά σου και απάντησέ μου στο junin_mh@hotmail.com

                      Emilio
                      Δεν μου ήρθε κανένα μήνυμα επείδη σαν νέο μέλος δεν έχεις δικαίωμα να στείλεις προσωπικό μήνυμα αν δεν έχεις συμπληρώσει 5 post. Σου στελνω στο email σου.

                      Comment


                        #26
                        Καλημερα

                        Βρηκα διαμερισμα και αφηνω το δωματιο στο οποιο κατοικουσα.
                        Το δωματιο βρισκεται στο jakobsberg,η τιμη του ειναι 3.300 κορωνες τον μηνα και περιλαμβανει τα παντα.
                        Ο ιδιοκτητης και ο δευτερος συγκατοικος ειναι πολυ συμπαθητικα και ησυχα ατομα.
                        Μετακομιζω αυριο,οποτε αν ενδιαφερεται καποιος,μπορει και απο την Δευτερα-η αργοτερα-να τακτοποιηθει, εφοσον μιλησει πρωτα με τον ιδιοκτητη.

                        Τα τηλεφωνα μας....Γιαννης 0769 845 943
                        Σισσυ 0726 739 177

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by debby2012 View Post
                          Καλησπερα σε ολους,
                          κανω διαλειμα απο την αναζητηση σπιτιου και σας γραφω. Σχεδον συμπληρωνω δυο μηνες στην Στοκχολμη. Αισθανομαι οτι καθε μερα που περναει με κερδιζει ολο και περισσοτερο. Αυτο το πραγμα ομως με τα σπιτια κοντευει να με σκασει. Δεν θελω να βγαλω αρνητισμό όμως στελνω δεκαδες μηνυματα καθε μερα ματαια. Σπανια υπαρχει τηλεφωνο στις αγγελιες και οταν υπαρχει συνηθως δεν απαντανε. Εννοειται οτι επιμενω να ψαχνω αλλα με πιεζει και ο χρονος. Σε ενα μηνα περιπου αρχιζουν τα σχολεια και πρεπει να ξερω που θα καταληξουμε να μενουμε τον χειμωνα.
                          Ηδη νιωθω καλυτερα που σας τα εγραψα Ουφ!!!!!!
                          Καλη τυχη σε ολους μας στην αναζητηση σπιτιου!

                          Δεσποινα
                          Αυτο το πραγμα με τα σπιτια κοντευει να σκασει πολυ κοσμο,οπως κοντεψε να σκασει και μενα και την γυναικα μου.

                          Μετα απο εκατονταδες μειλ στο blocket,γραφτηκαμε τις τελευταιες 10 μερες στο bostadsdirekt.
                          Καναμε 6-7 ραντεβου με ιδιοκτητες σπιτιων και αρχισαμε να πιστευουμε οτι θα 'κατσει' επιτελους κατι απο αυτα.
                          Με το blocket δεν καταφεραμε ουτε ενα ραντεβου και οι οποιες τηλεφωνικες η με μειλ επαφες,μας εφεραν αντιμετωπους με απατεωνες.
                          Χθες το βραδυ υπογραψαμε συμβολαια για ενα διαμερισμα.
                          Ηταν το μοναδικο για το οποιο καναμε ραντεβου απο αγγελια του blocket.
                          Ελαφρως ειρωνεια.

                          Καταληγω λεγοντας,πως ειναι καλο να ριξεις βαρος στην αναζητηση μεσα απο το bostadsdirekt.
                          Μαλλον ειναι το σοβαροτερο.
                          Οπως ηταν και ολοι οι ιδιοκτητες σπιτιων που συναντησαμε.
                          Μην αφησεις το blocket αλλα μην περιμενεις και πολλες σοβαρες προτασεις απ αυτο.

                          lycka till

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by jannis View Post
                            Αυτο το πραγμα με τα σπιτια κοντευει να σκασει πολυ κοσμο,οπως κοντεψε να σκασει και μενα και την γυναικα μου.

                            Μετα απο εκατονταδες μειλ στο blocket,γραφτηκαμε τις τελευταιες 10 μερες στο bostadsdirekt.
                            Καναμε 6-7 ραντεβου με ιδιοκτητες σπιτιων και αρχισαμε να πιστευουμε οτι θα 'κατσει' επιτελους κατι απο αυτα.
                            Με το blocket δεν καταφεραμε ουτε ενα ραντεβου και οι οποιες τηλεφωνικες η με μειλ επαφες,μας εφεραν αντιμετωπους με απατεωνες.
                            Χθες το βραδυ υπογραψαμε συμβολαια για ενα διαμερισμα.
                            Ηταν το μοναδικο για το οποιο καναμε ραντεβου απο αγγελια του blocket.
                            Ελαφρως ειρωνεια.

                            Καταληγω λεγοντας,πως ειναι καλο να ριξεις βαρος στην αναζητηση μεσα απο το bostadsdirekt.
                            Μαλλον ειναι το σοβαροτερο.
                            Οπως ηταν και ολοι οι ιδιοκτητες σπιτιων που συναντησαμε.
                            Μην αφησεις το blocket αλλα μην περιμενεις και πολλες σοβαρες προτασεις απ αυτο.

                            lycka till
                            Μπραβο Γιαννη !!!!

                            Το εχω γραψει και το εχω τονισει κιεγω πολλες φορες για την εγκυροτητα και αποτελεσματικοτητα του bostad direkt !!! Kαταρχην μου δημιουργει σιγουρια το γεγονος οτι εχουν και γραφειο στην Στοκχολμη και μπορεις να τους μιλησεις απο κοντα.
                            Βεβαια κιεγω ειχα βρει απο το blocket 2 φορες , αλλα εαν δεν εβρισκα θα πηγαινα στο bostad direkt. Hyra l

                            Συμφωνω ψαχνεις στο blocket , και συγχρονως και στο bostad direkt !!

                            Καλη διαμονη στο καινουργιο σας σπιτι Γιαννη !!

                            Καλη επιτυχια σε οσους ψαχνουν !!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by georgetattoo View Post
                              Παιδια εγω και ο φίλος μου σταθηκαμε τυχεροι, μετα απο 20 μερες βρήκαμε σπίτι κατα την γνώμη μου καλο! Θα σας εξηγήσω την περιπτωση μου και οποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του στείλω το τηλεφωνο σε μηνυμα. Λοιπον υπάρχει μία οικοδομή στην Vällingby στην οποία απο οτι μου είπαν ήταν παλια γραφεία και τώρα έγιναν στουντιο. Όλη η οικοδομή μοιάζει με ξενοδοχείο, ο διάδρομος ίδιος με ξενοδοχείου και δεξια αριστερα δωμάτια. Εμεις νοικίασαμε 2 άτομα ένα στουντιο στα 5600 το μηνα στον οποίο πληρώνεις καθε φορα για τον επόμενο μηνα, δηλαδη για αρχή δώσαμε μόνο ένα μηνιατικο στο οποίο περιλαμβάνει ιντερνετ, ρευμα, θερμανση και νερό. Είναι στουντιο με ραφια και ντουλαπάκια, δική του τουαλέτα με ντουζ και σε μία γωνία μία μικρή κουζινούλα με 2 ματια για μαγείρεμα, ενα ψυγειάκι και νερωχίτη με ντουλάπια. Όλα αυτα χωρις έπιπλα, αν και μας ρώτησε και για έπιπλα αλλα τότε ανεβαινε η τιμή. Επίσης υπάρχουν και κοινά πλυντήρια. Υπάρχει κοντα σταση του μετρό και στάσεις για λεωφορεία και επίσης και σουπερ μαρκετ COOP. Κάτω στην είσοδο υπάρχει θυρωρός και η οικοδομή φαίνεται ασφαλές επείδη αυτό είναι το πιο σημαντικό κατα την γνώμη μου σε μία χώρα που δεν ξέρεις κανέναν. Το αρνητικό είναι οτι μας είπε μονο για 3 μήνες μεχρι και Οκτώμβρη αλλα μετα είπε θα προσπαθησει και για επέκταση. Φυσιολογικο το βλέπω να λέει σε όλους έτσι γιατι και αυτός δεν ξέρει ποιος έιμαι που ήμουν και τι έκανα. Αν τον πληρώνεις στην ώρα του και δεν δημιουργείς προβλήματα γιατι να σε διώξει?? Στην άρχη μας έδιξε ένα στούντιο απο αυτα αλλα επειδή του ζήτησα να έχει 2 κλειδια μετα μας έδειξε ένα άλλο ολόιδιο με 2 κλειδια. Άρα έχει στουντιο κενα και όπως μας είπε και στο τηλέφωνο δεν έχει μονο 1-2. Επίσης δεν μας ζήτησε personalnumber και μιλάει και αγγλικά ο θυρωρος για να μπορέσετε να συνενοηθείτε οι καινουργιοι οπώς εγώ. Μακάρι να το κρατήσουμε και παραπάνω και να έρθουν και άλλα παιδια εκει απο ελλάδα για να έχουμε και μια παρέα ελληνες εκει. Και επίσης για το αν μπορόυμε να βάλουμε το όνομα μας έξω μας εδωσε ένα τηλέφωνο μαλλον της εταιρίας να παρουμε και να ρωτήσουμε εκει. Απο οτι κατάλαβα τα γράμματα πανε εκει στο γραφείο και αν θέλεις να έρχονται σπιτι πληρώνεις κατι εξτρα και στα στέλνουν, δεν ειμαι βέβαιος γιατι ακομα δεν πήρα τηλέφωνο. Όποιος ενδιαφερεται θα του στειλω το τηλ σε μηνυμα. Ελπίζω να βοηθείσω κάποιον επειδη τα πράγματα ειναι πολυ δυσκολα για σπίτι απο όσα μου λενε σχεδόν όλοι.
                              παιδια σαν νεος στην σουηδια την πατησαμε και μαλλον απο Ελληνα. Σε αυτο το σπίτι που βρηκαμε δεν μπορουμε να δηλώσουμε την διευθυνση μας και αυτο το μαθαμε χθες το απογευμα. το τηλέφωνο που μας εδωσε ο θυρωρος ειναι ιδιωτικής εταιρίας που νοικιάζεις mail box για να σου ερχεται η αλληλογραφία εκει!!! και αφού πληρώσαμε μονο για ενα μήνα και δεν μας εδωσαν ουτε ενα χαρτι και μας είπαν για 3 μήνες και βλέπουμε τοτε μαλλον το σπίτι είναι στα μαύρα!!!!!!! αναγκαστικα θα κατσουμε ενα μηνα και θα ψαξουμε μετα για κατι αλλο στο οποιο να μπορούμε να δηλώσουμε διεύθυνση για να μπορούμε κιολας να κανουμε συμβασεις σε δουλειες που θα βρούμε και να πούμε που μενουμε για να δηλωθούμε μετα και να παρουμε και το personalnumber!!! δεν ξεραμε και αυτος που μας πήγε εκει δεν μας τα εξήγησε καλά! και κατι άλλο... το ιντερνετ στο δωματιο μας αν και δείχνει μετριο σημα δεν μπορει να συνδεθει, θα το αναφέρουμε να δω τι θα μας πει. Απο οτι καταλάβαμε αυτος κανει την δουλεια του και σε εξηπηρετει να μεινεις καπου. Αν και στα μαυρα!!! Για εμας που θέλουμε να δηλώνουμε και διεύθυνση δεν μας βολεύει!!! ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΗΝΟ!!!

                              Comment


                                #30
                                Βρε τι εχουμε παθει με αυτα τα σπιτια!!!!
                                Μηπως να το ξανασκεφτουμε και να μεταφερουμε τα δικα μας απο
                                Ελλαδα?
                                Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                                Comment

                                Working...
                                X