Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόβλημα με την Εύρεση σπιτιού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Αν δεν ήμουν άνθρωπος με πολύ υπομονή θα είχα τρελλαθεί.

    Έχω αλλάξει σε 6 μήνες ( απο τις 23 Ιανουαρίου ) 6 !! σπίτια - δωμάτια.

    1.Vallingby ( που δηλώνω ακόμα σαν μόνιμη κατοικία )
    2.Fittjia ( νάναι καλά ο Αντώνης και η Γεωργία )
    3.Bargamossen ( Τον π@@στη τον Παλαιστίνιο που μου έφαγε 3.000 κορώνες της εγγύησης και με είχε σε ντουλάπα )
    4.Skarholmen ( Μου είπαν για τρίμηνο και με πέταξαν στο μήνα - Ελληνίδα ! )
    5.Handen ( νάναι καλά η Άννα )
    6.Jordbro ( στο Γιώργο το Κοσμίδη χρωστάω πολλά ) και ...

    ψάχνομαι γιατί έως στις 15 Αυγούστου πρέπει να έχω βρεί κάτι άλλο σε διαμέρισμα, μιάς και περίπου στις 15 Σεπτεμβρίου έρχεται και η υπόλοιπη οικογένεια Σουηδία.

    Επειδή είμαι εκ φύσεως θετικός και αισιόδοξος πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Η ταλαιπωρία της μετακόμισης είναι βέβαια ένα θέμα. Απλά δε το βάζω κάτω.

    Το καλό είναι πως σιγά , σιγά έρχονται και τα εισοδήματα και το ένα βοηθάει το άλλο. Έτσι μπορείς και ψάχνεις πιο εύκολα σπίτι, κοιτώντας ίσως και λίγο πιο ψηλά στις τιμές. Απο το να είσαι και επι του φαγώματος των ετοίμων ( σαν άνεργος ) σίγουρα είναι πιο καλά αν ήδη δουλεύεις, έστω και με λιγότερα απο τους στόχους σου.

    Θέλει πολύ υπομονή για τα πάντα εδώ

    Σπύρος.

    Comment


      #32
      Σπυρο στο bostadirekt που λεει ο jannis πιο πανω, γραφτηκες μηπως βρεις κατι απο κει?
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        #33
        Μαρία περιμένω μια απάντηση για ένα διαμέρισμα στα 60τμ. την Τετάρτη 1η του μήνα στην περιοχή του Jakosberg.

        Αν δεν μου κάτσει αυτό η λύση του Γιάννη είναι η επόμενη κίνησή μου.

        Σπύρος

        ( να κάνω ένα Edit και να προσθέσω ότι είχα αναφερθεί σε αυτό http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...html#post34019 στο μήνυμα 916 της 30/10/11 δηλαδή σχεδόν 3 μήνες πριν ακόμα ανεβώ Σουηδία )

        Comment


          #34
          μα με τοσα που εχουμε να σκεφτομαστε και να κανουμε ανεβαινοντας...
          ολο και κατι θα ξεχασουμε....
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            #35
            Originally posted by skonto View Post
            Μαρία περιμένω μια απάντηση για ένα διαμέρισμα στα 60τμ. την Τετάρτη 1η του μήνα στην περιοχή του Jakosberg.

            Αν δεν μου κάτσει αυτό η λύση του Γιάννη είναι η επόμενη κίνησή μου.

            Σπύρος

            ( να κάνω ένα Edit και να προσθέσω ότι είχα αναφερθεί σε αυτό http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...html#post34019 στο μήνυμα 916 της 30/10/11 δηλαδή σχεδόν 3 μήνες πριν ακόμα ανεβώ Σουηδία )
            Σπυρο καλησπερα !!!
            Ειχα αναφερθει στις 14/8/11 στο bostaddirekt στο θεμα μεταναστευση στην σουηδια , μηνυμα 72 , και ξανα ειχα αναφερθει σε αυτο οπως και σε αλλα σαιτ για δουλεια στις 23/9/11 παλι στο θεμα μεταναστευση στην σουηδια , μηνυμα 438.
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #36
              Το γνωρίζω Ευανθία. Σ' ευχαριστώ.

              Τελικά πάντα ήσουν treasure = θησαυρός ( Αγγλικά - Σουηδικά ).

              Σπύρος

              Comment


                #37
                Originally posted by skonto View Post
                .....................ψάχνομαι γιατί έως στις 15 Αυγούστου πρέπει να έχω βρεί κάτι άλλο σε διαμέρισμα, μιάς και περίπου στις 15 Σεπτεμβρίου έρχεται και η υπόλοιπη οικογένεια Σουηδία....................................
                Σπύρο συγχαρητήρια,

                Τελικά τα κατάφερες κατά ένα χρόνο πιο γρήγορα.

                Μπράβο, εύχομαι να πάνε όλα καλά. Με το καλό να έρθουνε.

                Άντε να περνουμε και εμείς κουράγια.

                Πάντα φιλικά

                Βαγγέλης

                Comment


                  #38
                  Originally posted by skonto View Post
                  Μαρία περιμένω μια απάντηση για ένα διαμέρισμα στα 60τμ. την Τετάρτη 1η του μήνα στην περιοχή του Jakosberg.

                  Αν δεν μου κάτσει αυτό η λύση του Γιάννη είναι η επόμενη κίνησή μου.

                  Σπύρος
                  Αντε ελατε να γινουμε και γειτονοι(στο centrum ειναι το μαγαζι που απασχολουμαι προς το παρον,και εχω δηλωσει διευθυνση λιγο πιο περα,στο διαμερισμα οικογενειακων φιλων)
                  Ειναι ωραια περιοχη,ουτε πολυ κεντρικη ουτε πολυ μακρια απο το κεντρο.Κι εγω,οταν με το καλο σκασει μυτη και η συμβια μου,σε αυτην την περιοχη θα κοιταξουμε δηλ Jakobsberg,Kalhall,Κungsangen
                  Aλλα βρε μπαρμπα σκοντο,αμα ερθεις τοσο βορεια βλεπω πιο πολλες ωρες να εισαι σε ενα τρενο παρα να δουλευεις!

                  Comment


                    #39
                    Γεια χαρα

                    Οπως ανεφερα παραπανω,εχω βρει διαμερισμα.
                    Η συνδρομη ομως που εχω με 2 εταιριες αναζητησης σπιτιων,εχει ισχυ μεχρι την 25η αυγουστου.
                    Σκεφτηκα λοιπον να δωρισω αυτην την υπολοιπη συνδρομη-δινοντας τους κωδικους προσβασης-μηπως και βοηθηθει καποιος-καποιοι.
                    Μιλαω για τις εταιριες Bostadsdirekt και Hyralya.

                    Οποιος θα το θελε και εχει σοβαρη αναγκη,ας επικοινωνησει μαζι μου.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by vstrommer71 View Post
                      ...Aλλα βρε μπαρμπα σκοντο,αμα ερθεις τοσο βορεια βλεπω πιο πολλες ωρες να εισαι σε ενα τρενο παρα να δουλευεις!
                      Μπαααα ... τώρα δουλεύω 6 ώρες ( Δευτέρα - Πέμπτη + Σ/Κ ) και θέλω ήδη άλλες 6 ώρες μετακίνηση και κάθε Παρασκευή δουλεύω 9 ώρες και θέλω 7 ώρες μετακίνηση ( λόγω του ότι είμαι ήδη στο κέντρο και γλυτώνω 1 ώρα ).

                      Δηλαδή πόσο χειρότερα μπορεί να γίνουν τα πράγματα ??

                      Ώσπου να βοηθήσει ο καλός Θεούλης να βρεθεί κανα 8ωρο να σωθούμε

                      Comment


                        #41
                        Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ψάχνοντας για να νοικιάσω κάποιο δωμάτιο (αρχικά για περίπου 1 μήνα) Βρήκα ένα σε σχετικά οικονομική τιμή στην περιοχή Tensta (Στοκχόλμη). Γνωρίζει κανείς πως είναι η συγκεκριμένη περιοχή; Ψάχνοντας λίγο μέσω google, είδα ότι κατατάσεται στις σχετικά "επικίνδυνες" περιοχές της Στοκχόλμης, οπότε ήθελα να πάρω και μία γνώμη από κάποιον που ίσως να έχει μείνει ή να μένει στη συγκεκριμένη περιοχή. Ευχαριστώ.

                        Comment


                          #42
                          Καλησπέρα Γεωργία
                          Εντάξει η Tensta δεν είναι και από τις καλύτερες περιοχές της Στοκχόλμης ,εκεί μένουν πολλοί μετανάστες όπως σομαλοί πακιστανοί κλπ αλλά μένουν και πολλοί έλληνες . Για αρχή καλά είναι , αν λάβεις και υπόψιν ότι είναι πολύ δύσκολο να βρείς σπίτι στην Στοκχόλμη , μόνο θα είσαι προσεχτική ! Βρίσκεσαι τώρα Ελλάδα ? Αν ναι τότε πρόσεχε μην στείλεις λεφτά για προκαταβολή γιατι είναι επικίνδυνο να χάσεις τα λεφτά σου ! Επίσης να σιγουρέψεις ότι θα μπορείς να δηλώσεις την διεύθυνση σαν C/Ο ότι δηλαδή φιλοξενείσαι , ώστε να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την διεύθυνση για τον προσωπικό αριθμο . Διεύθυνση κατοικίας και πρόσληψη απο εργοδότη απαραίτητα στοιχεία για την έκδοση προσωπικού αριθμού ! Φαντάζομαι θα το ξέρεις ήδη !!!!
                          Καλή επιτυχία !!!!
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #43
                            Ευχαριστώ Ευανθία! Είμαι Ελλάδα και έρχομαι στη Στοκχόλμη στις 16 Σεπτέμβρη. Ναι, διαβάζοντας το forum, έχω καταλάβει ότι δεν είναι ασφαλές να στέλνεις χρήματα ως προκαταβολή. Το δωμάτιο που βρήκα νοικιάζεται μέσω μίας εταιρίας που νοικιάζει δωμάτια/διαμερίσματα ουσιαστικά σε τουρίστες ή ανθρώπους που κάνουν κάποιο επαγγελματικό ταξίδι για μικρά ή μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα (από κάποιες μέρες έως μερικές εβδομάδες) και ζητά κάποια προκαταβολή. Ένας φίλος έχει χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη εταιρία για να νοικάσει σπίτι σε Γερμανία και Ιταλία και δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Θέλω να ελπίζω ότι και εγώ δεν θα έχω πρόβλημα, αν και με ανησυχεί το θέμα. Προτίμησα αυτή τη λύση, καθώς είναι πιο οικονομική από ξενοδοχείο και βγαίνει περίπου στα ίδια χρήματα με τα περισσότερα hostel.
                            Όσο για το C/O είναι όντως πολύ σημαντικό, αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμη. Πάντως στη χειρότερη περίπτωση έχω την εναλλακτική να χρησιμοποιήσεω τη διεύθυνση ενός γνωστού κάποιου φίλου μου. Βέβαια, θα το διαπραγματευτώ προκειμένου να μπορέσω να δηλώσω τη διεύθυνση που θα μένω. Σε ευχαριστώ για τις ευχές!

                            Comment


                              #44
                              Καλώς ήρθες στο "πατριωτακι" και από εμένα. Μένω στην Τένστα από την αρχή του χρόνου. Προσωπικά δεν έχω δει κάτι τρομακτικά ιδιέταιρο εδω. Υπάρχουν κάποιοι μεθυσμένοι στην T-Bana που όμως δεν σε πειράζουν. Το οτι δεν θα αισθανθεις άνετα στην αρχή είναι γεγονός. Εχει πολύ "μαυρίλα" !!! αλλά μετά από λίγο καιρό το συνηθίζεις και δεν σε πειράζει. Βέβαια το καλό με εμένα είναι οτι μέχρι τώρα έχω κάτι ωράρια τρελά και έτσι δεν έχω και πάρα πολλά να σου πώ. Υπάρχει κάτι που η Τένστα για μένα πρέπει να διαφημιστεί. Ο πάγκος με τα φρουτα και λαχανικά έξω από το centrum. Παιδιά είναι οτι πιο φρέσκο και πιο ποιοτικό υπάρχει στη Στοκχόλμη. Σε γενικές γραμμές αν δεν τους πειράξεις δεν σε πειράζουν. Αναλογικά λιγότερες κλοπες γινονται στη Τένστα από άλλα καλύτερα και πιο διαφημιμένα μέρη.
                              Οσο για την εταιρεια η γνώμη μου είναι οτι δωμάτιο θα μπορεσεις να βρεις πολύ εύκολα. Έλα εδώ και να εισαι σίγουρη οτι με λιγο τρεξιμο και λίγο ψάξιμο από το blocket.se σε 2-3 ημέρες θα βρεις δωμάτιο.

                              Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                              Comment


                                #45
                                Σε ευχαριστώ georgeman για τις πληροφορίες σου. Είναι πολύ χρήσιμες! Απλά επειδή μου έχουν πει (και διαβάζω και στο forum) ότι η εξεύρεση στέγης είναι λίγο δύσκολη στη Στοκχόλμη και στις γύρω περιοχές, σκέφτηκα να νοικιάσω για 3 - 4 εβδομάδες κάποιο διαμέρισμα μέσω της εταιρίας και μετά με λιγότερο άγχος να έχω το χρόνο να τρέξω και να βρω να νοικιάσω κάποιο δωμάτιο για πιο μόνιμη βάση, αλλά θα ρίξω μια ματιά και στο blocket.se. Δεν έχω να χάσω τίποτα.

                                Comment

                                Working...
                                X