Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόβλημα με την Εύρεση σπιτιού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    παιδιά η εταιρία που λέτε ποια είναι? ψάχνουμε νε τον αντρα μου στο γκετεμποργκ για σπίτι θα ανεβούμε αρχές οκτώβρη και τίποτα ως τώρα. έχουμε αγανακτήσει.

    Comment


      #47
      Γεια σου elpizo
      Ρίξε μια ματιά παρακάτω.

      Originally posted by elpizo View Post
      παιδιά η εταιρία που λέτε ποια είναι? ψάχνουμε νε τον αντρα μου στο γκετεμποργκ για σπίτι θα ανεβούμε αρχές οκτώβρη και τίποτα ως τώρα. έχουμε αγανακτήσει.
      Lediga lägenheter att hyra i andra hand - Bostad Direkt

      Hyr lägenhet och bostadsrätt i Göteborg - Blocket Bostad

      Hyra bostad G

      andrahand.se
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #48
        Παιδιά ευχαριστώ .τα γνωρίζω τα site το πρόβλημα είναι ότι δε βρίσκουμε.

        Comment


          #49
          Originally posted by elpizo View Post
          Παιδιά ευχαριστώ .τα γνωρίζω τα site το πρόβλημα είναι ότι δε βρίσκουμε.
          Τι εννοείς ?...δεν βρίσκεις κάτι που να σου αρέσει...?
          Σπίτια υπάρχουν για ενοικίαση στο Γκέτεμποργκ.
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #50
            τι να μου αρέσει πλάκα κάνουμε? δεν μου απαντάνε κάποιοι, άλλοι ότι νοικιάστηκε..έχω στείλει σε πάρα πολλά ότι ενδιαφέρομαι και τίποτα. Δεν μπορούμε να βρούμε κάτι. παρόλο που στέλνουμε και στις γύρω περιοχές. Αγανάκτηση τα σπίτια πραγματικά.

            Comment


              #51
              Originally posted by elpizo View Post
              τι να μου αρέσει πλάκα κάνουμε? δεν μου απαντάνε κάποιοι, άλλοι ότι νοικιάστηκε..έχω στείλει σε πάρα πολλά ότι ενδιαφέρομαι και τίποτα. Δεν μπορούμε να βρούμε κάτι. παρόλο που στέλνουμε και στις γύρω περιοχές. Αγανάκτηση τα σπίτια πραγματικά.
              Όταν στέλνεις mail, γράφεις στα αγγλικά η στα σουηδικά ?...τι ακριβώς γράφεις...? πάντως σπίτια υπάρχουν...κάτι κάνεις λάθος άθελα σου...
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #52
                μάλλον έχεις καιρό να ψάξεις για σπίτι. έχω στείλει σε άπειρες αγγελίες....τους γράφω στα σουηδικά.μια γνωστή μου 4 μήνες έψαχνε και τελικά την έβαλε ελληνίδα στο σπίτι της εκεί μέσω γνωστού σε 10 τετρ. δωμάτιο δυο άτομα...και απο την ελληνικη κοινοτητα γκετεμποργκ μου είπανε οτι είναι απίθανο να βρεις πλεον σπιτι στο γκετεμποργκ...κάποια site για να εκδηλώσεις ενδιαφέρον για το σπίτι που βλέπεις ζητάνε το personnummer και επίσης για να βάλεις δική σου αγγελία όταν πας να πληρώσεις δε δέχονται ελληνικές τραπεζικές κάρτες τις απορρίπτουν.

                Comment


                  #53
                  Αρχικό μήνυμα απο elpizo: τι να μου αρέσει πλάκα κάνουμε? δεν μου απαντάνε κάποιοι, άλλοι ότι νοικιάστηκε..έχω στείλει σε πάρα πολλά ότι ενδιαφέρομαι και τίποτα. Δεν μπορούμε να βρούμε κάτι. παρόλο που στέλνουμε και στις γύρω περιοχές. Αγανάκτηση τα σπίτια πραγματικά.
                  Originally posted by elpizo View Post
                  μάλλον έχεις καιρό να ψάξεις για σπίτι. έχω στείλει σε άπειρες αγγελίες....τους γράφω στα σουηδικά.μια γνωστή μου 4 μήνες έψαχνε και τελικά την έβαλε ελληνίδα στο σπίτι της εκεί μέσω γνωστού σε 10 τετρ. δωμάτιο δυο άτομα...και απο την ελληνικη κοινοτητα γκετεμποργκ μου είπανε οτι είναι απίθανο να βρεις πλεον σπιτι στο γκετεμποργκ...κάποια site για να εκδηλώσεις ενδιαφέρον για το σπίτι που βλέπεις ζητάνε το personnummer και επίσης για να βάλεις δική σου αγγελία όταν πας να πληρώσεις δε δέχονται ελληνικές τραπεζικές κάρτες τις απορρίπτουν.
                  Είναι δυνατόν με αυτό το "στυλάκι" να σε βοηθήσει κάποιος !?
                  Όλες αυτές οι αγγελίες που νοικιάζουν σπίτια είναι ψεύτικες !?
                  Στα άπειρα mail που λές ότι έχεις στείλει στα Σουηδικά αναρωτήθηκες γιατί δεν σου απαντάνε (ποιος ξέρει τι αρλούμπες γράφεις στα mail άθελα σου) !?
                  Οί Ελληνικές κοινότητες είναι καφενεία δεν θέλουν να βοηθήσουν κανέναν.
                  Εάν σου νοικιάσει σπίτι Έλληνας κινδυνεύεις να βρεθείς στο δρόμο ανά πάσα στιγμή.
                  Εάν ψάχνεις από Ελλάδα να βρεις σπίτι στην Σουηδία είναι 99% αδύνατον.
                  Τις Ελληνικές πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες σε μεγάλη πλειοψηφία δεν τις δέχονται γενικότερα σε όλη την Ευρώπη λόγω των capital controls (ας είναι καλά τα "καλόπαιδα" που κυβερνούν την Ελλάδα), χρειάζονται μετρητά οπωσδήποτε.
                  Πάρε τηλέφωνο και συνεννοήσου πως να στείλεις λεφτά π.χ.westernunion.
                  Τέλος πάντων, αφού ξέρεις και γράφεις στα Σουηδικά τα mail που στέλνεις δεν έχεις πρόβλημα, θα την βρεις την άκρη.

                  Lycka till i framtiden = (καλή τύχη στο μέλλον)
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #54
                    δεν είχα καμία ειρωνεία σε όσα λέω ειλικρινά ούτε στυλάκι είμαι πολύ ήπιων τόνων άνθρωπος και τους σέβομαι όλους...ήθελα να πω ότι δε γνωρίζεις τι συμβαίνει στο παρόν με τα σπίτια εαν έχεις καιρό να αναζητήσεις σπίτι....καμία ειρωνεία απολύτως.... αν το θεωρείς εύκολο βρες μου σπίτι και σου δίνω το μισό ενοίκιο δεν κάνω πλάκα!! όσο για τα κάπιταλ κοντρόλ έχω βρει άλλο τρόπο να στείλω χρήματα, και όχι με μετρητά....οι Σουηδοί που μου απαντάνε είναι ευγενέστατοι και δε βρίσκουν αρλούμπες όσα λέω ,εσύ χωρίς να ξέρεις τί τους γράφω τα βρίσκεις...ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και τη στήριξη!!! θα το σκεφτώ πολύ αν θα έχω επαφή με Έλληνες του εξωτερικού...

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by patrioten View Post
                      Στα άπειρα mail που λές ότι έχεις στείλει στα Σουηδικά αναρωτήθηκες γιατί δεν σου απαντάνε (ποιος ξέρει τι αρλούμπες γράφεις στα mail άθελα σου) !?
                      Οί Ελληνικές κοινότητες είναι καφενεία δεν θέλουν να βοηθήσουν κανέναν.
                      Εάν σου νοικιάσει σπίτι Έλληνας κινδυνεύεις να βρεθείς στο δρόμο ανά πάσα στιγμή.
                      Εάν ψάχνεις από Ελλάδα να βρεις σπίτι στην Σουηδία είναι 99% αδύνατον.
                      Μόλις βρήκαμε σπίτι! Απο Ελλάδα! Δόξα το Θεό... δεν πίστευα ποτέ ότι υπάρχουν Σουηδοί που λατρεύουν τόσο τη χώρα μας!! να ξέρετε οτι οι νέοι μετανάστες στην Ελλάδα που φεύγουν το 2015 όντας άνεργοι για χρόνια έχουν περάσει τόσο δύσκολα χρειάζονται τόσο πολύ την ενθάρρυνση και μια καλή κουβέντα απο τους πατριώτες που κάποτε ήταν στη θέση τους...ο καθένας κάνει το καλύτερο που μπορεί είτε για να βρει σπίτι είτε οτιδήποτε... να είστε καλά εύχομαι η Παναγιά μαζί σας!!

                      Comment


                        #56
                        λιγο απιθανο να βρηκες σπιτι απο Ελλαδα.
                        αν μπορει καποιος γνωστος η συγγενης σου να το επισκεφτει για να ελεγξει...
                        κρατα μικρο καλαθι και προσοχη με τα χρηματα..

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by elpizo View Post
                          δεν είχα καμία ειρωνεία σε όσα λέω ειλικρινά ούτε στυλάκι είμαι πολύ ήπιων τόνων άνθρωπος και τους σέβομαι όλους...ήθελα να πω ότι δε γνωρίζεις τι συμβαίνει στο παρόν με τα σπίτια εαν έχεις καιρό να αναζητήσεις σπίτι....καμία ειρωνεία απολύτως.... αν το θεωρείς εύκολο βρες μου σπίτι και σου δίνω το μισό ενοίκιο δεν κάνω πλάκα!! όσο για τα κάπιταλ κοντρόλ έχω βρει άλλο τρόπο να στείλω χρήματα, και όχι με μετρητά....οι Σουηδοί που μου απαντάνε είναι ευγενέστατοι και δε βρίσκουν αρλούμπες όσα λέω ,εσύ χωρίς να ξέρεις τί τους γράφω τα βρίσκεις...ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και τη στήριξη!!! θα το σκεφτώ πολύ αν θα έχω επαφή με Έλληνες του εξωτερικού...
                          Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις !
                          Όταν γράφεις σε κάποιον που ζεί στην Σουηδία ότι "...ήθελα να πω ότι δε γνωρίζεις τι συμβαίνει στο παρόν με τα σπίτια " .
                          Εσύ δηλαδή γνωρίζεις καλύτερα τι συμβαίνει στην Σουηδία από κάποιο χωριό της βόρειας Ελλάδας που ζεις. Αν αυτό δεν είναι ειρωνεία τι είναι ?
                          Λοιπόν για να ξέρεις...
                          Το πρώτο θέμα στις συζητήσεις από Σουηδούς και άλλους είναι που θα βρουν σπίτι για αγορά η ενοικίαση.
                          Σε όλες τις περιοχές της Στοκχόλμης και γενικότερα στην Σουηδία χτίζουν πολυκατοικίες και σπίτια, είναι πολύς ο κόσμος και δεν υπάρχουν σπίτια.
                          Πιο εύκολο είναι να αγοράσεις παρά να νοικιάσεις.

                          Μόλις βρήκαμε σπίτι! Απο Ελλάδα! Δόξα το Θεό... δεν πίστευα ποτέ ότι υπάρχουν Σουηδοί που λατρεύουν τόσο τη χώρα μας!! να ξέρετε οτι οι νέοι μετανάστες στην Ελλάδα που φεύγουν το 2015 όντας άνεργοι για χρόνια έχουν περάσει τόσο δύσκολα χρειάζονται τόσο πολύ την ενθάρρυνση και μια καλή κουβέντα απο τους πατριώτες που κάποτε ήταν στη θέση τους...ο καθένας κάνει το καλύτερο που μπορεί είτε για να βρει σπίτι είτε οτιδήποτε... να είστε καλά εύχομαι η Παναγιά μαζί σας!!
                          Καλορίζικο το σπίτι.
                          Το mail που έστειλες για το σπίτι στον Σουηδό πραγματικά έκανε καλή δουλειά.
                          Μάλλον έκανα λάθος δεν ήταν αρλούμπες.
                          Μία καλή ιδέα είναι να ποστάρεις το mail που έστειλες εδώ στο φόρουμ για να βοηθήσουμε κανένα πατριωτάκι που ψάχνει σπίτι.

                          Αρχικό μήνυμα απο Don Juan: λιγο απιθανο να βρηκες σπιτι απο Ελλαδα.
                          αν μπορει καποιος γνωστος η συγγενης σου να το επισκεφτει για να ελεγξει...
                          κρατα μικρο καλαθι και προσοχη με τα χρηματα..
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by Don Juan View Post
                            λιγο απιθανο να βρηκες σπιτι απο Ελλαδα.
                            αν μπορει καποιος γνωστος η συγγενης σου να το επισκεφτει για να ελεγξει...
                            κρατα μικρο καλαθι και προσοχη με τα χρηματα..
                            Έχω επιβεβαιώσει τα πάντα. Το συμβόλαιο έχει υπογραφεί. Ευχαριστώ πολύ!!

                            Comment


                              #59
                              ''''' Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις !
                              Όταν γράφεις σε κάποιον που ζεί στην Σουηδία ότι "...ήθελα να πω ότι δε γνωρίζεις τι συμβαίνει στο παρόν με τα σπίτια " .
                              Εσύ δηλαδή γνωρίζεις καλύτερα τι συμβαίνει στην Σουηδία από κάποιο χωριό της βόρειας Ελλάδας που ζεις. Αν αυτό δεν είναι ειρωνεία τι είναι
                              ? '''''

                              Άκου να δεις φίλε μου. Εγώ είμαι ψυχολόγος στο επάγγελμα ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω απο το γραπτό λόγο το ύφος κάποιου και τον τρόπο που λέει κάτι τώρα εσύ τί ικανότητες έχεις δεν ξέρω, έβγαλες συμπέρασμα κατευθείαν, μάλλον είσαι κακοπροαίρετος αυτό δε θα σε βοηθήσει καθόλου να ξέρεις στη ζωή σου! το να ερμηνεύεις στραβά τα πάντα και να προσβάλλεις τον άλλο!

                              Μόνο σου το είπες τώρα για ενοικίαση δεν έχει σπίτια ενώ προχτές μου έγραφες μα σπίτια υπάρχουν εσένα δε σου αρέσει κάτι? αποφάσισε λοιπόν τί θες να πεις στον άλλο. τα χωριά της Ελλάδος είναι μια χαρά έχουν τους πιο λεβέντες ανθρώπους!! Είναι λογικό να μη γνωρίζει κάποιος την κατάσταση με τα σπίτια εάν στο παρόν δεν έχει ψάξει, όπου και να μένει! ένας πχ που έχει σπίτι δικό του δεν μπορεί να ξέρει τί συμβαίνει με τις ενοικιάσεις μόνο αν ψάξει και τρέξει θα ξέρει, δεν μπορεί να λέει λοιπόν σπίτια υπάρχουν και οτι ο άλλος γράφει αρλούμπες.....


                              '''''Μία καλή ιδέα είναι να ποστάρεις το mail που έστειλες εδώ στο φόρουμ για να βοηθήσουμε κανένα πατριωτάκι που ψάχνει σπίτι.''''

                              το εμαιλ θα το στείλω σε όποιον μου το ζητήσει, εδώ δεν έχω νιώσει τη στήριξη και την ασφάλεια να το μοιραστώ!!

                              Comment


                                #60
                                13.565 διαθέσιμες κατοικίες προς ενοικίαση σε όλη την Σουηδία.

                                Hyra bostad

                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X