Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - giorgoskritikos - Μαριαμ - Μαριά Τσότρη

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by geogeo View Post
    Μάριαμ καλημέρα! Διαβάζω την ανταπόκρισή σου από Αυστραλία και είμαι πραγματικά συγκινημένη που τα καταφέρατε τόσο καλά με τον άντρα σου στην Αυστραλία και σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα! Ετοιμάζομαι να μεταναστεύσω κ εγώ με τον άντρα μου τον Φεβρουάριο του 2013, είμαι Αυστραλός υπήκοος και ο άντρας μου κατεβαίνει με partner visa. Μπαίνουμε κ διαβάζουμε το πατριωτάκι προσπαθώντας να πάρουμε κουράγιο για το νέο μας ξεκίνημα στην Αυστραλία κατεβαίνουμε μόνοι μας κ προσευχόμαστε στο Θεό να μας βοηθήσει. Είμαστε λιγάκι απογοητευμένοι διότι οι πιο κοντινοί συγγενείς που έχουμε εκεί κ περιμέναμε να μας βοηθήσουν στα πρώτα μας βήματα στην Αυστραλία επιστρέφουν πίσω απογοητευμένοι μετά από ένα σύντομο χρονικό διάστημα παραμονής εκεί. Δεν τους άρεσε κ επιστρέφουν Ελλάδα διότι ο άντρας δεν ξέρει αγγλικά κ βρίσκει δουλειές με πολύ λίγα λεφτά και η γυναίκα δεν μπορεί να εργαστεί γιατί προσέχει τα παιδιά που είναι μικρά και τα επιδόματα δεν φτάνουν. Δεν πειράζει όμως ο καθένας κάνει τις επιλογές του σ'αυτή τη ζωή κ πορεύεται με αυτές, εμείς θα κάνουμε το μεγάλο βήμα να έρθουμε στην Αυστραλία κ να δοκιμάσουμε κ εμείς την τύχη μας εκεί. Μέσα από το πατριωτάκι θέλουμε να γνωρίσουμε φίλους που σκοπεύουν να πάνε ή βρίσκονται στην Αυστραλία. Ευχαριστούμε πολύ Μαριάμ για το κουράγιο που μας έδωσες κ ελπίζουμε να τα πούμε κ από κοντά!
    Παιδιά κανείς δεν είπε πως θα ,μας στρώσουν το κόκκινο χαλί ερχόμενοι εδώ. Αν δεν βρεξεις κωλο ψαρι δεν πιανεις λεει μια παλια λαικη παροιμια.οταν κανεις ενα τετοιο βημα εισαι προετοιμασμενος για ολα.Εδω εχει την δυνατοτητα να προκοψεις αρκει να εχει επιμονη και υπομονη.Και εμεις με ενα μεροκαματο ζουμε μονο αντρας μου δουλευει γιατι εγω εχω την μικρη να προσεχω και δοξα το Θεο μια χαρα τα παμε.Δεν ειμαστε ομως ηττοπαθεις κι οτι κι αν μας ερθει το αντιμετοπιζουμε ενωμενοι σαν μια γροθια.ερχομενοι εδω να ξερετε πως εχετε τουλαχιστον 2 φιλους που θα σας περιμενουν και θα σας βοηθησουν οσο αυτο ειναι ανθρωπίνως δυνατο.Καλη ανταμωση Πατριωτακιααααααααααααα

    Comment


      #92
      Originally posted by Μαριαμ View Post
      Παιδιά κανείς δεν είπε πως θα ,μας στρώσουν το κόκκινο χαλί ερχόμενοι εδώ. Αν δεν βρεξεις κωλο ψαρι δεν πιανεις λεει μια παλια λαικη παροιμια.οταν κανεις ενα τετοιο βημα εισαι προετοιμασμενος για ολα.Εδω εχει την δυνατοτητα να προκοψεις αρκει να εχει επιμονη και υπομονη.Και εμεις με ενα μεροκαματο ζουμε μονο αντρας μου δουλευει γιατι εγω εχω την μικρη να προσεχω και δοξα το Θεο μια χαρα τα παμε.Δεν ειμαστε ομως ηττοπαθεις κι οτι κι αν μας ερθει το αντιμετοπιζουμε ενωμενοι σαν μια γροθια.ερχομενοι εδω να ξερετε πως εχετε τουλαχιστον 2 φιλους που θα σας περιμενουν και θα σας βοηθησουν οσο αυτο ειναι ανθρωπίνως δυνατο.Καλη ανταμωση Πατριωτακιααααααααααααα
      Αυτη ειναι ΕΛΛΗΝΙΔΑ με πεταλα!!!!
      ΜΠΡΑΒΟ Μαριαμ!!!
      Και εγω συμμεριζομαι τις αποψεις σου 100%...το ξεβολεμα ειναι οντως δυσκολο δεν αρεσει σε κανεναν αλλα πρεπει να σκεφτομαστε την προοπτικη!
      Εγω ειμαι γεννημενη Αυστραλια(υπηκοος) με 2 παιδια κ ο αντρας θα βγαλει παρτνερ βιζα!!!Απο την στιγμη που εδω υπαρχει DEAD END σε ολους τους τομεις (υγεια/παιδεια/σπουδες κ.α.)στην Αυστραλια οσο παλουκια κ να μας φανει στην αρχη ειμαστε διατεθιμενοι να τα καταφερουμε κ για αυτο εχω μιλησει κ στα παιδια κ τα εχω προετοιμασει!!
      Χωρις αγωνα τιποτα δεν κατακτιεται αλλα και δεν εχει αξια!!!!!!!!
      “Nothing is forever”

      Comment


        #93
        Καλησπερα και Χρονια Πολλα απο Μελβουρνη!!!!!!!
        Περασαν τα πρωτα μας χλιαρα Χριστουγεννα γιατι μετα απο πολλα χρονια ειμασταν μονοι μας και τωρα ετοιμαζομαστε πυρετωδως για το ρεβεγιον της Πρωτοχρονιας που ελπιζω να ειναι καλυτερο πρωτον γιατι θα εχουμε παρεα και δευτερον γιατι θα ξεπατωθω στο μαγειρεμα μεχρι βασιλοπιτα και ψωμι θα φτιαξω (για να ειμαι σιγουρη οτι θα φαω κι εγω κατι η ερμη η μαγειρισσα).Καθεται κι ο Γιωργης μου απο την δουλεια κι ετσι θα τον χορτασουμε κι αυτον λιγο!Την ημερα των Χριστουγεννων ειχαμε αρκετη ενταση στο σπιτι γιατι καναμε το λαθος να κανουμε βιντεο κληση στην κουνιαδα μου στη Ελλαδα και μας πηραν τα ζουμια ολους μαζι μετα η κορη μου η μεγαλη εκανε μια εκρηξη μεγατονων. Αφου ηρεμησαν τα πραγματα τοτε της εξηγησα πως απο εδω κι εμπρος δεν θα μετρας τα πραγματα συμφωνα με το μεγαλυτερο καλο που μπορει να σου συμβει αλλα με το μικροτερο κακο που θα σου ερθει οτι κι αν συμβει.Το μικροτερο κακο που μας συμβαινει αυτη την στιγμη ειναι οτι μας λειπει η υπολοιπη οικογενεια αλλα αν ειμασταν ακομα μαζι τους δεν θα ειχαμε τιποτα αλλο και δεν αναφερομαι μονο στα υλικα αγαθα.Το κυριοτερο που εχουμε εδω και δεν το ειχαμε πισω στην Ελλαδα ειναι η αξιοπρεπεια, η ανακουφιση απο το οικονομικο αγχος και το δικαιωμα να κοιταζουμε το μελλον με το κεφαλι ψηλα. Οποτε ''ουδεν κακο αμιγες καλου''οπως ελεγαν και οι προγονοι μας. Ευχομαι σε ολους απο τα βαθη της καρδιας μου ο κανουργιος χρονος να ειναι καλυτερος απο αυτον που φευγει και χειροτερος απο απο αυτον που θα ερθει!! Και καθε φορα που θα νομιζετε πως σας εγκαταλειπει το κουραγιο σας καντε αυτο που κανω κι εγω διαβαστε αυτο που ειναι παρακατω:
        Ζητησα δυναμη...
        και ο Θεος μου εδωσε δυσκολιες για να με κανει δυνατη.
        Ζητησα σοφια...
        και ο Θεος μου εδωσε προβληματα για να τα λυσω.
        Ζητησα εμπειρια...
        και ο Θεος μου εδωσε μυαλο και υγεια για να δουλεψω.
        Ζητησα κουραγιο...
        και ο Θεος μου εδωσε εμποδια για να τα ξεπερασω.
        Ζητησα αγαπη...
        και ο Θεος μου εδωσε πονεμενους ανθρωπους για να τα τους βοηθησω.
        Ζητησα χαρες...
        και ο Θεος μου εδωσε ευκαιριες.
        Δεν ελαβα τιποτα απο οτι ζητησα...
        Ομως ελαβα ολα οσα χρειαζομουν!!!!

        Comment


          #94
          Χρόνια πολλά Μαριαμ ...αν και δεν σε ξέρω συγκινήθηκα με αυτά που γράφεις. Μπράβο σου και εύχομαι ο θεός να σου δίνει δύναμη να συνεχίσεις έτσι την ζωή σου!Καλή χρονιά!!!

          Comment


            #95
            και ο Θεος μου εδωσε δυσκολιες για να με κανει δυνατη.
            Ζητησα σοφια...
            και ο Θεος μου εδωσε προβληματα για να τα λυσω.
            Ζητησα εμπειρια...
            και ο Θεος μου εδωσε μυαλο και υγεια για να δουλεψω.
            Ζητησα κουραγιο...
            και ο Θεος μου εδωσε εμποδια για να τα ξεπερασω.
            Ζητησα αγαπη...
            και ο Θεος μου εδωσε πονεμενους ανθρωπους για να τα τους βοηθησω.
            Ζητησα χαρες...
            και ο Θεος μου εδωσε ευκαιριες.
            Δεν ελαβα τιποτα απο οτι ζητησα...
            Ομως ελαβα ολα οσα χρειαζομουν!!!![/QUOTE]

            Comment


              #96
              [QUOTE=voulacharal;58673]Χρόνια πολλά Μαριαμ ...αν και δεν σε ξέρω συγκινήθηκα με αυτά που γράφεις. Μπράβο σου και εύχομαι ο θεός να σου δίνει δύναμη να συνεχίσεις έτσι την ζωή σου!Καλή χρονιά!!![/QUOTE ]

              Καλη χρονια πατριωτες καλη δυναμη και κουραγιο σε ολους !!!!!!!!!!!!!!

              Comment


                #97
                Χρονια πολλα και καλη Χρονια KOSTASMOS1 υγεια χαρα και ευτυχια για το νεο ετος απο τα βαθη της καρδιας μου!

                Comment


                  #98
                  Καλησπέρα και πάλι !!! Σήμερα ήταν μια πολύ καλή μέρα για μας αλλά ας πάρω τα πράγματα από την αρχή ή μάλλον από εκεί που τα άφησα στην προηγούμενη ανταπόκριση μου.Η πρωτοχρονιά μας ήταν καλύτερη από τα Χριστούγεννα αν και δεν ήταν όπως στην πατρίδα, ίσως όμως φταίμε κι εμείς λιγάκι που συγκρίνουμε τον χθες με το σήμερα .Το Φεβρουάριο άρχισαν τα σχολεία και μπήκαμε στην καθημερινή ρουτίνα. Η μικρή μου (5 χρονών) ξεκίνησε με τόση χαρά παρότι δεν ήξερε καθόλου αγγλικά και τώρα που έχει αρχίσει να καταλαβαίνει και να μιλάει, βαριέται και κλαίει στο σχολείο. Θα το ξεπεράσουμε κι αυτό όμως με υπομονή και συνεργασία με την δασκάλα της που είναι πολύ συνεργάσιμη και υπομονετική. Στις 23 Φεβρουαρίου καλωσόρισα την κουνιάδα μου με τα ανίψια μου και επιτελούς αρχίζει η οικογένεια να ενώνεται πάλι. Πήραμε αμάξι, όχι κάτι φαντεζί αλλά για μένα δεν υπάρχει πιο ωραίο αυτοκίνητο από την μίτσι μου (από το MITSUBISHI MAGNA) και παρόλο που έπαθα ένα ντουβρουτζά όταν έπιασα δεξί τιμόνι σε αριστερό δρόμο τώρα του έχω πάρει τον αέρα. Στις 20 Φεβρουαρίου πέρασα γιατρούς για την partner visa και σήμερα το πρωί παρέλαβα ταχυδρομικός ειδοποίηση να ελέγξω το μειλ μου.Δεν πίστευα στα μάτια μου όταν διάβασα ότι εγκρίθηκε τόσο γρήγορα γιατί έχω εδώ φίλους που έχουν κλείσει χρόνο και δεν έχουν ακόμα απάντηση. Το καλυτερότερο όμως είναι ότι τώρα μπορώ να κάνω το όνειρο πραγματικότητα. Στις 20 Μαρτίου έχω ραντεβού με κάποια υπηρεσία που θα με καθοδηγήσει για την σχολή νοσηλευτικής που θέλω να πάω και πιο συγκεκριμένα για εργαλιοδοτρια χειρουργείου. Δεν ξέρω αν μου χρωστάει ο Θεός (γιατί η ζωή μου από την πρώτη μέρα της θυμίζει κάτι ανάμεσα στα σήριαλ ''καλημέρα ζωή'',''Λένη''και ''Άγνωστο πόλεμο'' μέχρι τώρα) αλλά από την στιγμή που πάτησα εδώ όλα μας ήρθαν πέραν του δέοντος καλά . Αυτά είχα να πω αγαπητοί φίλοι και επί της ευκαιρίας να ευχαριστήσω πολύ τους φίλους που έκανα μέσα από εδώ και συνεχίζουν να μας στηρίζουν τόσο που για μας είναι πλέον μελή της οικογένειας. Την αγάπη μας και τις ευχές μες σε όλους.
                  Υ.Γ.
                  για να μην χαλασω και την παραδοση ων ανταποκρισεων μου ......
                  Μπορείς να έχεις εσωτερική ειρήνη σήμερα.
                  Μπορείς να έχεις τη βεβαιότητα ότι ο Θεός σε τοποθέτησε εκεί ακριβώς όπου έπρεπε να είσαι.
                  Μπορείς να μην ξεχάσεις τις απεριόριστες δυνατότητες που προέρχονται από την πίστη.
                  Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δώρα που έλαβες και να μεταδόσεις την αγάπη που σου έχει δοθεί.
                  Μπορείς να είσαι ευτυχής γνωρίζοντας ότι είσαι ένα παιδί του Θεού...
                  Άφησε η παρουσία αυτή να εισχωρήσει μέχρι τα βάθη του είναι σου, επίτρεψε στην ψυχή σου να τραγουδήσει.
                  Χόρεψε , γιόρτασε , αγάπησε.

                  Comment


                    #99
                    Πάντα τέτοια.....!!! Πάντα να έχετε Υγεία...!!! κ
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment



                      Μαράκι

                      ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ !!!!!!!!!!!!
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        Παιδια σας ευχαριστω ολους απο τα βαθη της καρδιας μου για την Βοηθεια και την υποστηριξη σας!!!!!

                        Comment



                          μπραβο!!
                          “Nothing is forever”

                          Comment

                          Working...
                          X