Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προσπάθεια για μετανάστευση και ρόλος των συγγενών !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by stavrosm View Post
    Πριν από λίγο καιρό έκανα μια προσπάθεια να έρθω Μελβούρνη ..
    Ετοίμασα όλα τα απαραίτητα έγγραφα για τις βίζες την δική μου και των παιδιών μου .Δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεπαν να καταθέσω τα χαρτιά μου από Ελλάδα ..Είχα λοιπόν δυο επιλογές .Να μείνω Ελλάδα μέχρι να καταφέρω να μαζέψω τα λεφτά για τις βίζες ..ή να έρθω Εκεί και να κάνω την διαδικασία Από εκεί .................................................. ..
    Κουράγιο φίλε μου, κανείς δεν πάει χαμένος, έχε πίστη και διέγραψε από τη ζωή σου τα παράσιτα. Όσο για τον Agoriani και τα άλλα παιδιά που σε βοήθησαν επιβεβαιώνει το ρητό ότι "οι καλοί φίλοι που διαλέγουμε είναι το παυσίπονο που έδωσε ο Θεός για τον πονοκέφαλο από τους συγγενείς που κληρονομήσαμε''
    Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

    Comment


      #17
      Πραγματικά απίστευτα τραγική ιστορία...αυτά τα αρπαχτικά, αυτοί οι μισάνθρωποι που δεν λογαριάζουν παιδικές ζωές και κοιτάζουν πως να σε φάνε, ολόκληρες οικογένειες που να τους πάρει και να τους σηκώσει, εύχομαι να καταστραφούν εντελώς και να εξαφανιστούν από προσώπου γης!!!

      Το μόνο θετικό από τέτοιες τραγωδίες, είναι ότι αναδύονται οι πραγματικοί άνθρωποι και αυτοί που αξίζουν πραγματικά σαν παράδειγμα ζωής, όπως ο Agoriani και τα άλλα παιδιά που σου στάθηκαν και η Ελληνική κοινότητα...τέτοιες συμπεριφορές αξίζουν τα συγχαρητήρια και την αναγνώριση όλων μας. Να είναι πάντα καλά και το ίδιο και εσύ φίλε με την οικογένειά σου.

      Συνέχισε να παλεύεις και θα δικαιωθείς!

      Comment


        #18
        Οντως η περιπετεια του συμπατριωτη μας ειναι δραματικη και του ευχομαι καλη δυναμη απο εδω και στο εξης. Επισης ενα μεγαλο μπραβο στον Agoriani για οτι εχει κανει εντος και εκτος forum. Με αφορμη ολα τα παραπανω λοιπον θα ηθελα να περιγραψω και εγω την εως τωρα διαδρομη μου στην Αυστραλια. Απο τον περασμενο Ιουλιο σκεφτομουν τη μεταναστευση και επελεξα την Αυστραλια επειδη εχω συγγενεις εδω και σε συνδυασμο με το οτι δεν εχω και καποιο μεγαλο κομποδεμα θα ηταν αδυνατο να παω καπου αλλου. Αρχισα λοιπον να ψαχνομαι να δω πως μπορει να μεταναστευει καποιος εκει και βρηκα το patriotaki οπου με διαφωτισε μπορω να πω. Επειδη λοιπον δεν εχω πτυχιο πανεπιστημιου η καποια μεγαλη προϋπηρεσια σε κατι συγκεκριμενο για μενα η μονη λυση ηταν η φοιτητικη βιζα.

        Τον Αυγουστο ετυχε να ερθει ενας θειος απο Aus και του ειπα οτι σκεφτομαι να ερθω καποια στιγμη. Η πρωτη του κουβεντα ηταν αν το εχω παρει πραγματικα αποφαση να ερθω πρωτα με τουριστικη να δω τον τροπο ζωης και μετα, αν μου αρεσει, θα δουμε τι θα κανουμε....

        1η διαφορα λοιπον σε σχεση με τους συγγενεις του συμπατριωτη μας ειναι οτι οταν ειπα πως θα ερθω δεν με ενθαρρυνε ουτε με αποθαρρυνε. Μου εδωσε να καταλαβω οτι αν δε μπορω εγω να ζησω εκει τοτε οσους συγγενεις και να εχω (εχω 5 θειους στη Μελβουρνη και 3 στο Συδνεϋ!!) η καταπιεση μεσα μου θα υπαρχει και θα θελω να γυρισω.

        2η διαφορα ειναι οτι οι συγγενεις (κυριως απο Μελβουρνη) ερχονται τακτικα στην Ελλαδα και τους φιλοξενουμε. Καθε χρονο δηλαδη ερχεται και καποιος απο τους θειους μου η τα παιδια τους, αρα εχουμε αρκετα στενη σχεση.

        Αρχισα επικοινωνω μαζι τους συχνοτερα λοιπον για να καταλαβω τι παιζει εδω αλλα και να τους ψυχολογησω λιγο γιατι διαβαζα και στο patriotaki διαφορα περιστατικα. Οι ανθρωποι με διαβεβαιωσαν απο την αρχη οτι μια σκεπη απο πανω μου και ενα πιατο φαι θα το εχω... για τα υπολοιπα δε μπορουν να εγγυηθουν και οταν λεω υπολοιπα εννοω κυριως εργασια.

        Αρχες Απριλη λοιπον εφτασα Αυστραλια εχοντας στο νου μου ολα αυτα που εχω διαβασει και μου εχουν πει και μπορω να πω πως οι ανθρωποι με υποδεχτηκαν με ενθουσιασμο λεγοντας μου "μπραβο που τα καταφερες και καλα εκανες". Απο την αρχη μου ελεγαν οτι το σπονσοραρισμα ειναι πολυ δυσκολο αλλα θα ρωτανε κοσμο μηπως γινει κατι. Οντως με πηγαινανε εδω και εκει σε φιλους και γνωστους μηπως κατσει κατι αλλα εβλεπα οτι δε γινοταν τιποτα. Αφου περναγε ο καιρος λοιπον αποφασισα να γραφτω σε ενα κολλεγιο να παρω αυτες τις 20 ωρες που δικαιουμαι για εργασια γιατι οπου και να ρωταγαμε ελεγαν δουλεια θες; ευχαριστως αλλα οχι μαυρα my friend, και δουλειες υπαρχουν εδω μπολικες για οποιον θελει να δουλεψει. Εν πασει περιπτωσει για να μη σας κουραζω μολις χθες ενας ξαδερφος μου μου ειπε να παμε σε ενα φουρνο που το εχει ενας δικος του ξαδερφος να ρωτησουμε και εκει.... και εσπασε ο διαολος το ποδαρι του και συμφωνησε να μου κανει apprenticeship!! Με δικα του εξοδα να παω σε σχολη για φουρνο και ταυτοχρονα να δουλευω σε αυτον για τεσσερα χρονια. Τα χρηματα δεν ειναι πολλα το πρωτο χρονο αλλα καθε χρονο ανεβαινουν. Ετσι λοιπον μου εφυγε ενα μεγαλο αγχος για το αν θα μπορεσω να κατσω εδω, να δουλεψω νομιμα και το καλυτερο;; Μου εχουν δωματιο ξεχωριστο με μπανιο και κουζινα (εχουν μετατρεψει το γκαραζ τους) και μου λενε αφου υπαρχει και καθεται μεινε εσυ, μη νοικιασεις αλλου, κακο σε σενα θα κανεις! Ειμαι μονος βεβαια χωρις οικογενεια και αυτο μας βολευει ολους........

        Αυτα εν ολιγοις απο μενα, συμβουλευω τον κοσμο που εχει συγγενεις εδω να σιγουρευτει πρωτα σε τι περιβαλλον ερχονται. Εγω δε ντραπηκα ομως, πριν ερθω τους ελεγα μπορειτε σιγουρα να με βοηθησετε, ή το λετε απο ευγενεια το ελα και μη φοβασαι; Το εννουσαν ομως αλλα οπως ειπα και πιο πανω σημαντικος παραγοντας ηταν οτι ερχονται τακτικα στην Ελλαδα και εχουμε πολυ καλες σχεσεις. Ειμαι ενα μηνα εδω και μου φερονται σαν παιδι τους και μου βρηκαν τροπο να μεινω και εργασια νομιμη... τι αλλο θελω. Ισως ειμαι τυχερος, ισως επρεπε να αλλαξω ημισφαιριο για να αλλαξει η τυχη μου.

        Κουραγιο πατριωτακια και το νου σας!!

        Comment


          #19
          Μπράβο nunki για την μέχρι τώρα επιτυχία σου. Εύχομαι να είναι πάντα έτσι. Και μας οι συγγενείς μας φέρθηκαν πολύ καλά και τώρα πλέον που είμαστε μόνοι μας είναι όλα μια γλυκιά ανάμνηση. Δυστυχώς όμως δεν ειναι για όλους το ίδιο. Απορώ πως γίνεται ορισμένοι άνθρωποι να είναι τόσο ΖΩΑ. Αν θέλανε να τους φάνε την περιουσία ας ρωτούσανε από Ελλάδα. Ήταν ανάγκη να τον κουβαλήσουν τον άνθρωπο εκεί.Έχω ακούσει πολλές ιστορίες με ανθρώπους που δεν ξέρουν τι έχουν εδω και αποσκοπούν και στις κληρονομιες στην Ελλάδα! Υπομονή φίλε και ο Θεός βλέπει μην ανησυχείς...ο καθένας θα πάρει τον δρόμο του.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #20
            Originally posted by leyteris77 View Post
            Μπράβο nunki για την μέχρι τώρα επιτυχία σου. Εύχομαι να είναι πάντα έτσι. Και μας οι συγγενείς μας φέρθηκαν πολύ καλά και τώρα πλέον που είμαστε μόνοι μας είναι όλα μια γλυκιά ανάμνηση. Δυστυχώς όμως δεν ειναι για όλους το ίδιο. Απορώ πως γίνεται ορισμένοι άνθρωποι να είναι τόσο ΖΩΑ. Αν θέλανε να τους φάνε την περιουσία ας ρωτούσανε από Ελλάδα. Ήταν ανάγκη τ=να τον κουβαλήσουν τον άνθρωπο εκεί.Έχω ακούσει πολλές ιστορίες με ανθρώπους που δεν ξέρουν τι έχουν εδω και αποσκοπούν και στις κληρονομιες στην Ελλάδα! Υπομονή φίλε και ο Θεός βλέπει μην ανησυχείς...ο καθένας θα πάρει τον δρόμο του.
            Το θέμα είναι ότι εφόσον οι άνθρωποι βρίσκονταν ουσιαστικά μόνοι και αβοήθητοι στξν Αυστραλία οι συγγενείς είχαν συγκριτικά πλεονεκτήματα απέναντί τους και προσπάθησαν να ασκήσουν έντονες πιέσεις για να πετύχουν τους σκόπους τους.

            Ενα μεγάλο Μπράβο στο παληκαρι που σκεφτηκε καθαρά και ζητησε βοήθεια εκτος κυκλου συγγενών και φυσικά ενα τεράστιο μπράβο στο Π Α Λ Η Κ Α Ρ Ι τον Agorgianni και φυσικα τους Ελληνικούς συλλόγους που βοήθησαν τα παιδιά να επιστρέψουν με ασφάλεια πίσω καλύβοντας τα έξοδα.

            Comment


              #21
              Τώρα που το ξανασκέφτομαι προφανώς αυτοί θέλαν σαν αντάλλαγμα για την φιλοξενία να τους δώσει κάτι από αυτά που ίσως είχε κληρονομήσει.

              ΤΡΑΓΙΚΟ
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #22
                Originally posted by leyteris77 View Post
                Τώρα που το ξανασκέφτομαι προφανώς αυτοί θέλαν σαν αντάλλαγμα για την φιλοξενία να τους δώσει κάτι από αυτά που ίσως είχε κληρονομήσει.

                ΤΡΑΓΙΚΟ
                Έτσι.........δυστυχώς

                Comment


                  #23
                  Originally posted by leyteris77 View Post
                  Τώρα που το ξανασκέφτομαι προφανώς αυτοί θέλαν σαν αντάλλαγμα για την φιλοξενία να τους δώσει κάτι από αυτά που ίσως είχε κληρονομήσει.

                  ΤΡΑΓΙΚΟ
                  Αυτό ακριβώς. Ποντάρανε ότι όταν πλέον ήταν στην Αυστραλία και χωρίς κανέναν άλλον γνωστό για στήριγμα, θα το σκεφτόταν αλλιώς και θα τους έδινε την περιουσία του για αντάλλαγμα. Ούτε οι πολιτικοί μας τέτοιες βρώμικες σκέψεις.

                  Comment


                    #24
                    φιλε δεν ξερω με τι ασχολεισαι...ξαναπροσπαθησε ομως ελα μονος οταν μπορεσεις και δοκιμασε ...οντως εδω σε μετραν με τα λεφτα πιο πολυ απο ελλαδα.....κουραγιο και μην το βαζεις κατω...πεισμα..

                    Comment


                      #25
                      Τα χω πει και πολλες φορές στο δικο μου thread και ισως γινομαι κουραστικός αλλα και κακός αλλα ρε παιδιά...ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ τα χειροτερα φίδια...Ειδικα οι Ελληνοαυστραλοι συγγενεις που θεωρουν οτι εμεις προσωπικα καταστρέψαμε την ΕΛΛΑΔΑ και εμεις φταιμε που εφτασε η ΕΛΛΑΔΑ εως εδώ .
                      Δυστηχώς ετσι ειναι και ημουν απο τους πρωτους που εγραψε οτι το να στηρίζεσαι σε συγγενή χωρις να έχεις εφεδρικό σχέδιο ειναι σαν να ρίχνεις τυχερό νόμισμα σε λίμνη και να εισαι σιγουρος οτι εχεις μέλλον .
                      Κρίμα που εχασες χρονο και χρήμα για να δείς τι κουμάσια ηταν αλλα μην το βάζεις κάτω . Το περίμενα απο την Ελληνική κοινότητα οτι θα βοηθήσει γιατι πάντα βοηθάει και εχει αξιόλογα ατομα εκει πέρα ειδικά ο γραμματέας ο Κώστας ειναι απο τα καλυτερα παιδιά εκει και εχει ξελασπώσει πολλες φορές ατομα .
                      Τωρα υπομονή απλά..ολα εχουν γινει δυσκολα εδώ..
                      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                      Comment


                        #26
                        Δεν ξέρω τι με σοκάρει περισσότερο:
                        Η απάνθρωπη αντιμετώπιση των συγγενών η το γεγόνος ότι δεν εξέπλαγην από την απανθρωπιά τους...

                        ΑΙΣΧΟΣ!!!
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          #27
                          Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω:
                          Τους φίλους τους διαλέγεις - τους συγγενείς όχι.

                          Κουράγιο και καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις.

                          Agoriani and the gang είστε τεράστιοι.
                          Τέλος.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by BlackRed View Post
                            Δεν ξέρω τι με σοκάρει περισσότερο:
                            Η απάνθρωπη αντιμετώπιση των συγγενών η το γεγόνος ότι δεν εξέπλαγην από την απανθρωπιά τους...

                            ΑΙΣΧΟΣ!!!
                            Δυστυχως συμφωνω και λυπαμαι πραγματικα που δεν μπορω να σε βοηθησω...

                            Comment


                              #29
                              [QUOTE=Chrisgr;48013]Τα χω πει και πολλες φορές στο δικο μου thread και ισως γινομαι κουραστικός αλλα και κακός αλλα ρε παιδιά...ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ τα χειροτερα φίδια...Ειδικα οι Ελληνοαυστραλοι συγγενεις που θεωρουν οτι εμεις προσωπικα καταστρέψαμε την ΕΛΛΑΔΑ και εμεις φταιμε που εφτασε η ΕΛΛΑΔΑ εως εδώ .

                              Ακριβώς το ίδιο μας είπε ο ένας από τους δικούς μας συγγενείς που μιλήσαμε.

                              Comment


                                #30
                                hmmmmmmm συγγενεις.......κατι μου θυμιζει αυτο.....το ειχα ξεχασει .......τους εχω ξεχασει...τους εχω ζβησει....not exist...

                                Comment

                                Working...
                                X