Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προσπάθεια για μετανάστευση και ρόλος των συγγενών !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Καλησπέρα ΝΑΝΑ...
    Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με Ελληνικά όπως όλοι μας
    κ αν έχεις χρόνο πατώντας Επεξεργασία Μηνύματος μπορείς να το διορθώσεις.... Ευχαριστώ.
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #47
      Παιδιά τι διάλα γίνεται με τους "συγγενείς" στην Αυστραλία πραγματικά.... όσοι δλδ φύγανε στη δεκαετια του 60-70 να πανε για μια καλύτερη ζωή από αυτή της Ελλάδας ξεχάσανε αυτά που βιώσανε και μεταλλαχτήκανε σε Bitches? Έχω και εγώ συγγενείς στο New Castle , ειναι ο αδερφος του παππου μου εκει, ερχεται καθε χρονο το καλοκαιρι στην Ελλαδα για διακοπες στο χωριό, τα παιδιά του που έρχονται πιο σπάνια επειδη δεν τους άρεζε το χωριο τους φιλοξενούσαμε είτε εμεις (η μανα μου που ειναι και πρωτη αξδερφη ) ειτε η ο παππους μου που ειναι και θειος τους. Όταν πήραμε την αποφαση αρχες καλοκαιριου να ξεκινησουμε τη διαδικασια για μεταναστευση στην Αυστραλια βρεθηκαμε με τους θειους μου στο χωριο και συζητησαμε το θεμα εκτενεστερα. Ο θειος μου το βρηκε εξαιρετικη ιδεα και με παροτρυνε πολυ, λεγοντας μου κουβεντες τυπου "μην αγχωνεσαι για τιποτα " "εγω ειμαι εδω" "θα σας βοηθησω" "θα μειεντε σε μενα το πρωτο διαστημα" " θα σου μαθ πως να κινησε στην πολη" και αλλα τετοια. Ο θειος μου ειναι παρα πολυ ευκαταστατος , και τα λεφτα του τα εκανε απο το μπουζουκι. Να σημειωσω πως ποτε δεν του ζητσα λεφτακαι ουτε καν αναφερθηκα σε αυτα, ενωπιον μιας μεγαλης παρεας δηλωσε οταν του ειπε η μανα μου "εγω το μονο που θελω ειναι να μου υποσχεθεις οτι θα βοηθησεις τα παιδια για τον πρωτο μηνα αφηνοντας τα να μεινουν σπιτι σου, δε θα θυμωσω αν μου πεις οχι τωρα αλλα θα εξοργιστω εαν ερθουν εκει και δεν το κανεις" δηλωσε πως εχουμε το λογο της τιμης του κι να μην ανησυχουμε για τιποτα. Εντυπωση μου προκαλεσε το γεγονος πως η θεια μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν ειχε μιλησει, αλλα εμτα σκεφτηκα πως γενικα δεν χαλαει χατιρι στο θειο οποτε και το αφησα. 5 μερες αργοτερα και ενω εχουμε κανονισει να παμε για πρωινο καφε, χτυπαει το τηλεφωνο λεγοντας πως κατι τους ετυχε και δεν θα μπορεσουν να κατεβουν να μας δουν, η μνα μου το ψιλιαστηκε και τον ρωτησε εαν συμβαινει κατι, και τοτε της ξεφουρνισε πως τελικα δεν μπορει να βηθησει, μαλιστα αρνηθηκε οτι το εχει πει, οτι εκανε δλδ τη δηλωση και πως εδωσε το λογο του.
      Από τη μία λέω πως καλυτερα που εγινε τοσο συντομα και δεν το βρηκαμε μπροστα μας πατωντας το ποδι μας στην Αυστραλια, να μην ξερουμε ουτε που να παμε ουτε που να σταθουμε, επισης σκεφτομαι πως οκ κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σε βοηθησει εαν δεν το θελει και δεν μπορεις να τον αναγκασεις κιολας. Απλά ειναι αυτο το γαμωτο που λες , γτ γαμω την τρελλα μου, μου αναπτερωνεις το ηθικο και μετα μου τα γκρεμιζεις όλα, πες απο την αρχη οχι και τελειωνε, πραγματικα δεν θα με πειραζε. Αυτο που καταλαβα καλα , οταν η πικρα μου καταλαγιασε μεσα μου και ωριμασε η κατασταση ειναι πως εαν δεν εισαι ικανος να στηριχτεις μονος σου στα ποδια σου, μην ψαχνεις δανεικα μπαστουνια. Μπορει να μου παρει περισσοτερο χρονικο διάστημα από αυτό που υπολόγιζα για να φυγουμε Αυστραλία με τον εν δυναμει συζηγο μου , αλλα τουλαχιστον θα το κανουμε μονοι μας, οσο και να δυσκολευτουμε, και ετσι δεν θα εχουμε να χρωσταμε σε κανεναν "καλοθελητη" συγγενη!!! Μονο για να χαιδευουνε αυτια ειναι, σου λενε ελα ελα και μολις συνειδητοποιησουν πως αυτη η σκεψη θα γινει πραγματικοτητα εξαφανιζονται γτ ποτε δεν πιστεψαν πως θα το κανεις στα αληθεια. Λυπάμαι πργματικα που βλεπω τετοια περιστατικα να συμβαινουν , ακομα περισσοτερο ομως λυπαμαι για την εμπιστοσυνη που χανεται και για τις ελπιδες που σβύνουν.
      Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

      Comment


        #48
        Η θεία τον άρχισε στο μπιρι μπιρι και τον έκανε να αλλάξει γνώμη... Οπότε και εσείς την επόμενη φορά που θα ζητήσουν να τους φιλοξενήσετε ή να τους εξυπηρετήσετε, ξέρετε τι να κάνετε...

        Comment


          #49
          Originally posted by pan_k7 View Post
          Η θεία τον άρχισε στο μπιρι μπιρι και τον έκανε να αλλάξει γνώμη... Οπότε και εσείς την επόμενη φορά που θα ζητήσουν να τους φιλοξενήσετε ή να τους εξυπηρετήσετε, ξέρετε τι να κάνετε...
          Δεν ειμαι εκδικητικος άνθρωπος, νομίζω πως περισσότερο θα τους πειραξει η μεχρι σημειου αηδειας υπερβολικη καλοσυνη παρα το να τους γυρισω την πλατη οπως κανανε και αυτοι. Και ναι εχεις δικιο η θεια το βαλε το δαχτυλακι της :p
          Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

          Comment


            #50
            αν ειναι δυνατον.....καλη δυναμη και μην ξεχνας ..Ο Θεός βλέπει!!!

            Comment


              #51
              ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ , ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΔΝΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ,ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΑΥΡΑ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 20 ΔΟΛ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΚΑ (ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ). ΕΧΩΝΤΑΣ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΜΟΥ Η ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΜΕ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΑΝ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ ....ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ......

              1)ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΛΦΟΣ (η γιαγια μου και ο παππους του αδερφια)ΡΩΤΑΩ ΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΖΑ;; Η ΜΗΠΩΣ Η ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΓΓΕΝΗ. ΣΠΟΝΣΟΡ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΝΕΙΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΟΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ.

              2)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΗ;;; (ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ)

              3) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΟΛ ;;;ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΩΣ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ....ΕΙΜΑΙ "CERTIFIED BALLOON ARTIST" στην ουσια κανω κατασκευες απο μπαλονια ...

              3)ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΟΝΤΩΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΣΟ;;;;;

              ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ, ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΛΕΥΤΕΡΗΣ

              Comment


                #52
                Originally posted by australian View Post
                Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τους ΦΙΛΟΥΣ τους διαλέγουμε,τους συγγενείς ΟΧΙ....
                Να χαιρεσαι για τους φιλους και μην κοιτας πισω!!Να σκεφτεσαι οτι ανοιξαν τα ματια σου...κοιτα μπροστα...επομενο βημα/στοχο...πιστευω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στο καθε εμποδιο για καλο!!!
                “Nothing is forever”

                Comment


                  #53
                  εμενα εχουν παει πολλοι φιλοι και χωρις να εχουν ατομα γνωστα εκει και τα εχουν παει μια χαρα και γενικα θελουν ατομα στην αυστραλια απο ελλαδα
                  Ενθαρρύνεται η μετανάστευση Ελλήνων στην Αυστραλία - Entharrynetai i metanasteusi Ellinon stin Aystralia

                  Comment


                    #54
                    ^04 Μαρτίου 2012, 12:47 - Ενθαρρύνεται η μετανάστευση Ελλήνων στην Αυστραλία ^

                    --

                    1)ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΛΦΟΣ (Η ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΝΗ)
                    τίποτα, μόνο όταν έχεις πρώτου βαθμού

                    2)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΗ;
                    0%

                    3) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΟΛ "CERTIFIED BALLOON ARTIST"
                    άμα δεν είναι στο SOL pdf, τότε δεν υπάρχει.

                    3)ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΟΝΤΩΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΣΟ;
                    ανάλογα από 13-20$


                    Η καλύτερη λύση είναι να έρθεις με student visa, για να αρχίσεις με όλα πληρωμένα (student visa+ασφάλεια υγείας+δόση για πρώτο τρίμηνο) είναι 3.000$ και μετά όσα χρειάζεσαι για να μπορείς να ζήσεις. Παράλληλα μπορείς να δουλεύεις νόμιμα 20ωρες/βδομάδα

                    διάβασε http://pipiscrew.com/escape.htm (by Zakari)

                    Comment


                      #55
                      Θα γράψω εδω... μόνο και μόνο για να τιμήσω τους θείους/ξαδέρφια και λοιπούς συγγενείς στην Αυστραλία του άντρα μου. Κοντά 3 μήνες τώρα, όχι μόνο τον φιλοξενουν, αλλά τον έχουν σαν παιδί τους - ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ.
                      Ή το δικό μου σόι, δεν πάει καλά, ή αυτοί είναι πολύ καλοί άνθρωποι. Πάντως όταν έφυγε, διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου για το πως θα τον αντιμετωπίσουν (μιας και δεν τους γνώριζα καλά - πέρα απο μία δυο συναντήσεις σε διακοπές τους στην Ελλαδα). Λίγους μήνες μετά, έχουν παραγκωνιστεί οι όποιες επιφυλάξεις, και νιώθω τύψεις που σκέφτηκα έτσι γι' αυτούς τους ανθρώπους.

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by charm_quark View Post
                        Θα γράψω εδω... μόνο και μόνο για να τιμήσω τους θείους/ξαδέρφια και λοιπούς συγγενείς στην Αυστραλία του άντρα μου. Κοντά 3 μήνες τώρα, όχι μόνο τον φιλοξενουν, αλλά τον έχουν σαν παιδί τους - ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ.
                        Ή το δικό μου σόι, δεν πάει καλά, ή αυτοί είναι πολύ καλοί άνθρωποι. Πάντως όταν έφυγε, διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου για το πως θα τον αντιμετωπίσουν (μιας και δεν τους γνώριζα καλά - πέρα απο μία δυο συναντήσεις σε διακοπές τους στην Ελλαδα). Λίγους μήνες μετά, έχουν παραγκωνιστεί οι όποιες επιφυλάξεις, και νιώθω τύψεις που σκέφτηκα έτσι γι' αυτούς τους ανθρώπους.
                        μπραβω τα καλα πρεπει να λεγονται!!!!

                        Comment


                          #57
                          Και όχι μόνο τον άντρα μου, αλλά και μένα, που καλά καλά δε με ξέρουν, μου μιλάνε στο skype και είναι φανερή η χαρά και η ανυπομονησία τους να με φιλοξενήσουν!

                          Comment


                            #58
                            με όλα αυτά που διαβάζω θυμάμαι την πηγή πολλών απογοητεύσεων, στεναχώριας, λύπης κλπ
                            Πηγή πολλών απο αυτών (όχι όλων) είναι οι προσδοκίες. Οι άτιμες.... σκεφτείτε τι θα γινόταν αν δεν τις είχαμε γενικά; θα είμασταν πολύ πιο ξελαφρωμένοι...
                            βέβαια στην παραπάνω ιστορία ο άνθρωπος δεν έχει ευθύνη, τον καλέσανε και μετά του δείξανε την έξοδο.... πολύ άσχημη συμπεριφορά, απαράδεχτη, εξωφρενική. Δεν το συζητάμε.
                            Πρόλα αυτά θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με ορισμένα που διάβασα παραπάνω. Ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να παίρνει πίσω κάτι που είπε και εγγυήθηκε. Αναγκαστικά θα αναλάβει και την ευθύνη της συμπεριφοράς του. Όποια κι αν είναι αυτή. Απομόνωση; απαξίωση; δεν ξέρω.
                            Συχνά, αυτοί που δεν μοιράζονται πράγματα ζούν μόνοι τους και πεθαίνουν μόνοι τους. Ας μην τους κατηγορούμε, δεν είναι για να τους χαίρεσαι, κανείς δεν θα ήθελε να είναι στη θέση τους.... Εδώ άλλοι παίρνουν πίσω "όρκους αιώνιας πίστης και αφοσίωσης" μετά τον γάμο (και καλά κάνουν αν αυτό τους βοηθάει τους ανθρώπους) , με παιδιά και χωρίς. Δεν θα αρνηθεί ενας συγγενής να σε φιλοξενήσει;
                            Τί θέλω να πω; δεν είναι να τους κατηγορούμε τους ανθρώπους. Αυτό ξέρουν να κάνουν, αυτό θέλουν, αυτό πιστεύουν ότι είναι το "σωστό". Καλά κάνουν από μία άποψη και μπράβο τους.
                            Από την άλλη όμως αν ήξεραν ότι το να μοιράζεσαι με τους ανθρώπους πράγματα είναι πράγμα ιερό και μεγαλύτερο όφελος έχει μερικές φορές αυτός που βοηθάει από αυτόν που δέχεται την βοήθεια, (όχι υλική αλλά συναισθηματική ανταπόδοση) τότε ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά και να μην κοιτούσαν τόσο πολύ πως θα προστατέψουν την περιουσία τους. Δεν σημαίνει ότι όποιος βοηθάει είναι εγωιστής και το κάνει για να νιώσει καλύτερα ο ίδιος. Προς θεού.
                            Γι αυτό και δεν γίνεται να ξεχάσουμε ένα κινέζικο/ ιαπωνεζικο; (δεν θυμαμαι) γνωμικό που λέει " Σ ευχαριστώ που δέχτηκες το δώρο μου"....τι σημαίνει αυτό; ότι σ ευχαριστώ που μου επέτρεψες να νιώσω καλά προσφέροντας στον συνάνθρωπο. Λίγο τραβηγμένο ακούγεται σε εναν "δυτικό" τροπο σκέψης που έχουμε συνηθίσει. Άλλοι πολιτισμοί όμως δεν έχουν τον ίδιο τροπο σκέψης με 'μας. Και εγω προσπαθώ, δεν τα κάνω σωστά. Συνέχεια μετανιώνω, κάνω λάθη και καλά κάνω γιατί έχω δικαίωμα και στο λάθος, αλλιώς πως θα εξελιχθώ; αναπροσαρμόζομαι, αλλάζω κάθε μέρα. Αλίμονο αν ήμουν ο ίδιος με τον Κωστα πριν 10-20 χρόνια.
                            Κλείνοντας, σκεφτόμουν, τι καλό μπορεί να προκύψει από μία τετοια αναποδιά; Γνωριμίες σαν αυτή με τον agoriani και αλλους ανθρώπους που βοήθησαν. Έλληνες και μή. Αυτό ναι είναι ιερό και αυτούς θα θυμάμαι απο αυτήν την ιστορία. Να στε καλά εσείς που στηρίζετε ανθρώπους και ξέρετε να προσφέρετε. Αυτή είναι ρε παιδια η μεγαλύτερη τελικά προσφορά που μπορεί να δώσει αυτό το φορουμ (εκτός από τις πολυτιμότατες πληροφορίες και την χρυσή ανταλλαγή πληροφοριών) . Δεν σε έχω δει ποτέ, δεν σε ξέρω και σου φέρομαι σαν αδελφός και βάλε....
                            Τι μπορεί να πει κανείς γι αυτούς τους ανθρώπους;

                            Comment

                            Working...
                            X