Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προσπάθεια για μετανάστευση και ρόλος των συγγενών !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Προσπάθεια για μετανάστευση και ρόλος των συγγενών !!

    Πριν από λίγο καιρό έκανα μια προσπάθεια να έρθω Μελβούρνη ..
    Ετοίμασα όλα τα απαραίτητα έγγραφα για τις βίζες την δική μου και των παιδιών μου .Δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεπαν να καταθέσω τα χαρτιά μου από Ελλάδα ..Είχα λοιπόν δυο επιλογές .Να μείνω Ελλάδα μέχρι να καταφέρω να μαζέψω τα λεφτά για τις βίζες ..ή να έρθω Εκεί και να κάνω την διαδικασία Από εκεί ..

    Επικοινώνησα με τη θεια μου και τα ξαδέλφια μου που μένουν χρόνια εκεί ..Μου έφαγαν τα αυτια..Ελα και ας μην έχεις ένα ευρώ ..Θα σου βρούμε κάτι να βγάζεις μεροκάματο μέχρι να βγουν τα χαρτια..Στην τελική για εμάς εδώ αυτά τα ποσά είναι ψίχουλα Μονό να έρθεις .Ομολογώ ότι η επιμονή τους και τα καθημερινά τηλέφωνα με είχαν συγκινήσει ..
    Δεν πήγε ο νους μου στο κακό όμως Γιατί στο παρελθόν τους είχαν φιλοξενήσει οι γονείς μου για πολύ καιρό ..οπότε είπα ότι θέλουν να ανταποδώσουν την φιλοξενία ..Αφού εξηγήθηκα ότι δεν θα είχαν ρευστό ούτε για προσωπικά έξοδα (να σημειώσω ότι έχω και δυο μικρά παιδιά ) και λάμβανα την ιδία διαβεβαίωση ..Αυτά για μας ..εμείς τα έχουμε για στραγάλια.. πήρα την απόφαση..

    Στέλνω λοιπόν τα απαραίτητα πράγματα μου με το καράβι (όχι έπιπλα ) και ξεκινάμε και εμείς με τα μωρά..

    Το ταξίδι σχετικά δύσκολο αλλά λέγαμε ότι όλα θα πάνε καλά .. Αποχαιρετίσαμε πάντες ..Όταν φτάσαμε μας περίμεναν 15 άτομα στο αεροδρόμιο.. Κλαίγαμε όλοι..Ενιωθα πια ήσυχος ότι θα με στηρίξουν.. Κάτσε να ξεκουραστείς μου είπαν μη πας για δουλειά αμέσως ..

    Την άλλη μέρα μαζεύτηκαν όλοι πάλι και καλά να μας δουν ..και πιάσαμε κουβεντα..Το πρώτο πράγματα που με ρωτησανε..ήταν τι έγινε η περιουσία που άφησε ο παππούς μου..Οταν εξήγησα ότι εγώ δεν έλαβα τίποτα ..και για τα πιο πολλά δεν ξέρω την τύχη τους .. όλα άλλαξαν ..Δεν τους ξαναείδα.. Ο ξάδελφος μου που μας φιλοξενήσει ,συνολικά 14 μέρες ..μου το ξεκαθάρισε ότι δεν μπορεί να μας φιλοξενήσει και να βρούμε κάπου να μείνουμε ..Έπρεπε επίσης να βρω και ρευστό να περάσουμε .. Ότι κουβέντα και αν έκανα τίποτα Λες και δεν ήξεραν ότι θα ερχόμουν.. Με παρότρυναν να πουλήσω το σπίτι μου (είχαν έτοιμο και τον αγοραστη..αλλα όταν είπα ότι την επικαρπία την έχει η μάνα μου και δεν γίνεται τίποτα.. )και μετά με το ζόρι μου μιλούσαν ..κάθε μέρα η ιδία ερώτηση. Πότε φεύγετε ???????????

    Δεν είχα ούτε τα απαραίτητα . Ας είναι καλά ο agoriani που μας έκανε το τραπέζι και κάποιοι αληθινοί πατριώτες που μου έδωσαν λίγα δολάρια να περάσω ..

    Ο σύλλογος των Ελλήνων μου στάθηκε πολύ Σαν να ήταν αδέλφια μου ..Αν δεν ήταν αυτοί οι άνθρωποι δεν ξέρω τι θα είχαμε απογίνει ..Αυτοί με δικά τους έξοδα μας έβγαλαν εισιτήριο επιστροφής ..

    Θέλω να τους ευχαριστήσω όλους ..Να σας έχει ο Θεός καλά και να έχετε ότι επιθυμητέ ..
    Έτσι γύρισα πίσω ..Ξόδεψα ότι λεφτά μπόρεσα να μαζέψω (πούλησα για ένα κομμάτι ψωμί ότι μπόρεσα ) για να ετοιμάσω χαρτιά διαβατήρια εισιτήρια ..
    Τώρα είμαι Ελλάδα Χωρίς δουλειά ..Χωρίς τα προσωπικά μας αντικείμενα ..Εξαθλιωμένοι και με λίγες πιθανότητες να βρω κατι..Και φυσικά χωρίς την δυνατότητα να δοκιμάσω ξαναείδα εκεί ή αλλού ..

    Αποφάσισα να τα γράψω αυτά γιατί άκουσα και απο άλλους την ίδια ιστορία .Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.Στην δική μου περίπτωση οι συγγενείς μου έπαιζαν άλογα ..όπως μου είπαν οι ίδιοι και έχασαν ότι είχαν βγάλει μια ζωή ..

    Παρακαλώ όποιον σκάφτεται να φύγει και να πάει σε συγγενείς να κραταει μικρό καλαθι..Ειχα ακούσει και εγώ παρομια ιστορία εδώ στο πατριωτάκι αλλά έλεγα ότι οι δικοί μου συγγενείς είναι έντιμοι..

    Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα και ειδικά στον agoriani και στους άλλους Έλληνες που με βοήθησαν . Τους είμαι ευγνώμων..

    #2
    Φίλε μου τι να πω... Δεν έχω λόγια. Πραγματικά σου εύχομαι ότι καλύτερο στην ζωή σου πίσω στην πατρίδα, και μην το βάζεις κάτω. Πραγματικά λυπήθηκα πολύ για το φέρσιμο των συγγενών σου. Να πω ότι ήσουν μόνος, οκ, που και πάλι είναι απαράδεκτο που σε ξεσήκωσαν. Αλλά όλη την οικογένεια δεν σκέφτηκαν που θα την πας και σε έδιωξαν; Έλεος πια! Χαίρομαι τουλάχιστον που βρέθηκαν στο δρόμο σου αληθινοί άνθρωποι και σε βοήθησαν, και τους δίνω κι εγώ ένα μεγάλο μπράβο.

    Comment


      #3
      Originally posted by dj_takis View Post
      Φίλε μου τι να πω... Δεν έχω λόγια. Πραγματικά σου εύχομαι ότι καλύτερο στην ζωή σου πίσω στην πατρίδα, και μην το βάζεις κάτω. Πραγματικά λυπήθηκα πολύ για το φέρσιμο των συγγενών σου. Να πω ότι ήσουν μόνος, οκ, που και πάλι είναι απαράδεκτο που σε ξεσήκωσαν. Αλλά όλη την οικογένεια δεν σκέφτηκαν που θα την πας και σε έδιωξαν; Έλεος πια! Χαίρομαι τουλάχιστον που βρέθηκαν στο δρόμο σου αληθινοί άνθρωποι και σε βοήθησαν, και τους δίνω κι εγώ ένα μεγάλο μπράβο.
      Συμφωνω με τον dj takis, καλη δυναμη patriotaki....!!

      Comment


        #4
        stavrosm καλημέρα,

        στόν Αγόργιανννη & στα άλλα πατριώτακια που λες οτι σε βοήθησαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        : στούς συγγένεις ντροπή τούς να σας ξεσικώσουν και στό τέλος να σας πετάξουν στόν δρόμο.
        Δηλαδή ο σκοπός φιλοξενείας τους ήταν τα περιουσιακά σου στοιχεία??????????

        τι να πώ κουράγιο μην απελπίζεσε,κανείς δεν πάει χαμένος
        εύχομαι σε σένα και την οικογενειά σου να βρέιτε τα καλύτερα που σας αξίζουν.
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          #5
          ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ,ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΑΤΡΙΟΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΕΤΡΩΣΟΥ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ,ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ,,,,,,,,,,,,

          Comment


            #6
            Οτι και να πω είναι πολύ λίγα για τα συγγενικά σου πρόσωπα. Ταιριάζει η παροιμία που λέει ποιος σου έβγαλε το μάτι? συγγενής?ααα γιαυτό ειναι τοσο καλα βγαλμένο.Σου ευχομαι απο την καρδια μου να σταθείς γρηγορα στα ποδια σου να βρεις δυναμη να πολεμήσεις για την οικογενεια σου στη ζούγκλά της Ελλαδας.Οσο για τα πατριωτακια τους ευχομαι να ειναι καλα που βοηθανε ολα τα παιδια που παμε Αυστραλια. Ενα μεγαλο μπραβο και ενα μεγαλο ευχαριστω.Ευχομαι να σας γνωρισω απο κοντα τωρα που ερχομαι να σας ευχαριστησω απο κοντα για ολα τα καλα που εχετε κανει

            Comment


              #7
              Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τους ΦΙΛΟΥΣ τους διαλέγουμε,τους συγγενείς ΟΧΙ....

              Comment


                #8
                Δεν έχω λόγια να πω,
                Σου εύχομαι καλή τύχη σε οτι και να κάνεις στη ζωή σου ,
                συγχαρητήρια σε όλους τους πραγματικούς πατριώτες !!!
                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by stavrosm View Post
                  Πριν από λίγο καιρό έκανα μια προσπάθεια να έρθω Μελβούρνη ..
                  Ετοίμασα όλα τα απαραίτητα έγγραφα για τις βίζες την δική μου και των παιδιών μου .Δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου επέτρεπαν να καταθέσω τα χαρτιά μου από Ελλάδα ..Είχα λοιπόν δυο επιλογές .Να μείνω Ελλάδα μέχρι να καταφέρω να μαζέψω τα λεφτά για τις βίζες ..ή να έρθω Εκεί και να κάνω την διαδικασία.................

                  stavrosm καλησπερα...πραγματικα η ιστορια σου ειναι συγκλονιστικη...ο,τι κ να πω θα ειναι λιγο γι'αυτους τους ανθρωπους που σε εφεραν σ'αυτη τη θεση...θα πρεπε να ντρεπονται...πως το βασταξε η καρδια τους να το κανουν αυτο στα 2 σας παιδακια...ηταν απανθρωπο...
                  Σας ευχομαι σε σενα κ στη γυναικα σου δυναμη κ κουραγιο για να συνεχισετε να φροντιζετε τα αγγελουδια σας...να μην απογοητευεστε κ να θυμαστε οτι υπαρχουν ανθρωποι σαν κ'αυτους που σας βοηθησαν εκει που δεν το περιμενατε...
                  στον Αγοριαννη κ τ'αλλα πατριωτακια που συμπεριφερθηκαν σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ
                  καθε εμποδιο για καλο

                  Comment


                    #10
                    Πραγματικά πολύ κακή συμπεριφορά απο μέρους τους.Εύχομαι σε σένα και την οικογένειά σου ότι καλύτερο.......Δυστυχώς τους συγγενείς δεν μπορούμε να τους επιλέξουμε όπως τους φίλους..........Μπορούμε όμως να επιλέξουμε με ποιούς από αυτούς θα έχουμε σχέσεις.

                    Comment


                      #11
                      ok ti na po!!!!epeidi exei kai kai o antras mou suggeneis stin australia kai epeidi skeftomaste na pame me vazeis se skepseis!!!!
                      Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!!!ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ!!!!!!

                      Comment


                        #12
                        ¨Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον agoriani και τους άλλους Ελληνες που βοήθησαν τον stavrosm στην δύσκολη στιγμή που βρέθηκε, και αν είναι κάτι που μας κάνει να ξεχωρίζουμε σαν λαός είναι η ανθρωπία μας και η φιλοξενία μας (αν και αυτό έχει αρχίσει να χάνεται σιγά-σιγά). Όσο αφορά τους συγγενείς εκτός του οτι είναι απαράδεκτη και ακατανόητη η συμπεριφορά τους, η ζωή θα τους πληρώσει ανάλογα με αυτό που κάνανε!

                        Θεωρώ πως αυτή είναι η πραγματική δύναμη του Patriotaki γιατί εκτός απο την παροχή χρησίμων πληροφοριών για την μετανάστευση και γενικά τα θέματα της ξενητιάς, προσφέρει απλόχερα και διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ των μελλών του, που μπορεί, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση να αποβούν σωτήριες.
                        Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ και κουράγιο στον φίλο μας stavrosm
                        Μήν αφήνεις αυτό που σε τρώει....
                        να χορτάσει!!!!

                        Comment


                          #13
                          Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προλαλήσαντες περί συγγενών. Η δική μου συμβουλή είναι η εξής:

                          Καταλαβαίνω απόλυτα, παιδιά, ότι ζορίζεστε πολύ και αντιμετωπίζετε το φάσμα της φτώχειας και της ανεργίας. Από την άλλη μεριά, θα σύστηνα να βάζετε κάτω τα πράγματα και να τα ζυγίζετε πριν προχωρήσετε σε ενέργειες, το οποίο είναι πάρα πολύ δύσκολο για όλους δεδομένων των συνθηκών. Και πάλι απόλυτα κατανοητό. Όμως θα ήταν καλό να προσπαθήσετε να κρίνετε τα πράγματα όσο αντικειμενικά γίνεται πριν προβείτε σε αποφάσεις και ενέργειες που θα επηρρεάσουν τη ζωή σας πάρα πολύ άσχημα αν πάνε στραβά. Εννοείται ότι μιλάω γενικά και όχι για τη συγκεκριμένη περίπτωση:

                          1) Θα ήταν καλό να αποφευχθεί η απόπειρα της μετανάστευσης αν δεν έχετε σχετική βίζα, το οποίο σημαίνει ότι η Αυστραλία θα σας υποστηρίξει, έστω με το εισιτήριο της επιστροφής, στην περίπτωση που τα πράγματα πάνε στραβά.

                          2) Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε την κακή τάση όλοι μας να εμπλεκόμαστε σε μακροχρόνιους καυγάδες και δικαστικούς αγώνες, προβλήματα που εντείνει το ήδη ανεπαρκές σύστημα της δικαιοσύνης, με συγγενείς. Αν λοιπόν ξαφνικά συγγενείς σας, με τους οποίους είχατε τυχόν μπλεξίματα στο παρελθόν, γίνουν ξαφνικά καλοί, εξυπηρετικοί και άγιοι, να είσαστε επιφυλακτικοί.

                          3) Τέλος, καλόν είναι, αν δεχθείτε πρόσκληση συγγενών που δεν τους εμπιστεύεστε 100%, να έχετε δημιουργήσει πρώτα καλό δίκτυο επαφών και μάλιστα πολλαπλών που να μην εφάπτονται. Με άλλα λόγια, αν ένας συγγενής σας ξαφνικά μεταμορφωθεί σε τέρας που λέει ο λόγος, να έχετε μια πισινή. Είδατε ότι το παιδί που ξεκίνησε αυτό το νήμα είχε βοήθεια από μέλος του φόρουμ αυτού και από την ελληνική κοινότητα.

                          Καλή επίσης ιδέα είναι πριν προσπαθήσετε να μεταναστεύσετε στην Αυστραλία χωρίς αυστραλέζικη, μη συγγενική βοήθεια, να έχετε δημιουργήσει ένα σοβαρό χρηματικό αποθεματικό και κάποια εναλλακτική λύση, ένα Plan B, όπως το λένε στα αγγλικά. Θα μου πείτε ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο, αλλά ίσως θα έπρεπε να προσπαθήσετε να μεταναστεύσετε με δόσεις: πρώτα πάτε π.χ. σε χώρα της ΕΕ, αφού σας ευνοεί το διαβατήριό σας, δουλεύετε για λίγο, βάζετε κάποια λεφτά στην άκρη και μετά, αν ακόμα θέλετε Αυστραλία, σε κανα-δυο χρόνια, αφού μάλιστα έχετε ενδεχομένως αποκτήσει κάποια παραπάνω εμπειρία, τότε κάνετε ενέργειες να βρείτε δουλειά.

                          Θα μου πείτε ότι τα παραπάνω είναι δύσκολα, αλλά ναι, οι καιροί το ξέρω ότι είναι χαλεποί. Πιστεύω όμως ακράδαντα και στην ευστροφία και ευελιξία του Έλληνα που η ξενητειά ήταν πάντα μέσα στο DNA του. Δε θα είναι εύκολα τα πράγματα, αλλά θα τα καταφέρετε, το πιστεύω. Κουράγιο και πάλι και λυπούμαι που διαβάζω τέτοια τραγικά συμβάντα.

                          Comment


                            #14
                            φιλε εχω μεινει με το στομα ανοιχτο....................η απολυτη ξεφτιλα κουραγιο και προσπαθησε να κανεις οτι μπορεις για τα παιδια σου
                            ο τολμων νικα.........

                            Comment


                              #15
                              Βγαλμενο απ τα χειροτερα σεναρια θριλερ και οχι δραματος .Τα συγχαρητηρια μου στον agoriani kai στους υπολοιπους ΕΛΛΗΝΕΣ που βοηθησαν και ουστ στους ΞΕΦΤελληνες που σου φερθηκαν οσο χειροτερα γινεται.Σου ευχομαι απ τα βαθη της καρδιας μου να σου ερθουν ολα καλα και ελπιζω να βρεις τη δυναμη και το κουραγιο να ανταπεξελθεις και συ και η οικογενεια σου σ αυτη την κατασταση, που μονο εσυ καταλαβαινεις και αισθανεσαι περισσοτερο απ τον καθενα.οτι και να πουμε εμεις ειναι απλα λογια.γεια σου PATRIOTAKI.

                              Comment

                              Working...
                              X