Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη....

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by antogeor View Post
    Αντε με το καλο........Και μην ξεχνας να κοβεις πρωι πρωι λιγο ηλιο να τρως,και μετα για μεσημεριανο να πινεις και λιγη παγωμενη θαλασσα!

    Αντε στο καλο και παλι

    Comment


      #32
      Originally posted by antogeor View Post
      Πραγματικα επειδη εχω διαφορα προβληματα, με τα οσα γραφεις, με κανεις και γελαω ,και νιωθω καλυτερα.Να σαι καλα
      Μα και γω για να γελαω διαβαζω το φορουμ.Εχουν επισημανθει κατα καιρους,ποιες βλακειες γραφονται,αλλα τα ποστ σβηνονται και τρωνε βαν.
      Οσοι ξερουν πως ειναι η ζωη εξω,διασκεδαζουν παρα πολυ με αυτα που γραφονται.Το θεμα ειναι οτι και καποιοι την πατανε.

      Comment


        #33
        Originally posted by gianis View Post
        Μα και γω για να γελαω διαβαζω το φορουμ.Εχουν επισημανθει κατα καιρους,ποιες βλακειες γραφονται,αλλα τα ποστ σβηνονται και τρωνε βαν.
        Οσοι ξερουν πως ειναι η ζωη εξω,διασκεδαζουν παρα πολυ με αυτα που γραφονται.Το θεμα ειναι οτι και καποιοι την πατανε.
        Γιαννη,γιατι δεν πηγαινεις,μια βολτα σε μια ονειρικη παραλια πχ Ελαφονησσο,Λακωνια,να μας στελνεις καμμια ανταποκριση αν τα νερα ειναι ακομμα τυρκουαζ,η ξεθωριασε το χρωμμα?

        Εμεις ειμαστε μακρια τωρα και θα θελαμε μια πολυ "σοβαρη" ανταποκριση.
        Αφου ντε και καλα θελεις να προσφερεις εργο,να το λοιπον.Ε? τι λες?

        Αντε και το χταποδακι κερασμενο απο το θεμα της Σουηδιας

        Comment


          #34
          Originally posted by antogeor View Post
          Μ αρεσει Σπυρο που απαντας και σοβαρα σε τετοια ¨"επιχειρηματα",να ναι καλα ομμως ο φιλος Γιαννης,μας εκανε να ευθυμησουμε παλι.
          Φίλε Αντώνη δε ξεχνώ πως χάρη σε σένα και την φίλη Ευανθία κατάφερα και ξεκόλησα απο την μιζέρια της Ελλάδας.

          Και εκεί πολέμαγα για την επιβίωση και εδώ πολεμάω το ίδιο. Όμως εδώ βλέπω ανταπόκριση.

          Σε λίγο καιρό θα φέρω και την υπόλοιπη οικογένειά μου εδώ και ελπίζω οτι τελικά θα καταφέρουμε όλοι να σωθούμε μία και καλή.

          Απαντώ σοβαρά γιατί το θέμα επιβίωση είναι σοβαρό. Προσπαθώ, για να καταλάβει ο καθένας που διαβάζει εδω μέσα, να γράφω με επιχειρήματα και προσωπικά βιώματα. Δε γλυκαίνω και δε χρυσώνω κανένα χάπι. Ποτέ δεν είπα οτι εδώ είναι Παράδεισος και πως αν έρθει ο οποισδήποτε θα κάθεται σε μία καρέκλα και θα κόβει χρήμα. Η ζωή είναι πολύ δύσκολη και εδώ αλλά παλεύεται. Και κυρίως αυτή η πάλη αποδίδει.

          Αν ο οποιοσδήποτε δε μπορεί να το καταλάβει αυτό ας καθήσει με τον ήλιο και τις παραλίες.

          Αν για κάποιους είναι ντροπή, προσωρινά ή και μόνιμα, να καθαρίζουν τη νύκτα τουαλέτες, ώσπου να πετύχουν το στόχο τους, τότε ας βρούν ένα άλλο τρόπο και " απ΄ελθέτω απ εμού το ποτήριον τούτο".

          Εγώ είμαι εδώ γιατί χρειάζομαι χρήματα να θρέψω την οικογένειά μου και που δεν μπορώ να τα βρώ με τίποτα στην Ελλάδα δουλεύοντας ( αν βρώ δουλειά ) , εκτός και αν κλέψω καμία τράπεζα. Στην Ελλάδα δεν έχω περουσιακά στοιχεία, δεν έχω χωράφια, δεν έχω κανέναν που να μπορούσε να με ταίσει. Αν δεν είχα ακούσει εσάς και δεν είχα πάρει την απόφαση να φύγω τώρα τό μόνο υποψήφιο φαγητό θα ήταν τα ραδίκια και αυτά θα τα έβλεπα ανάποδα.

          Καλύτερα να κάνω χαμαλοδουλειές με αξιοπρέπεια απο το να πεινάω αξιολύπητος.

          Σπύρος

          Υ.Γ. Πάντα θα πίνω ένα ποτήρι κρασί ( έστω και Σουηδικό ) στην υγειά σας, και πάντα θα σας μνημονεύω που με σώσατε απο την καταστροφή.

          Comment


            #35
            Originally posted by antogeor View Post
            Γιαννη,γιατι δεν πηγαινεις,μια βολτα σε μια ονειρικη παραλια πχ Ελαφονησσο,Λακωνια,να μας στελνεις καμμια ανταποκριση αν τα νερα ειναι ακομμα τυρκουαζ,η ξεθωριασε το χρωμμα?

            Εμεις ειμαστε μακρια τωρα και θα θελαμε μια πολυ "σοβαρη" ανταποκριση.
            Αφου ντε και καλα θελεις να προσφερεις εργο,να το λοιπον.Ε? τι λες?

            Αντε και το χταποδακι κερασμενο απο το θεμα της Σουηδιας
            Αντε να πηγαινεις και εσυ σιγα σιγα για υπνο.Εχεις να ξυπνησεις νωρις αυριο.Απο τις 5 το πρωι δουλευουνε εκει,η τις 6?

            Comment


              #36
              Originally posted by gianis View Post
              Αντε να πηγαινεις και εσυ σιγα σιγα για υπνο.Εχεις να ξυπνησεις νωρις αυριο.Απο τις 5 το πρωι δουλευουνε εκει,η τις 6?
              Εγω αγαπητε μου φιλε,κοιμαμαι κανενα 4ωρο την μερα,γιατι εχω παρα πολλες υποχρεωσεις.Οσοι ειναι για παιχνιδακια,το κουβαδακι,το φτυαρακι,και σε μια αλλη παραλια.Εδω ειναι για μεγαλυτερα παιδακια

              Comment


                #37
                Originally posted by skonto View Post
                Φίλε Αντώνη δε ξεχνώ πως χάρη σε σένα και την φίλη Ευανθία κατάφερα και ξεκόλησα απο την μιζέρια της Ελλάδας.

                Και εκεί πολέμαγα για την επιβίωση και εδώ πολεμάω το ίδιο. Όμως εδώ βλέπω ανταπόκριση.

                Σε λίγο καιρό θα φέρω και την υπόλοιπη οικογένειά μου εδώ και ελπίζω οτι τελικά θα καταφέρουμε όλοι να σωθούμε μία και καλή.

                Απαντώ σοβαρά γιατί το θέμα επιβίωση είναι σοβαρό. Προσπαθώ, για να καταλάβει ο καθένας που διαβάζει εδω μέσα, να γράφω με επιχειρήματα και προσωπικά βιώματα. Δε γλυκαίνω και δε χρυσώνω κανένα χάπι. Ποτέ δεν είπα οτι εδώ είναι Παράδεισος και πως αν έρθει ο οποισδήποτε θα κάθεται σε μία καρέκλα και θα κόβει χρήμα. Η ζωή είναι πολύ δύσκολη και εδώ αλλά παλεύεται. Και κυρίως αυτή η πάλη αποδίδει.

                Αν ο οποιοσδήποτε δε μπορεί να το καταλάβει αυτό ας καθήσει με τον ήλιο και τις παραλίες.

                Αν για κάποιους είναι ντροπή, προσωρινά ή και μόνιμα, να καθαρίζουν τη νύκτα τουαλέτες, ώσπου να πετύχουν το στόχο τους, τότε ας βρούν ένα άλλο τρόπο και " απ΄ελθέτω απ εμού το ποτήριον τούτο".

                Εγώ είμαι εδώ γιατί χρειάζομαι χρήματα να θρέψω την οικογένειά μου και που δεν μπορώ να τα βρώ με τίποτα στην Ελλάδα δουλεύοντας ( αν βρώ δουλειά ) , εκτός και αν κλέψω καμία τράπεζα. Στην Ελλάδα δεν έχω περουσιακά στοιχεία, δεν έχω χωράφια, δεν έχω κανέναν που να μπορούσε να με ταίσει. Αν δεν είχα ακούσει εσάς και δεν είχα πάρει την απόφαση να φύγω τώρα τό μόνο υποψήφιο φαγητό θα ήταν τα ραδίκια και αυτά θα τα έβλεπα ανάποδα.

                Καλύτερα να κάνω χαμαλοδουλειές με αξιοπρέπεια απο το να πεινάω αξιολύπητος.

                Σπύρος

                Υ.Γ. Πάντα θα πίνω ένα ποτήρι κρασί ( έστω και Σουηδικό ) στην υγειά σας, και πάντα θα σας μνημονεύω που με σώσατε απο την καταστροφή.
                Φιλε Σπυρο σε Ευχαριστουμε πολυ,αλλα δεν καναμε κατι αλλο εκτος απο το αυτονοητο για εμας.
                Και οσο για το ποτηρακι,πιες το τωρα που ακομμα δεν εχεις αυτοκινητο,γιατι μετα το ξεχνας

                Comment


                  #38
                  Originally posted by skonto View Post
                  Φίλε Αντώνη δε ξεχνώ πως χάρη σε σένα και την φίλη Ευανθία κατάφερα και ξεκόλησα απο την μιζέρια της Ελλάδας.

                  Και εκεί πολέμαγα για την επιβίωση και εδώ πολεμάω το ίδιο. Όμως εδώ βλέπω ανταπόκριση.

                  Σε λίγο καιρό θα φέρω και την υπόλοιπη οικογένειά μου εδώ και ελπίζω οτι τελικά θα καταφέρουμε όλοι να σωθούμε μία και καλή.

                  Απαντώ σοβαρά γιατί το θέμα επιβίωση είναι σοβαρό. Προσπαθώ, για να καταλάβει ο καθένας που διαβάζει εδω μέσα, να γράφω με επιχειρήματα και προσωπικά βιώματα. Δε γλυκαίνω και δε χρυσώνω κανένα χάπι. Ποτέ δεν είπα οτι εδώ είναι Παράδεισος και πως αν έρθει ο οποισδήποτε θα κάθεται σε μία καρέκλα και θα κόβει χρήμα. Η ζωή είναι πολύ δύσκολη και εδώ αλλά παλεύεται. Και κυρίως αυτή η πάλη αποδίδει.

                  Αν ο οποιοσδήποτε δε μπορεί να το καταλάβει αυτό ας καθήσει με τον ήλιο και τις παραλίες.

                  Αν για κάποιους είναι ντροπή, προσωρινά ή και μόνιμα, να καθαρίζουν τη νύκτα τουαλέτες, ώσπου να πετύχουν το στόχο τους, τότε ας βρούν ένα άλλο τρόπο και " απ΄ελθέτω απ εμού το ποτήριον τούτο".

                  Εγώ είμαι εδώ γιατί χρειάζομαι χρήματα να θρέψω την οικογένειά μου και που δεν μπορώ να τα βρώ με τίποτα στην Ελλάδα δουλεύοντας ( αν βρώ δουλειά ) , εκτός και αν κλέψω καμία τράπεζα. Στην Ελλάδα δεν έχω περουσιακά στοιχεία, δεν έχω χωράφια, δεν έχω κανέναν που να μπορούσε να με ταίσει. Αν δεν είχα ακούσει εσάς και δεν είχα πάρει την απόφαση να φύγω τώρα τό μόνο υποψήφιο φαγητό θα ήταν τα ραδίκια και αυτά θα τα έβλεπα ανάποδα.

                  Καλύτερα να κάνω χαμαλοδουλειές με αξιοπρέπεια απο το να πεινάω αξιολύπητος.

                  Σπύρος

                  Υ.Γ. Πάντα θα πίνω ένα ποτήρι κρασί ( έστω και Σουηδικό ) στην υγειά σας, και πάντα θα σας μνημονεύω που με σώσατε απο την καταστροφή.
                  Καταρχην δεν καταλαβαινω πως βγαινεις στα εξοδα,με 1150 ευρω τον μηνα,να πληρωνεις και τα μαθηματα Σουηδικων,να θελεις να φερεις και την οικογενεια,να πρεπει να δωσεις κανα 1000ρικο για νοικι,και στην Ελλαδα επερνες 800 τον μηνα και απο που μαζεψες ολα αυτα τα χρηματα,που γραφετε εδω οτι χρειαζονται για να εχεις στην τραπεζα για να σου δωσουν τον προσωπικο αριθμο.

                  Κατα δευτερον,αυτο που γραφω ειναι οτι στην Ελλαδα,μπορει ο καθενας να κανει μια αξιοπρεπη δουλεια,σε καφε,μπαρ,ιδιωτικος υπαλληλος,οτιδηποτε.

                  Αυτες οι δουλειες δεν ειναι προσβασιμες στο εξωτερικο.Για τους μεταναστες εχουν μονο για να καθαριζουν κλπ.
                  Αρα το θεμα ''ποιοτητα ζωης'' παει περιπατο,γιατι τι ποιοτητα ζωης εχεις,αν καθαριζεις νυχτιατικα τουαλετες?
                  Μην κοιτας που εισαι λιγο καιρο επανω.Ακομα ειναι αρχη.Με τον καιρο θα αρχισεις σιγα σιγα να μην αντεχεις αλλο.

                  Συν το γεγονος οτι οταν δεν δουλευεις τι να κανεις και που να πας,που κοιμουντε απο τις 20.00 και μετα τις 22.00 δεν βρισκεις ουτε Μακντοναλντ ανοιχτο....συν την ξενεροτιλα τους...συν...συν....

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by gianis View Post
                    Καταρχην δεν καταλαβαινω πως βγαινεις στα εξοδα,με 1150 ευρω τον μηνα,να πληρωνεις και τα μαθηματα Σουηδικων,να θελεις να φερεις και την οικογενεια,να πρεπει να δωσεις κανα 1000ρικο για νοικι,και στην Ελλαδα επερνες 800 τον μηνα και απο που μαζεψες ολα αυτα τα χρηματα,που γραφετε εδω οτι χρειαζονται για να εχεις στην τραπεζα για να σου δωσουν τον προσωπικο αριθμο.

                    Κατα δευτερον,αυτο που γραφω ειναι οτι στην Ελλαδα,μπορει ο καθενας να κανει μια αξιοπρεπη δουλεια,σε καφε,μπαρ,ιδιωτικος υπαλληλος,οτιδηποτε.

                    Αυτες οι δουλειες δεν ειναι προσβασιμες στο εξωτερικο.Για τους μεταναστες εχουν μονο για να καθαριζουν κλπ.
                    Αρα το θεμα ''ποιοτητα ζωης'' παει περιπατο,γιατι τι ποιοτητα ζωης εχεις,αν καθαριζεις νυχτιατικα τουαλετες?
                    Μην κοιτας που εισαι λιγο καιρο επανω.Ακομα ειναι αρχη.Με τον καιρο θα αρχισεις σιγα σιγα να μην αντεχεις αλλο.

                    Συν το γεγονος οτι οταν δεν δουλευεις τι να κανεις και που να πας,που κοιμουντε απο τις 20.00 και μετα τις 22.00 δεν βρισκεις ουτε Μακντοναλντ ανοιχτο....συν την ξενεροτιλα τους...συν...συν....
                    Αν το κανεις για να κανεις χαβαλε,το καταλάβαινω,αν και δεν ειναι στα συν σου,τωρα το περιπλοκο και τραγικο ειναι αν δεν ειναι πλακα ολα αυτα.......

                    Comment


                      #40
                      Να πω και κατι αλλο.

                      Κανενας λαος της Ευρωπης δεν μεταναστευει πλεον.
                      Ουτε Ιταλοι,ουτε Ισπανοι,ουτε Πορτογαλοι.Μιλαω για σημερα,οχι οσοι ειναι εξω απο παλια.

                      Οι μονοι που μεταναστεουν ειναι Αφρικανοι-Ασιατες.
                      Δεν εξιζει τον κοπο πλεον.Δεν εχει νοημα.

                      Εκει που στην Ελλαδα επερνες 800 και εδινες τα 400 για ενα δυαρι,εξω θα παρεις 1200 και θα δινεις τα 800 για το δυαρι.
                      Ποιος ο λογος?
                      Και δεν θα κανεις τις δουλειες που εκανες στην πατριδα σου,αλλα πολυ χειροτερες.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by antogeor View Post
                        ειναι αν δεν ειναι πλακα ολα αυτα.......
                        Δυστυχώς δεν είναι.

                        Ότι γράφει τα πιστεύει...

                        Comment


                          #42
                          Βρε παιδια μην του απαντατε .....Σπυρο και Αντωνη μου αρεσει που του δινετε και λογαριασμο που δουλευετε τι κανετε ποσα παιρνετε και τι ωρα ξυπνατε.....ενω αυτος ουτε σε ποια χωρα ζει μας λεει ουτε με τι ασχολειται....
                          Το μονο που κανει ειναι να ειρωνευεται .....
                          Φιλε τα κουβαδακια σου και σε αλλη παραλια ....εκει στην ελλαδα εχει πολλες ....
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #43
                            Και το τραγικό θα είναι ότι κατά τα αποτελέσματα από τους λογαριασμούς που τον βασανίζουν, τα άλλα 400 ευρώ (..αν τα βρει) θα τα χρειασθεί στα McDonalds για φραπέδες γιατί εκεί κλείνουν μετά της 10 και δεν θα τον καίγεται καρφί γιατί η κοινωνική στήριξη θα τον πληρώνει τα φάρμακα και τα φακελακια... μόνο αν κάνει παιδιά, ίσος δυσκολευτεί λιγάκι με την αγορά βιβλίων..

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by skonto View Post
                              Φίλε Αντώνη δε ξεχνώ πως χάρη σε σένα και την φίλη Ευανθία κατάφερα και ξεκόλησα απο την μιζέρια της Ελλάδας...................................


                              Καλύτερα να κάνω χαμαλοδουλειές με αξιοπρέπεια απο το να πεινάω αξιολύπητος.

                              Σπύρος

                              Υ.Γ. Πάντα θα πίνω ένα ποτήρι κρασί ( έστω και Σουηδικό ) στην υγειά σας, και πάντα θα σας μνημονεύω που με σώσατε απο την καταστροφή.
                              Σπυρο χαιρομαι που τα καταφερες να ξεφυγεις απο την δυστυχια της πατριδας μας , ευχομαι με το καλο να ερθει και η οικογενεια σου !!!!!!!!
                              Οσο για τις χαμαλοδουλειες , ξερεις πολυ καλα οτι στην σουηδια ολοι ειναι το ιδιο εργαζομενοι και εχουν την ιδια ευγενικη αντιμετωπιση οτι δουλεια και να κανουν !!! Στην σουηδια οπως πιστευω και σε αλλες ανεπτυγμενες χωρες δεν εχουν θεση οι τεμπεληδες και χαραμοφαηδες.....
                              Ειμαι σιγουρη οτι θα καταφερεις εδω να κανεις τα ονειρα σου πραγματικοτητα και να ζησεις με την οικογενεια σου αξιοπρεπως !!!!
                              Ολοι κανουμε τον ιδιο αγωνα επιβιωσης και ειμαστε ευτυχως σε ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ !!!!!
                              Οσο για το οτι καταφερα με τα γραφομενα μου μεσα σε ενα φορουμ να σε ταρακουνησω , κανω το αυτονοητο ,προσπαθω να βοηθησω ,απλα. με οτι πληροφοριες και εμπειριες εχω. Δεν ηθελα να τα κρατησω μονο για τον εαυτο μου !!! Οπως κανεις κι εσυ αλλωστε, και ο αντωνης που το ξεκινησε ,αλλα και αλλα παιδια εδω στο φορουμ !!!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by gianis View Post
                                Να πω και κατι αλλο.

                                Κανενας λαος της Ευρωπης δεν μεταναστευει πλεον.
                                Ουτε Ιταλοι,ουτε Ισπανοι,ουτε Πορτογαλοι.Μιλαω για σημερα,οχι οσοι ειναι εξω απο παλια.

                                Οι μονοι που μεταναστεουν ειναι Αφρικανοι-Ασιατες.
                                Δεν εξιζει τον κοπο πλεον.Δεν εχει νοημα.

                                Εκει που στην Ελλαδα επερνες 800 και εδινες τα 400 για ενα δυαρι,εξω θα παρεις 1200 και θα δινεις τα 800 για το δυαρι.
                                Ποιος ο λογος?
                                Και δεν θα κανεις τις δουλειες που εκανες στην πατριδα σου,αλλα πολυ χειροτερες.
                                Ρε συ Σπυρο δεν κουραστηκες??Εχεις κανει δεκαδες προφιλ για να μας πεισεις ποσο χαλια ειναι εξω..παρτο αποφαση οσο και να χτυπιεσαι και να αφριζεις δεν μπορεις να επιβαλεις την αποψη σου.Μα καλα ποσο προβληματικος εισαι?

                                Comment

                                Working...
                                X