Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη....

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη....

    Καλημερα

    Βρισκομαι ηδη 2 εβδομαδες στην Στοκχολμη ,εχοντας βρει ενα σπιτι να μεινουμε με τον αντρα μου για 6 μονο μηνες , μετα το χαος....
    Ακομα και αυτο ομως θεωρω οτι ειναι ενα βημα μπροστα....

    Βρηκαμε ανθρωπους που μας καλοδεχτηκανε και αρκετους μαλιστα, κανουμε δωρεαν μαθηματα σουηδικων σε μια ελληνικη κοινοτητα , τα στοιχεια της οποιας εχουν δοθει και απο εδω μεσα, κραταμε επαφες με Ελληνες και με οποιον αλλο μπορουμε για να ανταλλασουμε πληροφοριες, εμπειριες και γνωσεις που εχουμε αποκομισει ηδη στις εξερευνησεις μας.....
    Σε αυτη την φαση καταλαβαινω οτι μπορουμε να φανουμε πραγματικα χρησιμοι ο ενας στον αλλο, δεν γνωριζω βεβαια αυτο κατα ποσο θα καταφερουμε να το διατηρησουμε με την φθορα του χρονου.... οπως και να εχει παντως ειναι και αυτο ενα βημα απο μονο του...

    Ειναι γνωστο οτι εχουν ανεβει στην Σουηδια και ειδικα στην Στοκχολμη αρκετοι Ελληνες και αυτο γιατι εχει περισσοτερες ευκαιριες για εργασια....
    Αυτο που δεν εχει υποθει ισως σαφως ειναι τα εμποδια που αντιμετωπιζουμε στην προσπαθεια ευρεσης εργασιας....

    Το γεγονος οτι εχουμε ισως καποια πτυχια και προυπηρεσια πανω στο αντικειμενο που σπουδασαμε δεν εχει τοση αξια εδω (εκτος εαν εισαι κανενας κομπιουτερακιας εξειδικευμενος απο οτι καταλαβα....) εαν δεν γνωριζουμε καλα την Σουηδικη γλωσσα!!!
    Και οταν λεμε καλα να εξηγησω οτι ακομα και οι 5 μηνες γλωσσα που εκανα απο Ελλαδα βλεπω οτι δεν φτανουν , παρολο που εχω ριξει πολυ προσωπικο διαβασμα.... και γνωριζω και αγγλικα , πραγμα που βοηθαει.

    Αρα οι δουλειες στις οποιες εχεις κατα κυριο λογο προσβαση ειναι αυτες της καθαριοτητας ( στεντα : STADA ) ειτε σε γραφεια, σπιτια, νοσοκομεια και οτι αλλο καθαριζεται.... ακoμα και σε οικοδομες που εδω αποτελει μια εργασια απο μονη της...
    Τι εννοω : ενω κατι ειναι υπο κατασκευη εχει ενα συνεργειο καθαρισμου που κατα την διαρκεια που οι εργατες κανουν οικοδομικες εργασιες αυτο καθαριζει την περιοχη εργασιας τους.... και το αναφερω απλα γιατι δεν υπαρχει τετοιου ειδους εργασια στην χωρα μας και εδω προτιμουνται βεβαια γεροδεμενοι αντρες.... ο λογος ειναι κατανοητος.....

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

    Το βασικο προβλημα που θα αντιμετωπισουν οσοι ανεβουν αυτην την στιγμη μεταναστες ειναι οτι αρκετοι ελληνες εργοδοτες (και οχι μονο Ελληνες αλλα κυριως Ελληνες γιατι σε αυτους εχουμε περισσοτερη προσβαση) δεν θελουνε να παρουνε ανθρωπους που δεν εχουνε παρει τον προσωπικο αριθμο, personnummer.

    Οι λογοι ειναι διαφοροι.... καποιοι εργοδοτες δεν φερθηκαν καλα στους νεους υπαλληλους τους και αυτοι πηγαν στα σωματεια τους , γιατι εδω φαινεται οτι αυτα δουλευουν αποτελεσματικα και βγαινει ακρη οταν διεκδικεις τα δικαιωματα σου...
    Ενας αλλος λογος ειναι οτι ενω καποιοι ξεκινησαν σε εναν εργοδοτη ο οποιος εμεινε ευχαριστημενος απο αυτους τελικα και τους εκανε συμβολαιο εργασιας με το οποιο πηραν και τον προσωπικο αριθμο, βρηκαν στην πορεια κατι καλυτερο και εφυγαν απο αυτον σχετικα συντομα με αποτελεσμα ο εργοδοτης να νιωθει ριγμενος..... απο οσο καταλαβα μπορει να αποσυρει και τον αριθμο-personnummer στην περιπτωση αυτη ... αλλα αυτως ή αλλως εαν εχεις φυγει για κατι καλυτερο θα το ξαναπαρεις αφου θα σου κανει χαρτι προσληψης ο νεος εργοδοτης.....
    Υπαρχουν και ανθρωποι που εκαναν συμφωνιες με εργοδοτες να παρουνε μονο το νουμερο χωρις να εργαζονται ή ακομα και να πληρωσουν και για αυτο και στο τελος η μια απο τις 2 πλευρες να μην τηρησει την συμφωνια της οποτε καποιος παλι ενιωσε ριγμενος απο την κατασταση στην οποια εμπλεξε.
    Επισης υπαρχουν και ανθρωποι που εργαζονται μαυρα για καποιο διαστημα γιατι απλα ο εργοδοτης "κολλαει τα ενσημα " σε καποιο αλλο ατομο και δεν τους δινει το συμβολαιο εργασιας για να το καταθεσουνε στην εφορια και να παρουνε ετσι τον προσωπικο αριθμο....
    Αλλος ενας βασικος λογος ειναι οτι χωρις την γνωση της Σουηδικης γλωσσας δεν τους εισαι χρησιμος ακομα και σε καποιες περιπτωσεις καθαριοτητας οπου απαιτειται να συνεργαζεσαι με Σουηδους...
    Υπαρχουν βεβαια και εργοδοτες που προτιμανε νεοφερμενους Ελληνες οι οποιοι εχουν αναγκη να δουλεψουν και τους κρατανε "αιχμαλωτους" σε μια κατασταση να δουλευουνε μαυρα, χωρις να τους κανουνε συμβολαιο για αρκετο διαστημα, παρολο που ειναι ικανοποιημενοι απο τον εργαζομενο τους.

    Θα ακουστω λιγο σαν τον Γιωργακη μας, τον γνωστο Γιωργακη που ελεγε "Λεφτα υπαρχουν" αλλα πιστευω οτι ...... ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, δεν μπορεις ομως να εχεις προσβαση ευκολα χωρις το νουμερο και πλεον οι εργοδοτες δεν στο δινουν καθολου ευκολα , σου βγαζουν την ψυχη ή σου λενε οτι εαν ειχες το νουμερο μπορω τοτε να σου δωσω δουλεια, φαυλος κυκλος δηλαδη...

    Υπαρχει βεβαια και το προσωρινο νουμερο-samordningsnummer,(http://www.skatteverket.se/download/...02svartvit.pdf) που εδω θα θελα να με διορθωσει καποιος εαν γνωριζει περισσοτερα... με το οποιο εχεις προσβαση σε περισσοτερες δουλειες αφου θεωρεισαι οτι εισαι μεσα στο συστημα και μπορεις να πληρωσεις φορους.

    Στο παραπανω κειμενο νομιζω οτι θα κανω συμπληρωσεις ή και αναθεωρησεις εαν κατι εχω καταλαβει εσφαλμενα.

    Το σιγουρο ειναι οτι αυτα ειδαν τα δικα μου ματια και ακουσαν τα δικα μου αυτια στο διαστημα που ειμαι εδω..

    Και επισης σιγουρο ειναι οτι εαν το οργανωσεις καλα και το κυνηγησεις ακομα περισσοτερο ακρη θα βγαλεις σε αυτη την χωρα!!!
    Αργα ή γρηγορα ... γιατι εδω κινουνται και με εναν διαφορετικο ρυθμο απο τον δικο μας!


    Οι παραπανω ιστοριες-περιπτωσεις αναφερθηκαν μονο και μονο για να ενημερωθει ο κοσμος που ανεβαινει,για να εχει μια εικονα του τι θα αντιμετωπισει, σιγουρα δεν μπορει να ειναι μια πληρης εικονα με 2 μονο εβδομαδες που βρισκομαι εδω...
    Σε καμια περιπτωση δεν θελω να κρινω ,ή τουλαχιστον να καθομαι να σχολιαζω απο αυτο το βημα που εχω, το εαν καποιο ατομο απο τις παραπανω περιπτωσεις επραξε σωστα ή οχι, αυτο το γνωριζει ο καθενας μας για τον εαυτο του... και καθε επιλογη που κανουμε ειναι αυτη που κρινουμε εμεις καλυτερη για μας την δεδομενη χρονικη στιγμη !!

    Ελενη

    #2
    Θετικο το οτι καποιος μοιραζεται τις πρωτες εντυπωσεις του,καλη τυχη απο εδω και περα και στις προσπαθειες σου!
    Τυχη βεβαια ευχομαι και σε...μενα που ανεβαινω για εγκατασταση την Πεμπτη.Εγω ευτυχως εχω αντικειμενο εργασιας(τεχνικος υπολογιστων) το οποιο κουτσα-στραβα θα μου δωσει καποιες καλες προοπτικες δουλειας...
    Το σημαντικο για μενα(και δεν αποτελει καποια μομφη για τα λεγομενα σου) ειναι να αφησουμε την πατροπαραδοτη Ελληνικη γκρινια πισω μας.Αν σκεφτουμε θετικα,χαρουμε την στιγμη που ειμαστε σε μια καινουργια χωρα και εκμεταλλευτουμε την ευκαιρια να γνωρισουμε την κουλτουρα,την γλωσσα και τον τροπο ζωης της Σουηδιας,νομιζω οτι ετσι θα ωθησουμε την ζωη μας εκει σε θετικη κατευθυνση.
    Αν το γυρισουμε στην κλαψα σαν τον Καζαντζιδη,κακουργα ξενιτια κι αλλα τετοια κακομοιρικα,το μονο που θα καταφερουμε πιστευω ειναι να γκρινιαζουμε μονιμως.
    Το δικο μου μοτο ειναι σκεψου θετικα,ζησε την στιγμη και προσπαθησε τιμια.Σαφως μια νεα χωρα,μια αλλη γλωσσα ειναι δυσκολα πραγματα,αλλα ταυτοχρονα κι ενδιαφεροντα για οποιον δεν του αρεσει να ειναι στασιμος
    Καλη τυχη στην νεα μας πατριδα!

    Comment


      #3
      Originally posted by vstrommer71 View Post
      Θετικο το οτι καποιος μοιραζεται τις πρωτες εντυπωσεις του,καλη τυχη απο εδω και περα και στις προσπαθειες σου!
      Τυχη βεβαια ευχομαι και σε...μενα που ανεβαινω για εγκατασταση την Πεμπτη.Εγω ευτυχως εχω αντικειμενο εργασιας(τεχνικος υπολογιστων) το οποιο κουτσα-στραβα θα μου δωσει καποιες καλες προοπτικες δουλειας...
      Το σημαντικο για μενα(και δεν αποτελει καποια μομφη για τα λεγομενα σου) ειναι να αφησουμε την πατροπαραδοτη Ελληνικη γκρινια πισω μας.Αν σκεφτουμε θετικα,χαρουμε την στιγμη που ειμαστε σε μια καινουργια χωρα και εκμεταλλευτουμε την ευκαιρια να γνωρισουμε την κουλτουρα,την γλωσσα και τον τροπο ζωης της Σουηδιας,νομιζω οτι ετσι θα ωθησουμε την ζωη μας εκει σε θετικη κατευθυνση.
      Αν το γυρισουμε στην κλαψα σαν τον Καζαντζιδη,κακουργα ξενιτια κι αλλα τετοια κακομοιρικα,το μονο που θα καταφερουμε πιστευω ειναι να γκρινιαζουμε μονιμως.
      Το δικο μου μοτο ειναι σκεψου θετικα,ζησε την στιγμη και προσπαθησε τιμια.Σαφως μια νεα χωρα,μια αλλη γλωσσα ειναι δυσκολα πραγματα,αλλα ταυτοχρονα κι ενδιαφεροντα για οποιον δεν του αρεσει να ειναι στασιμος
      Καλη τυχη στην νεα μας πατριδα!
      Συμφωνω απολυτα μαζι σου !! Θετικη σκεψη πανω απο ολα !!!! Ζω την καθε μου στιγμη στην σουηδια και το χαιρομαι πραγματικα !!!! Ειναι μια ενδιαφερουσα ωραια περιπετεια στην ζωη μου και χαιρομαι που μου δοθηκε η ευκαιρια να γνωρισω ακομη μια πολυ ενδιαφερουσα χωρα !!! Χαιρομαι ακομα και στα δυσκολα , για μενα ειναι μια καινουργια προκληση !!!!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #4
        Αν αρκούσε μόνο η θετική σκέψη και η τύχη δε θα χρειαζόταν να φύγουμε απο ελλάδα!

        Το ζήτημα δεν είναι η δυσκολία της γλώσσας ή η προσαρμογή σε μια τελείως διαφορετική χώρα κ κουλτούρα, αλλα η επιβίωση. Όταν είσαι μόνος σου σε μια άλλη χώρα, περνάει ο καιρός κ δεν έχεις βρει δουλειά κ έχεις τα προσωπικά σου έξοδα κ το ενοίκιο η θετική σκέψη δεν νομίζω οτι θα βοηθήσει.
        Είναι καλό να υπάρχουν γνωστοί ή φίλοι με τους οποίους να μπορείς να μοιραστείς κάποια πράγματα κ να ανακουφίζεσαι κατα καιρούς αλλα χρειάζεται δουλειά, οργάνωση κ στόχος.
        Κ τα γράφω αυτά παρόλο που υπήρξα τυχερή!

        Comment


          #5
          Εννοειται πως μονο η θετικη σκεψη δεν φτανει ......χρειαζεται αγωνας μεγαλος και προσπαθεια ....τα εχουμε γραψει πολλες φορες ....αλλα οταν οι προσπαθειες και ο αγωνας γινονται με ορεξη χαρα και αισιοδοξια , και οχι με μιζερια πιστευω οτι το αποτελεσμα σχεδον παντα ειναι το καλυτερο δυνατο...
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #6
            Originally posted by Swethess View Post
            Αν αρκούσε μόνο η θετική σκέψη και η τύχη δε θα χρειαζόταν να φύγουμε απο ελλάδα!
            H Eλλαδα μας διωχνει λογω ελλειψης προοπτικης,που οσο καλη διαθεση και να εχεις δεν σε αφηνει να μεινεις.ΔΕΝ θα μου λειψει το ελληνικο καρακατσουλιο,το μονο που θα μου λειψει θα ειναι η υπεροχη φυση

            Comment


              #7
              Originally posted by vstrommer71 View Post
              H Eλλαδα μας διωχνει λογω ελλειψης προοπτικης,που οσο καλη διαθεση και να εχεις δεν σε αφηνει να μεινεις.ΔΕΝ θα μου λειψει το ελληνικο καρακατσουλιο,το μονο που θα μου λειψει θα ειναι η υπεροχη φυση

              Ούτε εδω πέρα υπάρχει προοπτική για όλους! Ή τουλάχιστον οχι καλύτερη απο της ελλάδας. Πάντως, δεν είναι αυτό το κυρίως θέμα του προηγούμενου σχολίου μου...

              Comment


                #8
                Συνφωνώ με όλους σας ξεχωριστά αλλά όχι από συγκατάβαση. Είναι υποκειμενικό το
                κριτήριο αυτό για τον καθένα από μας ξεχωριστά. Κάθε άνθρωπος ξέρει τον εαυτό του
                και πως μπορεί να τον παρακινήσει για να κρατήσει το ηθικό του ψηλά και να είναι
                αποτελεσματικός στην προσπάθειά του. Προσωπικά αποφάσισα εδώ και καιρό να μην
                συγκρίνω την Ελλάδα με την Σουηδία, ούτε σαν χώρα ούτε σαν σύστημα τρόπο ζωής και
                διαδικασίες. Σύγκρινα πολύ καιρό πριν και πήρα την απόφαση να μεταναστεύσω.
                Τώρα ξεκινάω για νέα ζωή με καθαρό μυαλό αντιμετωπίζοντας κάθε διαδικασία και
                νοοτροπία χωρίς να σκέφτομαι πως θα γινόταν τα αντίστοιχα στην Ελλάδα ή οπουδήποτε
                αλλού. Αυτός ο τρόπος είναι που λειτουργεί για τη δική μου ιδιοσυγκρασία,
                οπότε νομίζω οτι το πιό σημαντικό από όλα είναι να ξέρεις τον τρόπο να ωθήσεις τον εαυτό σου για να ξεπερνά τα εμπόδια που σίγουρα θα υπάρξουν.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Swethess View Post
                  Ούτε εδω πέρα υπάρχει προοπτική για όλους! Ή τουλάχιστον οχι καλύτερη απο της ελλάδας. Πάντως, δεν είναι αυτό το κυρίως θέμα του προηγούμενου σχολίου μου...
                  Σιγουρα δεν υπαρχει προοπτικη για ολους μας,αλλοιμονο αλλωστε,απλα για οσους δουλευουν παρα πολυ σκληρα,και πιστευουν στις ΔΙΚΕΣ τους και μονο δυναμεις,ανοιγει παντου ,και παντα, καποια καλυτερη πορτα.


                  ΥΓ.Μαλιστα,τωρα αυτο για προοπτικη, στην Χρεωκοπημενη και δυστυχισμενη,πλεον Ελλαδα,ουτε σαν ανεκδοτο δεν θελω να το ακουω,γιατι θλιβομαι,και εξοργιζομαι ταυτοχρονα.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by antogeor View Post
                    Σιγουρα δεν υπαρχει προοπτικη για ολους μας,αλλοιμονο αλλωστε,απλα για οσους δουλευουν παρα πολυ σκληρα,και πιστευουν στις ΔΙΚΕΣ τους και μονο δυναμεις,ανοιγει παντου ,και παντα, καποια καλυτερη πορτα.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by vstrommer71 View Post
                      Θετικο το οτι καποιος μοιραζεται τις πρωτες εντυπωσεις του,καλη τυχη απο εδω και περα και στις προσπαθειες σου!
                      Τυχη βεβαια ευχομαι και σε...μενα που ανεβαινω για εγκατασταση την Πεμπτη.Εγω ευτυχως εχω αντικειμενο εργασιας(τεχνικος υπολογιστων) το οποιο κουτσα-στραβα θα μου δωσει καποιες καλες προοπτικες δουλειας...
                      Το σημαντικο για μενα(και δεν αποτελει καποια μομφη για τα λεγομενα σου) ειναι να αφησουμε την πατροπαραδοτη Ελληνικη γκρινια πισω μας.Αν σκεφτουμε θετικα,χαρουμε την στιγμη που ειμαστε σε μια καινουργια χωρα και εκμεταλλευτουμε την ευκαιρια να γνωρισουμε την κουλτουρα,την γλωσσα και τον τροπο ζωης της Σουηδιας,νομιζω οτι ετσι θα ωθησουμε την ζωη μας εκει σε θετικη κατευθυνση.
                      Αν το γυρισουμε στην κλαψα σαν τον Καζαντζιδη,κακουργα ξενιτια κι αλλα τετοια κακομοιρικα,το μονο που θα καταφερουμε πιστευω ειναι να γκρινιαζουμε μονιμως.
                      Το δικο μου μοτο ειναι σκεψου θετικα,ζησε την στιγμη και προσπαθησε τιμια.Σαφως μια νεα χωρα,μια αλλη γλωσσα ειναι δυσκολα πραγματα,αλλα ταυτοχρονα κι ενδιαφεροντα για οποιον δεν του αρεσει να ειναι στασιμος
                      Καλη τυχη στην νεα μας πατριδα!
                      Πολλη και καλη τυχη να σου ευχηθω και καλη εγκατασταση στην νεα σου πατριδα vstrommer71.
                      Ευχομαι να συνεχισεις να τα βλεπεις τα πραγματα οπως αυτη την στιγμη.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Swethess View Post
                        Ούτε εδω πέρα υπάρχει προοπτική για όλους! Ή τουλάχιστον οχι καλύτερη απο της ελλάδας. Πάντως, δεν είναι αυτό το κυρίως θέμα του προηγούμενου σχολίου μου...
                        Καμια προοπτικη δεν υπαρχει εξω.
                        Η γλωσσα δεν μαθαινεται με εντατικα μαθηματα,ουτε σε 2-3 χρονια.

                        Μαθαινεις απλα να συνενοησαι κατι που ειναι αρκετο μονο και μονο για να κανει κανεις την οποιαδηποτε βρωμοδουλεια-χαμαλοδουλεια με μισθο που ισα ισα τα φερνει βολτα.
                        Εισαι για παντα πολιτης δευτερης κατηγοριας,ο μεταναστης που κανει τις βρωμοδουλειες.

                        Στην αρχη ολα ειναι ωραια στο καινουργιο μερος,καινουργιες εμπειριες,νεος κοσμος,αλλη κουλτουρα κλπ,αλλα σιγα σιγα συνηθιζεις και δεν σου κανει τιποτα εντυπωση.
                        Μετα αρχιζει και σου λειπει το κλιμα,οι παραλιες και οι ομορφιες της Ελλαδας.

                        Το να παει κανεις εξω να κανει αυτη τη ζωη,ειναι για τους απελπισμενους που δεν μπορουν να κανουν τιποτα αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα,μεχρι να περασει η μπορα σε 2-3 χρονια.
                        Απο οτι καταλαβαινω ομως,απο τα γραφομενα εδω μεσα,πολλοι ειναι ευκαταστατοι και πηγαινουν με γερο κομποδεμα εξω!!!

                        Πηγαινουν να κανουν τι?
                        Να δουλεψουν καθαριστες?
                        Εκτος και αν νοικιαζουν σπιτια στην Ελλαδα και τους ερχεται το νοικι εξω και εκει καθονται.

                        Παντα αναρωτιομουν γιατι οι Ελληνες που ζουνε εξω,θελουν να γυρισουν και πολλοι γυριζουν πισω.
                        Τωρα που ζω και εγω εξω καταλαβαινω....

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by gianis View Post
                          Καμια προοπτικη δεν υπαρχει εξω.
                          Η γλωσσα δεν μαθαινεται με εντατικα μαθηματα,ουτε σε 2-3 χρονια.

                          Μαθαινεις απλα να συνενοησαι κατι που ειναι αρκετο μονο και μονο για να κανει κανεις την οποιαδηποτε βρωμοδουλεια-χαμαλοδουλεια με μισθο που ισα ισα τα φερνει βολτα.
                          Εισαι για παντα πολιτης δευτερης κατηγοριας,ο μεταναστης που κανει τις βρωμοδουλειες.

                          Στην αρχη ολα ειναι ωραια στο καινουργιο μερος,καινουργιες εμπειριες,νεος κοσμος,αλλη κουλτουρα κλπ,αλλα σιγα σιγα συνηθιζεις και δεν σου κανει τιποτα εντυπωση.
                          Μετα αρχιζει και σου λειπει το κλιμα,οι παραλιες και οι ομορφιες της Ελλαδας.

                          Το να παει κανεις εξω να κανει αυτη τη ζωη,ειναι για τους απελπισμενους που δεν μπορουν να κανουν τιποτα αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα,μεχρι να περασει η μπορα σε 2-3 χρονια.
                          Απο οτι καταλαβαινω ομως,απο τα γραφομενα εδω μεσα,πολλοι ειναι ευκαταστατοι και πηγαινουν με γερο κομποδεμα εξω!!!

                          Πηγαινουν να κανουν τι?
                          Να δουλεψουν καθαριστες?
                          Εκτος και αν νοικιαζουν σπιτια στην Ελλαδα και τους ερχεται το νοικι εξω και εκει καθονται.

                          Παντα αναρωτιομουν γιατι οι Ελληνες που ζουνε εξω,θελουν να γυρισουν και πολλοι γυριζουν πισω.
                          Τωρα που ζω και εγω εξω καταλαβαινω....

                          Φτάνουμε στο άλλο άκρο όμως τώρα... Προοπτική υπάρχει, απλώς δεν υπάρχει για ολους ή δεν είναι ίδια για όλους. Απο κει κ πέρα έχει να κάνει με τους χειρισμούς του καθένα.
                          Προσωπικά δεν πιστεύω οτι θα αλλάξει η κατάσταση στην ελλάδα τόσο άμεσα όσο λες κ οσον αφορα στη γλώσσα, αν η δική σου εμπειρία είναι να μην τη μιλάς καλά μετα απο 2-3 χρόνια που είσαι εδώ καλώς, αν μιλάς όμως για τη γενικότερη κατάσταση θα διαφωνήσω κάθετα!

                          Κ ναι πολλοί δουλέψαμε καθαριστές, αλλα οχι δεν ήρθαμε γι'αυτό εδω... αυτό είναι απλώς το πρώτο βήμα.

                          "ο μετανάστης που κάνει τις βρωμοδουλειές" ε? τελικά είναι πολύ δύσκολο να σταματήσουμε να αναπαράγουμε τους ρατσιστικούς λόγους ακόμη κ όντας μετανάστες.

                          Comment


                            #14
                            Δεν ειναι ρατσιστικο,ειναι η πραγματικοτητα.
                            Σε ολες τις χωρες ο μεταναστης ειναι για τις βρωμοχαμαλοδουλιες.

                            Ειναι κανονας.Ισχυει εξω,ισχυει και στην Ελλαδα.
                            Πας εξω στα μαγαζια και στα καφε και οι υπαλληλοι ειναι ντοπιοι.

                            Οταν κλεισουν το βραδυ,αναλαμβανουν τα συνεργεια καθαρισμου να καθαρισουν με τους μεταναστες.
                            Σπανια θα δεις πωλητρια μεταναστρια,εκτος αν εχει γεννηθει εκει και μιλαει τελεια την γλωσσα.Ο μεταναστης και 20 χρονια να μεινει εκει,δεν υπαρχει περιπτωση να μιλαει την τελεια.

                            Για το θεμα οτι πολλοι ελπιζουν να κανουν αυτες τις δουλειες προσωρινα,τελικα νομιζω οτι ισχυει το ''ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου''.
                            Γι αυτο και πολλοι γυριζουν.
                            Η Σουηδια-Γερμανια-Ολλανδια ειναι καλη για τους Σουηδους-Γερμανους-Ολλανδους....ο μεταναστης ειναι αλλο πραγμα.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Swethess View Post

                              Κ ναι πολλοί δουλέψαμε καθαριστές, αλλα οχι δεν ήρθαμε γι'αυτό εδω... αυτό είναι απλώς το πρώτο βήμα.
                              Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Αν και για κάποιους αυτό το πρώτο βήμα είναι και αλλαγή μιας ολόκληρης ζωής.

                              Όταν ζώντας εξαθλιωμένα οικονομικά και κοινωνικά σε μία χώρα που σε αναγκάζει να τρέφεσαι απο τα σκουπίδια ( και αυτό το πιστοποίησαν τα μάτια μου πριν φύγω απο Ελλάδα ) και απο το μισθό των 500- 600 ευρώ το μήνα σε μία θέση μέση υπαλλήλου, και με έξοδα 900 + , φτάνεις να παίρνεις τα διπλάσια με καθαρισμούς, φυσικά και σου είναι ανακούφιση.

                              Όταν δε αυτή η δουλειά αντιμετωπίζεται με αξιοπρέπεια και όχι με το ... ώχ μωρέ, εγώ καθαριστής θα πάω να γίνω ? ή με το ... καλά καθαριστής κατάντησες ? και μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει τα χρήματα μπαίνουν στη τσέπη σου και έχεις και να φάς και να ντυθείς και να διασκεδάσεις , τότε όλα τα βλέπεις μια χαρά.

                              Άν δε αυτή η προοπτική τυχαίνει να είναι και το πρώτο βήμα ( γιατί πολλοί γλυκαίνονται απο τα χρήματα και το προσωρινό τους καταλήγει στο " ουδέν μονιμότερο εκ του προσωρινού " ) , τότε ακόμα καλύτερα.

                              Οι περισσότεροι άλλωστε απο εμάς που ήρθαμε με αυτή τη φουρνιά του "μνημονίου" όπως μας ονομάζουν, ήρθαμε με φορτωμένες τις τσέπες μας γνώσεις και τέχνες. Συγχαίρω τα άτομα εκείνα που ήρθαν εδώ πριν απο 50 χρόνια χωρίς σοβαρά εφόδια μαζί τους και επιβίωσαν ( όντως βέβαια με άλλες εργασιακές ευκαιρίες σε ένα πολύ περισσότερα γεναιόδωρο κοινωνικό κράτος ), αλλά εμείς έχουμε την δύναμη όχι μόνο να επιβιώσουμε αλλά και να εξελιχθούμε.

                              Ναι η γλώσσα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας επιτυχίας. Ίσως ο σημαντικότερος. Όμως εδώ θέλω να κάνω μια παρατήρηση. Το επίπεδο της γλώσσας που απαιτείται είναι αντίστοιχο του στόχου που θέτει ο καθένας. Αν η δουλειά που θέλεις να κάνεις είναι απλή τότε με απλά Σουηδικά της καθημερινής επαφής είσαι μια χαρά ( π.χ. εργατικό προσωπικό ) . Αν θέλεις να έχεις μια δουλειά που πρέπει να διαπραγματευτείς με κόσμο σίγουρα χρειάζεσαι ένα μεγαλύτερο επίπεδο γνώσης ( Έμπορος, νοσηλευτής , υποψήφιος φοιτητής κ.λ.π. ) . Αν πρέπει να κριθεί κάτι σοβαρό απο αυτά που θα πείς ( εκπαίδευση , συμφωνίες, δικαστήρια, κ.λ.π. ) τότε πρέπει να είσαι και εσύ σε ανώτερο επίπεδο.

                              " Αρχικό μήνυμα απο gianis
                              Καμια προοπτικη δεν υπαρχει εξω.
                              Η γλωσσα δεν μαθαινεται με εντατικα μαθηματα,ουτε σε 2-3 χρονια. "

                              Αγαπητέ Γιάννη 2 με 3 χρόνια ?? . Αυτό θα έλεγα είναι στην προσωπική αντίληψη του καθενός. Ναί άλλος θέλει 3 χρόνια ή και περισσότερο , άλλος πολύ λιγότερο. Είπαμε , είναι και που τα χρειάζεσαι, είναι και που τα χρησιμοποιείς. Εγώ σηκώθηκα Παρασκευή πρωί, μούρθε και είπα " Jag vill göra frukost " ..θέλω να φτιάξω πρωινό !. Μετά σκέφτηκα ... τι είπα ο άνθρωπος ?? Αν βλέπεις τη ζωή θετικά σε βλέπει και εκείνη.

                              Δεν έχω πολύ καιρό εδώ στη Σουηδία. Μόνο 4 μήνες. Κάθομαι και σκεφτομαι που ήμουν πριν απο αυτούς τους 4 μήνες , με εκείνες τις μηδενικές προοπτικές για μένα και την οικογένειά μου και φρικάρω. Βλέπω τώρα τι έχω καταφέρει και κυρίως τι ορίζοντες αρχίζουν δειλά δειλά να εμφανίζονται και εξιτάρομαι.

                              Ξανάρχισα να κάνω όνειρα.

                              Σπύρος

                              Comment

                              Working...
                              X