Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βιζα συζυγου

    Γεια σας απο Θεσσαλονικη οπως σας εχω γραψει ειμαι μητερα 2 κοριτσιων και εχω κανει τα χαρτια υπηκοοτητας των παιδιων .. τωρα θελουμε να ετοιμασουμε τα χαρτια του συζυγου στο Βερολινο εχω αποριες για την διαδικασια ???? οποιος ξερει ας μου γραψει επισης θελω να ρωτησω ?? αν ο συζυγος βγαλει την βιζα και παει πρωτος στην Αυστραλια να βρει δουλεια ως μουσικος πιανιστας ( perfomer ) εχει αυτο το δικαιωμα να παει πρωτος αυστραλια γιατι υπαρχει θεμα με το οικονομικο !!!! να τα βολευτει απο δουλεια και εγω μετα μετα παιδια (μηπως καποιος απο αυστραλια μπορει να ρωτησει για μεροκαματα που περνουν οι μουσικοι πιανιστες perfomers πληροφοριακα ????) μας ειπαν κατι φιλοι οτι ειναι για το 4ωρο 300 περιπου αυστραλιας αν καποιος μπορει να ρωτησει μπορω να στειλω και demo cd

    Comment


      Originally posted by eleonwra View Post
      Γεια σας απο Θεσσαλονικη οπως σας εχω γραψει ειμαι μητερα 2 κοριτσιων και εχω κανει τα χαρτια υπηκοοτητας των παιδιων .. τωρα θελουμε να ετοιμασουμε τα χαρτια του συζυγου στο Βερολινο εχω αποριες για την διαδικασια ???? οποιος ξερει ας μου γραψει επισης θελω να ρωτησω ?? αν ο συζυγος βγαλει την βιζα και παει πρωτος στην Αυστραλια να βρει δουλεια ως μουσικος πιανιστας ( perfomer ) εχει αυτο το δικαιωμα να παει πρωτος αυστραλια γιατι υπαρχει θεμα με το οικονομικο !!!! να τα βολευτει απο δουλεια και εγω μετα μετα παιδια (μηπως καποιος απο αυστραλια μπορει να ρωτησει για μεροκαματα που περνουν οι μουσικοι πιανιστες perfomers πληροφοριακα ????) μας ειπαν κατι φιλοι οτι ειναι για το 4ωρο 300 περιπου αυστραλιας αν καποιος μπορει να ρωτησει μπορω να στειλω και demo cd

      καλησπέρα,
      με την πάρτνερ στα χέρια του (μόλις την πάρει)
      μπορεί να κατέβει ,μόνος του και να ψάξει και για δουλειά
      και να τακτοποιηθεί μέχρι να κατέβετε όλοι.
      Όσον αφορά το επαγγελμά του κάνε μια αναζήτηση,στο παρακάτω
      λίνκ που σου παραθέτω να δείς τι ζήτηση έχει.

      SEEK - Australia's no. 1 jobs, employment, career and recruitment site

      καλή τύχη

      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        Originally posted by eleonwra View Post
        Γεια σας απο Θεσσαλονικη οπως σας εχω γραψει ειμαι μητερα 2 κοριτσιων και εχω κανει τα χαρτια υπηκοοτητας των παιδιων .. τωρα θελουμε να ετοιμασουμε τα χαρτια του συζυγου στο Βερολινο εχω αποριες για την διαδικασια ???? οποιος ξερει ας μου γραψει επισης θελω να ρωτησω ?? αν ο συζυγος βγαλει την βιζα και παει πρωτος στην Αυστραλια να βρει δουλεια ως μουσικος πιανιστας ( perfomer ) εχει αυτο το δικαιωμα να παει πρωτος αυστραλια γιατι υπαρχει θεμα με το οικονομικο !!!! να τα βολευτει απο δουλεια και εγω μετα μετα παιδια (μηπως καποιος απο αυστραλια μπορει να ρωτησει για μεροκαματα που περνουν οι μουσικοι πιανιστες perfomers πληροφοριακα ????) μας ειπαν κατι φιλοι οτι ειναι για το 4ωρο 300 περιπου αυστραλιας αν καποιος μπορει να ρωτησει μπορω να στειλω και demo cd
        Στη δική μας περίπτωση με relative sponsored visa και main applicant τη γυναικα μου η οποία ειχε και τους συγγενεις, δεν μπορούσα να πάω εγώ πριν από αυτή. Βέβαια υπάρχει πάντα η λυση του πάμε ένα ταξίδι όλοι μαζί μόνο και μόνο για να ενεργοποιηθεί η βίζα αλλά κοστίζει λιγάκι...Στη δική σας περίπτωση δεν νομίζω οτι μπορεί να γίνει αυτό γιατί εσύ ως υπήκοος δεν φαίνεται πουθενά πότε μπαίνεις και πότε βγαίνεις από τη χώρα.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          Καλά μου πατριωτάκια,χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας!!!Ποιά visa είναι εκείνη που θα μπορεί να έρθει ο άντρας μου μαζί και να κάνουμε την αίτηση για partner από Αυστραλία??Νομίζω οτι η partner visa για να την κάνουμε από Αυστραλία είναι η 820-801 όμως δεν έχω καταλάβει με πια visa μπορεί να ταξιδέψει εκεί και να κάνει τα χαρτιά από εκεί.Επίσης το κόστος της partner από εκεί πόση διαφορά έχει αν την κάνω από Ελλάδα???
          We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
          Joseph Campell

          Comment


            Originally posted by sophiavl View Post
            Καλά μου πατριωτάκια,χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας!!!Ποιά visa είναι εκείνη που θα μπορεί να έρθει ο άντρας μου μαζί και να κάνουμε την αίτηση για partner από Αυστραλία??Νομίζω οτι η partner visa για να την κάνουμε από Αυστραλία είναι η 820-801 όμως δεν έχω καταλάβει με πια visa μπορεί να ταξιδέψει εκεί και να κάνει τα χαρτιά από εκεί.Επίσης το κόστος της partner από εκεί πόση διαφορά έχει αν την κάνω από Ελλάδα???

            Σοφάκι εγώ θα φύγω με τουριστική βίζα(e-viza) που βγαίνει σε 1 ώρα από το τουριστικό γραφείο που θα βγάλετε τα εισιτήρια και είναι 3μηνης διάρκειας.Η partner visa αν θυμάμαι καλά γύρω 2.960$ συν 345.00$ περίπου οι γιατροί εκεί και γύρω στα 1800 ευρώ εδώ μαζί με τους γιατρούς(1560 περίπου η βίζα και 250 περίπου οι γιατροί).
            Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

            Comment


              Originally posted by sophiavl View Post
              Καλά μου πατριωτάκια,χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας!!!Ποιά visa είναι εκείνη που θα μπορεί να έρθει ο άντρας μου μαζί και να κάνουμε την αίτηση για partner από Αυστραλία??Νομίζω οτι η partner visa για να την κάνουμε από Αυστραλία είναι η 820-801 όμως δεν έχω καταλάβει με πια visa μπορεί να ταξιδέψει εκεί και να κάνει τα χαρτιά από εκεί.Επίσης το κόστος της partner από εκεί πόση διαφορά έχει αν την κάνω από Ελλάδα???
              Καλησπέρα,εδω θα διαβάσεις
              πληροφορίες
              Partner Category Visa Charges

              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                Originally posted by Μαρία Τσότρη View Post
                Σοφάκι εγώ θα φύγω με τουριστική βίζα(e-viza) που βγαίνει σε 1 ώρα από το τουριστικό γραφείο που θα βγάλετε τα εισιτήρια και είναι 3μηνης διάρκειας.Η partner visa αν θυμάμαι καλά γύρω 2.960$ συν 345.00$ περίπου οι γιατροί εκεί και γύρω στα 1800 ευρώ εδώ μαζί με τους γιατρούς(1560 περίπου η βίζα και 250 περίπου οι γιατροί).

                Μαρία μου ,Μαρία μου δεν θα κοιμηθώ το βράδυ!!!!!!
                Πες μου κι άλλα,πες μου κι άλλα!!
                Δηλαδή μόλις βγούν οι υπηκοότητες των παιδιών και μετά τα διαβατήρια τους μπορούμε να φύγουμε???????
                Οπότε απ'ότι καταλαβαίνω για τουριστική visa δεν χρειάζεται καν να πάμε πρεσβεία.
                Αν όμως λήξει η τουριστική και δεν έχει εγκριθεί ακόμη η visa τι γίνεται??
                Σ'ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση σου.
                We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                Joseph Campell

                Comment


                  Originally posted by Aussie View Post
                  Καλησπέρα,εδω θα διαβάσεις
                  πληροφορίες
                  Partner Category Visa Charges


                  Aussie σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τη άμεση απάντηση σου!!
                  Γιατί δεν σας βρίσκουμε στο έξω κόσμο και μονίμως κυκλοφορεί όλη η μπίχλα,που κρύβεστε????
                  Πάντως εδώ μέσα έχω γνωρίσει τα καλύτερα παιδιά
                  We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                  Joseph Campell

                  Comment


                    Originally posted by sophiavl View Post
                    Aussie σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τη άμεση απάντηση σου!!
                    Γιατί δεν σας βρίσκουμε στο έξω κόσμο και μονίμως κυκλοφορεί όλη η μπίχλα,που κρύβεστε????
                    Πάντως εδώ μέσα έχω γνωρίσει τα καλύτερα παιδιά
                    Σοφία εδω είμαστε όλοι!!!!!!!!
                    Αλλά καλό θα είναι θα απαντάμε μόνο σε αυτά που γνωρίζουμε
                    Στο ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ !!!!!!!! κυκλοφορούν μόνο καλά ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

                    Τώρα αν πας κάτω με τουριστική ,δεν έχεις πρόβλημα...
                    αλλά να γνωρίζεις οτι μέχρι να εκδοθεί εκεί η Visa σου δεν θα έχεις δικαίωμα εργασίας,ούτε επιδόματα.....
                    αν πάς κάτω με την partner στο χέρι έχεις απο όλα.
                    Η απόφαση δικιά σου!!!!

                    ΥΓ.Θα με βρείς στό τσάτ

                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      H τουριστική βγαίνει και online σε μια ωριτσα it's free και δεν χρειάζεται να πας σε γραφείο ταξιδιών http://www.immi.gov.au/e_visa/evisitor.htm

                      Comment


                        Originally posted by sophiavl View Post
                        Aussie σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τη άμεση απάντηση σου!!
                        Γιατί δεν σας βρίσκουμε στο έξω κόσμο και μονίμως κυκλοφορεί όλη η μπίχλα,που κρύβεστε????
                        Πάντως εδώ μέσα έχω γνωρίσει τα καλύτερα παιδιά
                        Σοφάκι καλημέρα. Όταν με το καλό πάτε στην Αυστραλία και κάνετε αίτηση για την πάρτνερ να ζητήσετε εξαίρεση για εργασία και με την προσωρινή βίζα αν το εγκρίνουν (που συνήθως το κάνουν στους νέο αφιχθέντες από ότι ενημέρωσαν τον άντρα μου που πήγε και ρώτησε και ήδη το έκανε κι ένας φίλος μας και το ενέκριναν) έχει δικαίωμα εργασίας αλλά δεν έχει δικαίωμα στα επιδόματα. Όσο για τα παιδιά που κυκλοφορούν εδώ μέσα με μια κουβέντα μόνο είναι "ΑΠΑΙΧΤΑ''!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                        Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                        Comment


                          Σοφάκι.....
                          Α και κάτι που ξέχασα ρώτησε ο άντρας μου τι γίνεται στην περίπτωση που λήξει η τουριστική βίζα και δεν έχουμε μαζέψει τα λεφτά για την πάρτνερ και του είπαν πως αν είναι ο σύζυγος ή η σύζυγος Αυστραλός υπήκοος και υπάρχουν και ανήλικα τέκνα τότε δίνουν μια παράταση. Αυτό με κάθε επιφύλαξη, έτσι του είπαν στο αρμόδιο γραφείο έτσι σου λέω κι εγώ, τώρα αν το κάνουν ή όχι θα φανεί όταν με το καλό πάω κάτω κι εγώ. Όπως και εσύ περιμένω να πάρω από Αγγλία την πολιτογράφηση των παιδιών και να τους φτιάξω τα διαβατήρια για να την κάνω με ελαφρά πηδηματακιααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!
                          Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                          Comment


                            Originally posted by australian View Post
                            H τουριστική βγαίνει και online σε μια ωριτσα it's free και δεν χρειάζεται να πας σε γραφείο ταξιδιών eVisitor - Online Applications
                            https://www.ecom.immi.gov.au/visas/app/uu?form=TV

                            Να'μαστε πάλι εδώ!!
                            Να ρωτήσω κάτι australian ο Agoriani είχε αναφέρει σε παλιότερο post οτι αν η evisa έχει 4 νούμερα δεν μπορεί να επεκταθεί σε bridging visa A ισχύει και αν ναι τότε με τι visa να φύγει ο άντρας μου για να κάνουμε απο εκεί αίτηση partner??
                            We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                            Joseph Campell

                            Comment


                              καλησπέρα.Μόλις υποβάλαμε αίτηση (118)για υπηκοότητα των παιδιών (λόγο καταγωγής απο την αυστραλιανή υπηκοότητα της συζύγου.Μπορούμε να ζητήσουμε την βίζα μου πρίν έρθει η υπηκοότητα των παιδιών.Σημείωση,οτι η σύζυγος μου φεύγει σε 1 εβδομάδα μόνη της και ελπίζουμε οτι απο εκεί και εμείς απο εδώ θα ολοκληρώσουμε οτι απαιτείται.2η ερώτηση ποιά ειναι η γρηγορότερη βίζα να πάω να βρώ τη σύζυγό μου και να μπορώ να εργαστώ.ευχαριστώ.

                              Comment


                                Originally posted by protomalitis View Post
                                καλησπέρα.Μόλις υποβάλαμε αίτηση (118)για υπηκοότητα των παιδιών (λόγο καταγωγής απο την αυστραλιανή υπηκοότητα της συζύγου.Μπορούμε να ζητήσουμε την βίζα μου πρίν έρθει η υπηκοότητα των παιδιών.Σημείωση,οτι η σύζυγος μου φεύγει σε 1 εβδομάδα μόνη της και ελπίζουμε οτι απο εκεί και εμείς απο εδώ θα ολοκληρώσουμε οτι απαιτείται.2η ερώτηση ποιά ειναι η γρηγορότερη βίζα να πάω να βρώ τη σύζυγό μου και να μπορώ να εργαστώ.ευχαριστώ.
                                Στην αίτηση για την partner 47sp ζητά το αριθμό διαβατηρίου των παιδιών,άρα.....
                                Ο πιο γρήγορος τρόπος για να συναντήσεις τη σύζυγο είναι η τουριστική visa χωρίς δικαίωμα εργασίας!
                                Με δικαίωμα εργασίας η partner που θα αιτηθεις.

                                Comment

                                Working...
                                X