Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #2
    Το θέμα είναι εκείνα τι μέλλον έχουν στην Ελλάδα και έπειτα αν εμείς θα μπορέσουμε να ζήσουμε με αξιοπρέπεια.
    Επίσης αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η partner visa έχουμε επιλογή για 309 ή 100 ή το έντυπο είναι ενιαίο και αφορά και τις 2 περιπτώσεις?
    Και σε ποιά περίπτωση visa χρειάζεται να αποδείξω οτι μπορώ να συντηρήσω τον άντρα μου για 2 χρόνια?
    We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
    Joseph Campell

    Comment


      #3
      Originally posted by sophiavl View Post
      Το θέμα είναι εκείνα τι μέλλον έχουν στην Ελλάδα και έπειτα αν εμείς θα μπορέσουμε να ζήσουμε με αξιοπρέπεια.
      Επίσης αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η partner visa έχουμε επιλογή για 309 ή 100 ή το έντυπο είναι ενιαίο και αφορά και τις 2 περιπτώσεις?
      Και σε ποιά περίπτωση visa χρειάζεται να αποδείξω οτι μπορώ να συντηρήσω τον άντρα μου για 2 χρόνια?
      Ξεσκόνισε το forum τα ερωτήματά σου εχουν απαντηθεί πολλές φορές
      Απάντηση σε ίδια ερώτηση απο τον Agoriani στις 21/4
      "Η βίζα που κάνεις αίτηση έχει 2 κατηγορίες. Την προσωρινή 309 και την μόνιμη 100. Αν σου δώσουν την προσωρινή έχεις 2 χρόνια αναμονή πριν μπορέσεις να αποχτήσεις πρόσβαση στο Medicare και στα επιδόματα.
      Αν σου δώσουν την μόνιμη δεν εχεις καθόλου αναμονή και αποχτάς πρόσβαση κατευθείαν στα παραπάνω.
      Οι λόγοι για να σου δώσουν την μόνιμη είναι να είσαι πάνω απο 3 χρόνια παντρεμένος με την/τον Αυστραλό υπήκοο ή να έχεις παιδί μαζί του το οποίο να είναι 2 χρονών και πάνω
      ."

      Comment


        #4
        Το'χω,το'χω είμαστε 21 χρόνια παντρεμένοι κι έχουμε 2 παιδιά 13 και 15 χρονών.
        We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
        Joseph Campell

        Comment


          #5
          Γειά σας και σήμερα!
          Σήμερα 15-05-12 πήρα τηλέφωνο στην πρεσβεία να κλείσω ραντεβού για να παραδώσω τα χαρτιά για την ανανέωση διαβατηρίου μου,(passport renewal application)
          Η ευγενέστατη υπάλληλος μου είπε οτι το πιο σύντομο ραντεβού είναι τέλη Ιουνίου,αλλά μου είπε να τα στείλω με courier ή συστημένο.
          Στο φάκελο μου είπε να βάλω το έντυπο που συμπλήρωσα online εκτυπωμένο και υπογεγραμένο,2 φωτογραφίες,το παλιό διαβατήριο και μια τραπεζική επιταγή σε διαταγή "πρεσβεία Αυστραλίας "με το ποσό των 190.50€.
          Επίσης σήμερα πήγαμε στο ΚΕΠ και ζητήσαμε: ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεων για τα παιδιά,ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του άντρα μου,πονικό μητρώο και για τους δύο μας,χαρτί εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων και ληξιαρχική πράξη γάμου(σε όλα αυτά σκοπό χρήσης βάλαμε "για κάθε νόμιμη χρήση").
          Το μόνο που πήραμε επιτόπου είναι η ληξιαρχική πράξη γάμου,τα υπόλοιπα σε 15 ημέρες περίπου.
          Ακόμη έχω ένα ακριβές αντίγραφο γεννήσεως(births in the state of Victoria) και το πρωτότυπο πιστοποιητικό γεννήσεως και βαπτίσεως(cerificate of birth and baptism).
          Ήθελα να ρωτήσω australian ή Agoriani (χωρίς να υποτιμώ κανένα άλλο μέλος) τελικά θέλουν όλα τα χαρτιά που θα συγκεντρώσω σφραγίδα apostille?με αφορά το κομμάτι,που αναφέρεις agoriani?



          "Δήλωση απο το σπόνσορα (την γυναίκα μου), πως θα με στηρίξει
          Δήλωση απο κοινού σχετικά με την ιστορία της σχέσης μας
          Ληξιαρχική πράξη γέννησης της κόρης μου
          Αντίγραφο της Αυστραλέζικης υπηκοότητας απο καταγωγή, της κόρης μου
          Πρόσκληση της βάφτισης
          Ενα φάκελλο που λάβαμε απο Αυστραλία που έγραφε τα ονοματεπώνυμα μας σαν παραλήπτη και φάινετε οτι μένουμε στην ίδια κατοικία
          2 υπεύθυνες δηλώσεις απο 2 Αυστραλούς πολίτες που γνωρίζουμε οικογενειακός οτι μας γνωρίζουν σαν ζευγάρι και ξέρουν για την σχέση μας και το γάμο μας κ.τ.λ.
          4 φωτογραφίες απο οικογενειακές στιγμές (σε γιορτή του Πάσχα, απο την βάφτιση της κόρης μου, απο τον γάμο μας και απο το ταξίδι στην Αυστραλία)."


          Αν έχω καταλάβει σωστά,όχι ,γιατί την αίτηση για partner την κάνω από Ελλάδα.
          Επίσης θα ήθελα australian να μου πείς εάν όλη αυτή τη διαδικασία την γράφω στο σωστό θέμα αλλιώς να μου πείς σε παρακαλώ που να κάνω τις αναρτήσεις σχετικά με την διαδικασία της απόκτησης partner visa.
          Αρκετά σας κούρασα,περιμένω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ.
          We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
          Joseph Campell

          Comment


            #6
            Originally posted by sophiavl View Post
            .
            Ήθελα να ρωτήσω australian ή Agoriani (χωρίς να υποτιμώ κανένα άλλο μέλος) τελικά θέλουν όλα τα χαρτιά που θα συγκεντρώσω σφραγίδα apostille?
            σχετικα με το apostile έχουν γίνει πολλές συζητήσεις,άλλοι λένε ΝΑΙ κι άλλοι ΟΧΙ.Προτείνω ΝΑΙ για να είσαι σίγουρη!
            Originally posted by sophiavl View Post
            .με αφορά το κομμάτι,που αναφέρεις agoriani?
            "Δήλωση απο το σπόνσορα (την γυναίκα μου), πως θα με στηρίξει
            Δήλωση απο κοινού σχετικά με την ιστορία της σχέσης μας
            Ληξιαρχική πράξη γέννησης της κόρης μου
            Αντίγραφο της Αυστραλέζικης υπηκοότητας απο καταγωγή, της κόρης μου
            Πρόσκληση της βάφτισης
            Ενα φάκελλο που λάβαμε απο Αυστραλία που έγραφε τα ονοματεπώνυμα μας σαν παραλήπτη και φάινετε οτι μένουμε στην ίδια κατοικία
            2 υπεύθυνες δηλώσεις απο 2 Αυστραλούς πολίτες που γνωρίζουμε οικογενειακός οτι μας γνωρίζουν σαν ζευγάρι και ξέρουν για την σχέση μας και το γάμο μας κ.τ.λ.
            4 φωτογραφίες απο οικογενειακές στιγμές (σε γιορτή του Πάσχα, απο την βάφτιση της κόρης μου, απο τον γάμο μας και απο το ταξίδι στην Αυστραλία).Αν έχω καταλάβει σωστά,όχι ,γιατί την αίτηση για partner την κάνω από Ελλάδα."
            OXI.Σχετικά με αυτό διάβασε κι εδώ post 303 http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%...6/index31.html
            Originally posted by sophiavl View Post
            .Επίσης θα ήθελα australian να μου πείς εάν όλη αυτή τη διαδικασία την γράφω στο σωστό θέμα αλλιώς να μου πείς σε παρακαλώ που να κάνω τις αναρτήσεις σχετικά με την διαδικασία της απόκτησης partner visa.
            Αρκετά σας κούρασα,περιμένω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ.
            Everything Is Under Control

            Comment


              #7
              Ευχαριστώ πολύ australian!!!
              We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
              Joseph Campell

              Comment


                #8
                Originally posted by sophiavl View Post
                Ευχαριστώ πολύ australian!!!
                Να συμπληρώσω κάτι με την δική μου εμπειρία. Έκανα κι εγώ αίτηση από τα ΚΕΠ για ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως των παιδιών και δική μου κι όταν πήγα στην Κατεχάκη για σφραγίδα δεν τις δέχτηκαν ήθελαν να είναι μόνο με τη σφραγίδα του ληξιαρχείου κι όχι και του ΚΕΠ. Πήγα και τις πήρα και μου είπαν πως δεν ήταν ανάγκη να πάω αλλά να μου τις στείλει το ληξιαρχείο στα ΚΕΠ αφού τους καταστήσω σαφές ότι δεν θέλω να την κατεβάσουν από το ίντερνετ αλλά να κάνουν αίτηση στα ληξιαρχεία να τους σταλεί ταχυδρομικώς και να τα παραλάβω από εκεί. Απλά ενημερώνω για να μην τρέχεις κι εσύ σαν την άδικη κατάρα όπως εγώ.
                Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                Comment


                  #9
                  Μαρία σ'ευχαριστώ για τα "φώτα σου",δηλαδή να ζητήσω από τα ΚΕΠ να μην τα σφραγίσουν με τη δική τους σφραγίδα?
                  We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                  Joseph Campell

                  Comment


                    #10
                    καλησπέρα σε όλους! σήμερα πήγα στην πρεσβεία για να βγάλω διαβατήριο άλλα κολλήσαμε στο θέμα του ονόματος, το όνομα στο χαρτί της υπηκοότητας είχε ένα μικρό λάθος, οπότε τώρα έκλεισα ξανά ραντεβού για αρχές Ιουνίου για να καταθέσω την αίτηση 119, για την αλλαγή θα πρέπει να περιμένω 2 μήνες. Ευτυχώς που δεν βιάζομαι!! Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει όσο αφορά την partner visa, εγώ που σκέφτομαι να κατέβω με τον σύντροφό μου που δεν είμαστε παντρεμένοι και δεν έχουμε παιδιά , δεν δικαιούται ο σύντροφός μου μόνιμη patner visa? μόνο όσοι είναι παντρεμένοι την δικαιούνται? ξέχασα να σας πω ότι είμαστε μαζί 7 χρόνια! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

                    Comment


                      #11
                      Μια και το ανέφερε η mannik έχω και εγώ ένα θεματάκι με το επίθετο.
                      Επειδή το πατρικό μου έχει 19 γράμματα(ναί! ναί! 19),όταν πήγαν οι γονείς μου εκεί αντιμετώπισαν πρόβλημα με το επίθετο γιατί άντε να κάνεις spell 19 γράμματα!!
                      Έτσι πήγαν εκεί στο immigration και μέσα σε δέκα λεπτά το έκαναν 8 γραμματάκια!
                      Έλα μου όμως που όταν επέστρεψαν στην Ελλάδα ξανακόλλησαν τα υπόλοιπα 11 και τα'χουμε και τα χαιρόμαστε και τα 19.
                      Αν δεν κάνω λάθος λοιπόν,στη φόρμα 118 αναφέρει,οτι αν υπάρχει ασυμφωνία ονόματος ,να εξηγήσεις το λόγο,οπότε αν εγώ εξηγήσω όλο αυτό,βάλω σφραγίδα apostille και το μεταφράσω ,θα είμαι εντάξει??
                      Παρακαλώ οι κ.κ australian και Agoriani,όπως μου απαντήσουν,ευχαριστώ.
                      Επίσης ένα άλλο ερώτημα είναι για partner visa που χρειάζεται φωτοτυπία διαβατηρίου του άντρα μου πρέπει να είναι σε ισχύ το διαβατήριο,με το ελληνικό θα ταξιδέψει και απλά θα σφραγιστεί με τη visa?
                      Πώς ακριβώς γίνεται??
                      We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                      Joseph Campell

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by sophiavl View Post
                        ...
                        Αν δεν κάνω λάθος λοιπόν,στη φόρμα 118 αναφέρει,οτι αν υπάρχει ασυμφωνία ονόματος ,να εξηγήσεις το λόγο,οπότε αν εγώ εξηγήσω όλο αυτό,βάλω σφραγίδα apostille και το μεταφράσω ,θα είμαι εντάξει??
                        Παρακαλώ οι κ.κ australian και Agoriani,όπως μου απαντήσουν,ευχαριστώ.
                        Επίσης ένα άλλο ερώτημα είναι για partner visa που χρειάζεται φωτοτυπία διαβατηρίου του άντρα μου πρέπει να είναι σε ισχύ το διαβατήριο,με το ελληνικό θα ταξιδέψει και απλά θα σφραγιστεί με τη visa?...
                        Εντάξει θα είσαι σε κάθε περίπτωση που τους εξηγήσεις το λόγο αναλυτικά και εμπεριστατομένα. Μην φοβάσαι οτι θα αρχίσουν να ζητάνε αιτήσεις επι αιτήσεων και ενα σωρό άχρηστα δικαιολογητικά. Κυρίως θέλουν να βεβαιωθούν οτι δεν άλλαξες όνομα γιατι διώκεσαι ποινικά ή για κάποια άλλο παρόμοιο πονηρό λόγο.
                        Αποστίλ δεν θα χρειαστεί αν γράψεις εσύ το λόγο και τους τον στήλεις σαν μια υπέυθυνη δήλωση. Αποστίλ βάζεις στα κρατικά έγγραφα. Ακόμα και σε εκείνα όμως πολλοί δεν έβαλαν και εγινε κανονικά η δουλειά τους.
                        Ναι πρέπει φυσικά να είναι σε ισχύ το διαβατήριο, μάλιστα προτείνουν να μην ληγει τουλάχιστον σε 6 μήνες.
                        Δεν σφραγίζεται γιατι η βίζα όταν θα εγκριθεί παραμένει στο σύστημα τους και αποδίδεται στον αριθμό διαβατηρίου και ετσι όπου σκανάρουν το διαβατήριο αυτό θα δούνε στους υπολογιστές τους οτι υπάρχει σχετική βίζα για τον συγκεκριμένο κάτοχό του.
                        Διάβασε αυτό και αυτό γιατι θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #13
                          Agoriani είσαι ένα κανονικότατο booklet
                          Ελικρινά,δεν βρίσκω λόγια να σ'ευχαριστήσω,εάν δεν υπήρχε η δική σου καθοδήγηση και του australian δεν πιστεύω οτι θα μπαίναμε στη διαδικασία αυτή και πιθανόν να κάναμε και πολλά λάθη.
                          Σας ευχαριστούμε για ακόμη μια φορά!!!
                          Σήμερα λοιπόν 17-05-12 έβγαλα τις φωτογραφίες για το διαβατήριο μου(ο φωτογράφος είχε ένα χαρτί ημιδιάφανο που έγραφε Australian Embassy και είχε κάτι πλαίσια και έμοιαζε με το φύλλο του διαβατηρίου ώστε να είναι σωστή η φωτογραφία,μάλιστα την πρώτη τετράδα την πέταξε)έβγαλε και ο άντρας μου για ανανέωση του δικού του,όπου και πήγαμε στο τμήμα και καταθέσαμε τα παράβολα,τις φωτογραφίες και φωτοτυπία της ταυτότητας του και θα το έχουμε σε 2 εβδομάδες περίπου.
                          Τα δικά μου δικαιολογητικά,παλιό διαβατήριο,2 φωτογραφίες,το έντυπο και την επιταγή σε διαταγή "Πρεσβεία Αυστραλίας"αξίας 190,50 ευρώ(παίρνει και η τράπεζα 15 ευρώ προμήθεια,γιατί είναι σε διαταγή τρίτου)θα τα στείλω με courrier.
                          Ερώτηση:Επειδή θα πάρω και τους γονείς μου μαζί,οι οποίοι και εκείνοι έχουν την υπηκοότητα και αυστραλιανό διαβατήριο,δεν πιστεύω να χρειάζεται κάτι για να μείνουν μόνιμα,όπως κι εγώ,σωστά??
                          Θα στείλω αίτηση στο Βερολίνο να είσαι εκπρόσωπος τους Agoriani με προμήθεια όμως από εκείνους!
                          Το πιο παράδοξο σε όλο αυτό είναι οτι εχθές μιλούσα με το αδερφό μου που μένει εδώ και 25 χρόνια στην Αμερική (Washington)και όταν του είπα οτι ετοιμάζουμε τα χαρτιά μας για Αυστραλία,μου είπε οτι σκεφτόταν να κάνει ακριβώς το ίδιο!!!!
                          Sometimes the worst situation can bring you the greatest light and blessing!!
                          We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                          Joseph Campell

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by sophiavl View Post
                            Agoriani είσαι ένα κανονικότατο booklet
                            Ελικρινά,δεν βρίσκω λόγια να σ'ευχαριστήσω,εάν δεν υπήρχε η δική σου καθοδήγηση και του australian δεν πιστεύω οτι θα μπαίναμε στη διαδικασία αυτή και πιθανόν να κάναμε και πολλά λάθη.
                            Σας ευχαριστούμε για ακόμη μια φορά!!!
                            Σήμερα λοιπόν 17-05-12 έβγαλα τις φωτογραφίες για το διαβατήριο μου(ο φωτογράφος είχε ένα χαρτί ημιδιάφανο που έγραφε Australian Embassy και είχε κάτι πλαίσια και έμοιαζε με το φύλλο του διαβατηρίου ώστε να είναι σωστή η φωτογραφία,μάλιστα την πρώτη τετράδα την πέταξε)έβγαλε και ο άντρας μου για ανανέωση του δικού του,όπου και πήγαμε στο τμήμα και καταθέσαμε τα παράβολα,τις φωτογραφίες και φωτοτυπία της ταυτότητας του και θα το έχουμε σε 2 εβδομάδες περίπου.
                            Τα δικά μου δικαιολογητικά,παλιό διαβατήριο,2 φωτογραφίες,το έντυπο και την επιταγή σε διαταγή "Πρεσβεία Αυστραλίας"αξίας 190,50 ευρώ(παίρνει και η τράπεζα 15 ευρώ προμήθεια,γιατί είναι σε διαταγή τρίτου)θα τα στείλω με courrier.
                            Ερώτηση:Επειδή θα πάρω και τους γονείς μου μαζί,οι οποίοι και εκείνοι έχουν την υπηκοότητα και αυστραλιανό διαβατήριο,δεν πιστεύω να χρειάζεται κάτι για να μείνουν μόνιμα,όπως κι εγώ,σωστά??
                            Θα στείλω αίτηση στο Βερολίνο να είσαι εκπρόσωπος τους Agoriani με προμήθεια όμως από εκείνους!
                            Το πιο παράδοξο σε όλο αυτό είναι οτι εχθές μιλούσα με το αδερφό μου που μένει εδώ και 25 χρόνια στην Αμερική (Washington)και όταν του είπα οτι ετοιμάζουμε τα χαρτιά μας για Αυστραλία,μου είπε οτι σκεφτόταν να κάνει ακριβώς το ίδιο!!!!
                            Sometimes the worst situation can bring you the greatest light and blessing!!
                            Καλές ετοιμασίες λοιπόν!
                            Πράγματι δεν χρειάζονται τίποτα ιδιαίτερο εφόσον έχουν την υπηκοότητα. Το διαβατήριό τους, ενα εισητήριο και έρχονται όποτε θέλουν γιατι είναι η δεύτερη πατρίδα τους!
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #15
                              Agoriani,μόλις είδα οτι και στις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεων των παιδιών και στη ληξιαρχική πράξη γάμου γράφει υπηκοότητα ελληνική ενώ τόπος γέννησης γράφει Μελβούρνη Αυστραλίας!!(αθάνατο ελληνικό δημόσιο)
                              Ευτυχώς έχω μια γνωστή που δούλευε σε γραφείο εισαγγελέα και με έσωσε.
                              Μου είπε να κάνω δυο αιτήσεις,μια για τις ληξιαρχικές πράξεις των παιδιών και μια για του γάμου.
                              Τις πάμε στην Ευελπίδων,κτίριο 16,ισόγειο,γραφείο 8,ώρες 09:00-13:00 στον εισαγγελέα ακροάσεων.
                              Μας δίνει υπογεγραμμένες τις εντολές και τις πηγαίνουμε στα αντίστοιχα ληξιαρχεία και μας εκδίδουν επιτόπου τα σωστά.
                              Agoriani ήθελα να ρωτήσω πρέπει στις αιτήσεις της partner να αναφέρω και την ελληνική υπηκοότητα και στο σημείο που λέει πότε την απέκτησα,τι απαντώ,γιατί θυμάμαι οτι για κάποια χρόνια αφού γυρίσαμε είχαμε άδεια παραμονής.
                              We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                              Joseph Campell

                              Comment

                              Working...
                              X