Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι παίζει με τα γραφεία ευρέσεως εργασίας?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τι παίζει με τα γραφεία ευρέσεως εργασίας?

    Γεια σε όλους!

    Πριν από μερικές μέρες, ο φίλος μου μαζί με τον αδερφό του, επισκέφτηκαν ένα γραφείο εύρεσης εργασίας στη Θεσσαλονίκη, το Sunainternational. Είχαν επισκεφτεί πριν απ'αυτό αρκετά άλλα τέτοια γραφεία, τα οποία όμως δεν είχαν γι'αυτούς δουλειά σε Αγγλία και Σκωτία, χώρες για τις οποίες ενδιαφέρονται. Να σημειώσω οτι είναι και οι δύο ανειδίκευτοι. Πήγαν λοιπόν σ'αυτό το γραφείο και είπαν οτι ενδιαφέρονται για δουλειά στις συγκεκριμένες χώρες και, ω! του θαύματος!, τους είπε οτι έχει γι'αυτούς δουλειά σε ξενοδοχεία στο Μαντσεστερ και στη Σκωτία (αυτό είναι το 1ο που μου "βρώμισε"). Επίσης τους ζήτησε ολόσωμες φωτογραφίες, ταυτότητες κλπ, όπως και 150€ από τον καθένα(!) για να τακτοποιήσει λέει κάποια "χαρτιά"... Αφού πάνε εκεί είπε, από τν πρώτο τους μισθό θα κρατήσει άλλα 350€ από τον καθένα. Ο μισθός τους θα είναι λέει 1000 λίρες, με δωρεάν διαμονή και διατροφή στο ξενοδοχείο.

    Επειδή εμένα πολλά μου φαίνονται λίγο περίεργα, θα ήθελα και την άποψη κάποιων που μπορεί να ξέρουν κάτι παραπάνω. Αν ο τύπος είναι απατεώνας, θα πέσει καταγγελία, δεν το συζητώ αυτό καν. Αλλά πέρα απ'αυτό με ενδιαφέρει το αν υπάρχει πιθανότητα να τους στείλει όντως εκεί, διότι συντρέχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους δυστυχώς δεν πρέπει να φύγουν, αλλά αν γλυκαθούν φοβάμαι οτι θα το τολμήσουν ρισκάροντας πολλά. Τέλος πάντως, αυτό είναι κάτι άλλο.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση :-)

    #2
    Originally posted by sergina View Post
    Αφού πάνε εκεί είπε, από τν πρώτο τους μισθό θα κρατήσει άλλα 350€ από τον καθένα. .
    Αυτό είναι συνήθως η αμοιβή τους


    Originally posted by sergina View Post
    όπως και 150€ από τον καθένα(!) για να τακτοποιήσει λέει κάποια "χαρτιά"...
    Εδώ μας το χαλάει... και δεν βρει εργασία δηλ. τι γίνεται, υπόγραψαν κάποιες συμφωνίες με συμβατικούς όρος πχ. τι γίνεται αν πάνε τελικά για εργασία και μετά τους απελάσουν!?

    Προκαταβολικά χρήματα!? “No Go”

    Comment


      #3
      ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΕΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Comment


        #4
        Γραφεία εργασίας (Λόγια με ψεύτικες ελπίδες)!

        Μην εμπιστεύεσαι κανέναν! Ψάξτε το μόνοι σας και μην ακούτε μεγάλα λόγια απο ορισμένους και θα είναι πολλοί εκείνοι που θα εκμεταλευτούν! Εύχομαι να μην σας πιάσουν κορόιδα!
        Με φιλική διάθεση!

        Comment


          #5
          Προσοχή...!!!

          Το έχουμε πει πολλές φορές ότι το 99,9 % από τα γραφεία ευρέσεως εργασίας στο εξωτερικό κ πολλοί δικηγόροι που τάζουν λαγούς με πετραχίλια (βίζες για Αμερική - Καναδά - Αυστραλία κ άλλες χώρες) είναι "Απατεώνες"...!!!


          Εξαθρώθηκε σπείρα από την αστυνομία οι οποίοι έταζαν δουλειά στο εξωτερικό και εξαπατούσαν τα θύματά τους παίρνοντας χρηματικά ποσά από 100 - 150 - 300 €.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment

          Working...
          X