Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Kαλως ηρθατε και παλι!!!

...οπως και αν σας λενε!!
    Ημουν βεβαιη για την επανεμφανιση σας και σας καλως οριζω...

Η γραφη σας ομως αυτη την φορα ειναι πολυ ευγενικη, διατυπωνετε ειλικρινα πολυ ομορφα τις αποψεις σας...και αρκετα διακεδαστικα
    (αυτο με την κυρια που εχει εμμονη με την χωρα της Σκανδιναβιας πολυ μου αρεσε!! ) και την προτιμω σαφως απο την προηγουμενη.

Το οτι καποιος μεταναστευσε, δεν του "καθησε" η χωρα , οι συνθηκες εργασιας ή οποιοι αλλοι παραγοντες επαιξαν ρολο (ακομα και το οτι δεν εκτιμησε σωστα την κατασταση εξ αρχης) ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! Και ειναι και απολυτα Σεβαστο.

Προσωπικα και εγω δεν εκτιμησα σωστα καποια πραγματα πριν ανεβω Σουηδια, αναθεωρησα λοιπον, αφου το αντιληφθηκα ισως εγκαιρα, αλλαζω πορεια πλευσης ενημερωνοντας ταυτοχρονα και εδω μεσα με ενα ποστ για οσους το καταλαβουν .... οσοι παλι δεν το καταλαβουν....

Γι αυτο τον λογο ανοιξα και το θεμα Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη.... αλλα καποιοι "εξωσχολικοι" οπως θα λεγαμε στην Ελλαδα... αποφασισαν να το "χαλασουν" και να μεινει στο τελος η αισθηση της πλακας και του χαβαλε ενω ο στοχος μου δεν ηταν αυτος.
    Και προφανως μπορω να κανω πλακα αλλα δεν ειμαι πλεον παιδακι και κυριως ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΩ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ χωρις να εξετασω τους λογους για τους οποιους εγκαταλειπει την χωρα του και προφανως δεν με ενδιαφερει η οικονομικη του κατασταση. Εαν βεβαια αντιληφθω οτι δεν ειναι καθολου καλη θα προσπαθησω να βρω εναν τροπο να τον βοηθησω...

Ο μεταναστης οπου και να παει μεταναστης θα ειναι!!!!
    Βλακεια ειπες, μπορει να πει καποιος !!!
    Οσα προσοντα και εαν εχει ενας μεταναστης, χρηματα ,πτυχια και οτι αλλο προσον μπορειτε να φανταστειτε, προφανως δεν θα εχει την ζωη που ειχε στην χωρα του, θα εχει κατποια αλλα πραγματα επιλεξει για να ζησει στο εξωτερικο.
    Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΩΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ!

Υπαρχουν ατομα που δουλευουν καθαριοτητα εδω στην Σουηδια και οταν καθαριζουνε γραφεια στελνουν φωτογραφια στους δικους τους για να ξερουν οτι τα παιδια τους τα καταφερανε και εργαζονται σε ωραιες εταιρειες ως υπαλληλοι!!!
    Το ακουσα και αυτο και δεν το αμφισβητω καθολου!

Ας αφησουμε λοιπον τον καθενα να "ζησει το ονειρο του" χωρις παρεμβασεις.... θελει να φαει τα μουτρα του? Ας τα φαει...
    Θελει να ειναι πολιτης Β κατηγοριας στο εξωτερικο και ισως, βαζω ενα ισως, Δ στην Ελλαδα?
    Ας το κανει...
    Ειναι δικαιωμα του να ανακαλυψει νεα πραγματα, σε νεα μερη, να φαει προφανως τις κατραπακιες του, εαν το αντιληφθει..., και ειτε να ζησει εκει ειτε να επιστρεψει στα πατρια εδαφη...

Ολοι ειμαστε ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ να γραφουμε αυτο που θελουμε χωρις να προσβαλουμε τον αλλο.

Προσωπικα δεν καταλαβαινω την εμμονη για παρεμβασεις στο θεμα Σουηδια και οχι τοσο Γερμανια οπου η αποψη που εχετε για εκει ειναι σιγουρα πιο εμπεριστατωμενη.

Και κατι τελευταιο: εαν νιωσω σε ενα χωρο οτι ειμαι εστω και λιγο ανεπιθυμητη, θα αποτραβηχτω διακριτικα χωρις να φυγω ομως.
    Εαν αντιληφθω ομως οτι οντως δεν ειμαι καθολου επιθυμητη με τον εναν ή αλλο τροπο, απλα θα αποχωρησω... αν εχω την ευχερεια...

Εαν π.χ. ειμαι σε ενα εργασιακο περιβαλλον που καποιοι δεν θελουνε νεα προσωπα και νιωσω ανεπιθυμητη, δυστυχως δεν θα εχω την πολυτελεια να αποχωρησω γιατι προκειται για θεμα επιβιωσης και εκει δεν κανω πισω. Θα μεινω και θα το παλεψω μεχρι εκει που δεν παιρνει!!!

Εδω ομως δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας να μπαινει και να παρακολουθει την πορεια των οποιοδηποτε μεταναστων λες και ειναι αυτοι πιονια σε μια παρτιδα σκακι.
    Και εαν οντως νιωθει ανεπιθυμητος καποιος καλυτερα να παρακολουθει, αφου αυτο τον ευχαριστει και εχει και την περιεργεια, χωρις απαραιτητα να σχολιαζει.

Ειναι αυτο που λενε και οι κατασκοποι... "παρακολουθω απο αποσταση ..."
    χωρις παρεμβασεις.. αν και οι κατασκοποι οταν τα πραγματα δυσκολεψουν παρεμβαινουν, εδω μεσα δεν βλεπω οτι δυσκολεψε κατι σε σημειο παρεμβασης.

Φιλικα

Ελενη

Υ.Γ. Ελπιζω με τον ενα ή αλλο τροπο να μπορεσουμε να επιβιωσουμε ολοι σε αυτο το φορουμ, χωρις να φτανουμε σε σημειο εντονων αντιπαρεθεσεων ή ακομα και ειρωνιων....
    Εαν το καταφερουμε εδω μεσα, σε αυτον τον Ελληνικο μικροκοσμο μπορει καποτε και να διορθωθουν και τα κακως κειμενα στην- βασανισμενη απο τους ιδιους τους κατοικους της-Ελλαδα....

Banned
    Θα σου απαντησω σε αυτα που με ρωτας.
    Προσωπικα δεν καταλαβαινω την εμμονη για παρεμβασεις στο θεμα Σουηδια και οχι τοσο Γερμανια οπου η αποψη που εχετε για εκει ειναι σιγουρα πιο εμπεριστατωμενη.
    Εχω γραψει και Γερμανια και για Αυστρια.....οσο με αφηνουν βεβαια.
    Στα θεματα της Σουηδιας υπαρχουνε συνεχως αναφορες για τα ''καλα'' της μεταναστευσης γενικοτερα και πολυ απαξιωτικοι χαρακτηρισμοι για την Ελλαδα,τους Ελληνες γενικοτερα και τον τροπο ζωη τους,που αν μη τι αλλο ειναι παρομιος με των Ιταλων-Ισπανων,ισως και των Γαλλων ακομα.
    Επιπλεον γραφετε οτι χρειαζονται πολλα χρηματα να εχει καποιος,15-20 χιλ. για να εχουν στην τραπεζα,για να τους δωσουν τον προσωπικο αριθμο,για να ειναι σιγουροι απο το Σουηδικο κρατος,οτι εχουν αρκετα χρηματα για να ζησουν οσπου να βρουν δουλεια κλπ.
    Αυτο νομιζω ειναι καταστρεπτικο,εκτος απο τον κοσμο που μπορει να τα ξοδεψει και τελικα να γυρισει πισω,ειναι καταστρεπτικο και για την οικονομια της Ελλαδας.Η χωρα εχει τεραστιο προβλημα απο το γεγονος οτι εχει σηκωσει ο κοσμος τις καταθεσεις του.
    Ειναι καλο βεβαια για την οικονομια της Σουηδιας.
    Αν θελει να δοκιμασει καποιος να μεταναστευσει να του φυγει η καψα,ας παει σε χωρες εντος ευρωζωνης που στοιχιζει και λιγοτερο μιας και δεν εχει τετοιες διαδικασιες.
    Και εαν οντως νιωθει ανεπιθυμητος καποιος καλυτερα να παρακολουθει, αφου αυτο τον ευχαριστει και εχει και την περιεργεια, χωρις απαραιτητα να σχολιαζει.
    Δεν ειναι οτι επιδιωκω να ειμαι μελος της ας πουμε παρεας του φορουμ.Γενικα ζωντας στο εξωτερικο δεν εχω επαφες με Ελληνες,γιατι πεφτει πολυ παραμυθιασμα*.Δεν ειναι οπως με τους φιλους που εχεις στην πατριδα.Ειναι αλλη κατασταση.Και κατι παρομιο συμβαινει και στα φορουμ.
    Απλα προσπαθω να ενημερωσω τον κοσμο και πιστευω οτι τους κανω καλο που μαθαινουν και για την αλλη πλευρα της μεταναστευσης.Καποιες φορες τυχαινει και να δεχομαι μαιλ απο μελη του φορουμ και να μου γραφουν ''μπραβο καλα τα λες'',μελη που δεν γραφουν καθολου.

ΥΓ.Οι καλυτεροι συμβουλοι στο εξωτερικο ειναι μεταναστες αλλων χωρων.Καλο ειναι να παιρνετε πληροφοριες απο αυτους,οπου ειναι απολυτως ειλικρινης.Πχ ποσα λεφτα βγαζουν,τι μισθους δινουν εκει,τι αλλου,χαρτια για επιδοματα κλπ.
    Και αυτοι μεταξυ τους,δηλαδη μεταναστες που συναντουν συμπατριωτες τους στο εξωτερικο,παραμυθιαζονται ασυστολα.....χαχαχαχαχα....δε ξερω γιατι συμβαινει αυτο.
    Αν τυχει μεταναστης συμπατριωτη του στο εξωτερικο,αρχιζει τα ''εγω κονομαω τοσα'' ''την περναω λουφα και καλα''.....αερα κουβεντα,αν μιλησει με μεταναστη αλλης χωρας ειναι απολυτως ειλικρινης.
    Το ξερω γιατι και αλλοι μεταναστες αλλων χωρων μου λενε οτι αποφευγουν τους συμπατριωτες τους,γιατι πεφτει πολυ δουλεμα!!!

Επειδη εχει γραφτει πολλες φορες για ελληνες μεταναστες με καβατζες και λεφτα θελω να διευκρινησω οτι οποιος εχει τετοιου ειδους καβατζες δεν χρειαζεται να φυγει απο την ελλαδα και να μπει σε τετοιες περιπετειες.
    Αν εχεις καβατζες μια χαρα μπορεις να ζησεις στην ελλαδα ακομα και σε περιοδο κρισης.

Οσο για την σουηδια δεν μπορεις να μεινεις πανω απο 3 μηνες αν δεν δουλευεις. Αυτο σημαινει οτι ολοι σχεδον οι νεομεταναστες δουλευουν και εχουν μπει στην ρουτινα της καθημερινοτητας. Και μαλιστα οι περισσοτεροι δουλευουν πολυ σκληρα !!!!

Επισης αυτο που εχει αναφερθει για τα λεφτα που ζηταει η εφορια της σουηδιας για να σου δωσει τον προσωπικο αριθμο , ειναι ο ενας τροπος για να παρει καποιος προσωπικο αριθμο.
    Ο αλλος τροπος ειναι οτι πρεπει να εχεις βρει δουλεια και να τους δωσεις συμβολαιο προσληψης απο τον εργοδοτη , για να σου δωσουν προσωπικο αριθμο.

Προσωπικα εγω οπως και οι περισσοτεροι με το δευτερο τροπο πηραμε τους αριθμους. Βρηκαμε δουλεια και δωσαμε στην εφορια συμβολαιο προσληψης, μιας και δεν υπαρχουν τα χρηματα που ζηταει η εφορια.

Φυσικα κανεις δεν θα ξεκινησει απο ελλαδα να μεταναστευσει , με 10 ευρω στην τσεπη, Αν τα λιγοστα χρηματα για τα πρωτα εξοδα θεωρουνται καβατζες , τοτε δεν ξερετε τι πραγματικα σημαινει η λεξη καβατζα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο takis35 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου απαντησω σε αυτα που με ρωτας.

Εχω γραψει και Γερμανια και για Αυστρια.....οσο με αφηνουν βεβαια.
    .................................................. .
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και ελπιζω ο νεος τροπος γραφης να σας επιτρεψει να βρισκεστε εδω μεσα περισσοτερο απο τις προηγουμενες φορες, για να μην πω και οριστικα.

Συμφωνω και εγω σε αρκετα που ειπωθηκαν στο παραπανω ποστ αλλα κανενας μας δεν εχει την δυνατοτητα να "ανοιξει" το κεφαλι οποιουδηποτε στενοκεφαλου και να τον πεισει για διαφορα πραγματα.

Το κατα ποσο συμβουλευομαστε οι Νεομεταναστες τους μεταναστες παλιοτερων εποχων, που μπορει να βρουμε στην Σουηδια, εξαρταται απο τις γνωριμιες που εχει ο καθενας μας και σιγουρα σε τι κυκλο ανθρωπων εχει πεσει...
    Και το τονιζω γιατι ο καθενας μας πρεπει πραγματικα να φιλτραρει και να αξιολογησει τους ανθρωπους που θα εχει γυρω του οπως και αναποφευκτα το ιδιο θα κανουν και αυτοι για τον νεοφερμενο..
    Ακομα και αυτο το πραγμα θελει προσπαθεια, το να εχεις δηλαδη ανθρωπους που να μπορεις να επικοινωνησεις στην νεα χωρα που κατοικεις, να τους βοηθησεις και να σε βοηθησουν αν παραστει αναγκη.. και σιγουρα θα παραστει γιατι ως "ψαρι" δεν γνωριζεις παρα πολλα και κολυμπας σε αγνωστα βαθια νερα....

Καλη νεα αρχη λοιπον και ελπιζω οριστικη...Takis35

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ευανθια Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το ειχε κανει μπαχαλο αυτος ο gianis fendy σπυρος.
    Ξαναγραψε ενα ιδιο θεμα με αλλη επικεφαλιδα !! Τι να κανουμε βρε ελενη παντα και παντου θα υπαρχουν κακοηθεις... δεν πειραζει εμεις προχωραμε !!!!
    Απορώ γιατί να κλειδωθει ένα θέμα ενώ μπορειτε να κάνετε ban τον χρήστη?
    Συγνώμη αλλα δεν το καταλαβαίνω!

Θα μιλησω απο την δικη μου εμπειρια. Ειμαι στη Σουηδια 2 μηνες τωρα η καβαντζα που ειχα σχεδον τελειωσε και δεν υπερβαινε τα 3000 με 4000 ευρω. Στην Ελλαδα ημουν 2 χρονια ανεργη δεν εβρησκα τιποτα προς το τελος εψαχνα οποιαδηποτε δουλεια ακομα και να μοιραζω διαφημιστικα, καθαρισμο δεν εβρισκα τιποτα. Προς Θεου η μεταναστευση δεν ειναι η ευκολη λυση για μενα προσωπικα ηταν πλεον η εσχατη λυση γιατι το να αφησω ουτε ενος χρονου κορη μου και να παω σε αλλη χωρα χωρις να με περιμενει κανεις εκει δεν ειναι και το πιο ευκολο. Ξυπναω στις πεντε το πρωι για να ειμαι στη δουλεια στις εφτα για να καθαρισω σπιτια, τουαλετες, σκαφοι και στις 5 περιπου ειμαι σπιτι κομματια εντελως. Και τωρα παλι καλα γυρναω σε σπιτι που μενω μονη μου πριν ερχομουν σε σπιτι και κλειδωνομουν στο δωματιο επειδη η σπιτονυκοκοιρα μου ειχε νοικιασει το δωματιο σε εναν αλκοολικο που επαιρνε ψυχοφαρμακα και τα βραδυα προσπαθουσε να μπει στο δωματιο μου.
    Δεν ειναι ευκολο ομως εδω εχω την δυνατοτητα να προσπαθησω για κατι καλυτερο. Νιωθω πως ειναι στο χερι μου το μελλον μου.
    Αγαπω την Ελλαδα ειναι η πατριδα μου ομως δεν μπορω να παλεψω πλεον εκει δεν μπορω να ξυπναω καθε μερα με αγχος και να με πιανει κρυος ιδρωτας καθε φορα που ερχεται καποιος λογαριασμος.
    Θελω κατι καλυτερο για το παιδι μου!!! Θελω κατι καλυτερο για μενα και δεν περιμενω κανεναν να μου το δωσει αλλα δεν δεχομαι και ενα κρατος να μου στερει την δυνατοτητα να εξελισσομαι και να ελπιζω για κατι καλυτερο!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sisilia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Κάτια την θαυμάζω

Κατια συγχαρητηρια !!!!!!!!

Συγχαρητηρια και θαυμασμος αξιζει σε ολους που προσπαθουν να τα βγαλουν περα οπου και αν βρισκονται Ελλαδα η εξωτερικο!!! Οι Ελληνες θα τα καταφερουν οπου και αν πανε

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απορία γενικά για μετανάστευση
    Από freeaway in forum Μετανάστευση και η ελληνική ομογένεια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11.02.2018, 23:58
  2. Μετανάστευση Αγγλία-Πρόβλημα στην εύρεση σπιτιού-Απόψεις
    Από patriotis in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27.12.2014, 15:06
  3. Απόψεις για μετανάστευση
    Από Fu Manchu in forum Κουβεντούλα
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 07.12.2014, 01:50
  4. Απόψεις σχετικά με την μετανάστευση!
    Από georgeman in forum Διάφορα Θέματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28.05.2012, 09:03
  5. Μετανάστευση στη Σουηδία 2
    Από australian in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 645
    Τελευταίο Μήνυμα: 13.03.2012, 19:57

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like