Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 160
    Καλησπέρα...
    Τέλος Σεπτεμβρίου κάνω μία δέυτερη "βόλτα" απο Τορόντο (η πρώτη "βόλτα" εγινε πρός τα τέλη του Απριλίου... υπάρχει σχετική αναφορά μου) με την γυναίκα μου προκειμένου να δεί και αυτή και να αποφασίσει ουσιαστικά γιατί εγώ είμαι απόλυτα πεπεισμένος. Και αν ολα πάνε καλά σε έναν μήνα (μέσα στν Οκτώβριο)θα είμαι εκέι ως μόνιμος πολήτης. Αν θέλει κάποιος να ρωτήσει οτιδήποτε είμαι στην διάθεσή του...
    Ευχαριστώ

Καλημέρα Αλέξανδρε,
    Από την εμπειρία σου και τις εντυπώσεις που αποκόμησες , υπάρχει μεγάλη διαφορά με την Ελλάδα σαφώς ,μπορείς να μου πείς αν θεωρείς δύσκολο πολύ , λίγο , την επανένταξη στην κοινωνία και στην καθημερηνότητα εκεί μιας οικογένειας , και αν δεν υπάρχει κάποιος γνωστός/συγγενείς δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα ή όχι ?

Γεια σου alexandros23 !!
    Ευχαριστουμε για την ανταποκριση.
    Ειχες κανει και παλαιοτερα μια αλλη απ' οτι μπορω να γνωριζω, αλλα σε αλλο θεμα.
    Ειναι πολυ χρησιμο για ολους μας αυτο που κανεις!!Επισης εναι σημαντικο, γιατι ειναι πληροφοριες απο ενα "νεομεταναστη", οπου η οπτικη γωνια που βλεπει τα πραγματα, ειναι αρκετα κοντα με εμας που εχουμε αποφασισει το μεγαλο βημα.
    Ευκαιριακα λοιπον θελω να σου θεσω καποια ερωτηματα:
    Α)ποιο ειναι το κοστος ζωης εκει(τροφιμα,βενζινη,ηλεκτ ικο,ενοικια) ?
    Β)Υπαρχουν δουλειες στο τεχνικο τομεα ειμαι Αρχιτεκτονας Μηχανικος?
    Γ)Υπαρχει Ελληνικη Κοινοτητα ? και εαν ναι βοηθα τους νεους μεταναστες?
    Ευχαριστω εκ των προτερων !!!
    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

Καλημέρα...
    Σωτήρη καλημέρα και σε εσένα... και αρχίζω με το Α)το κόστος εκεί έχει ως εξίς η βενζίνη έχει περίπου 1.28 δολάρια το λίτρο, τα αυτοκίνητα εκεί είναι πολύ φτηνά... μπορούσες να αγοράσεις μία ΒΜW Χ5 2010 φουλ εξτρα με 10000 δολάρια, βέβαια πρέπει να προσέξεις αρκετά γιατί εκεί χρισιμοποιούν πολύ αλάτι το χειμόνα και τα αυτ/τα βγάζουν σκουριές απο κάτω και στους θόλους. Τα ενοίκια είναι ένα θέμα, για ένα σπίτι με 2 υπνοδωμάτια θέλεις 1200-1300 δολάρια τον μήνα. Ο χρυσός κανόνας λέει να μην δίνεις ποτε πάνω απο το 1/3 του μισθού σου για κατοικία. Τρόφιμα και ρούχα είναι ΤΖΑΜΠΑ κυριολεκτικά ιδίος αν πάς σε κανένα outlet βρίσκεις παπάδες και σε τρελή ποικιλία. Με το φαί έξω έχει πολύ junk food αλλα έτσι είναι διστοιχώς.
    Β) Στον τεχνικό τομέα έχει πολές δουλειές απο ότι ακούω έχουν αρκετά μεγάλη ανοικοδόμηση ιδίος στο κέντρο του Τορόντο αυτό που δεν ξέρω κατα το πόσο δικτυομένος πρέπει να είναι κάποιος για να βρει κατι συγκεκριμένο. Πάντος δεν είναι ιδιέτερα δίσκολο να βρείς μια survivor εργασία για τον πρότο καιρό...
    Γ) Η Ελληνική κοινότητα είναι αρκετά αναπτυγμένη και υπάρχει θέληση για βοήθεια ιδίος στην περιοχή του Danforth η οπόια συγκαταλέγετε στις αρκετά αναπτυγμένες περιοχές.
    Αρχές Μαϊου είχαν σχετικά μία ημερίδα για Ελληνες μετανάστες (έτυχε και είμουν εκεί και πήγα μία βόλτα). Προσωπικά δεν είδα κάτι ιδιέτερο γιατί ασχολιόταν πιο πολύ με θέματα αυτών που δεν είχαν βιζα κλπ.
    george1 το ερώτημά σου είναι αρκετά πολύπλοκο... Αν δεν έχεις από κάπου να πιαστείς όπως ένας γνωστός ή κάποια υπηκοότητα θα έχεις να αντιμετωπίσεις αρκετά προβλήματα. Για παράδειγμα να σου πω ένας γνωστός γνωστού άνεργος είχε έναν ξέδερφο εκεί και του έκανε πρόσκληση για 6 μήνες... στο αεροδρόμιο τον σταματίσαν στο imigresion και τον ρώτησαν τι θα κάνει στον Καναδά... να μην στα πολυλογώ τον διόξαν με το επόμενο αεροπλάνο γιατί έπρεπε να έχει μαζί του τουλάχιστον 10.000 δολάρια για την διαμονή του εκεί... οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν παίζουν με τέτοια θέματα. Ακόμα και εγώ που έχω καναδέζικο διαβατίριο με περάσαν απο imigration γιατί δεν είχα ξαναπάει στον Καναδά και επειδή το διαβατήριό μου είχε εκδοθεί απο Ελλάδα. Ακούνε εν το μεταξί και το τι συμβαίνει εδώ και καταλαβαίνεις...
    Γενικά το να ενσωματωθείς με την κοινωνία δεν νομίζω ότι είναι ιδιετέρως δύσκολο υπάρχουν οι υποδομές και το κράτος έχει προβλέψει σχεδόν τα πάντα... Αν θέλεις τιν γνώμη μου πάνω απο 6 μήνες έως 1 χρόνο max...
    Αυτά προς το παρόν ότι άλλο θελήσετε είμαι στιν διάθεσή σας...
    Υ.Γ. Αν κάποιος θέλει να τα μιλίσουμε μου στέλνει pm το τηλέφωνό του και τον παίρνω με τιν πρώτη ευκαιρία.

Σ' ευαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση alexandros23
    Αυτη και εαν ειναι ανταποκριση !!και μαλιστα αμεσοτατη!!!!!!
    Οι πληροφοριες σου ειναι πολυτιμες!!! ειδικα για μενα που εχω αρχισει την διαδικασια για την "Federal Skilled Worker" (FSW) category Visa, και απ' οτι μου εχουν 'πει εχω πολυ καλες προυποθεσεις !!
    Φυσικα επειδη η υποθεση της μεταναστευσης ειναι πολυ σοβαρη εχω παει σε μεταναστευτικο πρακτορα και ηδη εχω συγκεντρωσει τα περισοτερα "χαρτια" που μου εχει ζητησει.Πιστευω οτι αρχες Ιουλιου θα εχουμε υποβαλει και το αιτημα και οτι θα πανε ολα καλα!!
    Προτρεπω και τα αλλα πατριωτακι,α να γραψουν τις εμπειριες τους, ουτως ωστε να να εμπλουτιστει περισσοτερο το φορουμ, με πληροφοριες που βοηθανε τον καθενα μας, στον αγωνα που κανει για ενα καλλιτερο αυριο!!!!

Ευχαριστουμε alexandros23 να ρωτησω οταν κατεβω απο το αεροπλανο μεχρι τη ποσο σου επιτρεπουν για να κανεις συναλλαγμα χωρις να σου ζητανε χαρτια για τα λεφτα εχω καναδικο διαβατηριο.

Καλησπέρα...
    Bill τα χρήματα που σου ζητούν να δηλώσεις (η διαδικασία ξεκεινάει απο το αεροπλάνο) είναι απο 10.000 δολάρια και πάνω...
    Τον Σεπτέμβρη που θα πάω θα ξεκινήσω την διαδικασία για family sponsorship απο εκεί και φυσικά θα ενημερώσω...

παιδιά γεια σας .

έχω νέα από το μέτωπο που λέγετε Καναδάς

δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά ο χρόνος θα το δείξει.

μίλησα με έναν δικηγόρο στο Μόντρεαλ όσο αφορά την μετανάστευση μου στον Καναδά

(ο άνθρωπος πάρα πολύ καλός το ομολογώ ότι έχω μείνει άφωνος).

που τέτοια εδώ.........

μου είπε ότι πρέπει να έχω προσφορά εργασίας από κάποιον, δηλωμένη στο ιμιγκρεσιον

για να πάρω την αδεία εργασίας.

και εδώ είναι η απόλυτη κολ....α έκανα τηλ στον μελλοντικό μου εργοδότη (Καναδός).

και του ανέφερα ότι είχαμε πει με τον δικηγόρο .

ΘΑ ΕΤΟΙΜΆΣΕΙ ΌΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΆ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΊΛΕΙ Ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ τα υπόλοιπα που θα λείπουν από τα χαρτιά θα τα συμπληρώσω εγώ και θα του τα επιστρέψω.

μόλις πάρει το χάρτη που θα λέγει το οκ θα μου το στείλει και ταξιδεύω για Καναδά στο αεροδρόμιο δείχνω χαρτιά από Καναδά διαβατήριο ταυτότητα και μου δίνουν άδεια εργασίας

επιτόπου και ξεκινάω εργασία και καινούρια Ζωή.

όλα αυτά κάνουν γύρω στους 3-5 μήνες χαλάλι όμως.

καθε νεο θα σας το γραφω

Καλως ηρθες στην παρεα μας panteli1!
    Εισαι και εσυ απο εκεινους τους τυχαιρους, που ο ιδιος η μελος της οικογενειας του, ειναι Υπηκοος!!! Τα πραγματα για σας ειναι φυσικα πολυ διαφορετικα, προς το καλο βεβαια.
    Επισης εκανες πολυ καλα, που απευθυνθηκες σε μεταναστευτικο πρακτορα.Οπως και να εχει αυτοι σε προστατευουν απο τις κακοτοπιες, και σε οδηγουν ασφαλεστερα στον προορισμο σου.Και εγω απευθυνθηκα σε μεταναστευτικο πρακτορα, και οπου ναναι θα κανουμε την αιτηση για βιζα!!!
    Σου ευχομαι τα καλλιτερα !!!!!
    και μην ξεχνας παντα να μας στελνεις τα νεα σου .
    Ειπαμε πολλες φορες :
    ΚΑΘΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ!!!!!

Σε ευχαριστω alexandros τωρα για το sponsorship αν το ειχατε αποφασισει για να πατε να μεινεται Καναδα γινεται αφου εισαι Καναδος υπηκοως να το κανεις απο εδω ειναι πιο ευκολο απο εδω να τους στειλεις τα χαρτια.panteli1 Σου ευχομαι καλη τυχη και εγω για μοντρεαλ θα την κανω.

Σελίδα 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Μετανάστευση στον Καναδά
    Από αντρικος in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 602
    Τελευταίο Μήνυμα: 26.09.2018, 09:56
  2. Eργασία στον Καναδα
    Από Thanosx87 in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.05.2018, 22:15
  3. METΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ
    Από faly in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12.03.2016, 12:54
  4. Η Ιστορία του Καναδά
    Από claus in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06.01.2014, 01:35
  5. Πρόσκληση εργασίας από Καναδά
    Από hiendakias in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20.02.2013, 09:21

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like