Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από τον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ευχαριστουμε alexandros23 να ρωτησω οταν κατεβω απο το αεροπλανο μεχρι τη ποσο σου επιτρεπουν για να κανεις συναλλαγμα χωρις να σου ζητανε χαρτια για τα λεφτα εχω καναδικο διαβατηριο.

    Comment


      #17
      Καλησπέρα...
      Bill τα χρήματα που σου ζητούν να δηλώσεις (η διαδικασία ξεκεινάει απο το αεροπλάνο) είναι απο 10.000 δολάρια και πάνω...
      Τον Σεπτέμβρη που θα πάω θα ξεκινήσω την διαδικασία για family sponsorship απο εκεί και φυσικά θα ενημερώσω...

      Comment


        #18
        παιδιά γεια σας .

        έχω νέα από το μέτωπο που λέγετε Καναδάς

        δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά ο χρόνος θα το δείξει.

        μίλησα με έναν δικηγόρο στο Μόντρεαλ όσο αφορά την μετανάστευση μου στον Καναδά

        (ο άνθρωπος πάρα πολύ καλός το ομολογώ ότι έχω μείνει άφωνος).

        που τέτοια εδώ.........

        μου είπε ότι πρέπει να έχω προσφορά εργασίας από κάποιον, δηλωμένη στο ιμιγκρεσιον

        για να πάρω την αδεία εργασίας.

        και εδώ είναι η απόλυτη κολ....α έκανα τηλ στον μελλοντικό μου εργοδότη (Καναδός).

        και του ανέφερα ότι είχαμε πει με τον δικηγόρο .

        ΘΑ ΕΤΟΙΜΆΣΕΙ ΌΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΆ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΊΛΕΙ Ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ τα υπόλοιπα που θα λείπουν από τα χαρτιά θα τα συμπληρώσω εγώ και θα του τα επιστρέψω.

        μόλις πάρει το χάρτη που θα λέγει το οκ θα μου το στείλει και ταξιδεύω για Καναδά στο αεροδρόμιο δείχνω χαρτιά από Καναδά διαβατήριο ταυτότητα και μου δίνουν άδεια εργασίας

        επιτόπου και ξεκινάω εργασία και καινούρια Ζωή.

        όλα αυτά κάνουν γύρω στους 3-5 μήνες χαλάλι όμως.

        καθε νεο θα σας το γραφω

        Comment


          #19
          Καλως ηρθες στην παρεα μας panteli1!
          Εισαι και εσυ απο εκεινους τους τυχαιρους, που ο ιδιος η μελος της οικογενειας του, ειναι Υπηκοος!!! Τα πραγματα για σας ειναι φυσικα πολυ διαφορετικα, προς το καλο βεβαια.
          Επισης εκανες πολυ καλα, που απευθυνθηκες σε μεταναστευτικο πρακτορα.Οπως και να εχει αυτοι σε προστατευουν απο τις κακοτοπιες, και σε οδηγουν ασφαλεστερα στον προορισμο σου.Και εγω απευθυνθηκα σε μεταναστευτικο πρακτορα, και οπου ναναι θα κανουμε την αιτηση για βιζα!!!
          Σου ευχομαι τα καλλιτερα !!!!!
          και μην ξεχνας παντα να μας στελνεις τα νεα σου .
          Ειπαμε πολλες φορες :
          ΚΑΘΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ!!!!!
          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

          Comment


            #20
            Σε ευχαριστω alexandros τωρα για το sponsorship αν το ειχατε αποφασισει για να πατε να μεινεται Καναδα γινεται αφου εισαι Καναδος υπηκοως να το κανεις απο εδω ειναι πιο ευκολο απο εδω να τους στειλεις τα χαρτια.panteli1 Σου ευχομαι καλη τυχη και εγω για μοντρεαλ θα την κανω.

            Comment


              #21
              Sotiris νομιζω οτι ο φιλος απο αυτα που γραφει δεν πρεπει να ειναι υπηκοως μακαρι να κανω λαθος και να ειναι.

              Comment


                #22
                καλησπέρα και πάλι.

                μάλλον δεν σας έδωσα να καταλάβετε κάποια πράγματα σωστά .

                πρώτα πρώτα δεν είμαι Καναδός υπήκοος είμαι Έλληνας .

                η γυναίκα μου είναι γεννημένη στον Καναδά.

                στο αεροδρόμιο όταν φτάσω με το καλό θα έχω μαζί μου τα χαρτιά που θα μου εκδώσει ο εργοδότης στον Καναδά.

                μου είπαν ότι θα έχω και την ελληνική ταυτότητα ,το διαβατήριο φυσικά και ότι άλλο μου έχουν πει να έχω μαζί μου.

                και εκεί (αεροδρόμιο)θα μουfhfh δώσουν κατευθείαν την άδεια εργασίας.

                κάτι άλλο τώρα από ότι κατάλαβα ο οποίος διποτε και να είσαι αν έχεις προσφορά εργασίας έγκυρη είναι πιο εύκολα και γρήγορα να ,

                πας Καναδά παρα να περιμένεις μέσω Ρώμης

                Comment


                  #23
                  Παιδια συγνωμη αλλα μαλον δεν εγινα αντιληπτος !!!
                  Στο προηγουμενο ποστ δεν ειπα οτι panteli1 ειναι ηπηκοος!!
                  θα copy paste το κειμενο :
                  "Εισαι και εσυ απο εκεινους τους τυχαιρους, που ο ιδιος η μελος της οικογενειας του, ειναι Υπηκοος!!! Τα πραγματα για σας ειναι φυσικα πολυ διαφορετικα, προς το καλο βεβαια."
                  Ειναι ξεκαθαρο οτι ο panteli1 δεν ειναι ο υπηκοος αλλα η συζυγος του(μελος της οικογενειας)!!!
                  Ζητω συγνωμη εαν δεν εγινα αντιληπτος!!
                  Παντως εκεινο που εχει σημασια ειναι οτι στο θεμα εχει αρχισει για τα καλα ο διαλογος,και αυτο ειναι ΚΑΛΟ για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!
                  θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                  Comment


                    #24
                    παιδιά όλα καλά .

                    κάθε φορά που θα έχω νέα θα σας γράφω μπας και βοηθήσω στο όνειρο λίγο!!!

                    Comment


                      #25
                      Παντελη Ολα Καλα !!
                      Αυτο τελικα ειναι το ζητουμενο !!! και εκεινο που τελικα- εκτος των αλλων -εχει ΜΕΓΑΛΗ σημασια ,ειναι η αναφορα των εμπειριων μας
                      (το ξανατονιζω :χωρις να θιγονται προσωπικα δεδομενα, οπως και αν το αντιλαβανεται ο καθενας)
                      ειτε ειναι θετικες ειτε αρνητικες!
                      Ετσι πιστευω βοηθιομαστε ΟΛΟΙ
                      θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                      Comment


                        #26
                        Να σας πω κι εγώ την άποψη μου που είμαι φρέσκος στον Καναδά? Εδώ ακόμη και παράνομος κάνεις ζωάρα! Δουλειά σε εστιατόρια βρίσκεις με μαύρα λεφτά πολύ εύκολα σχετικά.Τα λεφτά των σερβιτόρων είναι πάρα πολλά από τα τυχερά τόσα που δεν το περιμένεις. Τώρα από εκεί και πέρα αν θέλεις να γίνεις νόμιμος εδώ είτε παντρεύεσαι εδώ(μεγάλο μανίκι) είτε βρίσκεις κάποιον να σε σπονσοράρει και έτσι μετά από δύο χρόνια μπορείς να κάνεις αίτηση για να γίνεις μόνιμος κάτοικος. Πάντως αν δεν έρθεις απο εδώ να κυνηγήσεις την τύχη σου, από μακριά δεν γίνεται τίποτα! Κι εγώ έτσι ήρθα με μια βαλίτσα στο χέρι και όλα μου πηγαίνουν μια χαρά. Δουλειές υπάρχουν και όσο και αν πιστεύουν ότι έχουν κρίση, δεν έχουν τίποτα!Όποιος χρειάζεται βοήθεια ευχαρίστως να επικοινωνήσει μαζί μου...και να βοηθήσω!

                        Comment


                          #27
                          Μπραβο metanastakos μας δινεις κουραγιο στον αγωνα για το ονειρο!!!!
                          Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!!!!
                          Συνεχισε οσο μπορεις περισσοτερο την ανταποκριση.
                          Δωσε μας περισσοτερες λεπτομεριες αν θελεις,απο την πολη που μενεις και την ζωη εκει.
                          Επισης γραψε οτι πληροφοριες εχεις και θελεις να τις μοιραστεις..
                          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                          Comment


                            #28
                            καλημερα σε ολους και ολες!!παρακολουθω καιρο το forum αλλα πρωτη φορα γραφω..τα φωτα σας παρακαλω γιατι ετοιμαζομαστε για καναδα,η συντροφος μου εχει καναδικη υπηκοοτητα και ειναι ηδη στο μοντρεαλ,εχουμε αποφασισει να παντρευτουμε απλα δεν ξερουμε ακομα το που,αν παω σαν τουριστας στον καναδα και κανουμε τον γαμο εκει μπορω να κανω μετα τις διαδικασιες για spousal visa η πρεπει να ερθει ελλαδα να γινει ο γαμος και μετα να κανω αιτηση???

                            Comment


                              #29
                              Σήμερα,διάβασα το παρακάτω. Για ρίξτε μια ματιά εσείς οι ενδιαφερόμενοι

                              24ωρο: 10.000 αιτήσεις Ελλήνων για τον Καναδά

                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #30
                                ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

                                ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ, ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΝΑΔΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΘΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΜΕΤΝΑΣΤΕΣ ΕΩΣ ΤΟ 2013;;

                                Federal Skilled Worker applications are assessed based on an applicant's ability to become economically established upon immigration to Canada.


                                NOTE: From July 1, 2012, until January 2013, Citizenship and Immigration Canada will temporarily stop accepting applications to the Federal Skilled worker program.

                                Individuals with an Offer of Arranged Employment, as well as individuals applying to the PhD stream, are still able to apply.

                                Other Canadian Immigration programs continue to remain open. Please fill out a free online assessment today to determine which you best qualify for.

                                Comment

                                Working...
                                X