Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από τον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Aussie και V_For_Vendeta ευχαριστουμε !!
    οντως ετσι εχουν τα πραγματα δυστυχως η ευτυχως !!
    απο δυο news letter που μου μου ηρθαν απο ενα γραφειο μεταναστευσης διαπιστωνω τα εξης:
    Α) το πρωτο ανακοινωνει την Αναστολη της federal skilled visa για ενα 6μηνο
    Β) το δευτερο (προφανως γιατι το πρωτο ειχε προκαλεσει αντιδρασεις) λειει οτι δεν πρεπει να θεωρηθει ενα ειδος αποκλεισμου , οτι γινεται για λογους καλλιτερευσης του νομου ,οτι δεν πρεπει να υπαρξει ανησυχεια κλπ κλπ!!!, και οτι υπαρχουν πολλα ειδη βιζας που ειναι σε ισχυ
    Τελος παντων !!!
    Ας ελπιζουμε να ειναι οπως τα λενε!!!και να μην εχουμε αλλες δυσαρεστες εκπληξεις!!
    Δεν εφτανε ομως αυτο να και μια ειδηση στην Εφημεριδα (την βαζει ποιο πανω η Aussie)που ουτε λιγο ουτε πολυ λεει οτι εγιναν 10000 αιτησεις Ελληνων για μεταναστευση στον Καναδα!!!! και μαλιστα το ισχυριζεται Ελληνοκαναδος Βουλευτης!!!!
    Παιδια αυτα εγω θα τα ψαξω και με την δκια μου πρακτορα και ως την δευτερα θα σας πω τι πραγματικα συμβαινει!!!
    Εως τοτε ...Υπομονη για ολους μας!!!!
    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

    Comment


      #32
      Originally posted by sotiris th View Post
      Aussie και V_For_Vendeta ευχαριστουμε !!
      οντως ετσι εχουν τα πραγματα δυστυχως η ευτυχως !!
      απο δυο news letter που μου μου ηρθαν απο ενα γραφειο μεταναστευσης διαπιστωνω τα εξης:
      Α) το πρωτο ανακοινωνει την Αναστολη της federal skilled visa για ενα 6μηνο
      Β) το δευτερο (προφανως γιατι το πρωτο ειχε προκαλεσει αντιδρασεις) λειει οτι δεν πρεπει να θεωρηθει ενα ειδος αποκλεισμου , οτι γινεται για λογους καλλιτερευσης του νομου ,οτι δεν πρεπει να υπαρξει ανησυχεια κλπ κλπ!!!, και οτι υπαρχουν πολλα ειδη βιζας που ειναι σε ισχυ
      Τελος παντων !!!
      Ας ελπιζουμε να ειναι οπως τα λενε!!!και να μην εχουμε αλλες δυσαρεστες εκπληξεις!!
      Δεν εφτανε ομως αυτο να και μια ειδηση στην Εφημεριδα (την βαζει ποιο πανω η Aussie)που ουτε λιγο ουτε πολυ λεει οτι εγιναν 10000 αιτησεις Ελληνων για μεταναστευση στον Καναδα!!!! και μαλιστα το ισχυριζεται Ελληνοκαναδος Βουλευτης!!!!
      Παιδια αυτα εγω θα τα ψαξω και με την δκια μου πρακτορα και ως την δευτερα θα σας πω τι πραγματικα συμβαινει!!!
      Εως τοτε ...Υπομονη για ολους μας!!!!
      ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΦΙΛΕ

      ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ!

      Comment


        #33
        Καλημέρα!!
        30/8 φευγω για 10 ημερες με την γυναίκα μου να δει και αυτη πως είναι εκεί τα πράγματα... Γυρίζοντας πίσω θα πωστάρω νέα...

        Comment


          #34
          Originally posted by alexandros23 View Post
          Καλημέρα!!
          30/8 φευγω για 10 ημερες με την γυναίκα μου να δει και αυτη πως είναι εκεί τα πράγματα... Γυρίζοντας πίσω θα πωστάρω νέα...
          Καλημέρα... Καλό ταξίδι κ σας εύχομαι ότι καλύτερο...!!!
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #35
            Καλο σας ταξιδι θα περιμενουμε νεα σου.

            Comment


              #36
              Καλο ταξιδι και απο μενα !!!
              Αναμενουμε την Ανταποκριση σας!!!!!
              Α και κατι ακομα!
              Επειδη υπαρχει ενα θεμα σχετικα με την αδεια ασκησης επαγγελματος των πτυχιουχων καθε πληροφορια ειναι Χρησιμοτατη!!!!!!!!!!!!!
              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

              Comment


                #37
                Λόγο διαφόρων αιτιών δεν έμπαινα συχνά στο θέμα, αλλά σαν πρόσφατος μετανάστης - σήμερα κλείνω 11 μήνες και πριν 1 βδομάδα έφερα και τον αδερφό μου- μπορώ να φανώ χρήσιμος σε τυχών ερωτήσεις.

                Comment


                  #38
                  Καλως ηρθες φιλε Headbanger μιλησαμε και πριν στο τσατ !!
                  Σουευχομαι ολα τα Καλα!!
                  Αυτα προς το παρον !!
                  Θα τα πουμε συντομα!!!
                  θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                  Comment


                    #39
                    Μπραβο Σωτηρη πολυ καλη η πρωτοβουλια που πηρες να ανοιξεις τον "φακελο" Καναδάς.

                    Βλεποντας ποσο δυσκολο ειναι να μεταναστευσεις χωρις να εχεις υπηκοοτητα εξεταζω το ενδεχομενο να την παρω απο τον θειο που ειναι χρονια στον Καναδα μεσω του πατερα μου.

                    Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα? Δηλαδη σαν πρωτου βαθμου συγγενης να παρει ο πατερας μου υπηκοοτητα και αντιστοιχα μετα να παρω και εγω?
                    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                    Comment


                      #40
                      Φιλε BlackRed αυτο δεν ξερω αν γινεται !!!
                      Σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι καλλιτερα να συμβουλευτεις Δικηγορο μεταναστευσης!!!
                      Ειναι ενα εξαιρετικα λεπτο θεμα!!!
                      θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                      Comment


                        #41
                        Παιδια καλησπερα σας ειμαι και εγω ενας νεος κατοικος του τοροντο και εχω ενα προβλημα.ειμαι μονο 3 μηνες εδω και πριν ενα μηνα εβγαλα το διπλωμα G οδηγησης.ειναι αναγκη οικογενειακη η αγορα του αυτοκινητου(παιδια σχολειο κτλ).Στην Ελλαδα ειμουν 16 χρονια οδηγος απο αυτα τα 13 ως επαγγελματιας.Το θεμα ειναι ως εξης αυτοκινητο εχω βρει ομως η ασφαλεια μου λεει πως πρεπει να δινω 700$ με 800$ το μηνα και αυτο γιατι ειμαι καινουργιος οδηγος εδω και δεν εχω προιστορια.Οπως καταλαβαινετε δεν μπορει να γινει καποια αγορα με τετοιο ποσο ασφαλειας.Εχω παρει προσφορες σε πανω απο 10 ασφαλιστηκες εταιρειες και ολες μου λενε τα ιδια ποσα.Εχω τρελαθει.Αν καποιος γνωριζει κατι γι αυτο και μπορει σας παρακαλω ας μας δωσει λιγο τα φωτα του.Α επισης μου εχουνε πει ενα καρο @@@@@. αν εχει 2 πορτες το αυτοκινητο ειναι ποιο ακριβω στην ασφαλεια , αν ειναι κοκκινο ειναι ποιο ακριβω γιατι εισαι λεει επιθετικος οδηγος αν ειναι HONDA ,ACURA ,INFINITI ανεβαζει την ασφαλεια ΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΝΩ, και χιλιες δυο μ............ς.Το αυτοκινητο που τους ειπα ειναι το mazda 6 του 2006 η το saab 9-3 toy 2005 μου ειπαν δεν εχουνε προβλημα αυτα τα αυτοκινητα γιαυτο και κανουν αυτην την καλη τιμη.Α η ασφαλεια ειναι one way και οχι μικτη.Που να ηθελα και μικτη τη θα μου ζηταγανε. Λοιπον αν καποιος εχει αντιμεπωπισει παρομοιο προβλημα και μπορει να μας βοηθησει θα του ημουν υποχρεωμενος .

                        Comment


                          #42
                          Προσοχή στην αλλαγή της Άδειας Οδήγησης !

                          Originally posted by kefallonitis View Post
                          Παιδια καλησπερα σας ειμαι και εγω ενας νεος κατοικος του τοροντο και εχω ενα προβλημα.ειμαι μονο 3 μηνες εδω και πριν ενα μηνα εβγαλα το διπλωμα G οδηγησης.ειναι αναγκη οικογενειακη η αγορα του αυτοκινητου(παιδια σχολειο κτλ).Στην Ελλαδα ειμουν 16 χρονια οδηγος απο αυτα τα 13 ως επαγγελματιας.Το θεμα ειναι ως εξης αυτοκινητο εχω βρει ομως η ασφαλεια μου λεει πως πρεπει να δινω 700$ με 800$ το μηνα και αυτο γιατι ειμαι καινουργιος οδηγος εδω και δεν εχω προιστορια.Οπως καταλαβαινετε δεν μπορει να γινει καποια αγορα με τετοιο ποσο ασφαλειας.Εχω παρει προσφορες σε πανω απο 10 ασφαλιστηκες εταιρειες και ολες μου λενε τα ιδια ποσα.Εχω τρελαθει.Αν καποιος γνωριζει κατι γι αυτο και μπορει σας παρακαλω ας μας δωσει λιγο τα φωτα του.Α επισης μου εχουνε πει ενα καρο @@@@@. αν εχει 2 πορτες το αυτοκινητο ειναι ποιο ακριβω στην ασφαλεια , αν ειναι κοκκινο ειναι ποιο ακριβω γιατι εισαι λεει επιθετικος οδηγος αν ειναι HONDA ,ACURA ,INFINITI ανεβαζει την ασφαλεια ΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΝΩ, και χιλιες δυο μ............ς.Το αυτοκινητο που τους ειπα ειναι το mazda 6 του 2006 η το saab 9-3 toy 2005 μου ειπαν δεν εχουνε προβλημα αυτα τα αυτοκινητα γιαυτο και κανουν αυτην την καλη τιμη.Α η ασφαλεια ειναι one way και οχι μικτη.Που να ηθελα και μικτη τη θα μου ζηταγανε. Λοιπον αν καποιος εχει αντιμεπωπισει παρομοιο προβλημα και μπορει να μας βοηθησει θα του ημουν υποχρεωμενος .
                          Με ποιον τρόπο έκανες έκδοση του καναδέζικης άδειας οδήγησης?
                          Με το χάρτινο ροζ (μεταφρασμένο) ή την κάρτα νέου τύπου (με λατινικά)
                          πάρε μια ιδέα για το τι έχω γράψει --->>> Σχετικά με τα διπλώματα οδήγησης στην Αυστραλία στο post 35



                          Η νέα άδεια οδήγησης τύπου κάρτας έχει λατινικούς χαρακτήρες για το όνομα και το επίθετο.
                          Θέλω μόνο να προσέξετε τοις ημερομηνίες στην πίσω πλευρά της κάρτας να αναγράφονται σωστά οι ημερομηνίες από τότε που βγάλατε τα διπλώματα.
                          Τα προβλήματα εντοπίζονται συνήθως σε όσους έχουν επαγγελματικά οχήματα Β' Γ' Δ' και Ε'
                          ( συνήθως εμφανίζεται η ημερομηνία 00/00/000 ή η μέρα που έκανες την ανανέωση )
                          Που εντοπίζονται τα προβλήματα:
                          Έχει βγει το δίπλωμα σε διαφορετική υπηρεσία μεταφορών
                          Έχει βγει το δίπλωμα προ 10ετιας
                          Αμέλεια του υπαλλήλου να αναγράψει τις ημερομηνίες
                          και γενικά ότι του φανεί του Λολοκωσταντή.


                          Τρόπος διόρθωσης τον ημερομηνιών:
                          κάνεις αίτηση στο μεταφορών ( συνήθως εκεί που το έβγαλες το δίπλωμα ή στον τόπο κατοικίας αν είναι μακριά η νέα σου κατοικία)
                          να σου δώσουν βεβαίωση για το ότι: Πότε έβγαλες τα διπλώματα που έχεις.

                          τρόπος πρώτος
                          κανείς αίτηση επανέκδοσης της άδειας οδήγησης με του σωστές ημερομηνίες. (κόστος 30 ευρώ αν είναι σε καλή κατάσταση το ροζ χαρτί ή 30+9.02 ευρώ αν είναι χάλια και θέλει αντικατάσταση)

                          τρόπος δεύτερος
                          κάνεις μετάφραση στα Αγγλικά το χαρτί που πήρες και το δίνεις στην Αυστραλία στο μεταφορών και όπου άλλου σας ζητηθεί

                          Προσωπικά συστήνω τον πρώτο τρόπο

                          Tώρα θα μου πεις γιατί να φαίνονται οι ημερομηνίες?
                          Γιατί όσο ποιο πολλά χρόνια φαίνεται ότι έχεις το δίπλωμα, η ασφάλεια του αυτοκινήτου είναι ποιο οικονομική και κινδυνεύεις να είσαι κάτοχος διπλώματος με περιορισμούς στην οδήγηση από θέμα ταχύτητας, ώρες τοις οποίες θα οδηγείς και ( 0 ) αλκοόλ για τα πρώτα χρόνια οδήγησης αν φαίνεται ότι έχεις το δίπλωμα σχετικά πρόσφατα.
                          Aν θα πας για δουλειά ως οδηγός να αποδεικνύεται και θα διασταυρώνεται και η άδεια οδήγησης και η προϋπηρεσία.
                          Think before you driving@world.......

                          Comment


                            #43
                            Ισως αν ζητήσεις απο την ασφαλιστική σου στην Ελλάδα, βεβαίωση ότι ήσουν ασφαλισμένος όλα αυτά τα χρόνια (που ουσιαστικά πιστοποιεί ότι είχες δίπλωμα) δεν έχεις αναμιχθεί σε ατυχήμα και δεν έχεις παραβάσεις. Και΄γώ το παλιό δίπλωμα έχω και αμέσως μου αναγνώρισαν τα χρόνια. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι μένω στην Alberta και είμαι γυναίκα. Τα ποσά μου φαίνονται λίγο εξωφρενικά. Εγώ πληρώνω 600$ το χρόνο και οδηγώ ενα toyota echo 2004. Η ασφαλειά μου δεν είναι μικτή.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by Sakis230 View Post
                              Με το χάρτινο ροζ (μεταφρασμένο) ή την κάρτα νέου τύπου (με λατινικά)

                              Η νέα άδεια οδήγησης τύπου κάρτας έχει λατινικούς χαρακτήρες για το όνομα και το επίθετο.
                              Θέλω μόνο να προσέξετε τοις ημερομηνίες στην πίσω πλευρά της κάρτας να αναγράφονται σωστά οι ημερομηνίες από τότε που βγάλατε τα διπλώματα.
                              Τα προβλήματα εντοπίζονται συνήθως σε όσους έχουν επαγγελματικά οχήματα Β' Γ' Δ' και Ε'
                              ( συνήθως εμφανίζεται η ημερομηνία 00/00/000 ή η μέρα που έκανες την ανανέωση
                              Υπάρχει κ αυτός ο τρόπος...
                              Μπορείς να κάνεις αίτηση ο ίδιος ή κάποιος άλλος με εξουσιοδότηση σου στο υπουργείο μεταφορών εκεί που έβγαλες το δίπλωμα για να σου δώσουν βεβαίωση από πότε έχεις βγάλει τα διπλώματα που έχεις αναλυτικά ημερομηνίες κ κατηγορίες κ είναι κ πιο κατατοπιστικό κ έγκυρο.
                              Αυτό έκανα εγώ κ με 0 ευρώ.
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by BlackRed View Post
                                Μπραβο Σωτηρη πολυ καλη η πρωτοβουλια που πηρες να ανοιξεις τον "φακελο" Καναδάς.

                                Βλεποντας ποσο δυσκολο ειναι να μεταναστευσεις χωρις να εχεις υπηκοοτητα εξεταζω το ενδεχομενο να την παρω απο τον θειο που ειναι χρονια στον Καναδα μεσω του πατερα μου.

                                Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα? Δηλαδη σαν πρωτου βαθμου συγγενης να παρει ο πατερας μου υπηκοοτητα και αντιστοιχα μετα να παρω και εγω?
                                Originally posted by sotiris th View Post
                                Φιλε BlackRed αυτο δεν ξερω αν γινεται !!!
                                Σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι καλλιτερα να συμβουλευτεις Δικηγορο μεταναστευσης!!!
                                Ειναι ενα εξαιρετικα λεπτο θεμα!!!
                                Ευχαριστω για την απαντηση Σωτηρη.

                                Ψαχνοντας εδω και 2-3 ωρες δεν βρηκα απαντηση στο ερωτημα μου, περιμενω να περασει η ωρα να ανοιξουν τα γραφεια στον Καναδα

                                για να καλεσει η πεθερα μου που βρισκεται στην Αμερικη.

                                Σε καποιο σημειο στο thread "Canada" καποιος εγραψε οτι μπορεις να κανεις family sponsorship σε ανηψιο/α. Για να δουμε....
                                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                                Comment

                                Working...
                                X