Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από τον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Να σας ευχαριστησω για τις πολυ χρησιμες συμβουλες.Λοιπον μου στειλανε απο την ασφαλιστικη μου στην Αθηνα οτι δεν εχω προκαλεσει καποιο ατυχημα τα τελευταια 3 χρονια.Διπλωμα εχω το καρτελακι που γραφει τα παντα και τις ημερομηνιες σωστα και επαγγελματικου Γ ευτυχως.Τα δινω αυριο στους brokers και θα σας ενημερωσω για τις προσφορες που θα παρω.

    Comment


      #47
      Καλησπέρα παιδιά!
      Εγώ και ο φίλος μου ενδιαφερόμαστε για μετανάστευση στον Καναδά. Ο φίλος μου έχει σπόνσορα από εκεί και θα βγάλει έτσι τη βίζα του.
      Αυτά που θέλω να μάθω είναι:
      1. Μπορώ να συμπεριληφθώ στη βίζα του ως σύντροφός του; (είμαστε 2 χρόνια μαζί)
      2. Αν όχι, μπορώ να πάω με τουριστική; Έχω διαβάσει κάποια πράγματα ότι ζητάνε να δουν λογαριασμό στην τράπεζα. Ισχύει κάτι τέτοιο;
      3. Πού μπορώ να βρω τα πανεπιστήμια που υπάρχουν στο Τορόντο; Ισχύουν οι ίδιοι όροι με την Αυστραλία; (δουλειά part time και full στις διακοπές;)
      Ευχαριστώ!

      Comment


        #48
        1) κάντε πολιτικό γάμο. δεν υπάρχει common law στην Ελλάδα ακόμα.
        2) ναι συνήθως ζητάνε λογαριασμό στην τράπεζα.
        3) ανάλογα τι βίζα έχεις. cic.gc.ca για περισσοτερα

        Comment


          #49
          Καλησπερα

          Θα ηθελα να μεταναστευσω στon Kαναδα, αλλα δεν εχω αυτο που λεμε ακρες.Ενα γνωστο κατι! Ειλικρινα δεν ξερω πως να κινηθω. Υπαρχει Ελληνικη κοινοτητα εκει? Δουλειες? Οι Ελληνες του εξωτερικου βοηθανε?

          Πως με συμβουλευετε να κινηθω?
          Παραδειγμα εαν ετσι ξεκαρφωτος παω στο Τοροντο στην Greektown κ ρωτησω υπαρχει πιθανοτητα κ τι που κυριως να στραφω.

          Καπου διαβασα οτι οι Ελληνες πηγανουν για εργασιαι εκει 6 μηνες κ τους υπολοιπους 6 μηνες Ελλαδα.
          Τι δουλειες κανουν κ πως το ξεκινας αυτο.
          Θα πρεπει να κλεισω ενα αεροπορικο εισητηριο για 5-6 μηνες αφου δεν θελει βιζα, οταν ομως περασω εκει στο τελωνειο κ θα μου κανουνε ερωτησεις ποσο καιρο θα μεινω κ που, ποιον εχω εκει εν ολιγης δεν ειναι λιγο υποψιασμενοι οτι εγω παω για δουλεια η το αφηνουνε σαν ελαστικότητα.

          Εχω τελειωσει ΙΕΚ πληροφορικης αλλα μαλλον για εκει θα ειναι ενα τιποτα
          αφου το μορφωτικό τους επιπεδο ειναι πολυ ανεβασμενο.
          Καθως κ βοηθου ηλεκτρολογου.

          Και παλι καλησπερα

          Comment


            #50
            Originally posted by jimathens View Post
            Υπάρχει κ αυτός ο τρόπος...
            Μπορείς να κάνεις αίτηση ο ίδιος ή κάποιος άλλος με εξουσιοδότηση σου στο υπουργείο μεταφορών εκεί που έβγαλες το δίπλωμα για να σου δώσουν βεβαίωση από πότε έχεις βγάλει τα διπλώματα που έχεις αναλυτικά ημερομηνίες κ κατηγορίες κ είναι κ πιο κατατοπιστικό κ έγκυρο.
            Αυτό έκανα εγώ κ με 0 ευρώ.


            Jim συμφωνώ μαζί σου για τον τρόπο με κόστος "0" €,
            αλλά, και αυτό το χαρτί, δεν θα χρειαστεί επίσημη μετάφραση?
            Think before you driving@world.......

            Comment


              #51
              Γειά σας παιδιά!! Διάβασα το θεμα και πραγματικά με βοήθησε!! Ονομάζομαι Τάσος Μότσης και ειμαι κατα κάποιο τρόπο ανεργος αφου η εταιρεία που δουλεύω μας έχει σε εκ περιτοπής εργασία 1 μέρα την εβδομάδα!! Απο τις 18 απριλίου έχω να δουλέψω!! Μόνο το καλοκαίρι έκανα κατι εκτακτα σαν σερβίτορος σε catering..Η οικονομική μας κατάσταση έχει φτάσει στο μη παρέκει!! Εχω ξαδέρφια στο Τορόντο και μάλιστα στο Downtown, και μου είπαν οτι μπορώ να πάω εκεί και να δώσουν αυτοί τα 10000 δολλάρια που χρειάζονται ( και φυσικά ό,τι άλλο χρειαστεί) μιας και έχουν αρκετά λεφτά και καλά εισοδήματα. Μάλιστα μου είπαν οτι αν έχω το ενλόγω ποσό, μπορώ να μείνω μέχρι 2 χρόνια. Ισχύει αυτό ή πρέπει για κάθε 6μηνο να έχω 10χιλ? Το έχουμε πάρει πολύ ζεστά και εγώ και η γυναίκα μου μιας και έχουμε και ένα παιδάκι και θα έχουμε σίγουρα καλύτερο μέλλον εκεί!! Τουλάχιστον η ξαδέρφη επιμένει γι'αυτο μιας και γεννήθηκε και μεγάλωσε Καναδά και είναι παντρεμένη με 3 παιδιά. Γνωρίζω επίσης και για το Federal Skilled Worker Visa για το οποιο ξέρω οτι θα μπουν και νέες ειδικότητες απο 1/1/2013. Εγώ δούλευα τα τελευταία 10 χρόνια σαν τεχνικός Η/Υ και μηχανών γραφείου με εμπειρία και σε δίκτυα και τηλεφωνικά κέντρα SIEMENS. Βασικά δεν με ενδιαφέρι τι δουλειά θα κάνω αν έρθω Τορόντο.. κανω τα πάντα!! Μίλησα πριν λίγες μέρες με ένα δικηγορικό γραφείο στο Τορόντο και συμπλήρωσα ενα τέστ που εξακριβώνει ( συμφωνα με το γραφείο αυτο) αν έχω τη δυνατότητα να μετοικίσω στον Καναδά. Οποιαδήποτε βοήθεια απο μέρους σας θα μου είναι χρήσιμη.
              Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!

              Comment


                #52
                Προσοχη στα γραφεια φιλε....

                φιλος μου με καναδεζα γυναικα που επρεπε να ειχε ξεμπερδεψει σε 6-8 μηνες ταλαιπωρειται (ακομα δεν τελειωσε) δυο μιση χρονια τωρα.... εμπλεξε δυο φορες με λαμογιο δικηγορο στο Μοντρεαλ...

                δεν σου λεω οι ειναι ολοι απατεωνες.... θελει ομως πολυ προσοχη... τα χρηματα που θα χασεις ειναι το λιγοτερο...

                το δραμα ειναι ο χρονος που χανεις!

                κοιτα εδω http://www.cic.gc.ca/english/informa...raud/index.asp

                Comment


                  #53
                  Αδεια εργασιας

                  Γεια σας.Με λενε Νικο και εδω και καιρο ζω και εργαζομαι στον Καναδα σε ελληνικο εστιατοριο στην επαρχια.Απο την ημερα που βρεθηκα εδω μεχρι και σημερα αντιμετωπιζω παρα πολλα προβληματα και πηρα την αποφαση να αλλαξω δουλεια.Ενα απο τα προβληματα ομως ειναι και η αδεια εργασιας που ειναι πολυ περιορισμενη και συγκεκριμενα δεν μου επιτρεπεται να εργαστω σε αλλο μερος ή για αλλον εργοδοτη εκτος του τωρινου.Μηπως ξερει κανεις πώς μπορω να την απελευθερωσω;

                  Comment


                    #54
                    το πιο γρηγορο θα ηταν να γνωριζες καποια καναδεζα και ετσι θα ελυνες το προβλημα σου...

                    το θεμα ειναι οτι δεν μιλαμε για ψευτικο γαμο γιατι εκει μπλεκεις...

                    Comment


                      #55
                      Πως κατάφερες και βρήκες εργοδότη?? Εγώ και ο άντρας μου (Μηχανικοί και οι δύο) ψάχνουμε εδώ και δύο χρόνια αλλά τίποτα....μήπως μπορείς να βοηθήσεις καθόλου?

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by panteli1 View Post
                        παιδιά γεια σας .

                        έχω νέα από το μέτωπο που λέγετε Καναδάς

                        δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά ο χρόνος θα το δείξει.

                        μίλησα με έναν δικηγόρο στο Μόντρεαλ όσο αφορά την μετανάστευση μου στον Καναδά

                        (ο άνθρωπος πάρα πολύ καλός το ομολογώ ότι έχω μείνει άφωνος).

                        που τέτοια εδώ.........

                        μου είπε ότι πρέπει να έχω προσφορά εργασίας από κάποιον, δηλωμένη στο ιμιγκρεσιον

                        για να πάρω την αδεία εργασίας.

                        και εδώ είναι η απόλυτη κολ....α έκανα τηλ στον μελλοντικό μου εργοδότη (Καναδός).

                        και του ανέφερα ότι είχαμε πει με τον δικηγόρο .

                        ΘΑ ΕΤΟΙΜΆΣΕΙ ΌΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΆ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΊΛΕΙ Ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ τα υπόλοιπα που θα λείπουν από τα χαρτιά θα τα συμπληρώσω εγώ και θα του τα επιστρέψω.

                        μόλις πάρει το χάρτη που θα λέγει το οκ θα μου το στείλει και ταξιδεύω για Καναδά στο αεροδρόμιο δείχνω χαρτιά από Καναδά διαβατήριο ταυτότητα και μου δίνουν άδεια εργασίας

                        επιτόπου και ξεκινάω εργασία και καινούρια Ζωή.

                        όλα αυτά κάνουν γύρω στους 3-5 μήνες χαλάλι όμως.

                        καθε νεο θα σας το γραφω
                        Πως κατάφερες και βρήκες εργοδότη?? Εγώ και ο άντρας μου (Μηχανικοί και οι δύο) ψάχνουμε εδώ και δύο χρόνια αλλά τίποτα....μήπως μπορείς να βοηθήσεις καθόλου?

                        Comment


                          #57
                          Φίλοι,
                          θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον και χρήσιμο να μας περιγράψουν οι συμπατριώτες μας που μένουν μόνιμα στον Καναδά,μέσα από την δική τους οπτική γωνία,για την ζωή και τις συνθήκες στην χώρα.

                          Θέτω ένα πλαίσιο θεμάτων προς διευκόλυνση,το οποίο βέβαια μπορεί να διευρυνθεί.

                          ΕΡΓΑΣΙΑ -

                          1) Πρόσβαση στην αγορά εργασίας ( εύκολη-δύσκολη ? αυστηρά κριτήρια ? κτλ.),

                          2) Μισθοί ,

                          3) Εργασιακό περιβάλλον,κουλτούρα,

                          ΚΡΑΤΟΣ -

                          1) Πόσο κοινωνικό κράτος είναι ?

                          2) Υπάρχει έντονη λογοκρισία ? ( Νετ,τύπος κτλ.) και κεκαλυμμένη καταστολή ?

                          3) Φόροι,Φορολογική πολιτική ( Δίκαιοι,άδικοι,μεγάλοι αδικαιολόγητοι φόροι ? κτλ.),


                          ΚΟΙΝΩΝΙΑ-

                          1) Εγκληματικότητα,

                          2) Ανοικτή-κλειστή ? Διαιρεμένη σε κύκλους ( οικονομικών συμφερόντων,εθνικών χαρακτηριστικών ή επαγγελματικών τάξεων κτλ.)

                          3) Ποια η ομοιότητα και ποιες οι διαφορές με την Ελληνική κοινωνία ?

                          4) Ελληνική Κοινότητα

                          ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ -

                          1) Περιγραφή για πάρκα,εθνικούς δρυμούς,την πόλη και την γειτονιά σας,

                          2) Ο Καιρός ( παλεύεται ? σας λείπει ο Ελληνικός καιρός ? )

                          ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ - Ότι αφορά ψυχαγωγία ( Clubing,Gym,Joking,Cinema,Sports κτλ.).




                          Αναμένω και ελπίζω αναμένουμε τα γραπτά σας με μεγάλο ενδιαφέρον.

                          Η Συνέχεια ανήκει σε εσάς ,τους μόνιμους κατοίκους του Καναδά !
                          < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                          Comment


                            #58
                            Μπορω να σου πω με σιγουρια,πως η πλειοψηφια των παλαιοτερων μεταναστων δεν κοιτανε καν προς τα εδω οποτε δεν ειναι πλεον συμπατριωτες μας.Απο κει και περα εξαρταται σε ποια περιοχη του Καναδα θα εγκατασταθεις.Ο γαλλοφωνος Καναδας δεν ειναι προοδευτικο μερος και γενικα η κουλτουρα στο Κεμπεκ ειναι κατι απροσδιοριστο σε μενα, προκειμενου να διασωθει η γαλλικη γλωσσα.Κοινωνικο κρατος ειναι, ιδιως αν προερχεσαι απο εμπολεμη ζωνη και ζητας ασυλο. Το κλιμα ειναι ενα "αγκαθι" και οι γλυστρες στον παγο δεν ειναι αστειο για τους ηλικιωμενους. Απο ψυχαγωγια, κοντα ειναι το Λας Βεγκας ,Νεα Υορκη. Η νοοτροπια ειναι ενα θετικο του Καναδα και σεβοντε τους νομους και πληρωνουν απιστευτους φορους χωρις παραπονα και απεργιες.Τα παρκα ειναι σε αφθονια,ο κοσμος χαιρετε τις δραστηριοτητες στην φυση,στην ιδια του την γειτονια πολλες φορες.
                            Αυτα απο εμενα,μια canadian citizen.

                            Comment


                              #59
                              Ο φορος ειναι 40% για ολα τα εισοδηματα και 50% για ποσα που ξεπερνανε τα 100 χιλιαρικα και καταβαλεται μηνιαιως. Στην δηλωση που γινεται μια φορα τον χρονο οπως εδω,γινεται συμψηφισμος (digest) για τυχον λαθος υπολογισμους. Για μαστερ θα παρεις εστω 4000 CAD. Στον Καναδα οπως σε ολες τις προηγμενες χωρες υπαρχουν τα internships και ετσι γινεται η δικτυωση. Αν δεν εχεις συνηθισει στο πρασινο θα σου κακοφανει το παρκο!...αλλα αν εχεις σκυλο θα το λατρεψει.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by pontiacidou View Post
                                Μπορω να σου πω με σιγουρια,πως η πλειοψηφια των παλαιοτερων μεταναστων δεν κοιτανε καν προς τα εδω οποτε δεν ειναι πλεον συμπατριωτες μας.Απο κει και περα εξαρταται σε ποια περιοχη του Καναδα θα εγκατασταθεις.Ο γαλλοφωνος Καναδας δεν ειναι προοδευτικο μερος και γενικα η κουλτουρα στο Κεμπεκ ειναι κατι απροσδιοριστο σε μενα, προκειμενου να διασωθει η γαλλικη γλωσσα.Κοινωνικο κρατος ειναι, ιδιως αν προερχεσαι απο εμπολεμη ζωνη και ζητας ασυλο. Το κλιμα ειναι ενα "αγκαθι" και οι γλυστρες στον παγο δεν ειναι αστειο για τους ηλικιωμενους. Απο ψυχαγωγια, κοντα ειναι το Λας Βεγκας ,Νεα Υορκη. Η νοοτροπια ειναι ενα θετικο του Καναδα και σεβοντε τους νομους και πληρωνουν απιστευτους φορους χωρις παραπονα και απεργιες.Τα παρκα ειναι σε αφθονια,ο κοσμος χαιρετε τις δραστηριοτητες στην φυση,στην ιδια του την γειτονια πολλες φορες.
                                Αυτα απο εμενα,μια canadian citizen.

                                Γειά σου pontiacidou !

                                Thanks for your reply.

                                Πολύ ωραία όλα αυτά που γράφεις.
                                Βέβαια καθώς το θέμα μεταφέρθηκε στο thred < Ανταπόκριση από τον Καναδά > μπορείς ανά πάσα στιγμή να παρεμβαίνεις
                                με οποιαδήποτε πληροφορία,γεγονός ή μετάδοση νέων από την χώρα των Πλατανόφυλλων.

                                Πλέον είσαι επίσημη Reporter from Montreal !
                                < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                                Comment

                                Working...
                                X