Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από τον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by elecores View Post
    Κρατάω την τελευταία σου φράση!!! γιατί ενώ "ζούσαμε" και "ζούμε" στην Ελλάδα, σε λίγο μας βλέπω να αρχίσουμε να επιβιώνουμε... γιατί ξέρω πολύ καλά ότι "αφού καίγεται το σπίτι του γείτονα, σε λίγο φτάνει η φωτιά και στο δικό μου..."

    Πάμε στα παραπάνω - για την Άνοιξη, θα βρω χρόνο να βάλω μερικές φώτο, από αυτά που βλέπω καθέ μέρα, ανοίγοντας την πόρτα μου... αλλά ναι το ξέρω δε ζεις με αυτά, δίκιο έχεις....

    Καφεδάκι δεν πίνω, ευτυχώς ή δυστυχώς με αρρωσταίνει ο καφές. Αυτό όμως που ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙ, είναι η φραπιέρα, γιατί, εκεί χτυπάω το αυγολέμονο, το γάλα των παιδιών, τις σάλτσες για τις σαλάτες, τις κρέμες και γενικώς.... αποφάσισα όμως να πάρω μετασχηματιστή και φραπιέρα μαζί μου

    Τα ξενύχτια, όπου και αν βρίσκομαι θα τα κάνω, με 3 μικρά παιδιά, όπου και να βρίσκεσαι το ξενύχτι ίδιο είναι!!!!

    Σουβλάκια, ναι μεν μπορεί να είμαι canadian citizen γεννημένη στον Καναδά, στην Ελλάδα όμως μεγάλωσα, τα τρώω, τα λατρεύω αλλά παράλληλα το απέξω το σιχαίνομαι, οπότε τα φτιάχνω μόνη μου... λοιπόν τι εδώ, τι εκεί....
    Εμπειρία με κρέπα... εγώ έγκυος στο 3ο παιδί, ε ζήλεψα να φάω μια κρέπα. Πάμε λοιπόν στο Μικρολίμανο να φάω μια κρέπα. Όχι μόνο είχε κλείσει η μοναδική κρεπερή που ήξερα, αλλά και το επόμενο μαγαζί που είχε ανοίξει στον χώρο του, είχε κλείσει κι αυτό... Έτσι έφτιαξα μόνη μου - Ναι και αυτές τις πετυχαίνω τέλεια....
    Τελευταία φορά που είχα κάνει κρεπάλι, πληρώναμε ακόμα σε δραχμές και κόστιζε 1500 δρχ το ποτό και 350 δρχ ο καφές...!!!

    Αυτό που θα μου λείψει είναι η ζωή μου εδώ και τι εννοώ: το σπίτι μου, το νοικοκυριό μου, τα βιβλία μου, τα οικεία μέρη και πρόσωπα, η ρουτίνα μου γενικώς.... Σκέφτομαι τα παιδιά μου (η μεγάλη είναι 8), πρώτη μέρα σε ένα σχολείο που ΔΕΝ θα καταλαβαίνουν λέξη, που θα βρεθούν σε ένα άγνωστο τελείως διαφορετικό τόπο, με άγνωστους ανθρώπους κλπ κλπ κλπ...

    Ξέρω για άλλους μπορεί να είναι ουσιαστικά αυτά που ανέφερες εσύ, για εμένα είναι ουσιαστικά αυτά που ανέφερα εγώ, όπως όμως και να το κάνουμε, μπερδεμένη είμαι ΑΛΛΑ αποφασισμένη να πάω.... και είδωμεν...
    100000000000000000000000000000+

    Comment


      #77
      Originally posted by jack83
      Ενα να θυμασαι, μια μερα τα παιδια σου θα σε ευχαριστησουν για ολα οσα εκανες και ας περασουν δυσκολα τωρα!

      Οπως ειπε και καποιος παραπανω, κι εγω το ιδιο σκεπτικο εχω, κανεις τα κουμαντα σου Καναδα και πας καλοκαιρια Ελλαδα και του δινεις να καταλαβει! Αλλωστε ετσι μαθαμε την Ελλαδα την πιο ωραια χωρα για διακοπες...
      Ετσι είναι...(δεν το λέτε και στη γυναίκα μου αυτό που τώρα πια δε θέλει να φύγουμε? κι ας έχει χειροτερέψει η κατάσταση στις δουλειές μας...)
      Πάντως εγώ που έχω επισκεφθεί Montreal & Toronto, μπορώ να πω ότι το πρώτο είναι πιο Ευρωπαικό, ενώ το άλλο ειναι ...United States of Canada.
      Γούστα είναι αυτά. (εμένα μάρεσει η αμερικανιά, γιατί είναι το διαφορετικό, συν ότι ο καιρός στο Τορόντο είναι καλυτερος, αλλά το μεταναστευτικό μου λέει "Μοντρεαλ")

      Περιμένουμε κι άλλες ανταποκρίσεις από τα παιδια!

      Comment


        #78
        Παιδιά είμαι Καναδά τωρα διακοπές ειχα κάνει κ τα χαρτιά μου για μάγειρας κ χτες ήρθε κ το αρνητικό lmo μαζί με αυτην την ‘Not in the interest of Canadian business’: Employers unhappy with Conservatives’ foreign workers bill.
        Που γενικά βάζει φρένο στους foreign workers κ γενικά λέει θα εκπαιδεσεται καναδους. Δυσκολεψαν κιαλο τα πράγματα

        Comment


          #79
          Loipon paidia eimai stin douleia kai diavazo stin efimerida oti pleon stamataei to kratos na dinei lmo kai pleon deb yparxei periptosi na erthei metanastis kapoios ston canada. Apolitos kanenas... kleinoun me liga logia ta sinora tous oi Canadian. to vradi pou tha pao spiti tha grapso perissotera Analitika kai th prospathiso n doso kai kapoia site.u

          Comment


            #80
            Δεν θα σταματήσουν να δέχονται μετανάστες αλλα θα δυσκολέψουν την διαδικασία γ lmo. Το δικο σ lmo τι ειναι? Το δικο μ μολις χτες το απορριψαν χτες.

            Comment


              #81
              Ola ta lmo exoun stamatisei file mou distixos. Prosorina men alla ola. Ego exo lmo kai work permit edo kai 4 mines pleon kai exo kanei kiolas aitisei gia citizen...

              Comment


                #82
                Federal government will close wage gap for temporary foreign workers
                edo pera mporeite na diavasete kapoia pragmata.
                dystoixos ola exoun pagosei gia tous metanastes. gnorizo atomo apo fillipines pou apo evdomada ligei to work permit pou exei kai den tou to ananeonoun opote ean den allksei kati einai ypoxreomenos na figei apo tin xora. ola ayta eipeidi fovountai mia eperxomeni krisi san kai atyin tis amerikis kai tis europis kai den theloun na anevei i anergia. elpizo entos ton imeron na exoume kapoia neotera...

                Comment


                  #83
                  παδιά αλήθεια είναι αυτό που λέει ο γιάννης. σήμερα το διάβαζα στην εφημερίδα, και μάλιστα έκοψα το απόκομα. δεν έχει ληφθεί ακόμη η απόφαση, θα γίνει σύντομα.
                  η αλήθεια είναι πως αυτό δεν το κάνουν γιατί φοβούνται τη κρίση αλλά λόγω εκλογών. έχει γίνει μεγάλος ντόρος με την rbc (royal bank of canada) η οποία τα είχε κάνει "πλακάκια" με μια ινδική εταιρεία που έφερνε προσωπικό από την ινδία, τους εκπαίδευαν οι καναδοί και μετά απέλυε τους καναδούς και κρατούσε τους ινδούς (foreign workers). αυτό προκάλεσε μεγάλη αναταραχή για την κυβέρνηση. επιπλέον στις 14 μαϊου είνα οι provincial elections στο bc. ένα μεγάλο ζήτημα είναι το μεταναστευτικό, με ότι έχω διαβάσει. αν και οι επόμενες εθνικές εκλογές είναι το 2015, άκουσα διάφορα (δεν ξέρω κατα πόσο ισχύουν, μπορεί να είναι ράδιο αρβύλα) οτι πιθανόν να γίνουν νωρίτερα, γι' αυτό τρέξαν οι φιλελεύθεροι να εκλέξουν τον υιό τρουντό (δεν έχουμε και μεγάλη διαφορά, και εδώ υπάρχει οικογενειοκρατία ) για να τους οδηγήσει.
                  σχετικά με τη μετανάστευση όμως στις 4 μαϊου ανακοινώνεται το καινούργιο federal skilled worker program, στο οποίο με ότι έχω δει τα επαγγέλματα είναι πολύ λίγα, σε σύγκριση με το προηγούμενο News Release — List of Priority Occupations and Organizations Designated to Conduct Educational Credential Assessments for Federal Skilled Worker Program Released. επίσης, νομίζω πως οι καναδοί (και εννοώ τους αγγλο-καναδούς) έχουν καταλάβει πως οι ασιάτες (κινέζοι, ινδοί, φιλιππινέζοι, ινδονήσιοι κ.α.) εκμεταλλεύονται τις τρύπες του καναδικού συστήματος για να "τρουπώσουν" (που έλεγε κι ο βουτσάς στην ταινία "ενα εξυπνο εξυπνο μουτρο") και βλέπουν πως αλλάζει ο τρόπος ζωής τους, γιατί δεν ενσωματώνονται στην καναδική κοινωνία και στον καναδικό τρόπο ζωής.
                  υπάρχουν όμως τρόποι να έρθει κανείς στον καναδά. δεν έχει κλείσει τα σύνορα, απλά προσπαθεί να το ρεγουλάρει...
                  The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                  Comment


                    #84
                    Καλησπερα σε ολους,

                    Αν υπάρχει καποιος αποφοιτος σχετικος με IT και Voice over IP κ ενδιαφερεται για Τοροντο ας επικοινωνησει μαζί μου.
                    Υπάρχει πιθανότητα να μπορέσουμε να βοηθήσουμε 1-2 άτομα που μπορούν και θέλουν μέσω του προγράμματος IEC να βρουν εργασία σε Καναδική εταιρία.

                    Καλή Ανάσταση σε όλους και καλή τύχη!

                    Comment


                      #85
                      Καλησπέρα,
                      Ειμαι στο Τοροντο εχω εμπειρία σε ΗΥ απο το 1998 αν υπαρχει κάτι θα ειμουν υποχρεως. Στειλε μου το τηλέφωνο σου να σε παρω.
                      Καλή Ανασταση φιλε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                      Αλεξανδρος

                      Comment


                        #86
                        Για όποιον γνωρίζει, πόσο εφικτό είναι να χτυπήσει ένας (Citizen εννοείται) μια θέση στο Δημόσιο (federal ή provincial)? Είναι ευκολότερο από το να πάρει μια θέση στον ιδιωτικό τομέα? Συγγνώμη για το τόσο γενικό στυλ ερώτηση αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ

                        Comment


                          #87
                          χρόνια πολλά σε όλους! χωρίς να είμαι ειδική, και με ότι μου έχουν πει έλληνες στον καναδά, οι οποίοι έχουν την καναδική υπηκοότητα, είναι πιο εύκολο να σε πάρουν σε δημόσια υπηρεσία, παρά στον ιδιωτικό τομέα. για τους μετανάστες-ξένους ζητούν καναδική εμπειρία. αν είσαι καναδός, το κράτος, προκειμένου να μην πληρώσει welfare, πιθανότερο είναι να σε βάλει στο δημόσιο. δοκίμασέ το, δεν χάνεις τίποτα. αλλά να φροντίσεις στην αίτησή σου να τονίσεις οτι είσαι καναδός πολίτης, ειδικά μετά το τελευταίο σκάνδαλο με την rbc αλλά και με μία κινέζικη mining εταιρεία, πιστεύω έχεις μεγάλες πιθανότητες.
                          The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                          Comment


                            #88
                            Μια ερωτηση.... Αν ο συγγενεις που εχω στον καναδα μου γραψει το 51 % της επιχειρησης του τι μπορει να γινει μετα ? ξερει κανεις?

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by Dimit View Post
                              Μια ερωτηση.... Αν ο συγγενεις που εχω στον καναδα μου γραψει το 51 % της επιχειρησης του τι μπορει να γινει μετα ? ξερει κανεις?
                              δεν είμαι 100% σίγουρη σε αυτό που σου απαντώ, πρέπει να το ψάξω, αλλά με όσα έχω διαβάσει για το μεταναστευτικό σύστημα του καναδά, πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. συγκεκριμένα, ο καναδάς έχει πρόγραμμα μετανάστευσης για επιχειρηματίες (επειδή δεν έχω τα χρήματα μια ματιά του έχω ρήξει) όπου εάν έχεις σκοπό να επενδύσεις $150 χιλιάδες με αποτέλεσμα να δημιουργούνται θέσει εργασίας, τότε σου δίνουν PR, aka permanent residence.
                              τα παλιά τα χρόνια οι ινδοί (δεν ξέρω αν το κάνουν ακόμα) μετανάστευαν με αυτόν τον τρόπο περίπου. αγόραζε ένας μια φάρμα και μετά τη μεταβίβαζε στα αδέρφια του και στα ξαδέρφια του και με μια φάρμα έρχονταν καμιά 500αρια, γιατί είναι και πολλοί.
                              λογικά, υποθέτω πως δεν θα εχεις πρόβλημα αν σου μεταβιβάσει το 51%. δεν ξέρω όμως αν πρέπει να εμφανίσεις αμοιβή για το 51% και φυσικά απόδειξη για τα χρήματα οτι ήρθαν στον καναδά.
                              ρίξει μια ματία και στο cic.gc.ca στο κομμάτι που λέει για business immigration.
                              The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                              Comment


                                #90
                                Νομίζω το όριο πλέον είναι 800,000 δολάρια καναδα!!!

                                Comment

                                Working...
                                X