Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από τον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση από τον Καναδά

    Γεια σε όλα τα πατριωτάκια που βρίσκονται στον Καναδά !!!
    Πήρα το θάρρος να ανοίξω το Θέμα αυτό χωρίς να είμαι στον Καναδά, πιστεύοντας ότι θα βρω ανταπόκριση από τους εκεί εγκατεστημένους πατριώτες, αλλά και ακόμα και από αυτούς που είναι εκεί και είναι στην διαδικασία της εγκατάστασης τους.
    Πατριωτάκια οποιαδήποτε πληροφορία στο Φόρουμ είναι πολύτιμη.
    Καταθέστε λοιπόν τις απόψεις σας, χωρίς σε καμία περίπτωση να θίγονται τα προσωπικά σας δεδομένα, και δώστε βοήθεια σε κάθε πατριωτάκι που αποφάσισε η σκέπτεται να μεταναστεύσει εκεί.
    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

    #2
    ΓΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ !!! θα ηθελα και εγω να σασ ρωτησω...,,,οτι αφορα εκδοση βιζασ στον Καναδα ... TEMPORARY RESIDENT VISA... Σασ ευχαριστω πολυ!!!

    Comment


      #3
      Kαλως ηρθες στο Φορουμ lisa δεν ξερω ποσο εχεις ασχοληθει ,παντως μια καλη αρχη ειναι αυτη:
      Welcome to Citizenship and Immigration Canada
      προκειτο για το επισημο site του Καναδικου Υπουργειου Μεταναστευσης .
      Καλο ξεκινημα και Καλη Επιτυχια .
      θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

      Comment


        #4
        Καλησπέρα στην παρέα ,
        Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιος που πραγματοποίησε την μετεγκατάσταση στον Καναδά , πόσο χρόνο του πήρε όλη η διαδικασία και τι κόστος έχει ?
        Ευχαριστώ

        Comment


          #5
          καλησπερα george1
          χωρις να εχω παει ακομα εκει , αλλα απο ασφαλεστατες πληροφοριες,απο μεταναστευτικους πρακτορες, πιστοποιημενους απο την Καναδικη Κυβερνηση, η διαδικασια χρειαζεται 6 εως 10 μηνες και σε δυσκολες περιπτωσεις 12 μηνες.
          Οσο για το κοστος απο 2500 εως 3500 δολαρια .
          Τα ποιο πανω ισχυουν για την federal skill worker visa.
          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

          Comment


            #6
            Originally posted by sotiris th View Post
            καλησπερα george1
            χωρις να εχω παει ακομα εκει , αλλα απο ασφαλεστατες πληροφοριες,απο μεταναστευτικους πρακτορες, πιστοποιημενους απο την Καναδικη Κυβερνηση, η διαδικασια χρειαζεται 6 εως 10 μηνες και σε δυσκολες περιπτωσεις 12 μηνες.
            Οσο για το κοστος απο 2500 εως 3500 δολαρια .
            Τα ποιο πανω ισχυουν για την federal skill worker visa.
            Καλήμερα και καλή βδομάδα , ευχαριστώ για την απάντηση . Να υποθέσω ότι τα έξοδα αυτά τα κάνει κανείς κάνοντας την δαιδικάσια μόνος του ή σε συηνεργασία με πράκτορα ?

            Comment


              #7
              Ευλογο το ερωτημα σου george1 !
              και για να ειμαι ποιο συγκεκριμενος τα εξοδα για το Καναδικο κρατος:
              Α)για ενα ζευγαρι με δυο παιδια ειναι (550 + 550) + (150 + 150) = 1400 CAD κατα περιπτωση
              Β)τελικα εξοδα για το Ζευγαρι 490 + 490 = 980 CAD
              δηλαδη Συνολο 2380 δολαρια Καναδα,για μια 4μελη οικογενια.
              Τωρα οι μεταναστευτικοι πρακτορες περνουν απο 1500 εως 3000 δολαρια Καναδα κατα περιπτωση,εξαρταται αποτο ποσοι μεταναστευετε κια ποιοι.Ενοω ανδρας γυναικα παιδια αδελφος κλπ.Επισης εξαρταται η αμοιβη του πρακτορα, απο το ποιος ειναι και τι ποσο θελει.
              Αυτα προς το παρον , ελπιζω να βοηθησα λιγο!!!
              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

              Comment


                #8
                Originally posted by sotiris th View Post
                Ευλογο το ερωτημα σου george1 !
                και για να ειμαι ποιο συγκεκριμενος τα εξοδα για το Καναδικο κρατος:
                Α)για ενα ζευγαρι με δυο παιδια ειναι (550 + 550) + (150 + 150) = 1400 CAD κατα περιπτωση
                Β)τελικα εξοδα για το Ζευγαρι 490 + 490 = 980 CAD
                δηλαδη Συνολο 2380 δολαρια Καναδα,για μια 4μελη οικογενια.
                Τωρα οι μεταναστευτικοι πρακτορες περνουν απο 1500 εως 3000 δολαρια Καναδα κατα περιπτωση,εξαρταται αποτο ποσοι μεταναστευετε κια ποιοι.Ενοω ανδρας γυναικα παιδια αδελφος κλπ.Επισης εξαρταται η αμοιβη του πρακτορα, απο το ποιος ειναι και τι ποσο θελει.
                Αυτα προς το παρον , ελπιζω να βοηθησα λιγο!!!
                Ευχαριστώ για την απάντηση Σωτήρη ,
                Θέλει υπομονή και επιμονή απ' οτι βλέπω και μια μικρή έρευνα που έχω κάνει και εγώ , για Ευρώπη κυρίως , άλλα προσανατολίζομαι προς Καναδά η USA , οπουδήποτε βρεθεί η κατάλληλη ευκαρία.
                Καλή συνέχεια σε ότι κάνετε !!!

                Comment


                  #9
                  Ετσι πιστευω και εγω george1 !!!
                  Καλη συνεχεια και σε σενα!!!!
                  Και οτι χρειαστεις και μπορω εδω ειμαι !!!
                  Ασε απ' οτι βλεπω ειμαστε και κοντοπατριωτακια !!!!
                  Εσυ Καβαλα και εγω Θασο!!!!!!!
                  θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by sotiris th View Post
                    Ετσι πιστευω και εγω george1 !!!
                    Καλη συνεχεια και σε σενα!!!!
                    Και οτι χρειαστεις και μπορω εδω ειμαι !!!
                    Ασε απ' οτι βλεπω ειμαστε και κοντοπατριωτακια !!!!
                    Εσυ Καβαλα και εγω Θασο!!!!!!!
                    Καλημέρα Σωτήρη ,
                    Πολύ κοντά μάλιστα , ευχαριστώ , να είσαι καλά !
                    Εύχομαι σύντομα να πετύχεις αυτό που ξεκίνησες !

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα...
                      Τέλος Σεπτεμβρίου κάνω μία δέυτερη "βόλτα" απο Τορόντο (η πρώτη "βόλτα" εγινε πρός τα τέλη του Απριλίου... υπάρχει σχετική αναφορά μου) με την γυναίκα μου προκειμένου να δεί και αυτή και να αποφασίσει ουσιαστικά γιατί εγώ είμαι απόλυτα πεπεισμένος. Και αν ολα πάνε καλά σε έναν μήνα (μέσα στν Οκτώβριο)θα είμαι εκέι ως μόνιμος πολήτης. Αν θέλει κάποιος να ρωτήσει οτιδήποτε είμαι στην διάθεσή του...
                      Ευχαριστώ

                      Comment


                        #12
                        Καλημέρα Αλέξανδρε,
                        Από την εμπειρία σου και τις εντυπώσεις που αποκόμησες , υπάρχει μεγάλη διαφορά με την Ελλάδα σαφώς ,μπορείς να μου πείς αν θεωρείς δύσκολο πολύ , λίγο , την επανένταξη στην κοινωνία και στην καθημερηνότητα εκεί μιας οικογένειας , και αν δεν υπάρχει κάποιος γνωστός/συγγενείς δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα ή όχι ?

                        Comment


                          #13
                          Γεια σου alexandros23 !!
                          Ευχαριστουμε για την ανταποκριση.
                          Ειχες κανει και παλαιοτερα μια αλλη απ' οτι μπορω να γνωριζω, αλλα σε αλλο θεμα.
                          Ειναι πολυ χρησιμο για ολους μας αυτο που κανεις!!Επισης εναι σημαντικο, γιατι ειναι πληροφοριες απο ενα "νεομεταναστη", οπου η οπτικη γωνια που βλεπει τα πραγματα, ειναι αρκετα κοντα με εμας που εχουμε αποφασισει το μεγαλο βημα.
                          Ευκαιριακα λοιπον θελω να σου θεσω καποια ερωτηματα:
                          Α)ποιο ειναι το κοστος ζωης εκει(τροφιμα,βενζινη,ηλεκτρικο,ενοικια) ?
                          Β)Υπαρχουν δουλειες στο τεχνικο τομεα ειμαι Αρχιτεκτονας Μηχανικος?
                          Γ)Υπαρχει Ελληνικη Κοινοτητα ? και εαν ναι βοηθα τους νεους μεταναστες?
                          Ευχαριστω εκ των προτερων !!!
                          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                          Comment


                            #14
                            Καλημέρα...
                            Σωτήρη καλημέρα και σε εσένα... και αρχίζω με το Α)το κόστος εκεί έχει ως εξίς η βενζίνη έχει περίπου 1.28 δολάρια το λίτρο, τα αυτοκίνητα εκεί είναι πολύ φτηνά... μπορούσες να αγοράσεις μία ΒΜW Χ5 2010 φουλ εξτρα με 10000 δολάρια, βέβαια πρέπει να προσέξεις αρκετά γιατί εκεί χρισιμοποιούν πολύ αλάτι το χειμόνα και τα αυτ/τα βγάζουν σκουριές απο κάτω και στους θόλους. Τα ενοίκια είναι ένα θέμα, για ένα σπίτι με 2 υπνοδωμάτια θέλεις 1200-1300 δολάρια τον μήνα. Ο χρυσός κανόνας λέει να μην δίνεις ποτε πάνω απο το 1/3 του μισθού σου για κατοικία. Τρόφιμα και ρούχα είναι ΤΖΑΜΠΑ κυριολεκτικά ιδίος αν πάς σε κανένα outlet βρίσκεις παπάδες και σε τρελή ποικιλία. Με το φαί έξω έχει πολύ junk food αλλα έτσι είναι διστοιχώς.
                            Β) Στον τεχνικό τομέα έχει πολές δουλειές απο ότι ακούω έχουν αρκετά μεγάλη ανοικοδόμηση ιδίος στο κέντρο του Τορόντο αυτό που δεν ξέρω κατα το πόσο δικτυομένος πρέπει να είναι κάποιος για να βρει κατι συγκεκριμένο. Πάντος δεν είναι ιδιέτερα δίσκολο να βρείς μια survivor εργασία για τον πρότο καιρό...
                            Γ) Η Ελληνική κοινότητα είναι αρκετά αναπτυγμένη και υπάρχει θέληση για βοήθεια ιδίος στην περιοχή του Danforth η οπόια συγκαταλέγετε στις αρκετά αναπτυγμένες περιοχές.
                            Αρχές Μαϊου είχαν σχετικά μία ημερίδα για Ελληνες μετανάστες (έτυχε και είμουν εκεί και πήγα μία βόλτα). Προσωπικά δεν είδα κάτι ιδιέτερο γιατί ασχολιόταν πιο πολύ με θέματα αυτών που δεν είχαν βιζα κλπ.
                            george1 το ερώτημά σου είναι αρκετά πολύπλοκο... Αν δεν έχεις από κάπου να πιαστείς όπως ένας γνωστός ή κάποια υπηκοότητα θα έχεις να αντιμετωπίσεις αρκετά προβλήματα. Για παράδειγμα να σου πω ένας γνωστός γνωστού άνεργος είχε έναν ξέδερφο εκεί και του έκανε πρόσκληση για 6 μήνες... στο αεροδρόμιο τον σταματίσαν στο imigresion και τον ρώτησαν τι θα κάνει στον Καναδά... να μην στα πολυλογώ τον διόξαν με το επόμενο αεροπλάνο γιατί έπρεπε να έχει μαζί του τουλάχιστον 10.000 δολάρια για την διαμονή του εκεί... οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν παίζουν με τέτοια θέματα. Ακόμα και εγώ που έχω καναδέζικο διαβατίριο με περάσαν απο imigration γιατί δεν είχα ξαναπάει στον Καναδά και επειδή το διαβατήριό μου είχε εκδοθεί απο Ελλάδα. Ακούνε εν το μεταξί και το τι συμβαίνει εδώ και καταλαβαίνεις...
                            Γενικά το να ενσωματωθείς με την κοινωνία δεν νομίζω ότι είναι ιδιετέρως δύσκολο υπάρχουν οι υποδομές και το κράτος έχει προβλέψει σχεδόν τα πάντα... Αν θέλεις τιν γνώμη μου πάνω απο 6 μήνες έως 1 χρόνο max...
                            Αυτά προς το παρόν ότι άλλο θελήσετε είμαι στιν διάθεσή σας...
                            Υ.Γ. Αν κάποιος θέλει να τα μιλίσουμε μου στέλνει pm το τηλέφωνό του και τον παίρνω με τιν πρώτη ευκαιρία.

                            Comment


                              #15
                              Σ' ευαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση alexandros23
                              Αυτη και εαν ειναι ανταποκριση !!και μαλιστα αμεσοτατη!!!!!!
                              Οι πληροφοριες σου ειναι πολυτιμες!!! ειδικα για μενα που εχω αρχισει την διαδικασια για την "Federal Skilled Worker" (FSW) category Visa, και απ' οτι μου εχουν 'πει εχω πολυ καλες προυποθεσεις !!
                              Φυσικα επειδη η υποθεση της μεταναστευσης ειναι πολυ σοβαρη εχω παει σε μεταναστευτικο πρακτορα και ηδη εχω συγκεντρωσει τα περισοτερα "χαρτια" που μου εχει ζητησει.Πιστευω οτι αρχες Ιουλιου θα εχουμε υποβαλει και το αιτημα και οτι θα πανε ολα καλα!!
                              Προτρεπω και τα αλλα πατριωτακι,α να γραψουν τις εμπειριες τους, ουτως ωστε να να εμπλουτιστει περισσοτερο το φορουμ, με πληροφοριες που βοηθανε τον καθενα μας, στον αγωνα που κανει για ενα καλλιτερο αυριο!!!!
                              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                              Comment

                              Working...
                              X