Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 232
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο otoreis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε ρε γκασταρμπαιτερ.....που θα πειτε για την Ελλαδα......αντε πηγαινετε για υπνο,εχετε φαμπρικα πρωι πρωι

Πω ρε μάγκα μου, σα να μπαίνω εγώ σε ένα φόρουμ για ξερωγώ ποδόσφαιρο και να αρχίζω τα ''τί κρυπτοαδελφίστηκες μαλακίες είναι αυτές, να κοιτάτε 22 εκατομυριούχους με σώβρακα να κυνηγάνε ένα τόπι'', δηλαδή πόσο πιο

"Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

Στο άρθρο της εφημερίδας "the local-sweden's news in english" γίνεται αναφορά στον Κομνηνό Χαϊδευτό, επικεφαλής ελληνικής κοινότητας στη Στοκχόλμη, ο οποίος αναφέρει ότι υπάρχουν έλληνες άστεγοι στην πόλη, μάλλον άνθρωποι που στην απόγνωσή τους για δουλειά, ανέβηκαν σουηδία και εν τέλει δεν τα κατάφεραν. Εσείς που ζείτε εκεί, έχετε παρόμοια εικόνα ή μήπως πρόκειται για μιντιακές υπερβολές;

Toσο τρολλαρισμα,ουτε ο Σαμαρας για τον Συριζα δεν κανει,ουφ!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο adespotos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο άρθρο της εφημερίδας "the local-sweden's news in english" γίνεται αναφορά στον Κομνηνό Χαϊδευτό, επικεφαλής ελληνικής κοινότητας στη Στοκχόλμη, ο οποίος αναφέρει ότι υπάρχουν έλληνες άστεγοι στην πόλη, μάλλον άνθρωποι που στην απόγνωσή τους για δουλειά, ανέβηκαν σουηδία και εν τέλει δεν τα κατάφεραν. Εσείς που ζείτε εκεί, έχετε παρόμοια εικόνα ή μήπως πρόκειται για μιντιακές υπερβολές;
    Το ότι υπάρχουν αρκετοί άστεγοι νεαρής ηλικίας είναι γεγονός (από τον χειμώνα υπήρχαν). Μη φανταστείς καταστάσεις πλατείας Ομόνοιας, αλλά υπάρχουν. Τώρα άν έχουν ακριβώς αυτό το προφίλ που περιγράφει ο προαναφερόμενος κύριος, δεν το γνωρίζω, δεν πιάνεις εύκολα κουβέντα με άστεγο στα καλά καθούμενα... Εξ'άλλου, σε όλες τις πρωτεύουσες υπάρχουν άστεγοι, δεν είναι κάτι καινούριο!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vstrommer71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Toσο τρολλαρισμα,ουτε ο Σαμαρας για τον Συριζα δεν κανει,ουφ!

Τα σχολεια τελειωσαν σημερα!!

...και θες δεν θες θα το καταλαβεις!!

Απο το πρωι κυκλοφορουνε οι μαθητριες με λευκα καπελακια-σαν ναυτικα- λευκα κοντα φορεματα οι περισσοτερες και σφυριζουν με κατι κορνες και να τραγουδανε, πηγαινουν στο σχολειο για την τελευταια τους μερα.
    Ειδα και καποια αγορια με την ιδια αμφιεση...

Πολυ γιορτινη ατμοσφαιρα!

Επειδη μενω κοντα σε σχολειο μολις τωρα ειδα να περνα ενα φορτηγακι με μια καροτσα γεματη απο μαθητες, στην διαπασων η μουσικη και οι κορνες επισης και τρελλα κεφια!!!

εχω ακουσει περιστατικα για ανθρωπους που ηρθανε με ελαχιστα χρηματα...
    και κατεληξαν να μενουν στις γεφυρες κατω απο το ρινκεμπυ και την τενστα

προσωπικη εμπειρια για μενα ηταν οταν εκανα βολτα στην παλια πολη με εναν φιλο και βλεπω απο μακρια εναν τυπο να παιζει κιθαρα στον δρομο...

και λεω του φιλου μου....κωστακη και γω ετσι θα καταντησω σε λιγο....
    και παιδια καθως πλησιασαμε ακουσαμε να τραγουδαει στα ελληνικα...
    φρικη...

θελω να το πω καιρο αλλα δεν το χω πει...
    εγω ηρθα εδω βασισμενος στην ζητηση του επαγγελματος μου...
    μετα βασιστικα και εφαγα ολα μου τα λεφτα στην σχολη που απεδωσε αλλα και ο προσωπικος κοπος...
    εφαγα πολλες μα παρα πολλες χυλοπιτες....γιατι εχουν ζορισει πολυ τα πραματα και εδω...απο περιπτωσεις που μου ζητουσαν πιστοποιηση στην γλωσσα μεχρι και να εχω 2 χρονια προυπηρεσια στην σουηδια...

και διαβαζω τωρα απο μερικους καινουριους οτι θα ρθουν χωρις να ξερουν γλωσσα η χωρις καποια εκπαιδευση...
    η συμβουλη μου ειναι μια...σκεφτειτε το ΚΑΛΑ...μη σπαταλησετε τα χρηματα σας αδικα... το πολυ πολυ ελατε με το περιθωριο ενος μηνα...ψαχτε δουλεια και αν κατσει καλως...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο saetron Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικη εμπειρια για μενα ηταν οταν εκανα βολτα στην παλια πολη με εναν φιλο και βλεπω απο μακρια εναν τυπο να παιζει κιθαρα στον δρομο...
    Ο συγκεκριμενος ειναι τουλαχιστον 2 χρονια εδω. Ξεβραστηκε κ εμεινε, κ γω νομιζα την πρωτη φορα που τον ειδα οτι ειχα μεθυσει με μια μπυρα...:P

Ο κυριος αυτος και ο συλλογος γιατι δεν κανει κατι για τους ελληνες αστεγους και μενει παρατηρητης?
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο saetron Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω ακουσει περιστατικα για ανθρωπους που ηρθανε με ελαχιστα χρηματα...
    και κατεληξαν να μενουν στις γεφυρες κατω απο το ρινκεμπυ και την τενστα

και λεω του φιλου μου....κωστακη και γω ετσι θα καταντησω σε λιγο....
    και παιδια καθως πλησιασαμε ακουσαμε να τραγουδαει στα ελληνικα...
    φρικη...

θελω να το πω καιρο αλλα δεν το χω πει...
    εγω ηρθα εδω βασισμενος στην ζητηση του επαγγελματος μου...
    μετα βασιστικα και εφαγα ολα μου τα λεφτα στην σχολη που απεδωσε αλλα και ο προσωπικος κοπος...
    εφαγα πολλες μα παρα πολλες χυλοπιτες....γιατι εχουν ζορισει πολυ τα πραματα και εδω...απο περιπτωσεις που μου ζητουσαν πιστοποιηση στην γλωσσα μεχρι και να εχω 2 χρονια προυπηρεσια στην σουηδια...

και διαβαζω τωρα απο μερικους καινουριους οτι θα ρθουν χωρις να ξερουν γλωσσα η χωρις καποια εκπαιδευση...
    η συμβουλη μου ειναι μια...σκεφτειτε το ΚΑΛΑ...μη σπαταλησετε τα χρηματα σας αδικα... το πολυ πολυ ελατε με το περιθωριο ενος μηνα...ψαχτε δουλεια και αν κατσει καλως...
    Αν θυμαμαι καλα που διαβασα την ιστορια σου, εισαι νοσηλευτης ετσι?
    Προσπαθησες να ξεκινησεις κι απο αλλα επαγγελματα με λιγοτερες απαιτησεις και εφαγες πορτα?
    Η εψαχνες κατευθειαν για νοσηλευτης?
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

Σελίδα 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Μετανάστευση στη Σουηδία 7
    Από australian in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.03.2017, 04:59
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.11.2015, 12:00
  3. Μετανάστευση στη Σουηδία 4
    Απαντήσεις: 241
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.06.2012, 09:31
  4. Μετανάστευση στη Σουηδία 3
    Απαντήσεις: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.04.2012, 23:50
  5. Μετανάστευση στη Σουηδία
    Από antogeor in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 1206
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.12.2011, 22:42

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like