Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 1 από 24 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 232

Θέμα: Μετανάστευση στη Σουηδία 5

και παλι καλοριζικο!!!

Αντε να το χαιρομαστε και να το γεμισουμε και αυτο!!

kostasr πες μου γιατί όχι ακριβώς; εγώ απ' ό,τι καταλαβαίνω, αν ξέρεις τη γλώσσα, κάτι βρίσκεις....

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο adespotos Εμφάνιση μηνυμάτων
    kostasr πες μου γιατί όχι ακριβώς; εγώ απ' ό,τι καταλαβαίνω, αν ξέρεις τη γλώσσα, κάτι βρίσκεις....
    Κιεγω ειμαι περιεργη ...γιατι οχι ακριβως ?
    Αν ξερεις την γλωσσα οντως σου ανοιγουν οι πορτες και τα πραγματα γινονται πιο ευκολα !!! Βεβαια εξαρταται απο το ποσο θα το κυνηγησει καποιος , τι ειδικοτητα εχει , αλλα επισης παιζει ρολο και ο παραγοντας τυχη !!

Σιγουρα ομως γνωριζοντας την σουηδικη γλωσσα ο δρομος γινεται πολυ πιο ευκολος !!!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο maria-8 Εμφάνιση μηνυμάτων

ΜΟλις διαβασα αυτο το ποστ σου Σπυρο και εχεις απολυτο δικιο,εγω ξερεις τι σκεφτομαι που νομιζω οτι θα με βοηθησει να τα καταφερω? ΑΝ ΜΕ ΠΕΤΟΥΣΑΝ ΜΕ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΩ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ? δεν θα εκανα τα παντα για να ζησω? θα καθομουν σε μια γωνια να κλαιω και να περιμενω το θανατο μου? αποκλειεται!! ολοι οι ανθρωποι εχουμε μεσα μας την αναγκη της επιβιωσης ειναι στο DNA μας. Για αυτο μια χαρα μας τα πες ![/COLOR]
    Εντάξει παιδιά ωραία τα λέτε, αλλα δεν νομίζετε οτι τα "πάντα" είναι μεγάλη κουβέντα? Αν ας πούμε για να επιβιώσετε σ'αυτή τη χώρα πρέπει να περάσετε ενα διάστημα σε μια δουλειά που σας εκμεταλλεύονται θα συμβιβαζόσασταν απλά κ μόνο επειδή είστε στη Σουηδία? Γιατί αν είναι έτσι το κάνουμε πολύ άνετα κ στην Ελλάδα αυτό!

Προσπαθεις να βρεις μια δουλεια που δεν θα σε εκμεταλλευονται !!!!
    Παντα πρεπει να προσπαθουμε για το καλυτερο !!!
    Και φυσικα η κατασταση της ελλαδας τωρα αυτη την στιγμη που μιλαμε ειναι τοσο ασχημη που δεν υπαρχουν ουτε δουλειες εκμεταλλευσης. Ακομα και αυτες τελειωνουν σιγα σιγα........
    Εδω πεθαινει ο κοσμος......δεν δινουν φαρμακα στους καρκονοπαθεις τα παιδια πεινανε ...ανθρωποι αυτοκτονουν καθε μερα.......ποια ελλαδα και ποια δουλεια ????

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ευανθια Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθεις να βρεις μια δουλεια που δεν θα σε εκμεταλλευονται !!!!
    Παντα πρεπει να προσπαθουμε για το καλυτερο !!!
    Και φυσικα η κατασταση της ελλαδας τωρα αυτη την στιγμη που μιλαμε ειναι τοσο ασχημη που δεν υπαρχουν ουτε δουλειες εκμεταλλευσης. Ακομα και αυτες τελειωνουν σιγα σιγα........
    Εδω πεθαινει ο κοσμος......δεν δινουν φαρμακα στους καρκονοπαθεις τα παιδια πεινανε ...ανθρωποι αυτοκτονουν καθε μερα.......ποια ελλαδα και ποια δουλεια ????
    Ευανθία έχει γραφτεί πολλές φορές στο φόρουμ οτι πολλοί θα έκαναν τα πάντα κ η ερώτηση μου επικεντρώνεται σ'αυτό με αφορμή το σχόλιο της Μαρίας. Δε με ενδιαφέρει ούτε να υποστηρίξω την Ελλάδα ούτε να φέρω επιχειρήματα σε ερωτήσεις αφελείς κ απλουστευμένες.

Ρωτάω τι σημαίνει ακριβώς το "τα πάντα" κ μέχρι που θα έφταναν αυτοί που το υποστηρίζουν απλώς απο ενδιαφέρον. Δεν έχω καμία διάθεση να επιχειρηματολογήσω υπέρ ή κατά.

Το θα εκανα τα παντα σημαινει φανταζομαι οτι για τους περισσοτερους....δηλαδη να κανεις στην αρχη μια δουλεια ασχετη με το επαγγελμα σου , με αυτο που εχεις σπουδασει....

Και μονο που φευγεις απο την χωρα σου, διαγραφεις την προηγουμενη ζωη σου, και ξεκινας απο το μηδεν , θεωρω τουλαχιστον για μενα ..οτι σημαινει ακριβως αυτο .....ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.....

Γεια σου Ολγα
    τα παντα σημαινει "οποιαδηποτε τιμια δουλεια"
    δεν θα εκανα εκπορνευση,δεν θα μετεφερα ναρκωτικα ,δεν θα εκλεβα και ασφαλως δεν θα μπορουσα να σκοτωσω.
    Οπως ειπε και η Ευανθια τωρα στην Ελλαδα ουτε δουλειες εκμεταλλευσης δεν βρισκεις.
    Κανεις δεν θελει να τον εκμεταλλευονται.
    Η προσπαθεια επικεντρωνεται στο δουναι και λαβην.
    "Δινω" εργασια ,"παιρνω" μισθο.
    Παντως ακομα κι αν χρειαζεται για ενα πολυ μικρο διαστημα να κανει καποιος "δουλειες του ποδαριου" δε βλεπω το κακο!
    Σιγουρα δεν μπαινεις στο συστημα ετσι!
    ΑΛΛΑ εχεις λιγα χρηματα να ζησεις λιγο ακομα μεχρι να βρεις κατι πιο σταθερο,εννοειται οτι ψαχνεις σαν τρελλος για κατι καλυτερο.
    Δεν θα το κανεις για παντα , για λιγο να τη βγαλεις μεχρι να βρεις κατι λιγο πιο καλο,και μετα κατι λιγο πιο καλο και παει λεγοντας, μεχρι να μαθεις και σωστα τη γλωσσα και να βρεις τοτε στον τομεα που εχεις σπουδασει.

Banned
    Αντε ρε γκασταρμπαιτερ.....που θα πειτε για την Ελλαδα......αντε πηγαινετε για υπνο,εχετε φαμπρικα πρωι πρωι

Σελίδα 1 από 24 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Μετανάστευση στη Σουηδία 7
    Από australian in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.03.2017, 05:59
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.11.2015, 13:00
  3. Μετανάστευση στη Σουηδία 4
    Απαντήσεις: 241
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.06.2012, 10:31
  4. Μετανάστευση στη Σουηδία 3
    Απαντήσεις: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 20.04.2012, 00:50
  5. Μετανάστευση στη Σουηδία
    Από antogeor in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 1206
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.12.2011, 23:42

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like