Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by gimo View Post
    Έχω καιρό να γράψω (και να μπώ να διαβάσω-το ομολογώ). Θέλω να πώ κάτι σε όλους όσοι κάνατε το μεγάλο βήμα, αφήσατε πίσω σας τα πάντα και φύγατε με το όνειρο μιας ΑΛΗΘΙΝΗΣ ζωής: Παιδιά, σας θαυμάζω Α Π Ε Ρ Ι Ο Ρ Ι Σ Τ Α. Εδώ κι ένα χρόνο στριφογυρίζει στο μυαλό μου η ιδέα της μετανάστευσης, αλλά, το ομολογώ, είμαι χέστης. Σκέφτομαι το παιδί μου (16 μηνών), τη γυναίκα μου, τους γονείς μου, σκέφτομαι οτι αν δεν βρώ δουλειά τί σκατά θα κάνω (sorry για το λεξιλόγιο) σκέφτομαι το πόσο χαμένος κι ανασφαλής θα νοιώθω εκεί (μέχρι τουλάχιστον να μπεί σε μια τάξη η ζωή μου), γενικότερα με πιάνουν τρομερές ανασφάλειες για όλα. Είμαι αρκετά καλός επαγγελματίας ώστε να βρώ δουλειά στο τομέα μου (κάποια στιγμή); Γνωρίζω ότι για την Ελλάδα είμαι και παραείμαι, αλλά φοβάμαι πως εκεί το επίπεδο θα είναι πολύ ανώτερο (δεν μπορώ να φανταστώ βέβαια σε τί, διότι κάνω αυτή τη δουλειά 12 χρόνια και διάολε κάτι ξέρω!). Όλα αυτά, που σίγουρα όλοι τα σκεφτόσασταν, με κρατάνε πίσω. Με φοβίζουν. Και γι'αυτό, για άλλη μια φορά θα επαναλάβω τον απεριόριστο θαυμασμό μου προς όλους σας. Διαβάζω τις ιστορίες σας, τις αγωνίες σας, το τρέξιμο, το άγχος και πραγματικά μένω έκπληκτος απο το κουράγιο σας και την επιμονή σας. Σας ευχαριστώ για όλα όσα μοιράζεστε μαζί μας, όλα είναι πολύ χρήσιμα (ακόμη και το τί καιρό κάνει σήμερα!). Καλή συνέχεια σε όλους σας, καλό αγώνα και ειλικρινά μέσα απο τη καρδιά μου εύχομαι όλοι σας να ζήσετε τη ζωή που ονειρευτήκατε όταν αφήνατε πίσω σας αυτό που κάποτε αποκαλούσαμε "πατρίδα". Και που ξέρετε, ίσως κάποια μέρα, να σας χαιρετήσω απο Σουηδία
    Ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια !!
    Και να ξερεις οτι η τυχη ευνοει τους τολμηρους !!!
    Να εισαι καλα οπου και να βρισκεσαι
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Λογικα εχεις δικιο patrioten αλλα ξερω 2 που ο ενας επιασε δουλεια σαν οδηγος και ο αλλος σαν ελαιοχρωματιστης χωρις γνωση σουηδικων και ο δευτερος η μονη εμπειρια που ειχε ηταν οτι εβαφε το σπιτι του μονος του
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        Originally posted by maria-8 View Post
        Λογικα εχεις δικιο patrioten αλλα ξερω 2 που ο ενας επιασε δουλεια σαν οδηγος και ο αλλος σαν ελαιοχρωματιστης χωρις γνωση σουηδικων και ο δευτερος η μονη εμπειρια που ειχε ηταν οτι εβαφε το σπιτι του μονος του
        Αυτες οι περιπτωσεις αφορουν τις εξαιρεσεις και οχι τον κανονα.
        Αυτες οι περιπτωσεις που αναφερεις συνηθως ειναι μεταξυ συγγενικων η πολυ φιλικων προσωπων .

        Στην ελευθερη αγορα εργασιας ομως ισχυουν αυτα που εχω αναφερει παραπανω .
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          Originally posted by skonto View Post
          gimo...

          Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι που ήρθαμε εδώ, το ίδιο "δειλοί" ήμασταν στην ιδέα του αγνώστου και της αλλαγής.

          Σίγουρα κάτι μας ώθησε και κάναμε αυτό το βήμα.

          Προσωπικά εμένα με κράτησε στην επιφάνεια και στην ελπίδα, και δεν χάθηκα στις δυσκολίες, αυτό ακριβώς που συγκρατεί εσένα πίσω. Η οικογένειά μου. Αν δεν είχα να στέφτομαι τους δικούς μου, και πως στο καλό θα κατάφερνα να τους "ξελασπώσω" απο τον κυκεώνα της Ελλάδας, δεν θα έφτανα έως εδώ.

          Οι δυσκολίες τεράστιες. Η μοναξιά, το στρές, η απόσταση, τα λιγοστά χρήματα επιβίωσης, η ίδια η επιβίωση ( φάε, πλύσου, οργανώσου ), είναι λίγα απο αυτά που μπορεί να περιγράψει κάποιος.

          Όμως τώρα έφτασα σε σημείο να οργανώνω και τον ερχομό των δικών μου εδώ στη Σουηδία. Ελπίζω σε λίγο καιρό να λήξουν για μάς τα προβλήματα της Ελλάδας, ξεκινώντας μια νέα πορεία, μία νέα ζωή.

          Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα συναντήσουμε καινούργια προβλήματα εδώ, μιας και το γνωρίζουμε όλοι, ότι δεν είναι παράδεισος εδώ. Το έχουμε ξαναπεί. Θέλει δουλειά, πολύ δουλειά, για να σταθεί ο οποιοσδήποτε στο ύψος των περιστάσεων που ο ίδιος θέτει. Όμως το πρώτο βήμα έγινε. Θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα.

          Και όπως λέει και ο φίλος μου ο Georgeman "... φιλαράκι.. κάθε μέρα που αντέχεις να επιβιώνεις εδώ, δεν είναι απλά μια καινούργια μέρα, είναι μία ημέρα Plus για την θετική σου εξέλιξη". Σωστός ο Γιώργος !!

          Σπύρος
          Σπυρο

          Η επιλογη καποιου να ερθει στην Σουηδια η και σε αλλη χωρα δεν σημαινει οτι πας στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα ....Εκει που επιλεγεις να μεταναστευσεις εσυ και η οικογενεια σου ενημερωνεσαι οσο γινεται περισσοτερο για τον τροπο ζωης και εχεις μια ιδεα για το τι θα αντιμετωπισεις.

          Γιατι και στην ελλαδα αν αλλαξεις τοπο διαμονης και πας σε αλλη πολη να ζησεις παλι δεν πρεπει να ψαξεις για το τι συνθηκες επικρατουν εκει για να ζησεις. (δουλεια,σπιτι κ.λ.π. )

          Καλο ειναι οποιος μεταναστευει πρωτα πρεπει να επιλεξει την χωρα που του ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ , και μετα να κανει πολυ σοβαρη ερευνα και σχεδιασμο για την ζωη του , και την εκει εξελιξη του .

          Επομενως θελει μελετη, οργανωση, σχεδιασμο , και θετικη ενεργεια !!

          Οσο για την δειλια που αναφερεις , πιστευω να ειναι ατυχης σου εκφραση , γιατι η αποφαση και μονο για μεταναστευση καθε αλλο παρα δειλια ειναι !!!!

          Η μεταναστευση θελει θαρρος , δυναμη ψυχης , και μεγαλη αυτοπεποιθηση .-
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Ερώτηση...

            Να που κάνω και εγώ ερωτήσεις και δεν δίνω μόνο απαντήσεις

            Σκέπτομαι να φέρω ( να μου στείλουν βασικά ) το αυτοκίνητό μου απο Ελλάδα, με φορτωτική, μπίμπα σε πράγματα εσωτερικά, για να γλυτώνουμε επιπλέον έξοδα μεταφοράς, προς 150 ευρώ το κυβικό.

            ΟΚ. Όλα καλά μέχρις εδώ. Ξέρω επιπλέον ότι μπορώ να το κυκλοφορώ έως και 6 μήνες με τις Ελληνικές πινακίδες. Τι γίνεται όμως μετά ??

            Μου είπαν πως πρέπει να πάω και να τις καταθέσω και να περιμένω περίπου 2 εβδομάδες να πάρω τις καινούργιες. Θα χρειαστεί να περάσω και Σουηδικό ΚΤΕΟ έμαθα με κόστος περίπου 1.500 κορώνες. Αυτό που δεν ξέρανε ήταν πόσο θα κοστίσει η αλλαγή της νέας άδειας - πινακίδες.

            Έχει κανείς υπ' 'οψιν του τίποτα.

            Ευχαριστώ εκ των προτέρων

            Σπύρος

            Comment


              Σπύρο καλησπέρα,

              Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά πολλά λεφτά δεν βγαίνουν τα μεταφορικά; (150 ευρώ το κυβικό)

              Σε συμφέρει; Μήπως τα μεταχειρισμένα είναι πιο φτηνά;

              Πάντα φιλικά

              Βαγγέλης

              Comment


                Originally posted by skonto View Post
                Να που κάνω και εγώ ερωτήσεις και δεν δίνω μόνο απαντήσεις

                Σκέπτομαι να φέρω ( να μου στείλουν βασικά ) το αυτοκίνητό μου απο Ελλάδα, με φορτωτική, μπίμπα σε πράγματα εσωτερικά, για να γλυτώνουμε επιπλέον έξοδα μεταφοράς, προς 150 ευρώ το κυβικό.

                ΟΚ. Όλα καλά μέχρις εδώ. Ξέρω επιπλέον ότι μπορώ να το κυκλοφορώ έως και 6 μήνες με τις Ελληνικές πινακίδες. Τι γίνεται όμως μετά ??

                Μου είπαν πως πρέπει να πάω και να τις καταθέσω και να περιμένω περίπου 2 εβδομάδες να πάρω τις καινούργιες. Θα χρειαστεί να περάσω και Σουηδικό ΚΤΕΟ έμαθα με κόστος περίπου 1.500 κορώνες. Αυτό που δεν ξέρανε ήταν πόσο θα κοστίσει η αλλαγή της νέας άδειας - πινακίδες.

                Έχει κανείς υπ' 'οψιν του τίποτα.

                Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                Σπύρος
                Σπυρο εκπλησομαι !!!
                Με τοσες απαντησεις που εχεις δωσει σε τοσα θεματα στο φορουμ πως και δεν το ξερεις αυτο ?
                Χωρις πλακα τωρα ,σε τοσο σοβαρα ζητηματα οπως ειναι, και το αυτοκινητο, πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι σε αυτα που γραφονται δημοσια στο φορουμ,γιατι καποια πληροφορια που γραφεται απο το (ραδιο αρβιλα,καπου ακουσα,και διαφορα τετοια δεν ειναι καθολου σοβαρα, και για καποιους που στηριζονται στην χρηση του αυτοκινητου σαν εργαλειο δουλειας,και μετακινησεις ,να εχουν απροβλεπτες συνεπειες στον προυπολογισμο τους).
                Τωρα για τις ερωτησεις που κανεις σχετικα με το αυτοκινητο σου που εχει Ελληνικες πινακιδες και θελεις να τις αλλαξεις με Σουηδικες ,δεν ειναι και τοσο απλη υποθεση ουτε τα ποσα που αναφερεις εχουν καμμια σχεση.

                Ολες οι απαντησεις θα τις βρεις στο ( Start - Transportstyrelsen )
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  Ευχαριστώ

                  Σπύρος

                  Comment


                    Originally posted by skonto View Post
                    Να που κάνω και εγώ ερωτήσεις και δεν δίνω μόνο απαντήσεις

                    Σκέπτομαι να φέρω ( να μου στείλουν βασικά ) το αυτοκίνητό μου απο Ελλάδα, με φορτωτική, μπίμπα σε πράγματα εσωτερικά, για να γλυτώνουμε επιπλέον έξοδα μεταφοράς, προς 150 ευρώ το κυβικό.

                    ΟΚ. Όλα καλά μέχρις εδώ. Ξέρω επιπλέον ότι μπορώ να το κυκλοφορώ έως και 6 μήνες με τις Ελληνικές πινακίδες. Τι γίνεται όμως μετά ??

                    Μου είπαν πως πρέπει να πάω και να τις καταθέσω και να περιμένω περίπου 2 εβδομάδες να πάρω τις καινούργιες. Θα χρειαστεί να περάσω και Σουηδικό ΚΤΕΟ έμαθα με κόστος περίπου 1.500 κορώνες. Αυτό που δεν ξέρανε ήταν πόσο θα κοστίσει η αλλαγή της νέας άδειας - πινακίδες.

                    Έχει κανείς υπ' 'οψιν του τίποτα.

                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                    Σπύρος
                    αν δεν εισαι μονιμος κατοικος Σουηδιας μπορεις να το κυκλοφορεις εως 12 μηνες,το ηξερες?
                    Για οτι αλλο μπορω να βοηθησω παρε τΕλεφωνο,εχω καπου καταχωμενη και την διευθυνση ενος που κανει μεταφορες Ελλαδα-Σουηδια

                    edit: Παρε κι ενα λινκ--->http://www.thelocal.se/discuss/index...opic=51831&hl=

                    Comment


                      Ευχαριστώ Γιάννη.

                      Σπύρος

                      Comment


                        Originally posted by 73leonardo View Post
                        Καλησπέρα saetron,

                        Πες μας αν επιτρέπετε σε ποια σχολή πήγαινες και εντυπώσεις. Αν έχει ήδη ειπωθεί sorry αλλά δεν το θυμάμαι.

                        Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή συνέχεια σε όλους.

                        Πάντα φιλικά
                        Βαγγέλης

                        ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ:
                        Saetron βρήκα τα posts σου και διάβασα για τη σχολή που πήγες.

                        Αν θέλεις πες μου μόνο αν κατα την γνώμη σου άξιζε τα λεφτά. thanks
                        η σχολη για μενα απεδωσε...εκει που ηρθα απο την ελλαδα με την γραμματικη σχεδον τελειωμενη..στον πρωτο μηνα ξεκινησα να μιλαω και να πηγαινω δειλα δειλα σε συνεντευξεις...τα ακυρα που ετρωγα δν λεγονται αλλα δεν το βαλα κατω...εε στους 4 μηνες και κατι βρηκα δουλεια στο αντικειμενο μου με αρκετα καλα σουηδικα πλεον...

                        αλλα 2500 ευρω μειον στον λογαριασμο μου...

                        αξιζε? εγω θα ελεγα μαλλον...
                        ειναι βεβαια και θεμα προσωπικης δουλειας εχω φιλη που ξεκινησε πιο νωρις απο εμενα..ειναι ακομα στη σχολη...και απο σουηδικα τπτ..

                        και σκεφτειτε το αλλο....σουηδικα και δουλεια μαζι δεν γινονται...παιρνει πολυ καιρο...γ αυτο ο κωλος κατω και πριν ανεβειτε λιωστε τα βιβλια και τις ταινιες...ιδιαιτερα χρησιμο οι ταινιες με σουηδικους υποτιτλους...
                        γιατι αμα δεις σουηδικη ταινια θα σε πιασει καταθλιψη και θα αυτοκτονισεις πριν καν ανεβεις.....
                        μακαβριωτητες

                        Comment


                          Saetron ευχαριστώ πολύ.

                          Όπως πάντα κατατοπιστικότατος !!!

                          Κατά τη γνώμη σου πάντα, σε πόσους μήνες νομίζεις ότι μπορείς να καταλαβαίνεις και να μιλάς σε ικανοποιητικό επίπεδο;

                          Ευχαριστώ και πάλι.

                          Πάντα φιλικά

                          Βαγγέλης

                          Comment


                            Originally posted by 73leonardo View Post
                            Saetron ευχαριστώ πολύ.

                            Όπως πάντα κατατοπιστικότατος !!!

                            Κατά τη γνώμη σου πάντα, σε πόσους μήνες νομίζεις ότι μπορείς να καταλαβαίνεις και να μιλάς σε ικανοποιητικό επίπεδο;

                            Ευχαριστώ και πάλι.

                            Πάντα φιλικά

                            Βαγγέλης
                            Καλησπερα Βαγγελη !!

                            Κατα την δικη μου γνωμη , εξαρταται μονο απο εσενα ,σε ποσους μηνες θα μπορεις να καταλαβαινεις και να μιλας σε ικανοποιητικο επιπεδο !!

                            Ειτε φοιτησεις εκει που φοιτησε ο saetrom ειτε στο sfi που ειναι δωρεαν , αν δεν διαβαζεις δεν θα κανεις τιποτα , η μαλλον κατι θα κανεις αλλα οχι σε ικανοποιητικο επιπεδο !!

                            Θελει Βαγγελη πολυ διαβασμα , οπως επισης βοηθαει πολυ η σουηδικη τηλεοραση ! Καλο επισης ειναι εκτος απο τα ακουσματα της τηλεορασης , οταν ξεκινησεις τα μαθηματα , να προσπαθεις να μιλας με τους σουηδους οσο μπορεις περισσοτερο , κιας κανεις και λαθη!

                            Παρακολουθωντας τα μαθηματα στο σχολειο , διαβαζοντας αρκετα στο σπιτι , και ακουγοντας καθε μερα τα σουηδικα εξω στα μαγαζια , βλεποντας τηλεοραση κλπ, θα βλεπεις τετοια διαφορα μερα με την μερα που δεν θα το πιστευεις !!!!!

                            Μην ανησυχεις δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο λενε , λιγο η προφορα τους ειναι ,μιλανε γρηγορα και δεν τους καταλαβαινεις , αλλα μερα με την μερα το συνηθιζεις !!!!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Καλησπέρα Ευανθία,

                              Κατ’ αρχάς, επιτέλους, μου δίνεται η ευκαιρία να σου πω και προσωπικά ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλο αυτό το όγκο πληροφοριών που μας έχεις δώσει. Βέβαια δεν ξεχνώ και όλα τα άλλα παιδιά που μας έχουν βοηθήσει τόσο πολύ, απλά θεωρώ ότι την μεγάλη αρχή την έκανες εσύ.

                              Λοιπόν, όσο αναφορά την γλώσσα, θεωρώ δεδομένο το διάβασμα, την τηλεόραση, τις συζητήσεις με Σουηδούς και ότι άλλο μπορεί να με βοηθήσει.
                              Απλά ρωτάω το χρόνο που χρειάζεται κάποιος (σε γενικές γραμμές) γιατί ίσως να επιλέξω να μην ψάξω καν για δουλεία μέχρι να μπορώ να συνδιαλέγομε ικανοποιητικά.

                              Ευχαριστώ και πάλι,

                              Πάντα φιλικά
                              Βαγγέλης

                              Comment


                                Originally posted by 73leonardo View Post
                                Καλησπέρα Ευανθία,

                                Κατ’ αρχάς, επιτέλους, μου δίνεται η ευκαιρία να σου πω και προσωπικά ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλο αυτό το όγκο πληροφοριών που μας έχεις δώσει. Βέβαια δεν ξεχνώ και όλα τα άλλα παιδιά που μας έχουν βοηθήσει τόσο πολύ, απλά θεωρώ ότι την μεγάλη αρχή την έκανες εσύ.

                                Λοιπόν, όσο αναφορά την γλώσσα, θεωρώ δεδομένο το διάβασμα, την τηλεόραση, τις συζητήσεις με Σουηδούς και ότι άλλο μπορεί να με βοηθήσει.
                                Απλά ρωτάω το χρόνο που χρειάζεται κάποιος (σε γενικές γραμμές) γιατί ίσως να επιλέξω να μην ψάξω καν για δουλεία μέχρι να μπορώ να συνδιαλέγομε ικανοποιητικά.

                                Ευχαριστώ και πάλι,

                                Πάντα φιλικά
                                Βαγγέλης
                                Βαγγελη να σου πως οτι οταν ηρθα στην σουηδια μιλουσα αγγλικα . Μολις αρχισα τα μαθηματα στο sfi απο την πρωτη εβδομαδα , σταματησα να χρησιμοποιω τα αγγλικα και προσπαθουσα στην καθημερινοτητα μου να μιλω μονο σουηδικα , κανοντας φυσικα λαθη πολλα λαθη , αλλα δεν δεχομουν με τιποτα να χρησιμοποιησω τα αγγλικα.
                                Εβλεπα μονο σουηδικη τηλεοραση , και ταινιες αμερικανικες με σουηδικους υποτιτλους . Ξερεις ετσι ποσες λεξεις εμαθα ? Παρα πολλες. Προσπαθουσα να μιλαω εξω με τον κοσμο , οπου βρισκομουν , απο την σταση του λεωφορειου μεχρι το σουπερ μαρκετ....κανοντας μια ερωτηση εβρισκα ευκαιρια και επιανα κουβεντα Παραλληλα διαβαζα αρκετα καθε μερα !
                                Εστηνα και στηνω αυτι στο τρενο οταν μιλανε οι σουηδοι ,και τεσταρω τον εαυτο μου αν καταλαβαινω τι λενε .
                                Τελειωσα το sfi se 5 μηνες. Τωρα συνεχιζω στην sas και δυσκολευομαι γιατι οπως γραφει ο saetrom συνδυασμος δουλεια με διαβασμα ειναι δυσκολο αλλα δεν εχω αλλη επιλογη !! Μου αρεσει αυτο που κανω και δεν με πειραζει η κουραση !!
                                Το να μπορεσεις να μιλησεις ικανοποιητικα λοιπον ειναι θεμα μηνων οπως καταλαβες. Και o saetrom σε μηνες, δεν θυμαμαι ποσους ,εμαθε να μιλαει σουηδικα ικανοποιητικα κανοντας κιαυτος τα γνωστα...διαβασμα μαθημα κλπ.

                                Βαγγελη ειναι θεμα μηνων !!! Το ποσους μηνες εξαρταται απο εσενα !!


                                Ααα και οταν δουλευεις οπως εγραψε ο saetrom και διαβαζεις συγχρονως ειναι μεν πολυ δυσκολο , αλλα οχι ακατορθωτο !!
                                Ξερω παιδια που ενω δουλευουν οπως εγω ,εχουν προχωρησει στην sas περισσοτερο απο εμενα !!!

                                Τωρα αρχιζουν παλι τα μαθηματα στις 20 Αυγουστου και ειμαι αποφασισμενη να τελειωνω !!

                                Για την ερωτηση σου αν πρεπει να ψαξεις πρωτα δουλεια η πρεπει πρωτα να μαθεις σουηδικα , εξαρταται απο το πως εχεις σκοπο να παρεις τον προσωπικο αριθμο που ξερεις ποσο σημαντικο ειναι !!
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X