Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σου _maria_ ενδεχομένως θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά εδώ St και εδώ St για εταιρίες καθαρισμού σε Goteborg & Boras. Ελπίζω να σε βοηθήσει.

    Comment


      Originally posted by _maria_ View Post
      Καλησπέρα και από τη Σουηδία .... πλέον !! Μένω στο Sandared (μεταξύ Goteborg και Boras) ... Χθες ήταν μια ημέρα περιήγησης στο Goteborg (πολύ όμορφη & γραφική πόλη) και σήμερα κατά κύριο λόγο ήταν ημέρα σπιτιού .... Την Δευτέρα αρχίζουμε τις προσπάθειες για εύρεση εργασίας στην ευρύτερη περιοχή (αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι σχετικά με δουλειά .....) και θα δούμε τι θα γίνει .... Και να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος υπάρχουν κάποια σημεία - "στέκια" που βρίσκονται Έλληνες (εκτός από τις Ελληνικές Κοινότητες) να πιούμε κανένα καφέ - μπυρίτσα το Σαββατοκύριακο ??

      Μαρια καλως ηρθες, απο 12/8 θα ειμαι και εγω επισημα κατοικος Goteborg, βρηκα σπιτι στην περιοχη Eriksbo,αν θελεις να ανταλλαξουμε τηλεφωνα να βρεθουνε
      οι δυο Μαριες να πιουνε καφε
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        Originally posted by otoreis View Post
        Αντε ρε γκασταρμπαιτερ.....που θα πειτε για την Ελλαδα......αντε πηγαινετε για υπνο,εχετε φαμπρικα πρωι πρωι
        Καλό τρολλάρισμα, αλλά στο ίδιο καζάνι βράζεις.

        Comment


          Λοιπον σας γραφω για να σας πω τι εχω ζησει μεχρι τωρα ,
          αλλα δυστυχως θα απογοητευσω καποιους ,αν και δεν θα το ηθελα καθολου,
          αλλα πρεπει να σας πω την αληθεια οπως την εχω βιωσει εγω μεχρι τωρα τουλαχιστον.
          Εχω στειλει πανω απο 200 βιογραφικα και μειλ για δουλειες και δεν εχω παρει ουτε μια απαντηση.
          Σχεδον σε ολες, θα ελεγα, τις αγγελιες ,ακομα και για εταιριες καθαρισμου,
          ζητανε να ξερεις σουηδικα σε επιπεδο να καταλαβαινεις τις οδηγιες και να μπορεις να συννενοηθεις και να διαβαζεις και να γραφεις,
          επισης απ οτι βλεπω ζητανε διπλωμα Β και μερικες να εχεις και δικο σου αμαξι.
          Σε εστιατορια ζητανε συνηθως σεφ, απ αυτο απ οτι ειδα εχει καποιες δουλιτσες αλλα και εκει επισης πρεπει να ξερεις εννοειται σουηδικα.
          Πιο απλες δουλειες πχ λαντζα, δεν ειδα να ζητανε ατομα, και οπου πηρα τηλεφωνο δε χρειαζονταν προσωπικο.
          Απο σπιτια επισης δε βρηκα τιποτα μεσω ιντερνετ, επισης εχω στειλει μειλ σε πολλα και εχω βαλει και ανθρωπο που ξερει σουηδικα να μιλησει
          αλλα τιποτα, απο blocket.se λεω παντα! Οπου πηραμε τηλεφωνο δε βγαλαμε ακρη, αλλη ζητουσανε περσοναμμερ ,ακομα και για δευτερο χερι,
          για να μπορουν να ελεγξουν πιθανον ποσο καλοπληρωτης ή το αντιθετο εισαι, αλλοι δε το συκωνανε και αλλοι μας λεγανε κατι ασυναρτισιες του τυπου κανετε λαθος νουμερο και διαφορα περιεργα.
          Δεν ξερω αν κανω κατι εγω λαθος, και παρακαλω τα αλλα παιδια που ειναι εδω να μας πουνε ,
          αλλα εγω μεχρι στιγμης αυτα εχω βιωσει.
          Σπιτι βρηκαμε στο Γκετεμποργκ τελικα ,πηγε ο αντρας μου για 3 μερες και μεσω γνωστου-γνωστων ,βρηκαμε, δευτερο χερι εννοειται αλλα καλη περιπτωση,
          σχετικα κοντα στο κεντρο, 520 σε ευρω , 3αρι, επιπλωμενο, και μπορουμε να δηλωνουμε διευθυνση ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
          Θα συμβουλευα ,αν μπορω να το πω ετσι, οποιος θελει να ανεβει, να εχει ενα αποθεμα χρηματικο ,γιατι μπορει να κανει αρκετο καιρο να βρει εργασια,
          και αν υπαρχει και κανενας φιλος-συγγενης ,ακομα καλυτερα, και ειναι προθυμος να βοηθησει.
          Εμεις δεν ξεραμε κανεναν εδω ,αλλα εχουμε σταθει τυχεροι γιατι βρηκαμε καλους ανθρωπους στο δρομο μας που μας εχουν βοηθησει παρα πολυ.
          Δεν τα παρατω γιατι δεν μπορω να γυρισω Ελλαδα, θα ειμαστε ανεργοι επ απειρον εκει, θα το παλεψουμε οσο παιρνει γιατι εδω πιστευω οτι αν μαθουμε τη γλωσσα
          εχουμε ελπιδα να κανουμε κατι.
          Αυτα μεχρι στιγμης παιδια,και συγγνωμη αν σας απογοητευσα αλλα για μενα προσωπικα ετσι εχουν τα δεδομενα μεχρι τωρα.
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            [QUOTE=maria-8;52193]Λοιπον σας γραφω για να σας πω τι εχω ζησει μεχρι τωρα ,
            αλλα δυστυχως θα απογοητευσω καποιους ,αν και δεν θα το ηθελα καθολου,
            αλλα πρεπει να σας πω την αληθεια οπως την εχω βιωσει εγω μεχρι τωρα τουλαχιστον.........
            .................................
            ................................
            Αυτα μεχρι στιγμης παιδια,και συγγνωμη αν σας απογοητευσα αλλα για μενα προσωπικα ετσι εχουν τα δεδομενα μεχρι τωρα.[/QUOΚΟ

            κουράγιο φιλεναδα
            ολα καλά θα πάνε
            έισαι φιλότιμο και καλό παιδι
            θα βρείς και συ τον δρόμο σου
            σιγά σιγά

            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              Originally posted by maria-8 View Post
              Λοιπον σας γραφω για να σας πω τι εχω ζησει μεχρι τωρα ,
              αλλα δυστυχως θα απογοητευσω καποιους .....

              Μαρία ψηλά το κεφάλι,όλα θέλουν το χρόνο τους είσαι παλικάρι,θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρη!!
              We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
              Joseph Campell

              Comment


                Η συνέχεια εδώ http://www.patriotaki.net/%CC%E5%F4%...712/#post52204

                Comment

                Working...
                X