Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Γεια σου Ολγα ,ευτυχως και δυστυχως δεν ειμαι γιατρος
    το δυστυχως δε χρειαζεται εξηγηση (και ποιος δε θα θελε)
    και το ευτυχως επειδη δεν θα χρειαστει να δουλεψω σε κατι πολυ εξω απο οτι εχω δουλεψει ως τωρα , η δουλειες που σε αλλους ισως κακοφαινονται
    ( και λογικο ειναι αφου λιωσανε στα θρανια οι ανθρωποι)
    εμενα μου ειναι πιο οικιες και εντος των δυνατοτητων μου.
    Οσο κι αν φαινεται παραξενο ,εμενα μου αρεσει να δουλευω σε εργοστασιο ,
    μου αρεσει η δουλεια του εργατη ,και θα το αιτιολογησω:
    1) δουλευω σε εργοστασια απο 16 ετων ,ξερω τη νοοτροπια του εργοστασιου και τους ρυθμους του.
    2) δεν καταλαβαινεις ποτε ερχεται η ωρα να σχολασεις,σοβαρα οποιος εχει δουλεψει σε εργοστασιο θα με καταλαβει,ειναι τοσο γεματη η μερα που δεν προλαβαινεις να δεις την ωρα.
    3) μου αρεσει η χειρονακτικη εργασια.
    4) επειδη το κατεχω το αθλημα ,νοιωθω μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση.
    Και αλλωστε σε μια κοινωνια ,ολες οι δουλειες χρειαζονται, και ο γιατρος ,και ο σκουπιδιαρης,και η σερβιτορα και παει λεγοντας.
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      #17
      Originally posted by maria-8 View Post
      Γεια σου Ολγα ,ευτυχως και δυστυχως δεν ειμαι γιατρος
      το δυστυχως δε χρειαζεται εξηγηση (και ποιος δε θα θελε)
      και το ευτυχως επειδη δεν θα χρειαστει να δουλεψω σε κατι πολυ εξω απο οτι εχω δουλεψει ως τωρα , η δουλειες που σε αλλους ισως κακοφαινονται
      ( και λογικο ειναι αφου λιωσανε στα θρανια οι ανθρωποι)
      εμενα μου ειναι πιο οικιες και εντος των δυνατοτητων μου.
      Οσο κι αν φαινεται παραξενο ,εμενα μου αρεσει να δουλευω σε εργοστασιο ,
      μου αρεσει η δουλεια του εργατη ,και θα το αιτιολογησω:
      1) δουλευω σε εργοστασια απο 16 ετων ,ξερω τη νοοτροπια του εργοστασιου και τους ρυθμους του.
      2) δεν καταλαβαινεις ποτε ερχεται η ωρα να σχολασεις,σοβαρα οποιος εχει δουλεψει σε εργοστασιο θα με καταλαβει,ειναι τοσο γεματη η μερα που δεν προλαβαινεις να δεις την ωρα.
      3) μου αρεσει η χειρονακτικη εργασια.
      4) επειδη το κατεχω το αθλημα ,νοιωθω μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση.
      Και αλλωστε σε μια κοινωνια ,ολες οι δουλειες χρειαζονται, και ο γιατρος ,και ο σκουπιδιαρης,και η σερβιτορα και παει λεγοντας.


      Δεν τίθεται θέμα "καλής" ή "κακής" δουλειάς! Το οτι μια δουλειά έχει κύρος σε σχέση με άλλη δεν την καθιστά απαραίτητα κ καλύτερη ή πιο χρήσιμη. Το ζήτημα είναι να υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια στην επιλογή επαγγέλματος και δουλειάς που θα την υποστηρίξουν.

      Comment


        #18
        Originally posted by Swethess View Post
        Δεν τίθεται θέμα "καλής" ή "κακής" δουλειάς! Το οτι μια δουλειά έχει κύρος σε σχέση με άλλη δεν την καθιστά απαραίτητα κ καλύτερη ή πιο χρήσιμη. Το ζήτημα είναι να υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια στην επιλογή επαγγέλματος και δουλειάς που θα την υποστηρίξουν.
        Συμφωνω Ολγα
        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

        Comment


          #19
          Originally posted by adespotos View Post
          kostasr πες μου γιατί όχι ακριβώς; εγώ απ' ό,τι καταλαβαίνω, αν ξέρεις τη γλώσσα, κάτι βρίσκεις....
          Την ξέρεις; Αν ναι, καλώς. Αν όχι, το συζητάμε...

          Comment


            #20
            Originally posted by kostasr View Post
            Την ξέρεις; Αν ναι, καλώς. Αν όχι, το συζητάμε...
            δεν την ξέρω αλλά σίγουρα σκοπεύω να τη μάθω... επειδή όμως τα πράγματα σκουραίνουν στην ελλάδα, σκέφτομαι να κάνω την αρχή και χωρίς αυτή...οπότε ας το συζητήσουμε, με δεδομένο κιόλας ότι εσύ έχεις πάει τουλάχιστο μια φορά στη "γη της επαγγελίας"... κάθε άποψη απαραίτητη και καλοδεχούμενη....

            Comment


              #21
              Originally posted by otoreis View Post
              Αντε ρε γκασταρμπαιτερ.....που θα πειτε για την Ελλαδα......αντε πηγαινετε για υπνο,εχετε φαμπρικα πρωι πρωι

              Πω ρε μάγκα μου, σα να μπαίνω εγώ σε ένα φόρουμ για ξερωγώ ποδόσφαιρο και να αρχίζω τα ''τί κρυπτοαδελφίστηκες μαλακίες είναι αυτές, να κοιτάτε 22 εκατομυριούχους με σώβρακα να κυνηγάνε ένα τόπι'', δηλαδή πόσο πιο

              "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

              Comment


                #22
                Στο άρθρο της εφημερίδας "the local-sweden's news in english" γίνεται αναφορά στον Κομνηνό Χαϊδευτό, επικεφαλής ελληνικής κοινότητας στη Στοκχόλμη, ο οποίος αναφέρει ότι υπάρχουν έλληνες άστεγοι στην πόλη, μάλλον άνθρωποι που στην απόγνωσή τους για δουλειά, ανέβηκαν σουηδία και εν τέλει δεν τα κατάφεραν. Εσείς που ζείτε εκεί, έχετε παρόμοια εικόνα ή μήπως πρόκειται για μιντιακές υπερβολές;

                Comment


                  #23
                  Toσο τρολλαρισμα,ουτε ο Σαμαρας για τον Συριζα δεν κανει,ουφ!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by adespotos View Post
                    Στο άρθρο της εφημερίδας "the local-sweden's news in english" γίνεται αναφορά στον Κομνηνό Χαϊδευτό, επικεφαλής ελληνικής κοινότητας στη Στοκχόλμη, ο οποίος αναφέρει ότι υπάρχουν έλληνες άστεγοι στην πόλη, μάλλον άνθρωποι που στην απόγνωσή τους για δουλειά, ανέβηκαν σουηδία και εν τέλει δεν τα κατάφεραν. Εσείς που ζείτε εκεί, έχετε παρόμοια εικόνα ή μήπως πρόκειται για μιντιακές υπερβολές;
                    Το ότι υπάρχουν αρκετοί άστεγοι νεαρής ηλικίας είναι γεγονός (από τον χειμώνα υπήρχαν). Μη φανταστείς καταστάσεις πλατείας Ομόνοιας, αλλά υπάρχουν. Τώρα άν έχουν ακριβώς αυτό το προφίλ που περιγράφει ο προαναφερόμενος κύριος, δεν το γνωρίζω, δεν πιάνεις εύκολα κουβέντα με άστεγο στα καλά καθούμενα... Εξ'άλλου, σε όλες τις πρωτεύουσες υπάρχουν άστεγοι, δεν είναι κάτι καινούριο!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by vstrommer71 View Post
                      Toσο τρολλαρισμα,ουτε ο Σαμαρας για τον Συριζα δεν κανει,ουφ!

                      Comment


                        #26
                        Τα σχολεια τελειωσαν σημερα!!

                        ...και θες δεν θες θα το καταλαβεις!!

                        Απο το πρωι κυκλοφορουνε οι μαθητριες με λευκα καπελακια-σαν ναυτικα- λευκα κοντα φορεματα οι περισσοτερες και σφυριζουν με κατι κορνες και να τραγουδανε, πηγαινουν στο σχολειο για την τελευταια τους μερα.
                        Ειδα και καποια αγορια με την ιδια αμφιεση...

                        Πολυ γιορτινη ατμοσφαιρα!

                        Επειδη μενω κοντα σε σχολειο μολις τωρα ειδα να περνα ενα φορτηγακι με μια καροτσα γεματη απο μαθητες, στην διαπασων η μουσικη και οι κορνες επισης και τρελλα κεφια!!!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by adespotos View Post
                          Στο άρθρο της εφημερίδας "the local-sweden's news in english" γίνεται αναφορά στον Κομνηνό Χαϊδευτό, επικεφαλής ελληνικής κοινότητας στη Στοκχόλμη, ο οποίος αναφέρει ότι υπάρχουν έλληνες άστεγοι στην πόλη, μάλλον άνθρωποι που στην απόγνωσή τους για δουλειά, ανέβηκαν σουηδία και εν τέλει δεν τα κατάφεραν. Εσείς που ζείτε εκεί, έχετε παρόμοια εικόνα ή μήπως πρόκειται για μιντιακές υπερβολές;

                          εχω ακουσει περιστατικα για ανθρωπους που ηρθανε με ελαχιστα χρηματα...
                          και κατεληξαν να μενουν στις γεφυρες κατω απο το ρινκεμπυ και την τενστα

                          προσωπικη εμπειρια για μενα ηταν οταν εκανα βολτα στην παλια πολη με εναν φιλο και βλεπω απο μακρια εναν τυπο να παιζει κιθαρα στον δρομο...

                          και λεω του φιλου μου....κωστακη και γω ετσι θα καταντησω σε λιγο....
                          και παιδια καθως πλησιασαμε ακουσαμε να τραγουδαει στα ελληνικα...
                          φρικη...


                          θελω να το πω καιρο αλλα δεν το χω πει...
                          εγω ηρθα εδω βασισμενος στην ζητηση του επαγγελματος μου...
                          μετα βασιστικα και εφαγα ολα μου τα λεφτα στην σχολη που απεδωσε αλλα και ο προσωπικος κοπος...
                          εφαγα πολλες μα παρα πολλες χυλοπιτες....γιατι εχουν ζορισει πολυ τα πραματα και εδω...απο περιπτωσεις που μου ζητουσαν πιστοποιηση στην γλωσσα μεχρι και να εχω 2 χρονια προυπηρεσια στην σουηδια...

                          και διαβαζω τωρα απο μερικους καινουριους οτι θα ρθουν χωρις να ξερουν γλωσσα η χωρις καποια εκπαιδευση...
                          η συμβουλη μου ειναι μια...σκεφτειτε το ΚΑΛΑ...μη σπαταλησετε τα χρηματα σας αδικα... το πολυ πολυ ελατε με το περιθωριο ενος μηνα...ψαχτε δουλεια και αν κατσει καλως...

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by saetron View Post
                            προσωπικη εμπειρια για μενα ηταν οταν εκανα βολτα στην παλια πολη με εναν φιλο και βλεπω απο μακρια εναν τυπο να παιζει κιθαρα στον δρομο...
                            Ο συγκεκριμενος ειναι τουλαχιστον 2 χρονια εδω. Ξεβραστηκε κ εμεινε, κ γω νομιζα την πρωτη φορα που τον ειδα οτι ειχα μεθυσει με μια μπυρα...:P

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by adespotos View Post
                              Στο άρθρο της εφημερίδας "the local-sweden's news in english" γίνεται αναφορά στον Κομνηνό Χαϊδευτό, επικεφαλής ελληνικής κοινότητας στη Στοκχόλμη, ο οποίος αναφέρει ότι υπάρχουν έλληνες άστεγοι στην πόλη, μάλλον άνθρωποι που στην απόγνωσή τους για δουλειά, ανέβηκαν σουηδία και εν τέλει δεν τα κατάφεραν. Εσείς που ζείτε εκεί, έχετε παρόμοια εικόνα ή μήπως πρόκειται για μιντιακές υπερβολές;
                              Ο κυριος αυτος και ο συλλογος γιατι δεν κανει κατι για τους ελληνες αστεγους και μενει παρατηρητης?
                              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by saetron View Post
                                εχω ακουσει περιστατικα για ανθρωπους που ηρθανε με ελαχιστα χρηματα...
                                και κατεληξαν να μενουν στις γεφυρες κατω απο το ρινκεμπυ και την τενστα

                                προσωπικη εμπειρια για μενα ηταν οταν εκανα βολτα στην παλια πολη με εναν φιλο και βλεπω απο μακρια εναν τυπο να παιζει κιθαρα στον δρομο...

                                και λεω του φιλου μου....κωστακη και γω ετσι θα καταντησω σε λιγο....
                                και παιδια καθως πλησιασαμε ακουσαμε να τραγουδαει στα ελληνικα...
                                φρικη...


                                θελω να το πω καιρο αλλα δεν το χω πει...
                                εγω ηρθα εδω βασισμενος στην ζητηση του επαγγελματος μου...
                                μετα βασιστικα και εφαγα ολα μου τα λεφτα στην σχολη που απεδωσε αλλα και ο προσωπικος κοπος...
                                εφαγα πολλες μα παρα πολλες χυλοπιτες....γιατι εχουν ζορισει πολυ τα πραματα και εδω...απο περιπτωσεις που μου ζητουσαν πιστοποιηση στην γλωσσα μεχρι και να εχω 2 χρονια προυπηρεσια στην σουηδια...

                                και διαβαζω τωρα απο μερικους καινουριους οτι θα ρθουν χωρις να ξερουν γλωσσα η χωρις καποια εκπαιδευση...
                                η συμβουλη μου ειναι μια...σκεφτειτε το ΚΑΛΑ...μη σπαταλησετε τα χρηματα σας αδικα... το πολυ πολυ ελατε με το περιθωριο ενος μηνα...ψαχτε δουλεια και αν κατσει καλως...
                                Αν θυμαμαι καλα που διαβασα την ιστορια σου, εισαι νοσηλευτης ετσι?
                                Προσπαθησες να ξεκινησεις κι απο αλλα επαγγελματα με λιγοτερες απαιτησεις και εφαγες πορτα?
                                Η εψαχνες κατευθειαν για νοσηλευτης?
                                Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                                Comment

                                Working...
                                X